Šachový šampionát se po 109 letech vrací do Plzně, Navara chce zkompletovat „desítku“

20.08.2020 21:30

O jubilejní desátý titul mistra ČR v šachu bude usilovat David Navara na šampionátu, který od 23. do 31. srpna hostí Plzeň.

 I když je hráč širší světové špičky největším favoritem na zlato, výsledky Navarových reprezentačních kolegů z nedávné doby napovídají, že českou jedničku mohou čekat perné chvíle.

MČR v Plzni bude už druhou letní akcí, na níž se potká mužská špička českého šachu. Na přelomu července a srpna se konal reprezentační festival Letní šachové Pardubice, kde byly k vidění překvapivé výsledky. David Navara po čtyřech vážných partiích, což je způsob, jakým bude odehráno i MČR, prohrál s Peterem Michalíkem (1,5:2,5), dlouhodobá česká dvojka Viktor Láznička měla zase plné ruce práce s Thai Dai Van Nguyenem (remíza 2:2). 

„Vyrovnané výsledky a předvedená hra všech reprezentantů v nedávných partiích jsou tou nejlepší pozvánkou na mistrovství republiky v Plzni. O kvalitě startovního pole svědčí i fakt, že z první desítky nasazených hráčů hned sedm už v minulosti alespoň jednou titul získalo,“ podotýká předseda Šachového svazu ČR Martin Petr.

Rekordmanem je pochopitelně Navara, jenž by mohl v Plzni získat jubilejní „desítku“. Poprvé se nejlepší český šachista z mistrovského titulu radoval už v roce 2004, kdy mu bylo teprve 19 let. Mezi lety 2012 a 2015 získal čtyři zlata po sobě, to zatím poslední, deváté, vybojoval před rokem.

„Je pochopitelné, že budu chtít turnaj odehrát co nejlépe. Případný desátý titul je pro mne rovněž velkým lákadlem. Vnímám ale čím dál větší vyrovnanost a kvalitu svých soupeřů, což bylo dobře vidět i na nedávných Letních šachových Pardubicích. Na mistrovství republiky v Plzni se velmi těším,“ říká Navara.

V podobném věku, v kterém se kdysi Navara poprvé radoval z mistrovského titulu mezi dospělými, bude v Plzni startovat Thai Dai Van Nguyen. Úřadující mistr Evropy do 18 let na nedávném festivalu potvrdil, že patří do nejužší seniorské špičky a také mezi kandidáty na medaili z MČR. Na startovní listině nechybí ani velmistři a další favorité Jiří Štoček, vítěz loňského Czech Open, Vlastimil Babula či Zbyněk Hráček. Zkušenosti s dospělým šachem bude sbírat jedna z největších nadějí tohoto sportu a světová jednička mezi desetiletými Václav Finěk. Kompletní seznam účastníků najdete zde.

Šachisté nebudou v Plzni, kam se národní šampionát vrací po 109 letech, bojovat jen o medaile a věcné ceny. Vítěz MČR získá právo účasti na uzavřeném velmistrovském turnaji „B“ pořádaném v rámci Pražského šachového festivalu 2021. 

MČR mužů proběhne v reprezentačních sálech Secese Plzeňského prazdroje, a to v rámci Šachového festivalu Plzeň 2020. Záštitu nad ním převzal ministr zahraničí ČR Tomáš Petříček. Z turnaje zároveň poběží živý stream s komentářem velmistra a předsedy ŠSČR Martina Petra.


0x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat