Topalov vítězem Corridy

26.09.2013 09:04 | Novoborská šachová Corrida 2013

Veselin Topalov potvrdil v závěrečné partii své vítězství 4:2 nad Viktorem Lázničkou a odváží si tradiční sklářskou cenu pro vítěze (foto V. Jagr). Druhý zápas Tadeáše Kriebela s Olegem Romanišinem skončil nerozhodně 3:3Petr Boleslav v rozhovoru s vítězem Corridy GM Topalovem, cenu pro vítěze si prohlíží president Evropské šachové unie Silvio Danailov (foto:  Vladimír  Jagr)

Viktor Láznička se v poslední partii usilovně snažil o vyrovnání zápasu, zvolil dosti neobvyklou variantu a vytvořil nejasnou komplikovanou pozici. Nezvolil však ideální pokračování a Topalov převzal iniciativu, kterou postupně vystupňoval k výhře.Bulharský velmistr Veselin Topalov   2769  (foto:  Vladimír  Jagr)

Komentuje IM Pavel Šimáček

-
. kolo -
Výsledek 4:2 ve prospěch Topalova je možná až příliš krutý, Viktor Láznička snad vyjma poslední partie hrál se svým slavným soupeřem poměrně vyrovnané bitvy a nikdy nebyl vysloveně přehrán. Ptal jsem se ho, jaké poučení ze zápasu získal. "Musí se hrát stále naplno. Topalov má určitě mnohem lepší znalost zahájení než já, ale na Corridě myslím nebyl v optimální formě. Musím se rychleji rozhodovat, zápas rozhodly především mé chyby v časových tísních." Tolik stručné hodnocení Viktora Lázničky.Člen 1. Novoborského ŠK FM Tadeáš Kriebel (foto:  Vladimír  Jagr)

Tadeáš Kriebel zaznamenal celkovou remízou s Olegem Romanišinem významný úspěch své dosavadní kariéry. Těžil především z pečlivé domácí přípravy před zápasem, se kterou jeho soupeř nepočítal. Prokázal to i v poslední partii, kdy zvolil variantu, která nevypadá ideálně, ale po jejím pečlivém proanalyzování Tadeáš přesně věděl, jak dosáhnout rovné hry. Přiznejme si ovšem, že Romanišin ve svých jednašedesáti letech již nedokáže vyvíjet tak silný tlak jako před lety. Pro Tadeáše je důležitá určitá ztráta respektu z velkých jmen a objevení slabých míst ve fázi realizace převahy. To ale v jeho osmnácti letech není nic překvapivého, a dává to jasný směr dalšímu tréninku.
Komentuje GM Robert Cvek 

-
. kolo -
13x 7408x Marek Vokáč
Fotogalerie
Komentáře (13) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
xnepom

Chtěl bych se zeptat zda budou videa z živých komentářů umístěna na youtube stejně jao v ročníku 2012, děkuji za odpověď

+0 /-0 | 02.10.2013 00:07

Petr Boleslav

Co vím, tak se zatím nechystá.

+0 /-0 | 29.09.2013 13:56

Marhula

Bude se hrát odveta Navara-Láznička? děkuji.

+0 /-0 | 29.09.2013 09:19

Petr Boleslav

Výsledek posledního kvízu zveřejníme v připravovaném článku.

Mějte se na pozoru, bude ještě jedna kvízová otázka.

+0 /-0 | 28.09.2013 11:25

DSchaffer

Jaká byla správná odpoěď na poslední otázku a kdo vyhrál?

+0 /-0 | 28.09.2013 08:05

pawel

martinn:

Díky a k vašemu komentářilaugh jsem si vzpomněl na ten z 80. let, mladší generace možná nebude věřit.

Ptá se cizinec našince při pohledu na papírovou československou padesátikorunu. "To je váš znak na té bankovce?". "Ne to je znak Sovětského svazu, našeho věrného přítele". "A to je váš voják vedle něj?" "Ne to je to voják SSSR, ti nás osvobodili". "A je na té bankovce tedy alespoň něco vašeho?". Kouká, kouká, otáčí bankovku na obrázek továrny Slovnaftu s malou postavičkou....."Jo tady jeden náš dělník krade naftu".

+0 /-0 | 27.09.2013 14:00

HonzaSvatoš

Myslím, že hodnocení ChessBase "Topalov beat Laznicka quite convincingly" více odpovídá průběhu zápasu než hodnocení marka Vokáče "Výsledek 4:2 ve prospěch Topalova je možná až příliš krutý, Viktor Láznička snad vyjma poslední partie hrál se svým slavným soupeřem poměrně vyrovnané bitvy a nikdy nebyl vysloveně přehrán".

Svým laickým amatérským okem vidím zápas takto:

1. partie zasloužená výhra VT, kdy VL s málo časem neustál protivný tlak dvojky střelců.

2. zasloužená výhra VL, kdy VT v rovné pozici obětí kvality "přestřelil" a VL jeho koncepci přesvědčivě vyvrátil.

3. partie víceméně zasloužená remis, VT stál na výhru, ale chyboval, když již mohl zkoušet hrát v lepší pozici na výhru VL, chyboval zase on.

4. partie zasloužená výhra VT: riskoval, obětní koncepce nebyla  přísně korektní, ovšem v časové tísni se rozhodl VL jít po střelci a VT jeho koncepci vyvrátil. VL opět doplatil na nedostatek času, což k šachům patří.

5.partie zasloužená remis, kdy VL skvěle zhodnotil sílu koně na c4 a transformaci pozice po Jxb4 axb4 a že mu pozice Jc4 vyváží soupeřovu dvojici střelců, najednou mohli být slabí i bílí pd4,e4.

6. Zasloužená výhra VT, kdy získal ze zahájení o něco příjemnější pozici a přesvědčivě vyhrál.

Myslím, že všechny rezultáty byly zasloužené, nebyla v nich žádná triviální hrubka, nebo nějaké náhodné štěstí v pozici, 5. partie zasloužená remis a ve 2. partii byl blíže výhře VT než VL. Celkové 4:2 se dá, imho, u špičkových hráčů považovat za přesvědčivý výsledek.

+0 /-0 | 27.09.2013 13:38

Morphynista

Já myslím, že zápasu byla věnovaná dostatečná pozornost, například zde http://www.chessvibes.com/topalov-beats-laznicka-4-2-in-novi-bor . Anglická verze chessbase obsahuje dost chyb, německá už je správně, až na to měkké i v názvu města. To je ale všude, zřejmě autoři opisovali jeden od druhého...

+0 /-0 | 27.09.2013 11:59

Zdeněk Janda

No,nejsme pupkem světa, jak nás přesvědčují někteří naši  "politici". Až NB uspořádá zápas o mistra světa,tak se ho zahraniční média naučí psát správně, po česku smiley...Nad některými závery můžeme diskutovat . Např. Vlasta Jansa skoro nikdy nebyl v zahájení a střední hře přehrán , jen velmi často lepší,mnohdy vyhrané , pozice kazil ve vrcholných časovkách  Viktor by neměl jít v jeho stopách.

+0 /-0 | 27.09.2013 11:54

strelec

re JiH: ad 1) s tou kvalitou venku je to bohužel pravda, byť si myslím, že se to pomaaalllluuuu zlepšuje

ad2) při vší úctě k organizátorům a dalším účastníkům Corridy - přeci jen to není z pohledu světových zpravodajských netů až tak významná akce, tak se nějakejma "detailama" jako je město, nebo snad dokonce i/y holt nezabývajísmiley

+0 /-0 | 27.09.2013 11:45

JiH

Dovídáme se, že zboží v zahraničních obchodech je kvalitnější a levnější, než v Česku. Mluvčí německých obchodních řetězců říkají, že o kvalitu Češi ani nestojí. Jak je tomu s šachovými informacemi na webech?

Marek Vokáč shrnuje: „Výsledek 4:2 ve prospěch Topalova je možná až příliš krutý, Viktor Láznička snad vyjma poslední partie hrál se svým slavným soupeřem poměrně vyrovnané bitvy a nikdy nebyl vysloveně přehrán.“

ChessBase píše, že „Sachova Corrida Novoborska“ se hrála v Praze a že Topalov Lázničku porazil zcela přesvědčivě. (Topalov beat Laznicka quite convincingly.)

TWIC informuje, že se hrálo v místě Novi Bor. Slovo „Nový“ autorovi nesedí, nejspíš proto, že slavný bleskový turnaj v roce 1970 po zápase SSSR - zbytek světa se hrál v městě Herceg Novi.

+0 /-0 | 27.09.2013 11:07

martinn

Dobrý fóry! Ty české ručičky toto již umí. Onehdy jsem četl o navrtaném potrubí....:)

+0 /-0 | 27.09.2013 08:45

pawel

Když psal gm Marek Vokáč, že komentátoři začínají být unavení, tak unavení z předchozího náročného koukání jsou, koukám, i diskutéři. 30 hodin na nss nic, to nebývá.

Tak alespoň pro krásný pátek pár slabších anektotlaugh k tématu.

- Že prý byl rozdíl ve hře mezi Veselinem a Viktorem vskutku minimální !?

- Ano, samozřejmě, jen pouze "jeden mistr světa"

                                          _____________________________

- Dikutér na nss se tázal, co může překonat letošní atraktivitu bojů příště?

- Těžko něco, ale .... možná třetí stolek, zápas jako taková reality schow pečlivě vybraných dvou nesmiřitelných nicků z diskusí nss.

                                      ________________________

Pozor na Španěly! Španěl zabloudí do Ajeta. "Co si dáte", ptá se servírka. "Jako doma, počkám na toho poraženého".

                                          ____________________________

Veseline, myslíte, že by se mohl jednou v Nové Boru hrát zápas o mistra světa? Zeptali jsme se při jeho odjezdu. "Ano, mohl, atmosféra, prostředí, diváci, luxusní. Jen by ty velmi šikovné zlaté české ručičky sklářů museli umět vykouzlit z pecí a píšťal místo nádherného skla obyčejnou surovou ropu!"

+0 /-0 | 27.09.2013 06:13