Turnaj Kandidátů den volna a malé zamyšlení

17.04.2024 05:29 | Turnaje

Den volna. To zní dobře, ale pro šachisty to úplně příjemné není. Myšlenky stále krouží na soupeře, na promarněné šance na to jak to dopadne. A do toho otravuje "mentální opička". Poslední čtyři kola. Dámy a pánové, držte si klobouky.

Tabulka po desátém kole z https://en.chessbase.com/post/candidates-tournament-2024-open-10

Pořadí po 10. kole


Ještě se budou hrát 4 partie (11. 12. 13. a 14. kolo). Z tabulky jde pěkně vidět, kdo s kým bude hrát. Pro zajímavost vám ukáži los posledního kola, který skutečně stojí za to:

Hikaru Nakamura - Gukesh D
Alireza Firouzja - Vidit Santosh Gujrathi 
Nijat Abasov - Praggnanandhaa R 
Fabiano Caruana - Ian Nepomniachtchi


Pokud by byl stav stejný jako nyní (všechno by skončilo v 11. 12. a 13. kole remízou), pak vidíte sami, jak by bylo poslední kolo dramatické. Hikaru i Fabi mají bílé s vedoucími hráči. Museli by svoje partie vyhrát. Ale šanci by měli a o to jde. Stejně jako PraggNijat je samozřejmě silný hráč, ale Pragg je lepší a musel by ho černými prostě utahat. Pamatuji si, jak v Londýne 2013 takto na "objednávku" černými utahal v turnaji kandidátů Magnus Carlsen T. Radjabova.

Stát se ale může leccos. Například dnešní jedenácté kolo vypadá takto:

Praggnanandhaa R - Hikaru Nakamura 
Vidit Santosh Gujrathi - Ian Nepomniachtchi 
Gukesh D - Fabiano Caruana 
Alireza Firouzja - Nijat Abasov


Pokud Pragg porazí Naku, tak Naka je v podstatě bez šance. Vidit je stále ve hře, ale chtělo by to vyhrát. A jak bude hrát Gukesh s Fabim? Na jistotu nebo bude bušit? Asi bych tipnul první možnost, ale kdo ví. Nejméně zajímavá je poslední dvojička, tam už se hraje jen o čest.

Bohužel co se týká Aliho, tak nejenom, že nehraje dobře (ale je mladý, má ještě spoustu možností před sebou), ale také budí rozpaky svým chováním. Měl spor s organizátory ohledně své hlučné obuvi (asi podpatky). Ať se na mě Ali nezlobí, ale pokud by mě někdo rušil u partie tím, že by mu klapaly boty když se prochází a zatímco sedí a přemýšlí je ticho, docela by mě to vadilo. Natož, když se hraje turnaj kandidátů. To nejsou rovné podmínky. Navíc otce od Aliho vyvedli ven, protože vyhrožoval, že zavolá policii?! No ehm, tím si asi fanoušky nezíská. Navíc mu prý Ali po partii s Nepem řekl: "Tati, já už nechci hrát šachy". Upřímně řečeno, byť jsem byl velký fanoušek Aliho, nevadilo by mi to tak - ačkoliv by to samozřejmě byla velká škoda. Je mi daleko milejší pokorné chování mladých Indů.

Jak to dopadne? Je více než jasné, že se nyní do popředí budou dostávat nešachové faktory. Nervy, stres a další věci. To by mělo nahrávat spíše mladým, nicméně zase Fabi nebo Naka mají velké zkušenosti z těchto vypjatých momentů. Hlavně tedy Fabi, který už hrál o mistra světa. Z mladých zatím nejlépe vypadá Gukesh, který hraje nesmírně silně. Nicméně velmi silně hraje i Pragg, který sice působí nenápadným dojmem, ale zaostává jen půl bod za vedoucí dvojkou! Bez šancí určitě není ani Vidit, který je zatím nejsrdnatějším bojovníkem, má tři prohry a tři výhry! Pokud dneska Vidit vyhraje, je "zpátky ve hře".

Co se týče "veteránů", tak na mě působí velmi dobře Hikaru. Hikaru dvakrát prohrál a dokonce se stejným soupeřem, ale třikrát vyhrál! To je obdivuhodná psychická odolnost. Navíc po skončené hře, každou partii rozebere na youtube pro fanoušky. No, kéž by to vyhrál Naka! To bychom potom na MS měli každou partii okomentovanou na youtube od samotného vyzyvatele mistra světa a možná i (trochu později) mistra světa :-)

Fabimu hodně pomohla poslední výhra, jak se sám vyjádřil: "Každý zažívá nějaké špatné chvíle. Nejhorší chvíle na tomto turnaji jsem zažil proti Hikaru. Naštěstí stále bojuji... toto vítězství pro mě bylo velmi důležité". Rozhodně není z kola ven, naopak, šanci má stále dobrou.

A jak už to bývá a asi i bude, nemusí rozhodnout poslední kolo, ale tiebreaky. Je docela možné, že po 14 dnech hraní, se bude rozhodovat v rychlém a možná i bleskovém šachu. No, zkuste to říci někomu, kdo nezná šachy. Borci hrají 14 dní a pak během 5 minut se musí rozhodnout. To není nic proti vážnému formátu, to je jenom taková, svým způsobem krásná, šachová perlička.

Robert Cvek

* doplním zajímavost cenového fondu. První cena je 48 tis Eur, druhá 36 tis Eur, třetí 24 tis Eur. Zajímavostí je odměna za každý uhraný půl bod ve výši 3 500 Eur. Takže touto logikou, každá výhra má cenu 7 000 Eur a to už není málo! I ten poslední v turnaji, má do poslední partie o co hrát. 


PK 

12x 3591x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (12) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
tiplaik
Byla by pecka kdyby všichni 3 Indové dneska vyhráli
+0 /-0 | 17.04.2024 14:34

lykan

Jo, to by fakt bylo pecka. Indové a Číňani nás možná v šachu časem převálcují, ještě jim k tomu zatleskáme.

+0 /-0 | 18.04.2024 17:29

SchwartzBlack

@tiplaik - Že byste jim tu pecku přivolal? ;-)

+0 /-0 | 18.04.2024 12:32

capjar

Nepo a Naka yes

+0 /-0 | 18.04.2024 02:13

Míla

Nemohu si pomoci, ale v celém rozboru šancí jednotlivých hráčů mi chybí jedno jméno, a řekl bych, že - co do boje o první místo - docela podstatné.Kterépak to asi je? Nestálo by za pár slov? 

+3 /-0 | 17.04.2024 11:48

Robert Cvek
No, přiznám se, že na Nepa jsem prostě úplně, naprosto úplně zapomněl :-) Nic proti Nepovi, je to borec. Ale zde prostě naprosto selhala paměť... A měl jsem takový divný pocit, že mi tam něco chybí. Už alespoň vím co :-) Tedy: Nepo je vynikající šachista s brilantním tahem na branku a dokáže fenomenálně hrát dynamické pozice. Pokud by vyhrál turnaj kandidátů, byl by to absolutní rekord, ještě nikdy nikomu se nepodařilo 3x po sobě vyhrát turnaj kandidátů! A zápas o MS by měl také určitě velkou sledovanost.
+3 /-0 | 17.04.2024 12:16

honzales77

To si nechává pan Robert Cvek jako třešničku na dortu ke konci svých článků!

Čas Jena teprve přijde...

+3 /-0 | 17.04.2024 11:50

patmat
Možno bude prvý vyzývateľ alebo aj majster sveta, ktorému na počesť jeho víťazstva zahrajú hymnu FIDE.
+1 /-0 | 17.04.2024 22:19

Rio
Čo to má ten Ali za boty, že robia hluk ? Podľa pravidiel FIDE musí mať miestnosť koberec (a podľa videí aj má), takže je to divné.
+0 /-0 | 17.04.2024 18:33

tiplaik
Dneska to preju Viditovi.
+0 /-0 | 17.04.2024 14:33

N. Očník
Ve fotbale rozhoduji na MS penalty, nekdy v hokeji najezdy, v boxu zase ne zcela objektivni praporky. Takze to lide z jinych sportu ochopi :)
+0 /-0 | 17.04.2024 10:45