Lekce 8 - Konečně si zahrajeme

24.02.2011 06:43 | Metodické materiály NŠA

Předcházející lekce byly dosti náročné, tato lekce výuku trochu odlehčí. Posluchači začnou šachy opravdu hrát. Vlastní hra je nejvýznamnějším motivačním prvkem. Při prvních partiích se jim to pokusíme trochu ulehčit. Nejdří...

Předcházející lekce byly dosti náročné, tato lekce výuku trochu odlehčí. Posluchači začnou šachy opravdu hrát. Vlastní hra je nejvýznamnějším motivačním prvkem. Při prvních partiích se jim to pokusíme trochu ulehčit. Nejdříve však musím zařadit poslední pravidlo o tahu figur - pravidlo o rošádě. Tento současný tah dvou figur s řadou omezujících podmínek je potřeba dobře procvičit.

Lekce 8 - Konečně si zahrajeme

8.1 Kontrola domácího úkolu

8.2 Rošáda

Už bychom si jistě chtěli také zahrát. Ale existuje ještě jedno důležité pravidlo, které vám nesmím zatajit. Existuje zvláštní tah, který se nepodobá žádnému dosud probíranému pohybu figur. Je to tah, při kterém se přemísťují dvě figury najednou. Říká se mu rošáda. Je to tah natolik výjimečný, že každý hráč může tento tah provést během partie maximálně jednou, a může ho provést jen pokud postavení na šachovnici neskrývá několik důležitých překážek. Rošáda je dvojtah krále a věže. Nejlépe to pochopíme, když se podíváme na první dva diagramy.

Diagram 1 - Postavení před rošádou

Diagram 2 - Postavení po rošádě




Na diagramu 1 je situace těsně před rošádou. Na diagramu 2 je situace, kdy obě strany provedly svými figurami rošádu. Vypadá to jednoduše - král se posunul o 2 pole ke své věži, a věž se přes krále přemístila do jeho těsné blízkosti z opačné strany. Z diagramu 2 je vidět, že mohou být provedeny 2 různé typy rošády. Rošáda bílého se nazývá krátká rošáda, rošáda, kterou provedl černý, se nazývá dlouhá rošáda. V prvním případě jsou mezi králem a věží 2 pole, ve druhém případě 3 pole. Na diagramu 1 vidíme hned dvě zásadní podmínky, které musí hráč při rošádě splňovat.

1. Král a věž, se kterou je prováděna rošáda, musí stát ve svých základních postaveních, a v dosavadním průběhu partie ani jedna z nich neprovedla žádný vlastní tah.

2. Mezi králem a věží musí být volný prostor, jinak nelze rošádu provést.

Druhá podmínka je jasná, první podmínka je ale poněkud složitější. Základní postavení králů e1 a e8 nebudí pochyb, základní postavení věží na polích a1 a h1, respektive a8 a h8, se dá také rozeznat snadno. Žádná figura však o sobě nikde nevykřikuje, kolikrát již v partii provedla tah! Šachista si to prostě musí pamatovat. A nejen u vlastních věží, ale také u věží soupeře. Pokud váš soupeř udělá rošádu ve chvíli, kdy nemá splněné všechny nutné podmínky, musíte se bránit a protestovat sami, to za vás nikdo jiný udělat nesmí! Ale nepropadejte panice. Rošáda je velmi důležitý tah, který jednak slouží k ukrytí krále za bariéru pěšců mimo hlavní bojiště, a zároveň umožňuje věži rychlé zapojení do hry. Proto k němu obvykle dochází velmi brzo po zahájení partie, a vaše paměť má pak volno.

Tím ovšem překážky pro rošádu nekončí! Než se podíváme na následující 2 diagramy, řekneme si další důležité podmínky, nezbytné pro provedení rošády.

3. Král může provést rošádu pouze v tom případě, kdy není ohrožen, není v šachu! Pokud je napadena pouze věž, nemá to na provedení rošády žádný vliv.

4. Rošáda nesmí být provedena, pokud by při ní král přešel přes napadené pole, nebo pokud by král po jejím provedení byl v šachu.

Diagram 3 - překážka napadené pole

Diagram 4 - překážka napadené pole




Diagram 3 ukazuje typický případ omezení možnosti rošády. Bílý střelec napadá pole d8, kdyby černý chtěl provést dlouhou rošádu, tu by králem musel přejít přes pole d8, a to není dovoleno. Rošáda není skok figury, ale její plynulý pohyb, každé pole na její cestě je důležité. Podobné omezení vytváří černá dáma, která z pole c4 napadá pole f1, a nedovoluje tím bílému provést krátkou rošádu. Obě strany však v této pozici mohou provést druhou rošádu, které nic nepřekáží. Bílý tedy může bez problémů provést dlouhou rošádu (značíme ji 0-0-0 podle 3 polí mezi králem a věží), černému zase nic nebrání v provedení krátké rošády (značíme 0-0, 2 pole mezi králem a věží).

Diagram 4 znázorňuje jiná omezení rošády. Nejdříve se podíváme na černého. Jeho dámská věž stojí na poli b8, to není její základní postavení a rošáda s touto věží už nikdy nebude možná. Druhá černá věž na poli h8 je napadena bílým střelcem, to by mohlo vzbudit naše pochyby. Ale podle výše uvedené podmínky 3 může být provedena i rošáda s věží, která je napadena, tato skutečnost možnost rošády neomezuje. Bílý musí při provádění své rošády posoudit jiný problém. Černá věž napadá pole b1, to je pole mezi věží a králem, dlouhé rošádě by to mohlo vadit. Černý jezdec pro změnu napadá pole g1, to je stejný problém. Je tu však rozdíl. Pole b1 při dlouhé rošádě překonává pouze bílá věž, bílý král s tímto polem nemá nic společného, a podle podmínky 4 je dlouhá rošáda možný a proveditelný tah. Pole g1 je na tom hůře, na poli g1 by po provedení krátké rošády bílý král stál, byl by tedy v šachu, nu a to podle stejné podmínky 4 dovoleno není, takže krátkou rošádu nyní bílý provést nemůže.

Cvičení

Diagram 5 - jaké rošády jsou dovoleny?

Diagram 6 - jaké rošády jsou dovoleny?




Diagram 7 - jaké rošády jsou dovoleny?

Diagram 8 - jaké rošády jsou dovoleny?




Cvičení doufám nečinilo velké problémy, i když některé situace byly nové. Na diagramu 5 je možná jen krátká rošáda bílého, všem ostatním rošádám brání útok soupeřových figur na pole, přes které by král při rošádě musel přejít. Diagram 6 vás jistě nespletl. Černý může provést krátkou rošádu, přítomnost bílého jezdce na poli b8 brání rošádě dlouhé, protože mezi králem a věží není volný prostor. Nijak jsem to zatím nezdůraznil, ale z logiky podmínek pro rošádu vyplývá jedna jistota - pomocí rošády nemůžete žádnou soupeřovu figuru sebrat! Bílý může provést dlouhou rošádu, ani dvojité napadení pole b1 to nijak neovlivní, krátká rošáda přes napadené pole f1 naopak určitě nejde. Diagram 7 ukazuje novou situaci. Bílý král je napaden černou dámou, je v šachu! Podle podmínky 3 v takovém případě bílý nemůže provést žádnou rošádu, musí šachu bránit jinak. Rošáda není obranou proti šachu! To je nejčastější chyba, které se začátečníci dopouštějí! Černému nic v provedení krátké rošády nebrání, jen dlouhá přes napadené pole d8 zatím nejde provést. Diagram 8 vás určitě nezmátl. Ani jedna strana nemůže provést ani jednu rošádu. Bílému brání postavení černých figur na polích b1 a g1, nu a černý nemá v základním postavení ani jednu figuru, která se účastní rošády, rošovat už černý nikdy nebude. Ačkoliv jsem právě v takové situaci již jednou pokus o provedení rošády viděl, pobavil všechny přihlížející, jen bílý neskrýval rozpaky nad nečekanou akcí. Nakonec se ale přece jen začal bránit a protestovat.

Přestávka

Vyprávění 7

Dnes vlastně zahájíte svou šachovou kariéru, budete hrát své první vlastní partie. Nebudete plnit žádný speciální předepsaný úkol, vaším jediným cílem bude partii vyhrát, a jak to uděláte, bude jen vaše rozhodování. Pokusím se vám dát několik velmi obecných rad, které se vám mohou hodit.

1. Šachová partie není závod, nevyhrává ten, kdo provádí tahy rychleji. Vyhrává ten, kdo si své tahy lépe rozmyslí! Nikam nespěchejte!

2. Dobře si prohlédněte pozici po soupeřově tahu. Nevytvořil snad nějakou hrozbu? Hrozbou nemusí být jen napadení figury nebo mat.

3. Každý váš tah musí mít smysl! Ve většině postavení na šachovnici budete mít na výběr několik možných tahů, a vy si jeden z nich budete muset vybrat. Ten výběr by neměl být náhodný, měli byste mít ke svému výběru nějaký důvod. Není tak důležité, jestli ten důvod bude správný nebo chybný, to se teprve budete učit. Důležité však je, aby nějaký existoval. Budu se vás velmi často ptát "Proč jsi udělal tento tah" a jediná odpověď, kterou slyšet nechci, je "Nevím"! Nestyďte se za to, že jste možná udělali chybu, chyby dělají všichni, to je právě v šachu to zajímavé. Nikdo není dokonalý, téměř v každé partii dojde k několika chybám z obou stran. Cílem našeho tréninku však je tyto chyby odstraňovat a neopakovat je. A to se nám nepodaří, pokud nebudeme vědět, proč k oněm chybám došlo.

4. Existuje jedno tuším že čínské přísloví: "Kdo chce tygří mláďata, musí do tygřího doupěte." Vy chcete partii vyhrát, musíte se proto snažit útočit, ohrožovat soupeřovy figury, především krále. Tenisté mohou hrát tenis ze základní čáry, ale v šachu je potřeba se k nepříteli přiblížit. Je pravda, že se nedá útočit v každé pozici, je potřeba nejdříve vytvořit podmínky pro úspěšný útok. Ale to se teprve budeme učit.

5. Nápad je v šachu to nejdůležitější. Znalosti mohou mít šachisté stejné, ale rozdíl je rozhodně v tom, co s nimi na šachovnici dokáží vytvořit. Dobrý nápad má cenu zlata.

8.3 Pojďte, pane, budeme si hrát

Už je opravdu na čase, aby si posluchači vyzkoušeli své hráčské schopnosti. Je samozřejmě možné nechat posluchače hrát normální partii ze základního postavení, ale myslím si, že to v této fázi výuky ještě není ideální řešení. Příliš mnoho figur v základním postavení bude začátečníka plést, nemá ještě jejich použití zažité a bez obecných zásad zahájení budou začátečníci skutečnými plavci v hluboké temné vodě. Metodicky mnohem vhodnější je hrát partie z umělých upravených pozic. Není jistě problém vymyslet nějakou vlastní pozici tohoto typu, nabízím zde 4 pozice, které by se vám mohly pro malý turnaj začátečníků hodit.

Diagram 9 - cvičení pěšců

Diagram 10 - věže a rošády




Diagram 11 - figury spolupracují

Diagram 12 - jezdecké cvičení




Výběr pozic není zcela náhodný. Pěšcové cvičení se bude hodit v následující fázi výuky. Věže navazují na dnešní kapitolu o rošádě, postavení je navíc docela záludné, a pokud černý nebude bdělý a ostražitý hned od začátku, mohl by velmi rychle partii prohrát. Schopnost spolupracovat figurami různé kvality je velmi důležitá, a i na úrovni začátečníků by takové partie mohly trenérovi ukázat míru talentu jednotlivých posluchačů. Krocení jezdců je velmi náročná disciplína a podobné cvičení může jen pomoci. Určitě se nepovede v této hodině využít všechny počáteční pozice, ale v začátečnickém kursu bude ještě mnoho příležitostí. Trenér musí hrané partie pečlivě sledovat, a pokud při hře odhalí nějaké závažné mezery z látky již probírané, nesmí váhat nepochopené téma zopakovat. No a to by bylo pro dnešek vlastně všechno. Postavíme si na šachovnice jednu z počátečních pozic a dáme se do boje. Nějaký soupeř se jistě v kroužku najde.

Domácí úkol:

Domácí úkol bude trochu rozsáhlejší, ale jednotahový mat by zase nemusel už být velký problém, i když půjde o matové obrázky, které posluchači dosud nikdy neviděli.

DÚ 24 - bílý na tahu mat 1. tahem

DÚ 25 - bílý na tahu mat 1. tahem




DÚ 26 - bílý na tahu mat 1. tahem

DÚ 27 - bílý na tahu mat 1. tahem




DÚ 28 - bílý na tahu mat 1. tahem

DÚ 29 - bílý na tahu mat 1. tahem




DÚ 30 - bílý na tahu mat 1. tahem

DÚ 31 - bílý na tahu mat 1. tahem




Lekce ke stažení:

Ke stažení: Lekce 8 (pdf)

Vznik tohoto materiálu podporují:

1x 6349x Marek Vokáč
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
03.09.2014 15:22 | raflar

Link na pdf je nefunkčný. Neviete o inom linku na 8 lekciu ? / Ostatné som našiel na iných serveroch /