Šachový Svět Míří do Toronta

29.03.2024 06:00 | Zahraniční zprávy

Od 3. do 23. dubna se Toronto promění v šachovou metropoli, kde se uskuteční FIDE Turnaj Kandidátů, předzvěst boje o titul světového šampiona. S účastí šachové elity a v kombinaci s historickými prvními je tento turnaj jednou z největších událostí roku.

Toronto, město známé svou kulturní rozmanitostí a pulzujícím životem, se letos stává dějištěm klíčového momentu v šachovém kalendáři - FIDE Turnaje Kandidátů. Poprvé v historii se na jednom místě setkají aspiranti na šachový trůn z mužské i ženské kategorie, což je krokem k větší inkluzivitě a uznání v šachovém světě.

Hvězdné Obsazení na Startovní Čáře

Seznam účastníků je kdo je kdo ve světě šachu: od amerických titánů jako jsou Fabiano Caruana a Hikaru Nakamura, přes francouzskou senzaci Alirezu Firouzju, až po ruského veterána Iana Nepomniachtchiho.


V ženské kategorii nás čekají souboje hvězd jako jsou Aleksandra Goryachkina nebo Lei Tingjie. Očekává se, že právě tito hráči budou hrát klíčové role v boji o první místo s šancí bojovat o titul mistra světa. 


Boj o Vrchol a Cenový Fond

Vítěz si nejen odnese podíl z celkového cenového fondu 750 000 €, ale získá také právo vyzvat současného mistra světa - v otevřené kategorii Ding Lirena a v ženské kategorii Ju Wenjun. Tato šance proměnit se z vyzývatele v šampiona je to, co dělá z Turnaje Kandidátů napínavé představení, které přiláká pozornost celého šachového světa. 

Toronto 

Turnaj se odehrává v Velkém sále, ikonickém místě, které poskytne dokonalé pozadí pro dramata, jež se na šachovnicích odehrají. Mimo hlavní událost se město chystá hostit celou řadu doprovodných akcí - od přednášek a seminářů, přes dokumentární promítání, až po doprovodné  šachové turnaje. Toronto se tak na tři týdny stane epicentrem pro šachové fanoušky z celého světa.

Výzvy a Překonané Překážky

Organizace tak velkého podniku neproběhla bez výzev, zejména co se týče zajištění víz pro hráče. Nicméně díky neúnavné práci FIDE, Kanadské šachové federace a mnoha dalších se podařilo zajistit, že turnaj může proběhnout hladce a bez větších překážek.

Závěr

FIDE Turnaj Kandidátů v Torontu slibuje být nejen vrcholným sportovním zážitkem, ale i oslavou šachu jako hry, která překračuje kulturní a geografické bariéry. S očima upřenými na šachovnice se svět těší na to, jaké příběhy se zde narodí a kdo se stane novým vyzývatelem o nejvyšší titul. Toronto, připrav se na šachovou feštu, kterou si bude svět pamatovat ještě dlouho po skončení poslední partie.


Pro fanoušky

Samozřejmostí budou každodenní videa na Youtube Robert a Petr šachy. Denní zpravodajství na nss.cz a určitě budeme soutěžit o pěkné ceny. Tímto článkem vás zveme na šachový svátek, který si budeme společně užívat v dalších dnech. 

Věřím, že bude se na co těšit! A mimochodem, přidám anktetu na závěr...Komu věříte nejvíc v " můžské části turnaje? Koho tipujete na vyzyvatele mistra světa a možná budoucího mistra světa?? 

Vyhraje Ian Nepomniachtchi

ANO: 1     NE: 5
Vyhraje Praggnanandhaa R

ANO: 1     NE: 4
Vyhraje Fabiano Caruana

ANO: 5     NE: 1
vyhraje Nijat Abasov

ANO: 1     NE: 5
Vyhraje Vidit Gujrathi

ANO: 0     NE: 5
Vyhraje Hikaru Nakamura

ANO: 0     NE: 6
Vyhraje Alireza Firouzja

ANO: 2     NE: 6
Vyhraje Gukesh D

ANO: 4     NE: 3

Mým tip je ten, že vítěz tohoto turnaje se stane i příštím mistrem světa. A tipuji, že zemí příštího mistra světa bude Indie. Že by Gukesh? 

PK

0x 1755x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované