Štoček zvýšil náskok

30.05.2018 13:52 | Nominační turnaj 2018

Jiří Štoček zaznamenal výhru i v 5. kole a po polovině turnaje vede s náskokem celého bodu. Uvidíme, jestli se někomu v odvetách povede sehrát jiný turnaj a změní tak dosavadní průběh turnaje.

První polovina nominačního turnaje je za námi. Přinesla rozhodně zajímavé atraktivní bitvy a málokým předvídaný průběh. Skvěle si počíná Jiří Štoček, který soupeřům zatím dovolil jen jedinou remízu, naprosto hrůzný turnaj naopak hraje Vlastimil Babula, kterému se nedaří prakticky nic. Velmi dobrou hru předvádí Peter Michalík, druhou příčku drží zaslouženě. Jan Krejčí a Vojtěch Plát zatím příliš nepřesvědčili, ale své ambice ještě mohou ukázat ve druhé části turnaje. Více jsem určitě čekal od Van Nguyena, zatím v jeho partiích cítím trochu moc respektu, což se někdy projevuje trochu pasivní hrou a skoro vždy časovými tísněmi, které mu v této konkurenci přinášejí značné ztráty.

Turnaj je pěkný a zajímavý, jeden varovný prst ale zvednu. Možná bude na nejbližší soustředění reprezentace potřeba zařadit opakování základních věžových koncovek, nebo bude potřeba zapracovat více na fyzické přípravě. Záhy uvidíte proč, a o tom, co dovede únava, by se mohli  poučit i ti, co tak rádi pranýřují krátké remízy mezi velmistry. Tento turnaj se zatím hraje naplno, nebude žádný volný den, chybí lehčí soupeři z úvodních kol openů. Bitvy rovnocenných soupeřů přinášejí mnoho stresu a dlouhé partie v současném tempu hry berou mnoho sil. Víme to sice dlouho, ale neškodí si občas veřejně přiznat, že naší domácí špičce hodně chybí praxe z turnajů s podobnou konkurencí, openy ani ligy to plně nahradit nemohou. Dostat pozvánku do takových turnajů v zahraničí není vůbec jednoduché, tak by asi bylo velmi užitečnou investicí pořádat každoročně alespoň jeden takový turnaj u nás doma. Získat vhodnou zahraniční konkurenci by neměl být problém, a pro výkonnostní růst naší špičky by to znamenalo jistě přínos. Jen to bude stát dost peněz.

Tak se podíváme na střetnutí Štočka s Nguyenem, ve které Štoček vymanévroval mírnou výhodu, Nguyen ale držel velmi odolnou obranu. Dlouhý souboj v závěru poznamenala jak časová tíseň, tak i únava obou hráčů.


-
. kolo -
Trápení Vlastimila Babuly pokračuje, forma je prostě pryč, a snaha to zlomit naráží na mezírky v taktice, které bourají veškerou tvořivou snahu. Ze zahájení získal s Vojtou Plátem mírnou převahu, ve snaze ji zvýšit se pustil do zápletek, ve kterých ale později přehlédl silný protiúder a Plátův protiútok rychle triumfoval. Možná i proto, že se Plát tentokrát vzdal experimentů, zvolil solidní pevné zahájení a počkal si na chybu. Uvidíme, jestli se ještě dokáže vrátit do postupové šarvátky.

-
. kolo -
Volný den trochu připomíná partie Krejčí - Michalík. Na pověstnou remízovou variantu světové špičky neměl bílý připraveno nic zajímavého, odehrála se známá teorie a po drobné novince černého vše ihned skončilo opakováním tahů. Černý byl asi spokojenější než bílý, silami se rozhodně neplýtvalo. 

-
. kolo -

Průběžné pořadí po 5. kole

Čís.JménoRtg123456BodyPoř. PH 1  PH 2  PH 3 
1Michalik Peter2560***11½½½3,526,750,02
2Nguyen Thai Dai Van25490***½0½½1,552,750,00
3Babula Vlastimil25560½***0000,560,750,00
4Stocek Jiri2574½11***114,518,750,04
5Krejci Jan2582½½10***½2,534,250,51
6Plat Vojtech2556½½10½***2,544,250,51

0x 3488x Marek Vokáč
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované