Trošinku více vzrušení

22.11.2018 11:18 | World Championship Match Carlsen - Caruana

Remízová série pokračovala i v 9. partii zápasu o šachovou korunu. Obhájce Carlsen (foto Niki Riga) konečně bílými figurami získal určitou výhodu, ale Caruana ji skvělým obranným manévrem dokázal eliminovat a koncovka již o výsledku nebudila pochyb.

Zkusím věřit, že nám byl naservírován malý aperitiv před nadcházejícím závěrem zápasu. Ale nejásejme předčasně. Carlsen sice konečně stál jako bílý a dostal možná i pozici, ve které umí být velice nepříjemný, ale tentokrát Caruana ukázal, proč se divákům zápas příliš nelíbí. Na střetnutí s Carlsenovou novinkou reagoval forsírovaným zjednodušením pozice, jen aby se nedostal do nějaké soupeřovy domácí přípravy, a další potenciální problémy eliminoval výtečným obranným postupem, který Carlsen zřejmě nedocenil. Pak již veškeré vzrušení opadlo a rychle vznikla jasně remízová koncovka.

Dovolím si trochu rýpnout. Zdá se mi, že Carlsen přípravu na zápas trochu odflákl, tedy hlavně bílými figurami. Zatím jsem rozhodně neviděl nic, z čeho by měl mít tým jeho soupeře strach. V Ruské ani v dámských gambitech Carlsen nevytvořil žádný významný tlak, zkouší to zatím v anglické, ale to není zrovna výrazně nátlakové zahájení. Dobrá, Carlsen má herní styl, který není přímo závislý na precizní přípravě zahájení, proslavil se hlavně schopností předložit soupeři problém. Jenže na to je Caruana precizně připravený a neváhá rychle zamířit do koncovky, které (třeba na rozdíl od Ananda) neprohrává. Zajímavější jsou vlastně partie, ve kterých vede bílé figury Caruana, pro tuto situaci si Carlsen připravil trochu podnikavější systémy, ale zatím  brzdil spíš Caruana. Má ale ještě 2 pokusy a jeho poslední bílá partie byla již slibnější.

A ještě jedna poznámka. Sovětská zápasová škola od dob Botvinnika kladla velký důraz na podrobný zápasový plán - co kdy a za jakého zápasového stavu hrát, to zatím v tomto zápase moc nevidím, zatím se spíše jen čeká. Je pravda, že do 12 partií se toho tolik naplánovat možná nedá. Jestli ale Carlsen vsadil jen na tiebreak, je to trochu málo a naznačuje to snad i určité vyhoření ambicí a motivace, možná by mu prospělo, kdyby tentokrát o titul přišel. Teprve uvidíme, jestli  si Caruana naplánoval přitvrzení boje na závěrečnou část zápasu, doufejme, že on tolik na tiebreak nespoléhá.


-
. kolo -

NameTiNATRtng123456789101112TotalPerf
Caruana, FabianogUSA2832½½½½½½½½½...2835
Carlsen, MagnusgNOR2835½½½½½½½½½...2832

8x 11101x Marek Vokáč
Fotogalerie
Komentáře (8) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Jiří Kadlec

Číňanka Ju Wenjun právě obhájila titul mistryně světa.

+0 /-0 | 23.11.2018 12:49

Jiří Kadlec

Vlastimil Jansa porazil v 5.kole na 65+ World Senior Championship černými figurami Svešnikova a je s 5 body na 1.-2. místě!  Držím palce!  hats offczech flag

+0 /-0 | 23.11.2018 07:51

wlk
Magnus možno stratil časť trpezlivosti, ktorá ho zdobila počas doterajšej kariéry. Aj z toho možno vyplynulo asi predčasné 25.h5 v pozícií, kde si mohol bez viditeľnej súperovej protihry najprv vylepšiť 2-3 figúry, čo by bolo pre Caruanu, ktorý mal podstatne horší čas aj psychologicky omnoho nepríjemnejšie, ako prechod ku konkrétnej hre. Ale želať mu, aby o titul prišiel je trochu silná káva.
+0 /-0 | 22.11.2018 13:42

pawel

A tak takové odpovědi má za to, že to tam tahácheeky

+0 /-0 | 22.11.2018 12:13

ELOminator

A tak takové otázky má za to, že to tahá cheeky

+0 /-0 | 22.11.2018 12:08