Už tento víkend hurá na ligy

09.10.2021 08:09 | Zprávy

Naše nejvyšší soutěž - extraliga - začíná příští víkend. Tento víkend se rozeběhne první liga. Budeme aktuálně dopisovat výsledky kol. Pište do komentářů výsledky a nebo nejlépe vkládejte i partie! Pojďme společně aktuálně sledovat naše soutěže!

První ligaPrvní liga východ má několik silných mužstev, které budou chtít postoupit. Asi jako favorit číslo jedna je tým Moravské Slavie Brno "B", který má elový průměr 2346 (GM Polák, IM Kočiščák, FM Kůsa, Vymazal, GM Blatný atd.). Pokud se tento tým bude scházet, má dobré šance na postup. 
Další silný tým je TŽ Třinec s elovým průměrem 2360. Třinec má ještě větší elo než Moravská Slavie, ale zde neočekávám moc dobrou docházku dvou prvních velmistrů. Zde můžeme najít borce jako GM Movsesian, GM Štohl, IM Szotskowski, IM Chytilek a FM Walek. 
Nebezpečné týmy mají ŠK Gordic (GM Hába, IM Zwardoň, IM Piesik), Šachy Hošťálková (GM Plát, IM Ponížil, Roubalík, IM Berezjuk) TJ Vlčnov (GM Krejčí, IM Zpěvák, IM Sosna, FM Danada), Staré Město (GM Babula, IM Kaňovský, FM Švanda, WGM Worek) a ŠK Slavoj Poruba "B" (GM Cvek, FM Walter, IM Klíma, FM Caletka).  

První liga západ má několik zabijáckých sestav. Většinou jde o béčkové týmy extraligových týmů. Například 2222 ŠK Polabiny B, kde jsou borci jako GM Láznička, GM Hráček a GM Votava nebo ŠK Dopravní podnik Praha B - EA Hotels, tým který má v sestavě devět mezinárodních mistrů (!!), například: IM Sahidi, IM Kourousis, IM Plischki, IM Konopka, IM Hrabuša, IM Kulhánek atd. a ŠK Města Lysá nad Labem, kde je GM Jansa, IM Šuráň, IM Půlpán, IM Červený IM Špaček a IM Priehoda. Silný tým má také TJ Neratovice (IM Vykouk, GM Velička, GM Rašík, IM Tričkov a IM Orság) nebo Unichess Souček (GM Michalík, IM Černoušek, GM Bernášek, FM Šorm a FM Šimek).Silná je také SK OAZA Praha a TJ Pankrác. Vidím to tak, že Západ může vyhrát kdokoliv a bude to pořádná řežba.
Musím uznat, že Západ je silnější než Východ. Ale ne vždy tomu tak bylo.Extraliga

A od víkendu za týden se bude extraligovat. 
Když jsem se díval na 14 týmů (!) tak  to ani nechci vidět. Protože to bude těžký boj o přežití. Sice tam je jeden slabší tým, ačkoliv nebezpečný (mladí kluci z FM), ale padá více týmu, než klasické dva. U většiny týmů jsou rozhodující domácí hráči. Proto jsem  jednotlivým týmům (dle nasazení) dopsal základní českou pětku. Ta hodně napoví kdo jak na tom je.
Důležité také bude docházka a pak zda nepřijde nějaký "covidový kolaps."
Chcete si tipnout kdo vyhraje a kdo vypadne?

ŠK Duras BVK Královo Pole Rtg prům.:2487   

 IM Ponížil, IM Červený, IM Blahynka, IM Chytilek, FM Stinka

Moravská Slavia Brno Rtg prům.:2533               

GM Polák, FM Straka, Roubalík, IM Pisk, FM Obšívač

BŠŠ Frýdek-Místek B Rtg prům.:2333               

FM Stalmach, FM Miča, FM Rabatin, Frank, Štěpán

BŠŠ Frýdek-Místek A Rtg prům.:2508               

 IM Zwardoň, IM Szotkowski, FM Mrázek, IM Bureš, IM Jasný

 ŠK Slavoj Ostrava - Poruba Rtg prům.:2512     

GM Cvek, IM Biolek, IM Kaňovský, WGM Pilsová, FM Adámek

Labortech Ostrava Rtg prům.:2425                     

GM Rašík, GM Velička, FM Malík, Walek, Neumann

INGEM - ŠK Líně Rtg prům.:2532                       

GM Štoček, GM Petr, Novák, GM Neuman, FM Sharashenidze

1. Novoborský šachový klub
Rtg prům.:2692       

GM Navara, GM Nguyen, GM Žilka, GM Babula, GM Krejčí 

 GASCO Pardubice Rtg prům.:2591                     

GM Láznička, GM Hráček, GM Votava, GM Jirovský, FM Vrána

Slavia Kroměříž Rtg prům.:2510                           

IM Malinovský, FM Rubeš, FM Hollan, IM Konopka, WGM Worek

Výstaviště Lysá nad Labem Rtg prům.:2556         

GM Plát, GM Oral, GM Jansa, GM Kislinsky, IM Šuráň

ŠK Zikuda Turnov Rtg prům.:2489                       

IM Vykouk, GM Šimáček, IM Kraus, FM Vlasák, IM Studnička 

ŠK Dopravní podnik Praha Rtg prům.:2417         

IM Půlpán, FM Miesbauer, GM Vološin, IM Burdalev, IM Hausner

Siesta Labs Unichess Rtg prům.:2451               

GM Michalík, IM Černoušek, GM Bernášek, FM Rýdl, FM Vrbata

Robert Cvek

odkaz na tabulku a výsledky: https://chess-results.com/Tnr572595.aspx?lan=5

10x 4549x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (10) Aktualizovat
08.10.2021 20:25 | lykan

sisma: Šachy se od většiny sportů liší věkovou strukturou. Závodní čutálisti jsou povětšinou mladí lidé bez rodin se spoustou času. Pak založí rodinu a pověsí soutěžní fotbal na hřebík. Výhoda našeho systému je v tom, že umožňuje lidem hrát méně, aby to bylo možno lépe skloubit s reálným životem. Kdo chce hrát každý týden, tak prostě hraje za dva týmy. Při tomto systému je taky možno lépe sladit počet týmů s potřebami oddílu. Ale jistě, kdyby se chtělo, šlo by přejít na systém dvojnásobného počtu zápasů, jen ty organizační obtíže kolem toho by byly větší. Mělo by to svoje výhody. Pocit sounáležitosti s týmem by byl větší. Tipuju, že by to bylo vyrovnanější, je snadnější dát dohromady tým zabijáků pro krátkou soutěž, než pro dlouhou soutěž. A nevznikaly by absurdní situace, kdy vítěz soutěže se vzdá postupu, protože už tu vyšší soutěž vlastně hraje a hráči se nemohou rozdvojit.

08.10.2021 12:31 | sisma

ad strelec: no v pinecu to právě nejde. Člověk nemůže hrát jeden den za Borussii Dortmund, za dva dny za Kotlářku Praha a o volném víkendu za Sokol Újezd u Brna.

ad lykan: co brání tomu, aby se šachové soutěže hrály stejně jako jiné sporty 22 týdnů v roce? A hráč základu soupisky jen v jednom družstvu a v jedné zemi. Důvody tušíme. Nejlepší velmistři by hráli v cizině, možná nejen nejlepší. Cizí velmistři by nehráli u nás. Všichni domácí hráči by se posunuli nahoru. Bylo by zajímavé spočítat, kolik by za těchto podmínek podařilo naplnit soutěží.

Systém nekritizuji, jen když někomu řeknu, jak to šachy mají, tak se diví. A přemýšlí o tom, zda je to pro sport přínosem a nebo naopak brzdou.

08.10.2021 02:07 | lykan

sima: Matoucí je na tom ten název. Turnaj o jedenácti kolech není liga ve smyslu fotbalové ligy.

 

Jednou jsem si dělal průzkum ohledně počtu zápasů v populárních kolektivních hrách. Fotbal, hokej, basketbal, volejbal, všichni i na úrovni krajského přeboru hrají minimálně 2x víc zápasů, než my  (amatérští hokejisti dokonce hrají 2x týdně). Takže prostě není čas hrát ještě jinde.

07.10.2021 15:26 | strelec

ad sisma: ono je to hlavně nemožné, nikoli nemyslitelné.....obdobně jako u šachů je to v badecu, pinčesu, tenise,....možná i jiné soutěže. Ať již jsou důvody ekonomické či prostě jen proto, že je to možné. 

07.10.2021 15:12 | sisma

Jistě, že se to nedá srovnávat. Šachy jsou sport individuální, třeba jako stolní tenis. Třebaže většina jeho hráčů hraje pouze soutěže družstvev. No ale je nemyslitelné, aby hráč hrál za různé oddíly, doma nebo v různých zemích. Většina ligových soutěží (s výjimkou extraligy)  i soutěží krajských se hraje ve stejných termínech a časech. Třeba i proto, aby si např.náhradník v soupisce první ligy musel vybrat (lépe řečeno jeho oddíl), zda nastoupí v první lize a nebo v lize druhé. Lépe to vypovídá o síle klubu, družstva, sportu v obci, ap.

07.10.2021 11:59 | strelec

07.10.2021 09:58 | sisma  Při čtení podobných článků mne vždy napadne, jak by vypadaly třeba fotbalové soutěže, kdyby nejlepší hráči Fortuna ligy nastupovali i v národní lize, A ve volném čase si jezdili po Evropě hrát v jiných soutěžích.

To přece nelze srovnávat.....

07.10.2021 09:58 | sisma

Při čtení podobných článků mne vždy napadne, jak by vypadaly třeba fotbalové soutěže, kdyby nejlepší hráči Fortuna ligy nastupovali i v národní lize, A ve volném čase si jezdili po Evropě hrát v jiných soutěžích.

07.10.2021 09:28 | PanPohoda

Hodně hráčů s Elem přes 2600. Člověk se diví...

„Do bojů letos zasáhne hned 23 hráčů majících v současné době Elo přes 2600, mezi nimiž nalezneme mnoho opravdu zvučných jmen. Díky tomu česká extraliga patří mezi nejsilnější na světě,“ říká předseda ŠSČR Martin Petr.

07.10.2021 08:48 | Petan

Letos na to budou mít vliv na extraligu i neustále se měnící podmínky pro cestování, což může výrazně dopadnout na týmy, kteří mají na soupisce cizince žijící mimo ČR. A svaz konečně vyslyšel volání PK, že není schopen sehnat sponzora na extraligu. Teď už, dle svazových stránek, partnera a s tím i nový název konečně má.