Rozhovor s vítězem Tata Steel 2023 - A.Girim

07.02.2023 06:00 | Rozhovory

Anish Giri vyhrál Tata Steel Chess Masters 2023 a skončil léle, než nejlepší světoví hráči jakými jsou Magnus Carlsen, Wesley So, Ding Liren, Fabiano Caruana. Nekolikrát byl blízko, ale až tento rok dokázal vyhrát ve Wijku hlavní turnaj.

Celý tento rozhovor je velmi volně přeložen z: https://en.chessbase.com/post/the-anish-giri-interview-winning-tata-steel-masters-2023. Protože jde o skutečně monstrózní rozhovor, omlouvám se za svůj """překlad""", který samozřejmě bude působit trapně, ale strávil jsem nad ním několik hodin a doufám, že to podstatné přinese. Fotky (nechal jsem v textu slovo obrázky) o kterých mluví Anish a Sagar, jsou v originálním článku. Robert Cvek

SS: Kluci, připojte se ke mně a přivítejte muže, mýtus, legendu, jedinečného Anishe Giriho!

AG: Děkuji Sagare, děkuji mnohokrát.

SS: Anishi, obrovská gratulace k tomuto úžasnému výsledku. Když jsi začal stát na výhru v posledním kole proti Rapportovi, začalo se přidávat tolik lidí a byli ze srdce šťastní. Ale když viděli váš rozhovor, řekli: "Co je s Anishem? Nevypadá v tomhle videu šťastně!" Byl jsi tak klidný.


AG: Jo, chci říct, že nevím. Je těžké se k tomu nějak vyjádřit nebo možná dokonce cítit emoce. Protože víš, vždycky ti říkám, že mě to tolik nezajímá. Taky mi moc nejde o to, abych vyhrál, bohužel to funguje i obráceně [smích].

SS: Tyto emoce, které ukazuješ, jsou pravdivé? Nebo je to tak, jak jsi to řekl a později to zapadlo a řekl jsi: "Ach můj bože, vyhrál jsem tento turnaj"?

AG: Určitě ano. Chci říct, přál bych si, abych mohl ukázat něco lepšího. Na tohle jsem neměl nic připraveného, ​​bylo to tak nečekané, že vyhraju. Samozřejmě jsem celý turnaj hrál velmi dobře. Měl jsem skvělou partii s Gukeshem, skvělou partii s Magnusem, samozřejmě jsem si myslel, že věci vypadají opravdu dobře. Ale tušil jsem, že to bude těžké, protože jsem věděl, že 2 výhry ani zdaleka nestačí. Potřebuji vyhrát alespoň pár dalších zápasů a nebylo jasné, kdy přijdou. Proti Arjunovi jsem promarnil nějaké šance, stává se mi to často a všem hráčům, a to není dobrý pocit. I když jsem měl proti Dingovi štěstí, měl jsem klíčovou partii bílými proti Nodirbekovi. Nejen, že jsem nevyhrál, ale ani jsem se nepřiblížil k nějaké větší šanci. Otevření se vůbec nepovedlo a on mě úplně zneškodnil. V určité chvíli jsem dostal nějakou šanci, ale hned našel obranu. Do konce byly 2 kola, už jsem hrál s Nodirbekem a mám o půl bodu méně než on. Jestli něco, budou to max. tiebreaky. Nemohl jsem to vědět, takže jsem na to nebyl tak připravený. Jinak bych byl připravenější a připravil bych si nějaký skok nebo tak něco [smích].

SS: Ale teď jsi připraven, už je to 12 hodin!

AG (smích): Ale měl jsem hodně práce, Sagare. Spal jsem a pak jsem musel přivést syna do školy. Bylo to velmi rušné ráno, ještě nejsem připravený.

SS: Kluci, tohle je dokonalý příklad rodinného muže. Vyhraje Tata Steel Chess a další den musí odvést svého syna do školy. Ale Anishi, to bylo fenomenální. Byla tu jedna otázka, kterou si kladlo mnoho lidí, bylo to odhaleno v Chicken Chess Club Podcast , že Jan Gustafsson s vámi pracuje jako váš nový sekundant. Jak moc to zapůsobilo a jak moc byste to připsal svému turnajovému vítězství?

AG: No, tahle skutečnost byla známá někde kolem Wijka aan Zee, protože jsem ho tam vzal jako svého sekundanta a neschovávali jsme se jako z nějaké staré pohádky, jako Romeo a Julie [usmívá se]. Mí soupeři věděli, že Jan je můj trenér, ale v určitém okamžiku to bylo odhaleno veřejně, tuším v tomto podcastu. Myslím, že to mohl vypustit kdokoli, ale stalo se to tímto způsobem. Po mnoho let je můj hlavní trenér Erwin L'Ami, kterého velmi dobře znáte, většinu let se účastní skupiny Challengers. Nemůže kombinovat vlastní hraní a být mým trenérem. Vždy jsem měl na Tata Steel Tournament různé sekundanty, ale pro tento rok jsem si řekl, že je vhodná doba vyzkoušet si práci s Janem. Pracuji se spoustou mladých hráčů a nových lidí, dávají mi nový vzhled. Ale když máte možnost, obvykle dávám přednost někomu, kdo je zkušený, někoho, kdo zná přípravu těchto akcí. Když jsem hledal dlouhodobě někoho jiného než Erwina, byl tam velmi omezený seznam lidí. Jsem příliš starý na to, abych vzal někoho nezkušeného a čekal, až získá zkušenosti, musím udeřit tady a teď. Takže jsem se díval na lidi, kteří dříve pracovali na nejvyšší úrovni. Výběr je ve skutečnosti dost omezený a naštěstí Jan byl jedním z lidí, kteří mě napadli. Mám s ním dobré vztahy a mohl jsem to udělat, protože Carlsen oznámil, že přestal usilovat o titul mistra světa, protože Jan se těchto zápasů účastnil. Pokud vím, nebyl trenér na plný úvazek nebo tak něco, ale byl zapojen do zápasů. Napadlo mě se s ním setkat, jaká je situace. Myslím, že od zápasu uplynul už více než rok a s Carlsenem už nehodlal spolupracovat. V minulosti také spolupracoval s Janem Smeetsem, Loekem Van Welym a několikrát byl ve Wijk Aan Zee. Je to jeden z nejzkušenějších trenérů a sekundářů.

Napadají mě někteří další skvělí trenéři a sekundanti, kteří mají zkušenosti – například jsem pracoval s Vladimírem Chuchelovem. Také lidé, kteří pracovali pro Carlsena a Ananda v zápasech, byli skvělí trenéři, jako Kasimdzhanov, Wojtaszek, Surya Sekhar Ganguly. Tito sekundanti, kteří prošli zápasy mistrovství světa nebo alespoň turnajem kandidátů, vědí, do jaké míry musí být hráči připraveni. To je velmi důležité! Když jsem byl malý, myslel jsem si, že jsem velmi dobře připravený, pak mě Vishy Anand pozval do svého kempu na zápas mistrovství světa 2008.

Bylo mi 15, pracovala jsem velmi tvrdě – nevím, co dělal Vishy [směje se], ale se svým trenérem jsem pracoval opravdu tvrdě. Koupil jsem si dobrý notebook, jako dvoujádrový, čtyřjádrový, nevím, co jsem přesně koupil. Věděl jsem všechno a Gruenfeld byla moje specialita, Se3 Gruenfeld je moje věc. Takže jsem byl připraven překvapit Vishyho a hraji jednu ze svých novinek. Vishy začne přemýšlet, udělá nějaký tah, pak partii prohraju. Zkontroluji počítač, počítač přejde z lepšího pro bílého a změní se na mínus, lepší na černého. Říkám si "Dobře, wow", pak zkusím jiný nápad, stane se to samé. Další nápad, děje se to samé. Není nic, co jsem hrál, co by neznal, všechno je rozbité. Za půl dne jsme odehráli 5 her v mém Se3 Gruenfeldovi, vše je zničené. Uvědomil jsem si, že možná nejsem tak dobře připraven, nejsem tak tvrdě pracující. Často si myslíte, že jste dobře připraveni, protože znáte jen sami sebe. To je případ i mnoha mladých sekundantů, myslí si, že jsou velmi dobří a velmi dobře připravení. Posílají vám soubory, vidíte soubory, vidíte, že to zkusili, ale je to jen začátek, je to jen začátek. Lidé jako Jan Gustafsson, přesně vědí, jaká je vrcholová šachová příprava, a proto si myslím, že je pro mě důležité s takovými lidmi pracovat.

Ale samozřejmě, jak jsem řekl, pracuji také se spoustou mladých hráčů, což vám dává hodně jiný pohled. Je to velmi důležité, protože vás to také inspiruje. Protože často uvíznete ve své horní šachové bublině, hluboká analýza až do 40. tahu končí nějakou remízou. Úplně se zblázníš, myslíš si, že je po všem, a pak nějaké mladé dítě řekne dobře, tímhle tahem tě rozdrtím a prohraješ. Pak si uvědomíte dobře, jste příliš hluboko ve své bublině. Někdy se musíte vynořit z hloubky analytického oceánu a jít na povrch.


SS: Je to úžasný začátek vašeho vztahu s Janem a myslím si, že se to určitě rozroste, protože je to pro tebe velmi důležitý rok. Budeš hrát tolik událostí - za 15 dní se blíží WR Chess Masters. Poté máš také cyklus Kandidátů, do kterého vstoupíš a tak dále. 

AG: Abych byl upřímný, řekněme, že budu hrát přibližně 70 klasických her a zde jsem odehrál prvních 13. Zatím je to samozřejmě velmi pěkné, ale většinu z toho je ještě třeba odehrát. Začátek byl samozřejmě opravdu dobrý, ale musím říct, že tu a tam bylo shůry požehnáno. Štěstí netrvá věčně, tak doufám, že to vynahradím prací. Není možné zůstat v této výšce, nehodlám vyhrávat všechny turnaje. Chci říct, že jsem se neproměnil přes noc v Magnuse Carlsena. Není důvod, aby se to stalo. Pořád je to nejlepší hráč na světě. Měl jsem dobrou akci, ale chci alespoň předvést trvale vysokou úroveň šachů. Dobře, možná budu mít někdy někde špatný turnaj, ale pořád chci mít i pár dobrých. Nečekám, že vyhraju všechno, ale ani bych se nespokojil s tím, že bych vyhrál tohle a nechal celý rok jít do háje, to nejde. Opravdu mám v úmyslu, jak jsem plánoval před začátkem turnaje, pokusit se letos pozvednout svou hru a dosáhnout určitých cílů.

SS: Anishi, odkud pochází tato objektivita? 

AG: Myslím, že to vychází ze zkušenosti. Zejména v mém případě jsem měl mnoho dobrých i špatných výsledků ve všech druzích turnajů. Takže mě to drží při zemi. Pamatuji si, že mým obrovským výsledkem bylo Reggio Emilia 2011-12. Lidé zapomínají, všichni si dělají srandu, že jsem nikdy žádný super turnaj nevyhrál. Ale články, které byly napsány v té době, si lidé už nepamatují, ale já si je pamatuji , protože jsem je četl. Psali, že je to nejmladší hráč, který kdy vyhrál super turnaj, vyrovnal se mu jen Karpov. Byla to historická věc!

SS: Bylo by to jako, kdyby Nodirbek vyhrál tento turnaj nebo něco takového?

AG: Byl jsem mladší, bylo mi 17! Byla to skutečně historická událost. Bylo mi 17, byl jsem mladší než Nodirbek. Byl jsem Gukesh+, ano, Gukeshovi je 16. A mimochodem, nejsem z Indie, odkud každý očekává, že budu zázračné dítě. Podle druhu článků, které byly napsány, to opravdu vypadalo, že jsem budoucnost a budoucnost je nyní. Opravdu jsem si myslel, že všechny rozdrtím a nic mě nezastaví. 2 týdny jsem se dobře bavil, pak jsem nastoupil do Wijk Aan Zee. V prvním kole jsem podle očekávání porazil černými Gelfanda - který se mimochodem chystal hrát zápas o mistrovství světa. Uvědomte si, že je mi 17 a porazil jsem také Gelfanda. Opravdu si myslím "Dobře, tohle je opravdu ono, jo." Pak někde prohraju partii, samozřejmě další den se vrátím, protože od toho jsou šampioni. Pak prohraju zase partii, dobře, stane se, ale pak prohraju další. Pak ztratím další, pomyslím si "Dobře, nemůžete prohrát více než 3 v řadě". Poté ztratím další. Pak jsem si řekl, uděláme remízu, zkusím to a prohraju další, takže už je to 5 proher v řadě. To jsou věci, které vás později drží při zemi!

SS: Jo, není to vůbec jednoduché a souhlasím s tím, co jsi řekl, bylo to vybudované díky minulým zkušenostem. Samozřejmě, že jsi takový nebyl a málokdo si to uvědomuje, protože když jsi byl v tomto zázračném věku 16/17, dokonce i já jsem tehdy šachy tak pozorně nesledoval, byl jsem hráč.

AG: Jo jo, opravdu si myslí, že jsem pořád remízoval, pak jsem v určité chvíli začal vyhrávat nějaké věci a tohle je můj životní příběh. Opravdu to tak není, byl jsem větší než všichni tihle kluci, všichni tihle Gukeshové a Abdusattorovové [smích]. Měl jsem své chvíle, v jednu chvíli jsem byl výše než všechni.

Ale není to snadné – máte neúspěchy a ostatní špičkoví hráči vás učí lekce, které získáteváte. Nemesis, kterou nepřekonáš - s Carlsenem se mi ve skutečnosti dařilo, ale všechny hry jsem prohrával s Kramnikem a Aronianem. V určitém okamžiku bych měl roky, kdy bych prohrál 4 partie ročně, neprohrál bych žádnou jinou partii, pouze 2 s Kramnikem a 2 s Aronianem. Pokud z rovnice vyjmete Kramnika a Aroniana, měl bych 100 partií bez prohry. Byli to jediní šachisté co mne pořád poráželi. Také jako dítě je pro vás těžší vypořádat se s psychologií. Protože v mládí je pro vás těžší se s těmito věcmi vypořádat. Měl jsem spoustu zážitků,


SS: Hodnotil bys toto jako větší vítězství než Reggio Emilia?

AG: No, ve zpětném pohledu se Reggio Emilia opravdu neukázalo takové, jak vypadalo. Chci říct, kdybych od té doby všechno rozdrtil a stal se mistrem světa v 19 letech nebo cokoli jiného, ​​byl by to můj průlom. Ale zpětně, po Reggio Emilia jsem měl špatný Wijk, měl jsem špatný evropský šampionát, vypadl jsem z 2700. Potřeboval jsem ještě pár měsíců, abych se z toho dostal, stabilizoval se na 2700 a pak pomalu rostl. Měl jsem hodně dobrých turnajů Wijk Aan Zee. Hodně z nich mi pomohly v různých bodech mé kariéry. V jednu chvíli jsem vypadl z top 10, v Bilbau jsem měl velmi těžké období. Měl jsem špatný turnaj, prohrál jsem s Carlsenem vůbec poprvé v Bilbau a pár dalších partií jsem prohrál. Myslím, že poté, co se stalo pár špatných událostí, jsem přestal spolupracovat se svým tehdejším trenérem.

Měli jsme dvě období, kdy jsme pracovali – jednou na mnoho let, pak jsme skončili a pak znovu na jeden a půl roku nebo tak nějak. Obnovili jsme spolupráci a měl jsem fantastický comeback ve Wijk Aan Zee, kde jsem dělil první místo s Carlsenem, prohrál jsem v tiebreaku. Byl to skvělý výsledek a vrátil mě do top 10. Ve Wijku jsem dosáhl mnoha dobrých výsledků, ale samozřejmě, pokud jde o stav turnaje, který jsem vyhrál, myslím, že Reggio Emilia mělo o něco nižší postavení. . Je to i tím, že v určitém okamžiku musela tradice skončit, protože tam měli velmi nešťastné zemětřesení. Už nebylo možné pořádat turnaje. Jinak by to pokračovalo každý rok, pořád by to byl regulérní turnaj jako Norway chess a Wijk aan Zee. Ale nějak se to zastavilo a lidé zapomněli, že to bylo. Byl to samozřejmě špičkový turnaj, ale Carlsen hrál tady, ne v Reggio Emilia. V té době hráli Morozevič a Ivančuk a byli tehdy velmi dobří. Hikaru a Fabi hráli, ale nebyli tak dobří jako teď. Fabi a já jsme byli mladí a Morozevič, Ivančuk, byli top kluci, Morozevič bojoval o první místo. Ale teď, když hraje Carlsen a tolik kol, a tohle je tak slavný turnaj, pravděpodobně nejstarší turnaj, 85. ročník. Určitě, tohle je hodně velké. 

SS: Je to poprvé, co si myslím, že to není online turnaj, který jsi vyhrál, kde hrál také Magnus.

AG: Jo, v Magnus Carlsen Invitational, což byl velký online turnaj, to bylo stejné v tom smyslu, že jsem ho porazil také na začátku v kvalifikační fázi. Vyhrál jsem finále proti Nepo, i tam docela se  štěstím. Ale vždycky říkám, že nejsem dost dobrý na to, abych vyhrál, aniž bych měl trochu štěstí. Ale když mám trochu štěstí [usmívá se], říkal jsem to pořád a jsem rád, že to vyšlo. Ale nestydím se za to!

SS: Toto je velmi krásný obrázek, který byl zachycen včera. Tady Danny (RC. - syn Giriho) vstupuje do tiskové místnosti a ty máš velmi milý výraz. Co ti řekl, pochopil, že jsi turnaj vyhrál?

AG: Ano! V poslední době to začal opravdu sledovat, protože mu je 6 a je ve fázi, kdy si opravdu uvědomuje, co se děje. Byl fascinován těmito umístěními. Existuje tato aplikace, myslím, že aplikace chess24, kde můžete kliknout na hráče, vidíte kdo s kým hrál, vidíte výsledky, kolik kdo má bodů, kolik výher a proher. V určité chvíli říkal: "Wow papa, ty jsi neprohrál žádnou partii, wow, tak super!" Včera nám vyprávěl pořadí v autě a já si říkal "jak to všechno ví"? Tak nějak vědomě to sledoval a připadá mu to zábavné, samozřejmě, všechny tyhle věci. Je to skvělé vidět!

SS: Máme také tento velmi pěkný obrázek, který zachytil Lennart. Přijela vaše rodina (Sopiko, Michael a Danny), když se dozvěděli, že jste první, nebo se stejně chystali přijet? 

AG: Stejně se chystali přijet, zvláště proto, že Danny chtěl vidět turnaj. Chtěl vidět turnaj, jak lidé hrají. O víkendu je to možné, protože nemá školu. Když přišli, vyhrál jsem svoji partii a pak jsme museli ještě chvíli počkat, až Jorden udělá svou práci. Také moji rodiče a sestry přišli později, takže to bylo velmi příjemné.

SS: Mohl byste nám říci něco o Sopikově roli obecně, protože to považuji za milník v tvoji šachové cestě. Co bys k tomu řekl?

AG: Ano, samozřejmě mě velmi podporuje. Když máte rodinu, myslím, že existují dva způsoby podpory. Jedním ze způsobů podpory je řekněme, že jste sami, randíte nebo jste ženatý, ale nemáte rodinu. Manželka vám může nabídnout podporu téměř jako trenér. Řekněme, že jste prohráli špatnou partii, nebo co se děje v šachové kariéře, můžete si o tom promluvit se svou ženou, může vás podpořit a tak dále. Samozřejmě další způsob podpory, který je ještě těžší, že když máte rodinu, pak máte spoustu věcí, které musíte udělat. Musíte se postarat o děti, dům a tohle všechno. Pokud to musíte udělat sami, nebo pokud byste měli jen poloviční pomoc od své ženy, pak kromě toho, že máte tuto šachovou kariéru, musíte dělat i všechny ostatní věci. Musíte prát prádlo, chodit do supermarketu, do potravin atd. Ale také je to duševní záležitost. Je velmi důležité, abyste věděli, že věci jsou v klidu a že je o ně postaráno. Není to doslova, že musíte jít do supermarketu, ale jen pomyšlení na to. Dobře, supermarkety jsou jako vtip, ale samozřejmě mohou být i vážnější věci. Je opravdu skvělé, že se postarala o tolik věcí v rodině a domácnosti, protože jinak bych to měl hodně těžké. Pak se můžete starat o Nodirbeka a jeho přijatý dámský gambit, jinak by to bylo daleko těžší.  Takže rozhodně nabízí skvělou podporu ve všech směrech a je to neuvěřitelné. V manželském životě musíte mít někdy opravdu štěstí, zvláště s velkou rodinou. Je tolik věcí, které je třeba udělat a vy musíte nějak najít způsob, jak vy dva celý ten šílený dům zvládnete.


SS: To je úžasné! Anishi, to je něco, o čem jsem také diskutoval s Amrutou, když jsi hrál. Každý se po šesti hodinách hry po chvíli rozcuchá, ale ty  jsi měl dokonalý účes!

AG: Myslím, že dobrý gel na vlasy dělá kouzlo, tato 48hodinová ochrana nebo cokoli jiného. Chci říct, rozcuchaný je jen kousek vlasů, uděláš to takhle a už to vypadá, že bys měl jít spát [směje se].

SS: Ale to se ti nestane!

AG: Jo, je to opravené, je to dobrý gel na vlasy, vrátí vlasy na místo a všechno je v pořádku. Jinak budu najednou vypadat jako Carlsen. Vypadáš neotřele, pak půjdeš k zrcadlu a upravíš si vlasy a už vypadáš jako profesionální šachista.

SS: Anishi, jaký byl tento okamžik? Je to tak pěkný snímek, který byl zachycen.

AG: Jo, to je úžasné. Fotografové občas zachytí věci, které neexistují [usmívá se]. Pamatuji si ten okamžik, blahopřál mi (RC - Magnus Carlsen), nevypadal tak šťastně, ale tady to vypadá velmi štědře! [smích] Upřímně, vzpomínám si na ten okamžik, bylo velmi laskavé, že mi Magnus poblahopřál. Vůbec mi nepřipadalo, že by ze mě měl radost, ale myslím, že jsem mu řekl, že bez tebe by to nešlo. Zřejmě proto jsem se usmál a možná i to ho přimělo k úsměvu na vteřinu.

SS: Proč jsi to řekl? Ach, protože jsi ho porazil, rozumím.

AG: Jo, ale taky musíš něco říct, jo? Když před sebou vidíte velkého hrdinu, nemůžete jen říct: Chci autogram, musíte něco říct! Ale je to opravdu krásný obrázek, je to krásnější obrázek, než jaká byla skutečnost. Ale možná byl opravdu šťastný, jen jsem nevěřil vlastním očím.

SS: Víš, na Moskevských kandidátech 2016 byl jeden obrázek Vishyho Ananda. Karjakin vyhrál a pak mu Anand jen tak trochu podal ruku, jako by šel pryč, teď bude Karjakin hrát mistrovství světa. Podobné jako zde, kde Magnus loni vyhrál a vy letos.

AG: Jo, proto se mi ten obrázek moc líbí. Je to moc krásné, hlavně že se mi podařilo vyhrát turnaj. Také, abych byl upřímný, nikomu to neříkejte, ale opravdu se mi líbila myšlenka, že byl také na pódiu. Ta myšlenka se mi moc líbila, protože po World Blitz mi to přišlo tak líto. Poslední zápas Fabiano prohrál, škoda, protože kdyby vyhrál, měl bych takové štěstí, že bych skončil dokonce třetí. Na bleskovém turnaji bych stál na pódiu s Hikaru a Magnusem. Víte, to jsou dva absolutní bleskoví bohové a já bych tam byl na stejném pódiu. Chtěl jsem ten obrázek, myslel jsem, že by to byl pěkný obrázek. Proto se mi moc líbilo, že se mu (RC - Carlsenovi) podařilo dostat na stupně vítězů, i když na startu to zjevně nefungovalo podle jeho představ. Na začátku měl opravdu smůlu, nemyslím si, že hrál tak špatně, ale věci mu prostě nevycházely. Byl jsem šťastný, že se mu podařilo vydrápat se zezadu a teď to vypadá, že jsem ho přelstil o půl bodu [smích]. Neříká to celý příběh, ale je to moc hezké.

SS: Také další pěkný obrázek je zachycený zde, je s tebou a Jordenem. Pěkné na tom je, že v roce 2021, zatímco tě Jorden porazil a ty jsi skončil druhý a on vyhrál v armagedonu, tentokrát ti pomohl tím, že porazil Nodirbeka. Takže to bylo, jako by se životní příběh uzavřel do kruhu!

AG: Jo jo, jsou lidé, kteří věří v karmu, věří dál [smích]. Bylo to rozhodně velmi pěkné, ano, svým způsobem velmi symbolické. Samozřejmě to není náhodné, je to skvělý hráč, dokázal mě tam porazit a tady dokázal porazit Nodirbeka. Není to jen náhoda, něco na tom určitě je.

SS: Anishi, jak moc to pro tebe znamená? Od 2764 do 2780 a v minulosti jsi řekl, že jsi dosáhl 2790 a výše.

AG: Myslím, že jsem dosáhl 2803 v živém hodnocení a na elo listině je možná můj vrchol 2798. Byl tu ten slavný tweet od Hanse, dělal jsem si z něj legraci už dávno před všemi těmi situacemi. Měl snímek obrazovky s hodnocením 2689 nebo tak nějak a udělal velkou řeč [zasmál se], 2689, proč takové číslo? 2779 také není příliš kulaté číslo. Ale dělal jsem si legraci, protože mě dělí od Alirezy šest bodů, pokud dosáhnu tohoto hodnocení, začnu požadovat velmi odlišné podmínky na turnajích [smích]. Existuje tedy inflace a deflace. Přicházejí noví hráči, takže pokud vím, vzniká deflace na vrcholu. Nepřemýšlel jsem o tom hluboce, ale věřím, že pokud vstoupí mladý hráč, měl by vzít hodnocení ostatních z vrcholu. Nejprve to vezme zespodu a vynese to nahoru. Očividně, pokud 2730 Nodirbek začne hrát pouze s top hráči a půjde na 2780, evidentně sebere hodnocení ostatním top hráčům, tak dojde k deflaci dalších lidí oproti Nodirbekovi. Nevím co 2780, myslím, že jsou to pěkná čísla. Ale samozřejmě je to hodnocení vzhledem k ostatním hráčům a momentálně to vypadá na dobré hodnocení. Ve Wijk Aan Zee jsem hrál pár her, které jsou opravdu dobré, ale obecně v průběhu 100 her nevím, jak si povedu, jestli budu schopen dostat se na 5. místo na světového žebříčku nebo možná výš, možná niž. Doufám, že v žádném případě ne o moc níže, doufám, že výš. Těžko říct, hráli jsme jen jeden turnaj. Věci ne vždy vycházejí - například Arjun není vždy mimo formu, víte. Uvidíme – ale samozřejmě je vždy příjemné vidět tyto velké zisky na vrcholu. Chcete-li získat více než 10 bodů, musí se stát něco výjimečného, ​​protože je to velmi inkrementální a jedna výhra je 5 bodů, další výhra je 10 bodů, pak někdy prohrajete, je to prostě těžké.

SS: Rozhodně. O Nodirbkovi si myslím, že tady hrál úžasné šachy. Byl přímo na vrcholu. Je jedním z těchto nejzářivějších mladých talentů a tento turnaj jich měl mnoho. Byl tam Vincent, byl tam Pragg, Gukesh, Arjun. Co bys řekl? Začíná se Nodirbek posouvat na jinou úroveň, to je otázka v myslích lidí. Nebo si myslíš, že všichni tihle zázrační mladíci jsou si tak nějak vyrovnaní – jeden kluk má teď dobrý turnaj, druhý bude mít pak dobrý turnaj atd.

AG: To je těžké říct, to je velmi dobrá otázka. Je to velmi těžké říct, upřímně. Před turnajem bych neuhodl, který bude ve formě.  Nodirbeka znám velmi dlouho. Prohrál jsem s ním ve Světovém poháru, než o něm slyšelo širší šachové publikum, a věděl jsem, že jsem neprohrál s nováčkem. Uvědomil jsem si, že je to dobrý hráč, a pak jsem s ním hrál v různých bleskovkách a rapidech. Někdy jsem vyhrál, někdy prohrál. Hrál jsem s ním i v kvalifikaci na Fischer Random World Championship. Prohrál jsem velmi těsný zápas na tiebreaky, jako na mistrovství světa. Někdy kolem října jsem měl velkou motivaci a připravoval jsem se na dvě velké akce: Fischer Random Knockouts a CGC. Obě byly velké, protože pokud se dostanete do finále, cenový fond byl velmi velký a byly to velké události. Myslel jsem, že OK, jsem blízko kvalifikaci obou, doufám, že zvládnu jednu z těch dvou, byl jsem velmi motivovaný. Na tyto dvě akce jsem se velmi dobře připravil . Ve stromě párování jsem viděl, že poslední překážkou bude v obou Nodirbek, a pomyslel jsem si, představte si, že mě vyřadí ze Světového poháru, vyřadí mě z Fischer Random a pak mě vyřadí z chesscom Global Championship. Představte si, že je tu jeden chlap, který vás ve všem zastaví, všude vás blokuje. Ve skutečnosti jsem začal vyhrávat všechny ostatní etapy a do toho jsem šel. V random Fischer chess se stalo, že jsem s ním prohrál ve finále. Naštěstí pro mě v CGC prohrál s Ponkratovem, takže jsem musel hrát s Ponkratovem. Vyhrál jsem proti Raunakovi a musel jsem hrát s Ponkratovem, Podařilo se mi porazit Ponkratova a dostal jsem se do semifinále CGC. Ale věděl jsem, že je dobrý (RC - Nodirbek), a teď to není jen můj problém, protože byl jako můj problém, teď je problém všech. Pořád je to tak, ale když je někdo tak nízko hodnocený a nikdo ho nebere vážně, myslíte si, že možná jste to vy, kdo se mýlí. Možná mám nějaké psychické problémy, možná se toho chlapa Nodirbeka bojím. Nemyslel jsem si to, ale je prostě moc dobrý. Dobře, věci pro něj fungují o něco lépe než pro mě, ale on je prostě velmi dobrý. Dobře, myslím, že to vypadá hloupě, když všem řeknu, že je dobrý, když jsem s ním prohrál, takže jsem jen tiše čekal, až porazí i někoho jiného... Je to zvláštní místo s dynamikou (Wijk aan Zee), je to velmi speciální turnaj. Je to jako reality show – udělal jsem si tenhle vtip:

Je to jako reality show, kde dávají podmínky takové, ať to vydrží co nejdéle.

Partie: pojďme partii udělat co nejdelší. Udělejme počet her co nejdelší. Udělejme místo co nejvíce větrné. Dávejme jim co nejméně jídla a restaurací [smích], zamykejme je v pokoji, vyvíjíme co největší tlak [smích] Říkají tomu šachový Wimbledon! Takže je to jako reality show a má lidi zlomit. Je to v jistém smyslu jako mučírna [smích]. Samozřejmě je to největší pódium pro skvělý výsledek. Ale pokud věci nejdou podle vašich představ, uvidíte, že je to největší mučení vašeho života. Jsem tam 14 let a některé lidi to místo zlomí, je to prostě šílené. Je to těžké - tolik ruchu, lidé hrají velmi dobře nebo velmi špatně, pak jsou v určitém okamžiku také tyto sekvence. Parham začal solidně, pak se v určité chvíli Parham špatně rozhodl, pak se vzpamatoval. Na turnajích jsou období, kdy hrajete dobře, pár kol odehrajete špatně, pak zase můžete hrát dobře, pak hrajete co nejlépe. Je to tak dlouhé, že jsem si dokonce udělal tenhle vtip s Aminem Tabatabaeiem, který hrál Challengery. Začal docela špatně a já nevím, možná aby trochu změnil atmosféru, rozhodl se oholit si hlavu. Přišel s novým účesem, což je absence účesu, byl holohlavý. Ale v posledním kole jsem ho viděl a řekl jsem "Turnaj je tak dlouhý, narostly ti vlasy!" Takhle je turnaj dlouhý - chlap se během turnaje oholí a pak mu vlasy dorostou. Je to velmi dlouhý turnaj!


SS: Jaký je nyní plán do WR Masters?

AG: Takže plán je jít do školy za 10 minut, abych nezapomněl vyzvednout mého syna [smích]. Musím se připravit - protože znáte Sagara, připravoval jsem se na partie, neumíte si představit, jak jsem byl na sebe naštvaný. Zejména ke konci jsem byl úplně naštvaný. Byl tam zápas proti Nodirbekovi a Richardovi. Jsme na konci turnaje a potřeboval jsem nějaké nápady. Měl jsem nějaké nápady, dobře, vždycky něco mám, ale byl jsem na sebe docela naštvaný, protože si vždycky říkám, že to šlo udělat mnohem lépe. Samozřejmě je to ošemetné, protože před turnajem přesně nevíte, co budete potřebovat. Neznáte ani párování a barvy, ale myslím, že musím udělat hodně práce pro nadcházející klasické partie. Protože klasické partie vyžadují úplně jinou přípravu - protože hlavní rozdíl je v tom, že tihle kluci se na vás připravují a opakují si své soubory, což v rapidu nedělají. Přijdou a vystřelí tam všechny ty tahy, protože to mají čerstvě v hlavě. Protože se celý večer připravují jen na vás, což nikdy nedělají na rapidu. Takže to vyžaduje úplně jinou úroveň přípravy a myslím, že je důležité to udělat. I když se samozřejmě snažím také hodně odpočívat, ale nezapomínat na přípravu, protože už vím, že největší chybou, kterou můžete udělat, je slavit po svých (velkých) vítězstvích a nechat konkurenci jít vpřed. 

SS: Myslel jsem, že po 13 kolech budeš unavený a dáš si pauzu, ne?

AG: Jo, dnes si samozřejmě dávám pauzu.

SS: Ale dnes jsme udělali tento obrovský rozhovor, byly to téměř dvě hodiny!

AG: Jo, ale tohle je samozřejmě zábava, ukázat někomu variace. Protože další rozhovory, které o mně dělají, říkají, víte, „řekni nám své emoce“ a „hraješ teď agresivněji“, „jsi pak bezpečnější hráč“. Všechny tyhle nesmysly, víte, že pořád slyším z těchto médií, která ničemu nerozumí. Tady se alespoň můžete podívat na nějaké šachy a já vám ukážu pár příkladů. Je samozřejmě mnohem zábavnější diskutovat o těchto hrách, znovu vidět pozice. Připomíná mi to Kramníka. Víte, Kramnik ukazoval své partie, vždycky říkal "tohle jsem viděl" a když pak partii ukazoval, přidal další.

Mimochodem, v mé koncovce s Jordenem věřím, že tahy, které jsem řekl, jsou skvělé a jediné – nemusí být jediné. Myslím, že možná motor ukázal nějaké alternativní způsoby, ale byly ještě divnější než to, co jsem udělal já. Ani Kg7 možná není jediný tah. Nepamatuji si to jistě, možná tam byl i nějaký jiný tah.

SS: Víš, když jsme se dívali na konec partie s Jordenem, mysleli jsme si, že je to náhoda. Není snadné to spočítat, ale ve skutečnosti se snažíš porozumět té náhodnosti tím, že říkáš, že jsi nechtěl, aby střelec šel na f3 a všechny tyhle věci.

AG: Jo, to byl ten problém. Snažil jsem se pochopit tu náhodu a dostal jsem se do problémů. Ale když náhoda odešla a začali mě drtit jen pěšci, uvědomil jsem si, že je musím zastavit. Bylo to náhodné, ale bylo to nesnadné hrát také proto, protože bylo opravdu těžké pochopit, co chcete v té pozici dělat. Co chce černý – když jen bezmyšlenkovitě vytáhnete pěšce a, někdy můžete povolit e5, prohrajete. Bylo to velmi zvláštní a pěšce nemůžete natahovat navždy. Nemůžete to blokovat navždy. Pokud se s věžemi začnete příliš bránit a budete bránit všechna vstupní pole, může najít jedno vstupní pole, které jste vynechali. Jako když jdete na g8 f8 a8 h8. Bylo to hodně zvláštní, ten konec. Cítil jsem, že tady už nemůžu být horší, myslel jsem, že jsem našel toto čisté řešení po Vf2 a mám v kapse remízu. Byla to zajímavá koncovka.

SS: Úžasné. Děkuji za tvůj čas, nyní je čas, abys šel do školy a vyzvedl Dannyho!

AG: Děkuji Sagare! Jo, už je skoro čas. Myslím, že to bylo velmi příjemné a díky za vaši podporu i během akce! Se svými zprávami jste vždy velmi milí, takže mnohokrát děkuji. Baví mě tvůj komentář a obsah!

SS: Děkuji Anishi! Myslím, že se teď uvidíme v Německu.

AG: Budeš tam?

SS: Ano!

AG: Oh, to je pěkné!

SS: Jsem někde v polovině. Snažím se požádat o vízum, nevím, jestli ho dostanu, ale pokud ano, přijedu.

AG: Snad ano. Vážení vážení velvyslanci, udělte Sagarovi vízum [Sagar se směje] Vím, že se vrátí, protože je tam Amruta, nikdy mu nedovolí zůstat v Evropě - nebojte se [smích]. Určitě se vrátí!

SS: Dávej pozor, Anishi, uvidíme se příště.

AG: Sbohem Sagare!

Himank Ghosh pomohl upravit a přepsat tento rozhovor.


 - foto: oficiání stránky turnaje 

6x 2890x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (6) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Poutnik

Jaký článek jste nám připravili: rozhovor, který jste nakpírovali do google překladače a opravili nejhorší chyby překladače = úroveň naprosto děsivá. Za pár minut hotový článek, bez větší námahy. Co jste mohli dát: seriozní šachový příspěvek z právě probíhajícího Grand prix žen. Jenže to by  stálo úsilí.

+1 /-6 | 07.02.2023 16:49

lykan

Tak to nečti. Nikdo tě o to neprosí. Můžeš si debatovat vesele na stránkách svazu(jo aha, tam to nejde...)a nebo u Jílka. Pokud s tím máš problém, můžeš příště napsat článek sám nebo ho majitelům serveru nss.cz zaplatit a nechat ho napsat tak, aby se ti líbil.

+1 /-1 | 08.02.2023 08:18

Robert Cvek
Jojo, jasně, věřte mi nebo ne, ale dobré 3 hodiny mi to zabralo. ...seriózní příspěvek...a tento nebyl? :-) ..to by stálo úsilí... :-) Pobavil jste mne, skutečně. Díky!
+2 /-0 | 07.02.2023 17:10

kiklos

Roberte, přes tu jazykovou nedokonalost Vám velmi děkuji za pěkný překlad. Rozhovor je velmi zajímavý. Líbí se mi, jak je Aniš tak zajímavě rodinný, jak hezky mluví o své ženě a dětech a dalších příbuzných. A taky s jakou pokorou se dívá na své výsledky. Musím říct, že si mě získal.

+4 /-0 | 07.02.2023 08:25

PanPohoda
Ano, nss.cz je zázrak v malém českém rybníku. Člověk proto rád odpustí, pokud se stane nějaké malé přehlédnutí.
+1 /-1 | 07.02.2023 17:47

Robert Cvek
Děkuji :-) Ono je také rozdíl mezi klasickým rozhovorem a přepisovaným mluveným rozhovorem, protože tam často člověk mluví tak, jak by (to) nikdy nepsal :-) Ale, jj přesně tak, mne to hodně bavilo a Giri také u mne hodně šel nahoru. Borec. A je to dobrý šprýmař :-)
+2 /-0 | 07.02.2023 17:11