V Itálii u moře nebo v Tatrách opět s jihomoravskými šachisty

31.08.2015 08:10 | Šachové tábory a dovolená

Ani v letošním programu Brněnské šachové školy nechyběla dovolená u moře a turistika v nejmenších velehorách světa.

V již 18. ročníku italského pobytu zamířili šachoví rekreanti poprvé  do kempu Sabbiodoro v Lignanu vzdáleného asi 20 km od osvědčeného Caorle. Zdejší kemp se rozprostírá pod piniemi, což vytváří pro všechny příjemný blahodárný stín. Ubytování v prostorných stanech rodinného typu bylo pro ty, co nehledají přepych hotelových pokojů plně postačující, kuchyně vařila jednoduše, ale chutně a v dostatečném množství. Vzhledem k úmorným vedrům se většina účastníků pilně osvěžovala pobytem v moři. Večer se vyráželo do města za vynikající italskou zmrzlinou nebo pizzou.


Vždy hodinu po snídani probíhal trénink začátečníků, který vedl  trenér Miroslav Hurta za účinné spolupráce nadějných dorostenců Adama Dvořáka a Tadeáše Bočka. Těm se podařilo přitáhnout k šachu prakticky všechny děti v českém táboře.Pětikolový turnaj začátečníků skončil vítězstvím rekreantů z Rajhradu: 1.–2. Štěpán Sedlák, Ondřej Wolf oba 3,5 b. 3.Jitka Wolfová 3,0, 4.–5. Tomáš Petráš, Zuzana Wolfová oba 2,5 b. Zahrálo si celkem 14 hráček a hráčů. Ve dvojkolovém turnaji zkušených šachistů zvítězil Adam Dvořák (Loko Brno)  s 6 b. před K. Slepovem (VSK Univerzita Brno) s 5,5 b. a J. Vojtou (Loko Brno) 4 b.


14. ročník turistického pobytu ve Vysokých Tatrách 

Koncem července proběhl 14. ročník turistického pobytu ve Vysokých Tatrách. Zúčastnily se ho rodiny s nejmenšími dětmi i rodiny s již vytrvalými žákovskými turisty, výkonní mladí sportovci spěchající za nejvyššími vrcholy těmi nejobtížnějšími trasami, ale také starší, zkušení turisté stále obdivující krásu hor.

                   V prvních dnech za proměnlivého počasí byly navštíveny nejbližší chaty, které poskytovaly útočiště před nepohodou:  Bilíkova, Zamkovského, Rainerova, Hrebienok.  Potom vyrazily odvážné dámy - turistky  a rodiny s většími dětmi na přechod Belanskými Tatrami. Po náročném stoupání v dešťové přeháňce byli všichni v Širokém sedle odměněni slunečným počasím, nádhernými rozhledy a setkáním  s desítkami kamzíků při pastvě. Mezi vrcholy, které jsou tradičně navštěvovány, byl našimi letošními nejzdatnějšími lezci Karlem Vlachem a Jarkem Krejčím zdolán postupně Kriváň, Jahňací štít, Ostrva i Rysy. Rodiny s nejmenšími dětmi  a starší turisté si vyzkoušeli cíle v dosahu tatranské električky nebo lanovek: Štrbské, Popradské a Skalnaté pleso. Každý z účastníků si víceméně splnil nebo i překročil svoje lezecké cíle: třeba malé slečny Gorčákovy (7 a 9 let) s maminkou se protáhly ze Štrbského plesa Bystrou lávkou k Solisku  a zaznamenali si ve výšce 2300 m. n. m. svůj nový lezecký rekord a vytrvalý jedenáctiletý turista Robert

Kudlička s tátou vyšplhal mimo jiné také na Téryho chatu (2015 m).


Vrcholem letošní sezóny bylo zdolání nejobtížnější trasy celých Tater – kompletní „Orla perć“ Jiřím Markem ze Starého Města.   Při přípravě tohoto pobytu  v Polských Tatrách 7. července si jeho společníci Gorčák, Kunčar a Pokorný zdolali větší polovinu Orlí stezky podle svých sil a možností.


 

Jirka Marek v sedle Krzyźne po zdolání Orla perć

           A po túrách a výletech usedali mladí i dospělí šachisté skoro každý večer v jídelně penzionu Erika k přátelským nebo turnajovým partiím. Turnaj zkušených hráčů vyhrál Karel Vlach (DDM Praha) se 6 b. Další pořadí: 2. Robert Kudlička st. 5,5 b. (Vyškov), 3.-5. F. Vykydal –   F. Hrbotický (Loko Brno – Bučovice), B. Křena (Kuřim) a T. Pokorný (Bučovice) se 4 b.  Mládežnický turnaj se hrál o plyšáka – velkého tatranského medvěda a věcné i sladké odměny. Suverénně zvítězil Robert Kudlička z vyškovského kroužku DDM s 6 b. před Adamem Zabloudilem z Holasic a Anetou Gorčákovou z Brna se 3,5 b. a dalšími třemi účastníky. Nejmladším šachistou byl čtyřletý Artur Křena.

 

Spokojení účastníci turnaje po vyhlášení výsledků

 

                   Samozřejmě bylo nutno vyhradit také nějaký čas na sbírání borůvek a lesních jahod kolem penzionu, odpočinek - koupání v termálních bazénech, návštěvu a prohlídku měst Popradu, Kežmarku, Levoči  nebo Spišského hradu. A užít si s dětmi Medvědích dnů na Hrebienku, vyzkoušet zubačku, lanovky, koloběžky na sjezdu,  ... 

                   Večer se kromě mnoha přátelských šachových partií také předávaly zkušenosti a tipy z výletů právě uplynulého dne i vzpomínalo na minulé pobyty a setkání. Děti využívali často malé lesní hřiště nad penzionem a pobyt na Erice byl zde ukončen malým táboráčkem s písničkami a hrami. Snad každý účastník pobytu si tak snad mohl užít i oddych, relax podle svého gusta.


Jan Gorčák

0x 6753x Kateřina Štěpánková
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat