Tereza Olšarová

29.12.2010 06:43 | Rozhovor

Česká reporezntantka WIM Tereza Ošarová byla v poslední době hodně vidět. Startovala v Mariánských Lázních na prestižních „Sněženkách“, kde zaznamenala pěkný výsledek 3,5/8, když na jejím štítu zůstali Wolfgang Uhlmann a ...

Česká reporezntantka WIM Tereza Ošarová byla v poslední době hodně vidět. Startovala v Mariánských Lázních na prestižních „Sněženkách“, kde zaznamenala pěkný výsledek 3,5/8, když na jejím štítu zůstali Wolfgang Uhlmann a Lajos Portisch. Úspěšně bojovala i na Mistrovství České republiky v bleskovém šachu, kde získala bronzovou medaili. Požádali jsme proto sympatickou šachistku z klubu ŠK Slavia Orlová o sváteční rozhovor.

Objevila ses v sestavě „Sněženek“ v letošním ročníku zápasu Sněženky a Machři - Czech Coal Chess Match 2010, co pro tebe pozvání na tento prestižní podnik znamenalo?
"Musím přiznat, že pozvání na zápas pro mě bylo velkým překvapením, ale zároveň i obrovskou výzvou a na zápasy jsem se moc těšila."

Jaký to byl pocit zahrát si s velmistry, kteří byli hvězdami světového šachu?
"Pamatuju si, že při počátečních tazích první partie se mi trochu třásly ruce :), ale pak jsem přestala přemýšlet, kdo sedí naproti mně, a začala jsem normálně hrát."

Jaký byl tvůj nejsilnější zážitek?
"Nejsilnnější zážitek jsem měla po druhé partii s GM Lájošem Portischem, kterou jsem vyhrála. Při podepisovéní partiářů, jsem měla samozřejmě velkou radost z vítězství, ale až na hotelovém pokoji mi došlo, KOHO jsem to vlastně porazila."

Neměla jsi obavy ze svých výsledků? Přece jen jsi byla na turnaji hráčkou s nejnižším ratingem.
"Právě naopak. Byla jsem hrozně ráda, že se ode mě po dlouhé době až tolik nečeká, já jsem mohla jedině překvapit. Proto jsem hrála celkem v pohodě a i to se určitě projevilo na výsledku."

Uhrála jsi víc než slušný výsledek, jsi s účinkováním v Mariánských Lázních spokojená?
"S výsledkem jako takovým jsem samozřejmě hodně spokojená, na druhou stranu mě mrzí celkem zbytečné prohry. Pěšcovka s GM Dragoljubem Velimirovičem mě straší ve snech ještě dnes :)."

(autor: Vladimír Jagr, fotogalerie praguechess.cz)

Blahopřeji k bronzové medaili na MČR v bleskovém šachu. Jak se ti hrálo?
"Děkuju. Měla jsem z výsledku velkou radost, oproti loňsku jsem byla neskutečně lakomá a vesměs se mi dařilo nerozdávat figury :)."

Co rozhodlo o umístění finalistek?
"Myslím, že rozhodly především zkušenosti a pevné nervy, ale byla potřeba i trocha štěstí. Třeba WIM Olga Sikorová hraje blicky výborně, což se potvrdilo už v základní části, kterou vedla od začátku až do konce."

Kolem zápasového tempa je spousta diskusí. Vyhovuje ti současný stav, nebo bys byla pro změnu?
"Já při bleskovkách nemívám zrovna velké ambice, takže tempo ani moc neřeším."

Studuješ vysokou školu v Olomouci, daří se ti skloubit studium a šachovou přípravu?
"Studuju na UP v Olomouci na fakultě tělesné kultury. A jestli se mi daří skloubit šachy se školou? Zatím jsem na výšce poměrně krátce, ale musím říct, že škola mi vychází vstříc, a taky šachy se se sportem krásně doplňují, doufám, že to tak půjde i dál."

Pracuješ na svém repertoáru zahájení?
"Určitě. Hodně na něm pracuju zejména v průběhu turnaje, zahájení si pak spíš vybírám podle hráčů, kteří ho hrají, než podle statistik. V poslední době docela ráda experimentuju, často i při partii vymýšlím novinky, nutno ovšem podotknout, že jen málokdy mě za ně můj trenér, GM Petr Velička, pochválí :)."

Jaké šachové plány máš na nejbližší období?
"O svátcích si jedu zahrát do Litomyšle a v únoru mě čeká uzavřený turnaj o WGM normu v chorvatské Rijece. V mezičase se pokusím překonat svou lenost a pořádně trénovat, ať si tam neudělám ostudu :)."

Zaslech jsem, že se chceš věnovat i paraglidingu!?
"Když jsem prvně slyšela o paraglidinu, tak jsem si říkala, „Jo, tohle by mohlo být fajn vyzkoušet.“ Až letos jsem o tom ale začala přemýšlet trochu víc, to když jsem zjistila, že se paraglidingu věnuje jeden z mých spolužáků. A teď už se nemůžu dočkat jara, kdy jsou pro tento sport ideální podmínky, a já si sama vyzkouším, jaké to je mít hlavu v oblacích :)."

Redakce NSS přeje WIM Tereze Olšarové hodně úspěchů v novém roce!

(autor: Vladimír Jagr, fotogalerie praguechess.cz)

1x 2330x
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
29.12.2010 13:20 | Autor neznámý

Taky vinšuju ALLES GUTE!