Šachové Zaječice v Chrudimi

11.06.2017 22:46 | Mládež

Šachové Zaječice, které měly na programu svůj již 55. ročník, se odehrály v Churdimi. Přes 700 účastníků z ČR, Polska a Německa změřilo své síly ve třech turnajích.

Hlavní Omega plus Open, který se hraje jako MČR šestičlenných družstev staršího žactva, VS + Metos Chrudim Open – turnaj dvojic do deseti let a DS Brno Open – turnaj jednotlivců. 

Turnaj družstev vyhrály již potřetí favorizované 2222 ŠK Polabiny (ve složení Martin Buločkin, Martin Nehyba, Tomáš Ludvík, Adam Josef Ret, Jan Jiroušek a Lea Rosenbaumová) před prvním výběrem TJ Spartaku Vlašim a prvním výběrem Beskydské šachové školy. Nejlepší ze zahraniční byla polská družina z Wroclawi na 12. místě. Startovalo 63 družstev, o 3 více než loni, opět rekord v počtu družstev. Turnaj dvojic nejlépe zvládli Tobiáš Day a Vojtěch Spousta zastupující pražský Unichess a trofej pro vítěze v turnaji jednotlivců si odnesl Tomáš Lorenc z ŠK Karlovy Vary.

Omega plus OPEN

Výsledky na ChessResults

Zlaté medaile získali hráči 2222 ŠK Polabiny Pardubice, již potřetí v poslední době. A výkon to byl parádní, soupeři neměli šanci, 27 bodů = 100%. Stříbrné medaile putují do Vlašimi, kde již dlouhou dobu mají výborné výsledky a ani bronz BŠŠ Frýdek-Místek není překvapením. V posledním kole se hrálo o mistra Moravy, F-M porazil Lokomotivu Brno. Velmi hezké 4. místo si odváží Polička. Celá řada dalších týmů má výborné hráče a byla pro medailisty těžkým soupeřem. Podrobnosti na výše uvedeném odkaze, zjistíte tam také, jak uspěli jednotliví hráči a hráčky. První tři týmy obdržely pohár a 8 medailí, všechna družstva diplom. Letos poprvé jsme měli tolik cen, že se dostalo na všechny hráče i vedoucí. Nejlepší ze zahraniční byla Polská družina z Wroclawi na 12. místě. Startovalo 63 družstev, o 3 více než loni, opět rekord v počtu družstev.


1. místo 2222 Polabiny Pardubice, trenéři Michal Novotný a Milan Hošek, hráči Buločkin 6,5/9 Nehyba 4,5 Ludvík 8 Ret 6 Jiroušek 7,5 Rosenbaumová 6,5 foto Karel Šulc2. místo TJ Spartak Vlašim, trenér Ondřej Matějovský, hráči Mládek 7,5/9 Vojta 8 Voříšek 7,5 Křížek 4 Rolinková 3,5 Moulík 1 Vopálka 1,5 (foto: Petr Havelka)


3. místo BŠŠ Frýdek-Místek, trenér Stanislav Jasný, hráči Mavrev 3,5/9 Míča 6,5 Laurincová 3 Halamíček 6 Vantuch 8 Nytra 8,5 (foto: Petr Havelka)


METOS Chrudim OPEN

Výsledky na ChessResults

Nejlepší hráče a hráčky do 10 let přivezl Unichess Praha, druhé místo pro Lokomotivu Brno jistě potěšilo hlavního rozhodčího a na třetím stupínku (příjemné překvapení) skončily Říčany. Přijelo hodně nadějných hráčů a hráček, ještě o nich uslyšíme. Hrálo 51 dvojic, o 6 více než loni, všichni dostali věcnou cenu.

 

DS Brno OPEN

Výsledky na ChessResults

Na druhý pokus už uspěl, pohár a 1.500,-Kč si odvezl Tomáš Lorenc z ŠK Karlovy Vary. O druhém místě musel rozhodnout až los. 1.200,-Kč tak získal Matyáš Zeman z Horní Stropnice a rovných 1.000,-Kč si odnesl domácí Josef Vařejčko ze Sokola Zaječice. Peněžité ceny (celkem 7.200,-Kč), v tomto stále oblíbenějším turnaji, si odvezlo prvních 8 hráčů celkového pořadí, nejlepší žena Tereza Novotná z Poděbrad, nejlepší senior Rudolf Hlaváč z TJ Olympie Hroznětín a nejlepší v kategoriích podle ELA. Matyáš Zeman (pod 2000), Dominik Rolinek (pod 1700, oba Horní stropnice) a Igor Domkář z Havlíčkova Brodu. Bojovalo 50 hráčů a hráček, o 5 více jak loni.

Hodnocení turnaje

Tým pořadatelů opět doznal řadu změn. Přece jen turnaj v Chrudimi si přímo říkal o využití místních borců. Jaroslav Hájek měl šikovného zástupce v osobě Bohuslava Kokeše, který udělal hodně potřebné práce před turnajem a řídil ubytování. Při turnaji chtěl také hrát a tak pozval svůj podpůrný tým, který se velmi osvědčil. Zálohové faktury, finance i faktury si hlídal (a ještě bude faktury posílat) Josef Šustr, předseda TJ Sokol Zaječice. Jiří Hájek měl na starosti věcné ceny, Josef Vařejčko šachový materiál.

V týmu rozhodčích zůstal FA Mgr. Miroslav Hurta (jasná jednička), OMEGA plus OPEN na hlavním sále řídili RNDr. Jaromír Krys a Pavel Němec. METOS Chrudim OPEN pak Zbigniew Niemiec z Wroclawi spolu s Bohumilem Němcem, zde jsme jednoho rozhodčího přidali.

Zahájení turnaje obstaraly sestry Vlasákovy, čistě zazpívaly hymnu. Poté jsem představil hosty na pódiu a zapomněl na další, kteří se skromně drželi opodál a neohlásili se. Lepší už to se mnou nebude. Omluva patří Jiřímu Kadeřábkovi, řediteli Chrudimské besedy, který nám moc pomohl. Doc. Vladimír Němec Ph.D., předseda TJ ŠO a DDM Chrudim snad také promine a co nejdříve se sejdeme. PaedDr. Jan Mazuch, ředitel CZECH OPEN Pardubice, věnoval věcné ceny za 10.000,-Kč a už jsme se domluvili.

První slovo dostal starosta Chrudimi Mgr. Petr Řezníček, který všechny hosty (přes 800 osob) přivítal a vyslovil přesvědčení, že se jim v Muzeu i v Chrudimi bude líbit. Paní Ilona Králová (METOS Chrudim) byla ozdobou na pódiu, rovněž všechny pozdravila a na závěr turnaje předávala diplomy. Poté dostal slovo ing. František Mihulka, místostarosta Zaječic a ředitel SPŠS v Chrudimi. Zavzpomínal na první turnaje na hřišti v Zaječicích, kde ještě jako malý kluk pomáhal nosit stoly, židle a stavět stany.

K překvapení některých přítomných se na pódiu objevilo 15 cyklistů v bílých dresech, všichni přijeli (již počtvrté) až z Moravského krasu a Brna pozdravit náš turnaj. Jejich „žlutý trikot“ ing. Vlastimil Chládek přivezl hodnotné věcné ceny a všem připomněl, jak jsou šachy krásná hra. Překvapil i nás, když věnoval dva poukazy v ceně 3.000,-Kč. Na závěr se losovalo z hráčů do 15 let a poukaz vyhrála Tereza Vybíralová z Buštěhradu. Mezi hráči nad 15 let, vedoucími družstev a pořadateli uspěla Marie Filipová z Pravonína (u Vlašimi), které to všichni moc přáli.

Přihlášená družstva přijela včas (opět narostl počet, v Muzeu jsme využili všechny prostory, maxima bylo dosaženo) a tak Mirek Hurta již v 9,20 měl vše v počítači a losoval první kolo. Dařilo se po oba dva dny, časový plán byl dodržován. Pořadatelé spolu s panem Grmanem připravili hrací sály a po turnaji zase všechno uklidili.

Děkujeme vedoucím družstev za spolupráci, nebyl žádný protest, paráda. Jen hluk na sále byl nepříjemný, nedaří se ho eliminovat a tady vedoucí mají možnost nám výrazně pomoct. Již pošesté se konalo večerní posezení pořadatelů s vedoucími družstev při víně z Moravy, ale tentokráte pořadatelé měli přesilu. Takže tento obřad pro příští rok vypustíme.

V průběhu soboty turnaj navštívil ing. Bohumil Bernášek, člen Rady Pardubického kraje s manželkou. Moc nám pomohl, proto také celková hodnota věcných cen dosáhla 52.000,-Kč. V neděli přijel štáb ČT a natočil záběry pro pořad V šachu.  Kdy se budou sestříhané záběry vysílat ještě zveřejníme.

Budu rád za připomínky k letošnímu festivalu (ubytování, stravování, průběh turnaje), nebojte se kritizovat, pomůže nám to. Čekám i náměty na zlepšení pro 56. šachové Zaječice, které se budou hrát 2. - 3. 6. 2018. Časem dopracuji pořadí oddílů za posledních 10 let a objeví se na stránkách.Pohled do hracího sálu


Autor: Jaroslav Hájek, ředitel turnaje.0x 4084x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované