Rozhovor s Pavlem Votrubou

31.01.2023 16:16 | Rozhovory

Psali jsme vám reportáže o Wijku, ale kdo byl nejblíže, byl THE BOSS, hlavní rozhodčí turnaje Pavel Votruba. Jsem moc rád, že nám Pavel odpověděl na následující otázky a můžete tak "nasát" jedinečnou atmosféru jedinečného turnaje.

1) Ahoj Pavle, jak dlouho jsi už rozhodčím na Wijku? 

Letos jsem tu celkem už podevatenácté. (z toho po 14-té jako Boss - hlavní rozhodčí). Loni jsem kvůli nemoci ženy chyběl. Máme tedy stejný počet startů zde s Magnusem (spolu jsme začínali, on chyběl v roce 2014, poté co porazil Ananda).

2) Umí všichni hráči anglicky? Nebo jak to máš s dorozumíváním a kolik umíš řečí?

Ano, všichni hráči, na této úrovni mluví anglicky,  v minulosti byly ale i výjimky ... no comment. Samozřejmě znalost jazyků k rozhodčím této nejvyšší mezinárodní úrovně - licence (A) "patří", dříve, v mládí,  to bývávalo lepší,  ale já mám výhodu v tom, že mne jazyky vždy bavily ...Teď už aktivně používám jen 5 - 6 jazyků, nezbytná je tu i holandština, což si tu vždy po čase rád a s chutí obnovím. V šachu je důležité umět i některé základní  výrazy v dalších řečech -"může se hodit". Mimochodem jazyky  mi pomohly i k angažmá zde, ve Wijku.


3) Jak to máš s hráči? Mají z Tebe /jako THE BOSS/ přirozený respekt nebo si s nimi někdy děláš srandu? Či jestli někdy jsou nějaké "psí kusy" ?

S potěšením mohu říci, že s většinou hráčů mám neformální vztah, mohu se s nimi volně bavit, i když někdy to trvá déle, třeba u Caruany, nebo u nových hráčů. Ale když vidí, jak mne i asistentky oslovují Pavle, tak si dají i oni brzo říct 

4) Všiml jsem si, že ve Wijku jsou diváci velmi blízko hráčů, jak se řeší, když se diváci baví nebo dělají jiný hluk? Stalo se někdy, že by divák (třeba fanynka :-) ) chtěl jít přímo mezi hráče? Musels to někdy řešit?

Ano, je to tak - diváci jsou ve Wijku blízko, ale horší to bývá na výjezdech (pozn.: "Chess On Tour"), jako letos v Amsterdamu na Ajaxu. Stalo se mi před léty v Utrechtu, že děcka podlézali bariéru, a když nepomohla žádná z "dostupných řečí", a ani rodiče nijak nereagovali ... tak jsem spustil jadrnou (opakuji, velmi jadrnou) češtinu, a rázem byl klídek (tedy absolutní) Letos tu v rámci boje proti cheatingu (Niemann, ...) máme i posilu z Anglie, Arbiter zaměřený jen na toto, scanuje hráče a dělá právě toho "vyhazovače", a i jinak dbá, aby byly vypnuté mobily, fotilo se jen v určeném čase ... Velká pomoc pro mne, proti minulosti !


5) Magnus prohrál dvě partie po sobě, jak to zvládal? Nebo šlo na něm něco vidět?

Mám pocit, že se Magnus změnil, je daleko přístupnější, dokonce mne, před mnoha diváky, přišel jako bosse veřejně, k mému stolku,  pozdravit ... Prohry snáší hrdinně, asi se mu nějak ulevilo, že už nebude muset obhajovat .... ale možná to nějak souvisí i s tím Niemannem. Bohužel zatím nevím víc, s otcem Henrikem jsem o tom ještě nemluvil  ...

6) Ve volný den se hrál fotbálek, byl ses podívat? Jinak pokud ano, umí někdy hrát dobře fotbal?

Na fotbálku jsem nebyl, Challengers hráli, druhý den měli volno, a já byl s Masters  na Ajaxu. Na to se spíše zeptejte Bolka a Romana, ti tam byli. Ale v minulosti jsem viděl, že Magnus fotbal válí, je taky do toho velký fanda, letos ho pozvali na zápas Ajaxu, a byl i na mnoha jiných stadionech ....


7) Vincent Keymer nešťastně nevyhrál dvě vyhrané věžovky, jak to nesl?

Co vím určitě, že Vincent se bude "více učit věžovky", jak mi přiznal poté, co jsme spolu šli tmou na hotel. Jinak Vincent je pohodový .... ví, že se dobře znám s jeho trenérem (P. Leko). A abych ho trochu rozveselil, řekl jsem mu zábavnou historku (pochází od GM Horta zde, ve Wijku). " Jednou tu hrál, ("stejně nedobře") věžovku i Loek van Wely, tak mu Vlasta poté řekl : Luk, ju hev to luk tu d buk! (anglicky: Loek, you have to look to the book". /... musíš se podívat do knihy ..../ 

8) Z mladých Indů jde cítit velkou koncentraci a snahu, jak na Tebe působí? A kdo si myslíš má největší šanci jednou bojovat o MS?

Už před lety mi zrovna otec Carlsena prozradil, že když tam byl Magnus na turné, už tehdy předvídal ohromný indický boom, což se nyní potvrzuje ... všechny, co znám, jsou dobří, ale ten Gukesh --- kdoví ....

9) Pragg překročil čas, jak to bral? Podle videa asi zapomněl na to, že ještě neudělal 40. tah.


Pragg překročil čas, ale jen pro zajímavost, ani Rapport tomu nevěřil ... protože vynechal svůj 20. tah na svém partiáři, ale byl přitom docela v klidu, protože pozice byla jasná ......

10) Všiml jsem si Tvé fotky, kde jsi s Višim Anandem. On je host nebo někomu pomáhá?
Anand, ano byl  VIP host, asi 5 kol, i proto ta fotka ze zahájení. Tak to tu bývá, v minulosti tu byl třeba takto Karpov, Kasparov, Kramnik, Timman, Judita .... a mnoho dalších.

11) Měl někdo z hráčů nějaké speciální požadavky, tedy je tam nějaký "nastupující Bobby Fischer"?

Zrovna mladý Gukesh, hned v prvním kole se mne ptal, jestli nemají vodu teplejší (rozuměj, všechny byly v lednici), a to při skenování. Tak jsem mu odpověděl, ať chvíli počká, že se oteplí ...k velké legraci okolních přihlížejících hráčů  Samozřejmě další kola už měl "normální vodu" vždy k dispozici, a Gukesh navíc, hned 2 kusy, na svém stole ! (Taky hned děkoval ...). Ale těch historek by bylo ...

12) A za jakoukoliv "historku z natáčení" budu hodně rád, určitě i čtenáři :-)

Budu se snažit, a přeju všem příznivcům šachu alespoň část těch pocitů, co tu mohu takto denně prožívat !

13) A kdo vyhraje? :-) (Rozhovor byl veden před koncem turnaje)

Je před posledním kolem, ptal jsem se teď při snídani Hanse Bóhma, zda si myslí, jestli dnes bude o vítězi rozhodovat tiebreak? "Myslím si, že ne, Anish nebude chtít riskovat, a Nodirbek si vítězství určitě zaslouží. Jo, kdyby tak Magnus včera vyhrál" .... Tak již za pár hodin uvidíme!


Ps.: po posledním kole mi Pavel napsal: ..." A vidíš předpovědi: po velkém holandském dnu (2 výhry) je vše docela jinak : Anish konečně zavěsil, po 4 druhých místech  ....."

Díky moc Pavle za rozhovor!

16x 3658x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (16) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
HonzaSvatoš

Dobrý rozhovor!

+0 /-0 | 01.02.2023 22:42

vevlad

Proč Magnus nevyhrál protože dvě partie po sobě prohrál stalo se mu to někdy?

+0 /-0 | 01.02.2023 02:05

Remcik z Banika

Naposledy prohral Magnus 2 vazne partie po sobe v roce 2015

+0 /-0 | 01.02.2023 18:06

Robert Cvek

Ano, stalo, myslím.

+0 /-0 | 01.02.2023 12:28

ddf

Budou i rozbory z dalsiho superturnaje Dusseldorf WRChessMasters   15-26.2 2023?

+0 /-0 | 01.02.2023 12:19

Robert Cvek
Ano budou, doufám, že z každého dne, pokud se nestane nic mimořádného, ale hodně bych chtěl tento turnaj jet denním zpravodajstvím jako Wijk.
+1 /-0 | 01.02.2023 12:27

ddf

Super. Diky za odpoved.

+0 /-0 | 01.02.2023 12:48

kraken8

Tu teplou vodu, rozuměj pokojovou teplotu, tak o tu si říkám v restauraci i já. Nepovažuju to za něco speciálního ... xd 

 

+1 /-1 | 31.01.2023 08:32

Remcik z Banika

Teplou vodu chapu, ale za teple pivo bych "vrazdil" :-) Rozhovor vyborny!

+0 /-0 | 31.01.2023 18:10

martinn
Jak to myslel s tím Gukeshem?
+0 /-0 | 31.01.2023 17:03

martinn
"... všechny co znám jsou dobří, ale ten Gukesh... kdoví..."
+0 /-0 | 31.01.2023 17:09

giocozo
Jen houšť takových rozhovorů. Bravo.
+0 /-0 | 31.01.2023 08:20

martinn
Takových nebo i delších....
+0 /-0 | 31.01.2023 17:05

hejdic

Paráda skvělí rozhovor!

+0 /-0 | 31.01.2023 13:04

Rubinus

Tak na tu jadrnou (opakuji velmi jadrnou) češtinu v podání Pavla Votruby bych byl celkem zvědav. Něco na způsob Rychlonožkova "Himbajs, plantážníku"?

+3 /-1 | 31.01.2023 08:30