Trenér 2. třídy- zkušenosti a pocity

25.06.2024 05:49 | Domácí zprávy

Trenér 2. třídy je druhá nejvyšší naše šachová trenérská úrověň. Trenér první třídy se studuje až na vysoké škole několik let a proto dvojka, není málo. Možná si hodím i jedničku, ale dnes chci napsat, jestli to vše mělo smysl, nebo ne.

Dělal jsem si Čtyřku kvůli nudě na internetu. Trojku jsem vzal z pocitu odpovědnosti vůči mým svěřencům, které trénuji. Dvojku jsem bral jako šanci se dozvědět více o sobě. Jsem dobrý trenér, nebo špatný? Co dělám špatně? Kde se mohu zlepšit a jak se mohu stát lepším trenérem?

Kurz začal někdy v září a zkoušky jsem dělal 22. června 2024. Velký respekt a poděkování si zaslouží pan Evžen Pospíšil, který tento projekt vedl téměř celý rok. Ale pojďme od začátku.

První dojmy? Smíšené s pocitem šoku a snad i zoufalství. Bylo skvělé mít přednášky online, ale horší bylo sledovat lidi, kteří mi neměli co nabídnout. Hodiny sledovat paní Kůsovou nebo pana Martina Petra ve video kvalitě, která byla horší než němý a černobílý film z počátku minulého století, bylo utrpení. Obsah možná ušel, ale technická stránka byla katastrofa. Možná jsem už profesionálně deformován z tisíců videí, které jsem viděl a denně sleduji, jak je dělat lépe a zábavněji. Ale tady jsem trpěl jako houslový učitel, když mu nový žák zahraje Mozarta na první hodině.

Postupem času se to zlepšovalo. Některé přednášky byly lepší, některé horší, ale myšlenka, že by videa mohla vypadat lépe s trochou snahy, ve mně zůstávala. Nakonec, dalo se to přežít a přišly zkoušky. Tématem mé práce byla "figurková strategie" a celou přednášku mám na videu.

Cesta do Prahy na zkoušku začala kolem páté ráno. Kolem půl deváté jsem byl na Strahově. Nejsem "Pražák" a neznám historii Strahova, takže když jsem zaparkoval u stadionu, spadla mi brada. Zřícenina hradu Kost je oproti tomu, co jsem viděl, ještě luxusní stavbou. Je neuvěřitelné, jak je Strahovský stadion a okolí v havarijním stavu. Tak, tady sídlí ŠSCR? Zajímavé.Výhled z budovy, kde má ŠSCR kancelář na Strahovský StadiónChodby jak z dob " Spartakiády" to už jsem v budově, kde sídlí ŠSCR


Reprezentativní prostory vypadají trošku jinak, ale třeba jak se bude Strahov bourat a prostory opravovat, budou to už luxusní kanceláře vhodné pro jednání s partnery. Bohužel, to už může být mimo finanční možnosti ŠSCR. Snad jednou, až si budou hledat lepší prostory, to nebude horší.

Písemná práce asi v pořádku, zkoušky asi taky a pak odjezd domů. Pocity?

Zpětně, když si to všechno přehraji v hlavě, stálo to za to. Měl jsem možnost vidět různé lidi na různých přednáškách a na různá témata. Mohl jsem si říkat, jak bych to dělal lépe a jinak, a mohl jsem si říct, kdo mě motivoval a koho bych nikdy nechtěl mít za svého trenéra. Možná mi malinko chyběla možnost zpětné vazby na mé tréninky. Možná víc takových setkání, jako byl závěrečný den, kdy získáte hned zpětnou reakci od zkušených trenérů (reakce Standy Stárka byla super) a pár rad. Kdybych to měl jednou znovu absolvovat a nemuselo to být na Strahově, rád bych měl více zpětných reakcí. Chtěl bych slyšet víc o tom, kde se mám zlepšit a co mám dělat jinak. Možná bych chtěl vidět tréninky jiných trenérů, chtěl bych s nimi debatovat a probírat jejich zkušenosti. Setkání s ostatními, jejich zkušenosti a rady jsou podle mě to nejcennější, co tento projekt nabízí.

Závěrem chci poděkovat všem, kdo stojí za tímto projektem. Doporučuji každému, kdo chce trénovat, aby si touto cestou prošel. Je to dobrá zkušenost a když na vás nespadne střecha na Strahově, získáte spoustu podnětů, zážitků a inspirace, jak dál trénovat své svěřence.

PK


5x 2891x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
lykan

Zříceniny mají taky něco do sebe. Jsou fotografové, kteří se jim věnují. Nemusí se všechno staré hned opravit. Dřív bylo běžné, že podstatná část všech baráků byly zříceniny. Jak se ale lidovopice přemnožila, využívá se ve městech téměř veškerá plocha a ještě si lidi myslí, že je to normální. Za pár dekád se situace opět vrátí k normálu.

+0 /-0 | 25.06.2024 20:57

Rubinus

Strahovské prostory docela dobře znám. Začátkem devadesátek to bylo ještě poměrně výstavní, ale od té doby to víceméně chátrá. Bufety uzavřené, protože s výjimkou občasných akcí se neuživí, přednáškové místnosti poměrně zašlé, jedinou výhodou je, že v zimě se tam topí a pro výukové akce je svaz poskytuje zdarma. Možná se to celé trochu zlepší, pokud si tam vedle postaví Sparta nový stadión, jinak je to díra daleko od metra a ještě na kopci. :) Doprava nic extra. Svaz tam postupně vystřídal snad čtyři různá místa, to současné vypadá ještě dobře.

Zchátralé tribuny nikomu moc nevadí, protože slouží už jen ta plocha, jako tréninkové centrum. Zvenku je to samozřejmě ostuda. Sice by tam po rekonstrukci mohl být sokolský slet, nebo i nějaký koncert, ale to by asi nezaplatilo ani náklady na provoz, natož na výstavbu.

K té druhé fotce - v době Spartakiád by tam určitě nebyly automaty na Coca-Colu, ale za to by tam byl patrně otevřený bufet.

+3 /-0 | 25.06.2024 16:34

pawel

Spojuje to Husákův most, to pamatují pamětníci, proč se tomu tak říkalo. Tedy pamětníci stále říkaj.

+1 /-0 | 25.06.2024 17:53

Petr Koutný

JJ byl jsem tam snad poprvé v životě a opravdu mě spadla brada. Bylo to jako cestování v čase do minulého tisíciletí a nebo jako kdybych přistál na jiné planetě, kde tisíc let nikdo už nežije a jsou tam jen známky minulé civilizace. Opravdu, na Prahu docela síla.Všechny ty prostory jsou jako muzeum a skanzem v jednom. JJ Strahov...

+1 /-1 | 25.06.2024 18:16

ciki333

1) O čem přednášela Lenka Kůsová?

2) Zaběhali si s ní frekventanti kurzu po strahovském oválu?

+1 /-2 | 25.06.2024 18:18