Čtvrtstoletí šachových táborů na jižní Moravě

23.06.2010 07:43 | Šachový tábor

Těžko uvěřitelná pětadvacetiletá šňůra letních šachových táborů a dovolených pořádaných šachovými kluby jižní Moravy také letos pokračuje v Dolním Bušínově, v italském Caorle, slovenských Tatrách i ve Vřesovicích u K...

Těžko uvěřitelná pětadvacetiletá šňůra letních šachových táborů a dovolených pořádaných šachovými kluby jižní Moravy také letos pokračuje v Dolním Bušínově, v italském Caorle, slovenských Tatrách i ve Vřesovicích u Kyjova!

Tradice založená organizátory šachového oddílu TJ Bučovice v srpnu 1986 právě na stanové základně turistů u Vřesovic, v půvabném údolíčku Chřibských lesů se udržela především díky těsné dlouholeté spolupráci s kolegy-šachisty ze Sokola Rajhrad. Místa prázdninových mládežnických soustředění šachistů se během této doby měnila a vystřídaly se i desítky spolupracujících dobrovolníků z mnoha šachových oddílů. Krásnou přírodu, historické památky v okolí, pobyt a hry na zdravém vzduchu za tuto dobu prověřila víc než tisícovka mladých šachistů a později i dospělých rekreantů především z Čech a Moravy, ale také ze Slovenska, Polska, Itálie. Nejšikovnější odchovanci těchto táborů, pokud jim to zaměstnání dovoluje, dodnes pomáhají osvědčeným pořadatelům. Po dvacet bylo konání těchto táborů neodmyslitelně spojeno s trenérem ing. Vratislavem Horou a mezi účastníky bylo i několik velmistrů (Radek Kalod, Lenka Ptáčníková) a mezinárodních mistrů (Peter Vavrák, Silvie Šaljová, Petr Buchníček).

Stanová základna Vřesovice

Sezóna začíná hned s počátkem prázdnin – 1. července zahajuje tábor v Dolním Bušínově. Tábor je věnován intenzívnímu šachovému tréninku (děti nad 12 let mají šachy 6 hodin denně, mladší děti 3 hodiny denně. Nečekejte však jen suchopárné přednášky – součástí šachového výcviku jsou i různé šachové kvizy, soutěže a hádání tahů). Tábor je kvalitně obsazen – mezi lektory najdeme velmistra Vokáče a mezinárodní mistry Biolka, Kaňovského, Šimáčka a další. Z přednášených lekcí je vždy sestavována táborová příručka, která jako kvalitní metodický materiál je žádána po celé republice.

Bušínov s GM Markem Vokáčem

Den poté, 2. července, táborová sezóna pokračuje autobusovým zájezdem z Brna k nejbližšímu „opravdu teplému“ moři, mezi známá italská města Benátky a Terst. Do kempu Falconera pod stany přímo na pláž u kouzelného městečka Caorle jezdí od roku 2004 dokonce dva šachové turnusy. Nyní si mohou zájemci bez rozdílu věku a šachové výkonnosti i jejich přátelé přihlásit již jen na druhý turnus od 9. do 18. července. V ceně zájezdu jsou všechny základní služby: doprava z Brna, ubytování ve stanech, plná penze, nápoje i pojištění. Pořadatelé mohou jen s maličkou nadsázkou vyhlašovat, že si stačí zaplatit, pouze s tričkem a plavkami nastoupit u Tesca do autobusu a bez starostí si užívat osm dní moře a slunce … Šachy se hrávají hlavně v polední siestě, kdy středomořské slunce a žár naše středoevropany z pláže spolehlivě vypudí. Je ideální, když se do pohodlného 4- až 5-ti místného stanu přihlásí rodina nebo skupina přátel. K návštěvám města jsou zde půjčována jízdní kola a letos i člun k výletům kolem pobřeží a do laguny blízké řeky. Samozřejmostí je možnost výletu lodí nebo autobusem do nedalekých Benátek. Info: na telefonu organizátora Libora Diviše - 732 241 811

Caorle - šachisté mezi stany

V týdnu od 24. do 31. července je pro šachisty-turisty, kteří si chtějí alespoň na týden odpočinout od uspěchané civilizace, připraven další pobyt v rázovité slovenské vesničce téměř „na konci světa“, na Hutách. Vysokohorští nadšenci každé ráno vyrážejí na skalnatý hřeben nebo k nebesky modrým plesům Západních Tater a rekreační turisté míří do čarokrásných dolin, kopců a lesů Chočských vrchů. Po večerech nebo v případě nepříznového počasí se hrají turnaje zkráceným tempem, přátelské partie nebo simultánky. Letošní seznam přihlášených má již 75 jmen a je dva měsíce vyprodán.

Horská vesnička Huty

V obvyklém termínu, od 14. do 28. srpna, tedy na samém konci letních prázdnin vypukne jubilejní 25. ročník letního šachového tábora „Vřesovice 2010“. Z padesáti míst ve dvoulůžkových stanech a asi 15 lůžek v chatkách je v této době volná asi dvacítka míst. Pořadatelský štáb vedoucích a hospodářských spolupracovníků je vybrán a připravuje již bohatý rekreační a šachový program i třeba pestrý jídelníček. Děti se mohou opět těšit na turistiku, běhací, dobrodružné soutěže v okolních kopcích a lesích i na asi nejoblíběnější fotbálek a stolní tenis. Na blízkém rybníce se kromě koupání a her ve vodě, dá projíždět a závodit na táborových lodích. Kromě těchto obvyklých radovánek je třetina dne věnována turnajům o vyšší výkonnostní třídy i na elo listinu ČR, rozborům partií, výcviku a simultánkám. A letos máme zaměření také ještě na logické a vědomostní soutěže a sudoku. Přislíbená účast šachového velmistra Veličky, mezinárodního mistra Biolka a mistra světa v sudoku Novotného zaručují slušnou úroveň výcviku. Info: nejrychleji na tel. organizátora Jana Gorčáka 723 383 708.

Úplné propozice těchto akcí najdete spolu se zavěrečnými zprávami, výsledky turnajů a fotogalerií z minulých ročníků na stránkách Lokomotivy Brno v kapitole Šachové tábory nebo na www.sachybucovice.euweb.cz.

0x 3313x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat