TEPLICE OPEN vyhrál GM Ali Marandi

26.06.2022 19:08

V Estrádním sále Domu kultury v Teplicích se konal od 18. do 26. června 15. ročník mezinárodního šachového turnaje TEPLICE OPEN, který patří k nejsilnějším otevřeným turnajům u nás. Průměrným ELO překonal open na Pražském šachovém festivalu.

Do Teplic se sjelo 226 hráčů z třiceti pěti zemí. Turnaj byl napínavý do posledního kola. Dvacet tři velmistrů bojovalo o slibnou první cenu 50 000,-Kč. Tu si odvezl i s prémií 5 000,-Kč za samostatné první místo turecký velmistr Cemil Can Ali Marandi (2532).

Organizátoři vyhlásili soutěž o 5 000,-Kč, které by získal ten, kdo by správně tipoval vítěze turnaje a jehož jméno by bylo vylosováno ze jmen těch, kteří tipovali stejně. K losování však nedošlo. Opakovala se  situace z roku 2019. Shodou okolností i tehdy startovalo 226 hráčů. V roce 2019 vyhrál turnaj GM Evgeny Vorobiov, který startoval ze 14. místa a obsadil se sedmi a půl body také samostatné první místo. GM Vorobiova však nikdo netipoval stejně tak jako nikdo netipoval letošního vítěze GM Ali Marandiho, který startoval z místa třináctého a získal také sedm a půl bodu.

Soupeř GM Davida Navary z ČEZ Chess Trophy GM Narayanan (2662) skončil druhý. Třetí cenu si odvezl GM Dmitrij Kollars (2643). Nejlepším Čechem byl již tradičně GM Jiří Štoček (2551), který obsadil sedmé místo. Padlo šest norem.

Dvě velmistrovské - Lev Yankelevich a Mert Ylmazyerli a čtyři IM - Lukáš Vlasák, Theo Stijve, Fataliyeva Ulviya a Yahli Sokolovsky. Přeborníkem Ústeckého kraje se stal Jan Mikeš. Turnaj proběhl klidně a rozhodčí nemuseli řešit žádný spor.