Větší koláč si můžeme ukrojit pouze v případě, že nás bude víc

18.06.2011 05:43 | Rozhovory

Se svolením autora přepisujeme rozhovor předsedy ŠSČR pro Slovenský šachový zväz. Rozhovor s Viktorom Novotným, viceprezidentom a zakladateľom 1. Novoborského šachového klubu, predsedom Šachového svazu Libereckého kraje a predsedo...

Se svolením autora přepisujeme rozhovor předsedy ŠSČR pro Slovenský šachový zväz.

Rozhovor s Viktorom Novotným, viceprezidentom a zakladateľom 1. Novoborského šachového klubu, predsedom Šachového svazu Libereckého kraje a predsedom Šachového svazu České republiky.

Časť I.

Převzato z www.chess.sk

Kedy a pri akej príležitosti ste sa dostali k šachom?

To bylo ještě před základní školou, šachy mě naučil starší kamarád.

Proběhly nějaké přátelské partie, pamatuji pak i přebor ulice. Tam jsme hráli i tenis a další disciplíny. Do šachového kroužku jsem pak chodil k panu Tryhubovi od 1. třídy.

Píše sa rok 2001. Čo sa stalo v mestečku Nový Bor?

To bych musel mrknout do kroniky města:-). V šachu se ale ještě nestalo nic zásadního. Už jsem nějaký ten rok nejen vedl oddíl, ale studoval i práva na PFUK v Praze. Toto spojení vedlo k tomu, že jsme se rozhodli odpojit od tělovýchovné jednoty, kde nám naše účast nepřinášela žádné výhody, ačkoliv peněz tam bylo tehdy ještě spousta, a založili jsme si samostatné občanské sdružení. Bolek (Petr Boleslav) tehdy přišel s tím, že bychom si před obyčejný název Novoborský šachový klub mohli přidat ještě jedničku, což bylo jako zajímavá recese přijato. Že bychom to mohli dotáhnout na pozici skutečné jedničky českého šachu nás tehdy samozřejmě zdaleka nenapadlo. Pak se ale ozval sponzor, kterému se líbila atmosféra v klubu, a přišla nabídka financování až po extraligu. Tu jsem přijal s tím, že smysl to má tehdy, pokud to pozvedne celý klub a toho se držím dodnes. Letos by měli dva Boráci hrát přímo extraligu, 1. liga je již z větší části novoborsko-českolipská - kluci jako Vrána, Oreský či P. Kučera ml. měli obrovskou motivaci se zlepšovat a mohou proto dnes bez problémů 1. ligu hrát. Důležitá je pro mě i práce s mládeží, začínáme mít velkou základnu (v následujícím školním roce by měla Novoborská šachová akademie zahrnovat již 7 základních kroužků a 1 pro pokročilé), věřím, že jsme na správné cestě.

Pamätáte si na deň, ked ste sa zobudili a povedali si "Tak, a teraz budem kandidovat"? Čo Vás motivovalo ísť do čela organizácie akou je Šachový zväz?

Věděl jsem vždy, že není moc o co stát, ale když Vlasta Sejkora na konferenci oznámil, že již kandidovat nebude, začal jsem přemýšlet o tom, kdo ho asi nahradí. Myšlenku, že bych to mohl být třeba já, jsem si moc nepřipouštěl. Mám tolik nápadů, že stále něco nestíhám, proč tedy přibírat ještě takový náročný úkol, že? Během léta mě ale nezávisle na sobě oslovili 3 šachoví přátelé, zda bych nekandidoval, a taková podpora je do určité míry i svazující. Tyto věci veřejné mě zajímaly vždycky, dění v ŠSČR jsem bedlivě sledoval, mám své představy, které věci je potřeba změnit, nakonec jsem se tedy rozhodl do toho jít a sestavit tým. Kampani moc pomohlo, že se před konferencí objevila konkurence, jinak bychom se pochopitelně snažili méně:-). Při projevu před delegáty konference jsem byl nezvykle nervózní, to byly hodně těžké chvilky, obzvlášť když vedle Vás stojí takový rétor, jakým je bezesporu současný prezident ŠSČR Mgr. Jan Lamser. I proto jsem velmi rád, že mou nabídku na tento post přijal, naše spolupráce se, myslím, vyvíjí velmi nadějně.

Koľko šachistov má členská základňa v Českej Republike?

Jsme 12. nejpočetnější sportovní svaz v rámci ČSTV s 32 179 členy ve

435 oddílech (se Sokoly a jinými nečleny ČSTV je počet oddílů někde kolem čísla 540), a to jsou před námi ještě Rekreační sport a Sport pro všechny, tedy jako sportovní odvětví uzavíráme desítku. Smutným faktem je, že platících členů je jen cca 12 tisíc - mnozí hráči se snaží vyhnout členským příspěvkům, pokud mohou, u mládeže je tento jev přímo masový. Jedná se o údaje ke konci roku 2010.

"Rád bych sa zaměřil predevším na zastavení poklesu členskej základne a opatovného nastartováni jejího růstu"? Aký máte recept?

Vidím 3 kategorie potenciálních členů. Jednak je to mládež, kde musíme v první řadě vyslat jasný signál, že potřebujeme děti v kroužcích registrovat - pokud děti nehrají nějakou vyšší úroveň, nic je k registraci nenutí a svaz tím přichází o nemalé prostředky. To je jen admnistrativní záležitost. Rádi bychom samozřejmě podpořili i vznik nových kroužků, angažování nových trenérů mládeže. Jako základ pro úspěšnou motivaci nových trenérů vidím jednoznačně peníze - pokud bere šachový trenér za měsíc to, co trenér golfu či tenisu za hodinu, tak těch trenérů nikdy moc mít nebudeme. Mnohde trénují dobrovolníci zdarma ve prospěch klubu, to je sice pěkné, ale dlouhodobě neudržitelné. Zároveň je ale třeba myslet i na sociálně slabší rodiny, dá se uplatnit systém slev či stipendií. Druhou oblastí našeho zájmu jsou hráči internetoví. Zkušenost z jednoho italského serveru ukazuje, že internetových hráčů je desetkrát tolik než hráčů registrovaných ve svazu, a to už je nějaká síla. Pokud se vše podaří, chtěli bychom proto již někdy na podzim spustit oficiální on-line server ŠSČR.

Poslední kategorií, která se do jisté míry bude i prolínat s kategorií hráčů internetových, jsou amatéři, příležitostní šachisté, v mnoha případech též odpadlíci z dětských šachových kroužků, kteří v dospělosti občas rádi po šachovnici sáhnou. Pro ně bychom rádi ušili nějaké amatérské soutěže - hospodskou ligu, zvažovat se dají firemní klání, turnaje vysokých škol atd.

Pokračovanie rozhovoru časť II.

Pokračovanie rozhovoru časť III.

22x 6232x
Fotogalerie
Komentáře (22) Aktualizovat
21.06.2011 13:53 | Autor neznámý

Viktor Novotný, Pavel Chrz, sisoj: Díky za info. Mám na DDM dva kroužky a chtěl bych působnost rozšířít i na školy a nevěděl jsem co to obnáší.

20.06.2011 16:27 | Autor neznámý

to Pavel Ch.:

Přesný popis reálných problémů na školách, u nás to dělá jeden učitel, v rámci "povinné mimoškolské činnosti" zadarmo. Za peníze bude těžké sehnat money a lidi. A reálně dobře placených trenérů mláděže odhaduji na počet nepřesahující počet prstů na jedné ruce. Otázka je ještě kolik by mělo být, tzv. výše slušné odměny. 1000-2000 za hodinu , nebo více? Nevím. Jak mohou rodiče ovlivnit a kontrolovat vynaložené prostředky z ohledu kvality?

Není to rozhodně nic lehkého.

to: Viktor Novotný

I ve školách si dnes děti (tedy rodiče) platí kroužky organizované školou, a vychází to od 400- 2500 kč ročně. To není žádná novinka. Já jsem již za komoušů platit přes 500kč ročně za LŠU. Což asi byly vyhozené nemalé peníze.

20.06.2011 15:03 | Autor neznámý

Jirko Kadleci a další:

 Dělám nábory do našeho klubu již 20 let a něco o tom včetně financování vím. Především je nejtěžší mít v dnešní době trenéra. Ne každý trenér kroužek s více dětmi zvládne (na rozdíl třeba od individuálního tréninku) a hlavně musí mít pravidelně čas v určenou dobu. Pro zaměstnaného člověka je začátek v 16.-17. hodin mnohdy problém. Byl by ochoten obětovat 2 hodiny týdně, ale pokaždé jindy nebo až večer, což je neschůdné.

Pokud takového v klubu máte, máte celkem vyhráno. Pak troška managerské práce, zjistit možnosti klubovny, třídy, financí, výše výběru peněz a smysluplný nábor. Kroužek 10-15 dětí se pak dá dohromady. Slyšel jsem také od jednoho člověka, že v jejich 50tisícovým městě nemá žádný z žáků o šachy zájem.

Na školení a seminářích trenérů to přednáším, např. 4. září v ÚL či v Ú-kraji, bude na krajských stránkách do konce června. Bude to školení trenérů IV.třídy a doškolení IV. a III. tříd (hodně jich letos propadá, zkontrolujte si na chess.cz).    

20.06.2011 13:48 | Autor neznámý

Díky za ohlasy, až bude chvilka doplním sem celý rozhovor.

sisoj - zvažujeme vznik kategorie on-line členů, dětské kroužky se platit musí, třeba v té Itálii platí také cca. 800/rok, ale v Eurech. Nejlevnější variantou jsou DDM, kde stát přispívá na trenéry (i když cca. 50-60 Kč/hodinu), ale aspoň něco.  

Jirka Majer - velmi rád bych něco takového sepsal, zatím není kdy. Teď je nejvyšší čas na domluvu se školami a DDM, stačí mít člověka ochotného trénovat (což je asi největší potíž, pokud na to je jen těch 50-60 Kč/hodinu od DDM, proto je dobré vybírat od rodičů více a pomáhat si i granty na činnost atd.). Na figurky není nárok, záleží na možnostech toho kterého zařízení, nám třeba vyšel grant z kraje. Pomoc se dá hledat i u zaniklých oddílů či šachových krajů či ŠSČR (snad do budoucna), kde by za tímto účelem mohl být k dispozici materiál k zapůjčení, než se podaří zajistit vlastní (náš kraj má takto např. digi hodiny). Provizorně se dá materiál vozit z klubu.

Bond - Budeme rádi i za všechny neaktivní registrace (bez placení), obzvlášť u začínajících dětí nemá placená registrace velký význam. Klíče pro rozdělování peněz nejsou zcela čitelné, výše členské základny hraje ale obvykle klíčovou roli, tu si nedovolí ignorovat ani "tamti".

20.06.2011 12:09 | Autor neznámý

Děkuji za důvěru, ale já bohužel taky nemám konexe do toho nejvyššího společenského bahna. Tam se rochní jiné svině

20.06.2011 12:02 | Autor neznámý

@Bond: tak kandiduj.

20.06.2011 11:22 | Autor neznámý

To jsou bláboly pořád, že více peněz dostaneme, když nás bude víc. Jediným efektem bude více vybraných peněz na příspěvcích. Stát nám více peněz nedá, to bychom museli mít konexe na odpovědných místech, a ty očividně nemáme.

20.06.2011 10:13 | Autor neznámý

Jak zvýšit členskou základnu? Jednoduchý recept jak na to, jsem nalezl   v jednom nejmenovaném šachovém oddíle Moravskoslezského regionu, který si to dokonce zdokumentoval, viz. odkaz:  http://www.stream.cz/uservideo/545465-skryta-kamera-sachovy-krouzek. Každý trénink mají klubovničku narvánou a materiál berou z vlastních zdrojů.

19.06.2011 15:51 | Autor neznámý

Kratší tempo má tu výhodu, že když prohraji, nemusím být otrávený do dalšího kola tak dlouho :).

Na Pražské šachové dovolené je dvoukolo každý druhý den, problém pro mě však je, že pokud se hraje jen jednou, začátky jsou vždy dopoledne od 9h - já jsem noční typ, mě by určitě spíš vyhovovalo 14 a 20, nebo i extrémně 16 a 22 :). Startovné pro nejvyšší skupinu též není zrovna nejlevnější. A hraje se v "cirkuse" Eden :)

19.06.2011 15:28 | Autor neznámý

Ano, je to masakr a výzva. To tempo bylo 2x2h.

Mě osobně přijde lepší hrát každý den 2 partie, než jednu, i za cenu větší náročnosti a uspořit tak čas, rekreovat se můžu potom. Bohužel je takových turnajů procentuelně velmi málo.

19.06.2011 12:18 | Autor neznámý

Pokud se týká turnajů v hodinovkách, vím, že Agentura Grygov takový pořádá v rámci Turnaje přátelství (tuším v dubnu). V srpnu se při MČR seniorů v Rychnově hraje také Open Orlické hory v hodinovkách. Snažím si udržovat trochu přehled, ale o všem taky nevím, tak je dost možné, že nějaké další turnaje v hodinovkách se u nás ještě najdou...Jinak jak tady píše Lykan, docela se divím, že na jím zmíněný turnaj (v Ružomberoku) dorazilo snad přes 150 lidí, což je hodně solidní účast. Dokážu si ještě představit trojkolo 2x 1h, ale hrát 3 kola za den tempem 2h + 30s/tah, to je docela masakr - teda aspoň pro mě. Ale opravdu to záleží asi jen na daném šachistovi, jestli jede "hrát jen šachy" nebo si chce udělat čas od času nějaký výlet a mít trochu pohodu.

19.06.2011 01:18 | Autor neznámý

 Ten sloupec doporučuju sledovat, občas se tam objeví něco s nestandartním uspořádáním. Například mě zaujala nabídka nějakého turnaje na Slovensku, kde se organizátoři s časovým harmonogramem nepárali a nacpali 7 kol 2x2 hodiny do tří dnů (též odehrané).

19.06.2011 01:09 | Autor neznámý

 Pavel Šťastný: V tom levém sloupci s nabídkou českých turnajů nedávno jeden dvoudenní nebo třídenní turnaj v hodinovkách byl. Pokud si dobře vzpomínám, měl se hrát někdy začátkem června. Na místo konání si nevzpomínám.

18.06.2011 22:31 | Autor neznámý

Re: Pavel Šťastný: "Prý o takový formát turnajů není mezi hráči zájem...."

Spíš za to není pořádnej vejvar.

18.06.2011 21:50 | Autor neznámý

ad sisoj - moje řeč - nějaký víkendový prázdninový  turnaj v hodinovkách bych si zahrál "všemi deseti". Na Slovensku letos pořádají, tuším, jeden nebo dva, v Česku, pokud jsem dobře informován, se za posledních 20 let nepořádal ani jeden. Ptal jsem se asi před třemi roky p. Mazucha, proč nevypíše takový turnaj v Pardubicích? Prý o takový formát turnajů není mezi hráči zájem....

18.06.2011 18:07 | Autor neznámý

... (v následujícím školním roce by měla Novoborská šachová akademie zahrnovat již 7 základních kroužků a 1 pro pokročilé), věřím, že jsme na správné cestě. ...

Tak to Vám Viktore fandím a na správné cestě bezpochyby jste!  Uvítal bych od Vás (a myslím, že nejen já) nějakou "kuchařku jak na to" zejména jak je možné financovat vedoucího kroužku na ZŠ, jak je to s pořízením materiálu, jestli je to na libovůli ředitele, či je na to nárok, prostě o založení a fugování kroužku na ZŠ, jestli u vás kroužky fungují přímo na školách či v oddílové klubovně a podobně.

18.06.2011 16:20 | Autor neznámý

Dobrý den,

zajímavý rozhovor, vzletné plány, uvidíme co se nakonec podaří udělat.

Jinak bych byl pro více krátkých turnajů (např.víkendových) s kratším tempem např. hodinovky, např pouze na národní elo.

Při zaměstnání a dalších povinnostech je těžké vyhradit pro rekreačního šachistu 9 dnů za sebou na šachy...

Jsem zvědavý především na část ohledně nového svazového on-line webu. Ti hráči se budou registrovat jako svazoví hráči? Nebo jak je to myšleno.

U dětských kroužků se počítá s nějakými symbolickými příspěvky, od mnoha známých vím, že začínají mt problém platit různé pomůcky dětem do škol.

18.06.2011 15:12 | Autor neznámý

http://policka.chesspce.cz/?mn_post=299 Zde si můžete přečíst celý rozhovor.

18.06.2011 15:01 | Autor neznámý

Má-li to být hospodská liga, pak tam nemá co dělat rozhodčí - tím odpadají problémy s buzerací kvůli pivu, určitě by se také málokomu chtělo nějakého platit. A nemělo by to jít ani na rating, tím pádem není tak nutné si dělat hlavu i s dalšími věcmi - tempo, soutěžní řád atd. Snad si tam pak nějací "hráči" po konzumaci více piv nedají "po čuni" jak někde ... v NHL .

18.06.2011 11:38 | Autor neznámý

Hlavní důvod, proč se nedaří zvyšovat počet aktivních a platících hráčů, spočívá v tom, že řada šachistů ani žádný svaz nepotřebuje. Mnozí jsou členy jenom proto, že chtějí hrát soutěže družstev a jinak je jim šachový svaz úplně lhostejný. Kdyby došlo třeba k tomu, že by vznikla nějaká hospodská - amatérská liga zcela nezávislá na svazu, tak by v něm vůbec nemuseli být. Právě proto vítám snahu V.Novotného zkusit organizovat takové soutěže v rámci svazu. Mohou se určitě vyskytnout i drobné problémy, např. když se bude hrát v restauraci a hráči - amatéři si donesou k šachům pivo a rozhodčí jim  to bude na základě soutěžního řádu zakazovat a vyhrožovat kontumací (což se mi také jednou stalo). To ovšem nic nemění na skutečnosti, že tento nápad je krok správným směrem a já věřím, že po letech stagnace se konečně začnou dít zajímavé věci...

 

 

 

18.06.2011 10:00 | Autor neznámý

Článek Michala Vrby, převzatý ze slovenského serveru. Jejich článek, jejich pravidla! Co s tím naděláš. Jako čtenáři Ti vždy náleží právo nečíst to a být o třetí část ochuzen 

 

18.06.2011 09:19 | Autor neznámý

Že se 2.část musí hledat na stánkách SŠS, to bych ještě překousl, ale že 3.uvidí jen ten, kdo na facebooku klikne na "To se mi líbí" u fcb stránek SŠS, to už tedy ne ...