Tři nejvýše nasazení na stupních vítězů

13.08.2019 20:36 | Open letní Praha 2019

VI. ročník mezinárodního šachového festivalu Open Letní Praha proběhl ve dnech 2. 8. - 9. 8. 2019 v kongresovém centru hotelu Olympik. Záštitu nad festivalem převzal starosta městské části Praha 8 pan Ondřej Gros.

V rámci festivalu se konaly následující turnaje:

A - hlavní turnaj s možností splnění normy mezinárodního velmistra a mistra započítávaný do světového žebříčku ELO FIDE
B - hlavní turnaj započítávaný do světového žebříčku ELO FIDE
C - turnaj v rapid šachu
D - turnaj v bleskovém šachu

Na startu dvou hlavních turnajů se sešlo 225 hráčů z 30 zemí všech kontinentů. Kromě zástupců Austrálie (Austrálie), Ameriky (USA, Kanada), Afriky (Namibie, Jižní Afrika) a Asie (Indie, Irán, Izrael, Kazachstán, Jižní Korea, Malajsie) byla nejpočetněji zastoupena samozřejmě Evropa. Na startu se sešlo 6 GM, 1 WGM, 9 IM a 5 WIM.

Nestává se často, aby 3 nejvýše nasazení hráči obsadili zároveň stupně vítězů, nicméně přesně k tomu došlo v hlavním turnaji A. Samostatné první místo se ziskem 7,5 bodu získal velmistr Qashashvili z Gruzie, když v průběhu celého turnaje nebyl vážněji ohrožen. O druhé místo se dělilo hned 5 borců a až vedlejší hodnocení rozhodlo o tom, že stříbrnou medaili získal Koustav z Indie (kromě toho si z Prahy odváží získanou normu mezinárodního mistra a cenu za nejlepšího juniora do 16 let) a bronz patří mezinárodnímu mistru Lyrbergovi ze Švédska. Nejlepším českým hráčem byl na 6. místě FM Šorm, kterému se vyplatila nekompromisní hra (7x vítězství, 2x prohra, bez remíz). Nejlepším seniorem byl nestárnoucí GM Vokáč a nejlepší ženou pak WIM Arpita z Indie.

Vítězové A turnaje

V turnaji B zvítězil s přehledem Atnilov z Izraele (7,5 bodu), před Vorou z USA (7 bodů, nejlepší junior do 12 let) a nejlepším z 6,5 bodových – Kořenkem z Lysé nad Labem (zároveň nejlepší senior nad 60 let). Nejlepší ženou v turnaji byla Antia z Gruzie na 15. Místě se 6 body.