Turnaj kandidátů 2024 - 13.kolo

21.04.2024 06:27 | Turnaje

Předposlední kolo máme za sebou a opět to bylo velmi dramatické. Přímo v heroickém souboji udolal Fabi Pragga, ale vyhrál také mladičký Gukesh, který se tímto dostal do vedení turnaje!

Poslední kolo, které je na pořadu dneska, bude asi "nejdramatičtější" za poslední dekádu, co se týká turnaje kandidátů. Respektive naposledy to bylo téměř před deseti v Londýně, kde tehdy bojoval Magnus Carlsen o vítězství, které si "zajistil" prohrou v posledním kole (!)
Nejblíže je Gukesh, nicméně bude hrát černými s Hikaru Nakamurou a Hikaru musí vyhrát. Nic jiného pro něj v tomto vesmíru tento den neexistuje. Stejně tak musí bezpodmínečně vyhrát i Fabi Caruana, při remíze nepostupuje - to samé ale platí i pro Nepa, musí černý vyhrát. Fabi ukázal neuvěřitelný finiš, ale ještě jedna partie je před ním.

Musím ještě napsat, že Gukesh má vynikající psychiku, v nejasné pozici (ještě po nejistém průběhu) odmítl opakovat tahy a "vykolejeného Aliho" sejmul, ale více napíši v popisku k partiím.

Výsledky třináctého kola:


Docela rychlou remízou skončil tento souboj: Ian Nepomniachtchi - Hikaru Nakamura. Hikaru na španělskou použil systém s ..Sc5 a ...Jge7, což je asi zřídkavý systém. Černý pak musel zahrát ...f6, ale po ...Kh8 vyměnil figury na d4 a zahrál ...d5.Podle stroje měl bílý výhodu, ale musel zahrát 13.d5! To se nestalo a Hikaru po několika tazích vyrovnal. Partie skončila již po 27 tazích remízou opakováním tahů. Na partii se můžete podívat zde:
Na rozbor samotného Naky se můžete podívat zde:
Těžký boj se rozpoutal v této partii: Praggnanandhaa R - Fabiano Caruana. Bylo jasné, že oba hráči budou hrát na výhru. Fabi zvolil sicilskou s ...Jc6 a Pragg zahrál systém s 3.Sb5. Celkem brzy vznikla pozice, kde oba hráči ztráceli čas. Kritická pozice po zahájení byla po 14....De7, nyní mohl zahrát Pragg 15.f4!? (viz větší rozbor na youtube). Nicméně stalo se 15.Dh3?! což Fabimu dovolilo zahrát 15...f6 ...g5! Černý získal nebezpečnou iniciativu na královském křídle. Pragg raději dal kvalitu, aby utlumil útok černého. Nicméně podle stroje ji černý brát nemusel a asi ani neměl! Protože pak vznikla pozice, kde sice má černý kvalitu více, ale kudy má prorazit? Dokonce po 40.f3 dává stroj 0,00. Nicméně Fabi bojoval a bojoval, vyměnil dámy, připravil průlom ....b5 a provedl jej. Byla to jediná šance jak něco s pozicí dělat. Bylo to nadále tvrdá bitva, kdy oba borci dělali nepřesnosti, měli také málo času, hlavně pak Pragg. 68.Sa1? byla asi rozhodující chyba, ale i tak musel ještě Fabi prokázat techniku a pevné nervy. Až po 89. tazích Pragg kapituloval. Na partii se můžete podívat zde: 
Opět ruská se hrála v tomto souboji: Vidit Santosh Gujrathi - Nijat Abasov. Vidit už nezvolil systém "ala Francie s exd5" na ruskou, ale stejně vznikla podobná struktura. V partii se tolik nestalo a skončila relativně vrzy opakováním tahů. Oba borci už nemají žádnou motivaci k většímu výkonu. Ačkoliv za každý půl bod je slušná finanční prémie.  Na partii se můžete podívat zde:

Zahájení se bílému moc nepovedlo v tomto souboji: Gukesh D - Alireza Firouzja. Někdy po cca 15. tahu stál černý velmi dobře. Ali hrál nadále partii velmi dobře a po 28...Dxc5 se zdálo, že jediný kdo může hrát na výhru je černý, ale Ale ve 32. tahu "napálil" ...g5. Partie se notně přiostřila. Kolem 40. tahu se opakovaly tahy, pozice byla v dynamické rovině, ale Gukesh nechtěl remízu! To je obrovská porce sebedůvěry a bojovnosti. Zahrál 42.Dh4 a bojovalo se dále. Aliho to možná vykolejilo a zahrál 45...Dg6? kde přešel do horší koncovky. Dramatická chvíle přišla po 50...Jc2? zdá se, že černý hrozí ...e3+ s ...Jd4+, ale Gukesh správně vzal pěšce na b7, protože bílý hrozí smrtelné Jf6 a Vh7 mat a partii vyhrál. Nicméně bylo to drama až do konce, jak jde vidět z přiloženého videa obou hráčů. Na partii se můžete podívat zde:

Na dramatický závěr se můžete podívat zde:


Pořadí po třináctém kole:


GM  Gukesh D 2743 8.5
GM  Caruana, Fabiano 2803 8
GM  Nakamura, Hikaru 2789 8
GM  Nepomniachtchi, Ian 2758 8
GM  Praggnanandhaa R 2747 6
GM  Vidit, Santosh Gujrathi 2727 5.5
GM  Firouzja, Alireza 2760 4.5
GM  Abasov, Nijat 2632 3.5


Los posledního kola:

Hikaru Nakamura - Gukesh D 
Alireza Firouzja - Vidit Santosh Gujrathi 
Nijat Abasov - Praggnanandhaa 
R Fabiano Caruana - Ian Nepomniachtchi

Poslední kolo o všem rozhodne.

Lichess: https://lichess.org/broadcast

Oficiální stránky + foto: https://candidates2024.fide.com/news


Robert Cvek
10x 5140x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (10) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Pavel Ch

Po dlouhý, po dlouhý dámou, Fiabio, musíš šachovat, jinak Ti dojdou šachy. Je známá klasická poučka. 

Buď se soupeř schová, když hraješ o remízu nebo  budeš jen opakovat, když hraješ na výhru. 

Poučku si jako (vel)mistr svého řemesla porušil a rozhodla dnes o všem. Možná ta psychická odolnost tíhy okamžiku. To jsem od začátku věřil, že je na straně Indů. 

+0 /-0 | 22.04.2024 05:24

ThePot
Vhodná je disertační práce "Gukesh D a počítačová smrt šachu". Velmistr Šimanov, který komentuje turnaj na jiném kanálu, si vcelku trefně poznamenal, že Gukesh je legitimní dítě nadcházející doby. Už když hrát začínal, byly stroje na tabletech o 100x silnější než nejsilnější velmistr. Řekněte mu "tahle pozice je krásná" nebo "tohle je divný a nejapně vypadající tah", a on vůbec nebude ani rozumět co máte na mysli. Jede ve vlaku někde v Indii a hraje s kompem. Přijde domu a než usne, hraje a pouští si nějaké lajny s kompem. Sam už je pomalu komp a styl jeho hry je jak Fritz 2014 :) Gukesh 1.0. Staří si pamatují na film "Trávníkář" z roku 1992, jak týpkovi nahráli do hlavy veškerou informaci o všem na světě, a on se nakonec sám stal čistou informací, a začal ovlivňovat fyzický svět :) Když vyhraje (a věřím tomu), bude to spravedlivé. Co mě ale těžce frustruje, je Alireza. Fakt vypovídá nejvíc o stavu moderního vyššího šachu. Tlačit s pološíleným tátou na FIDE, na poslední chvíli organizovat podivné turnaje kdesi ve smradlavých, kocoury urousaných suterénech, přehrávat tam lehce podivné neoholené týpky s ratingem 2100 na narychlo postavených z nejbližších hospod dřevěných stolech - a to vše jen kvůli tomu abych bez boje, bez jakéhokoliv zájmu prohrával jak v bulletu na lichess. Ať jeho táta hněvně hodí boty po nějakém prezidentovi na tiskovce. Aspoň bude mít tahle rodinka nějaký smysl existence.
+6 /-0 | 21.04.2024 11:06

ciki333

Naprosto přesná charakteristika všech bláznů, kteří odehrají za rok 50 000 bulletů. Gukesh vůbec netuší, že existují šachové knihy a učebnice. Kdo ví, na jakém levelu je v Indii transhumanismus...Hlava tohoto teenagera může obsahovat 1 kg čipů. Ať tak či onak, dnes se utkají dva PC šílenci. Hikaru má drobnou výhodu, odehrál za život cca 600 000 partií...Vyhraje ten, komu bude lépe fungovat chladící okruh mozku.

+2 /-0 | 21.04.2024 15:39

honzales77

A ty jsi chytrý jak rádio ty jedna informace! :-)

+0 /-1 | 21.04.2024 12:15

2sks
Ten iránsky emigrant len využíva benevolenciu západnej Európy - doma by sa správal inak. A už pár rokov je dospelý, takže je aj jeho problém, ako sa správajú jeho rodinní príslušníci, ktorých si pozval na turnaj. Ak ho šachy nebavia, tak nej ich nehrá.
+5 /-0 | 21.04.2024 11:52

kraken8
Nepomniachtchi si to neuvěřitelně prokaučoval. V podstatě dobrovolně se dostal do situace, kdy mu ani výhra černýma s Caruanou nemusí stačit ani k TB. Šachy umí skvěle, ale s jeho počítáním bych to tak růžově neviděl xd
+1 /-0 | 21.04.2024 08:46

Tomáš Klimecký
Ahoj Roberte, díky super článek,No dnes jsem toho moc nenaspal :) Pěkný noční přenos byl , já to pak dokoukal do konce na fide. dnes to bude jízda......
+2 /-0 | 21.04.2024 06:32

Robert Cvek

Ahoj Tome a děkuji :-) Dneska to bude ale ještě napínavější :-)

+1 /-0 | 21.04.2024 07:36

Petr Koutný

To je masakr. Vypínal jsem přenos s tím, že budou samé remízy ( kolem půk jedné ráno) a nakonec to byla parádní bitva až do konce! No, dnes to má super Gukesh. Remíza jo minimálně posílá do tiebreaku a tím by odpálil Nakamuru, který musí vyhrát, jinak nemá šanci. To samé platí v druhé partii, Caruana nebo Nepo. Jeden z nich musí vyhrát, jinak Gukesh nemá konkurenci. A to jsem ještě neřekl, že Nakamura to může hrotit a tím dát celý bod svému soupeři. Můj tip? Na 90? příštím mistrem světa je Domaraju....Dingovi (jestli neblafuje špatnou formu) moc nevěřím...

+4 /-0 | 21.04.2024 06:36

Tomáš Klimecký
JJ,přepos byl super 100 lidí sledovalo, když se končilo.Bylo to ještě hodně na dlouho.Syn ještě taky nespal tak jsme dodělali jmenovky pro nově přihlášené hráče a u toho přenos z FIDE :) pak to začalo ......
+4 /-0 | 21.04.2024 06:43