Přijeďte do Ostravy - do města razoviteho!!!

19.04.2014 12:15 | Šachový festival Ostravský koník 2014

Ostravský šachový koník! Už dávno pojem v českém (nejen) šachovém světě. A letos - vlastně kdo tady nebude, jakoby - „ani nebyl“!

Úterý 15.4. - kultovní hospoda Brko ostravské části ŠK HM Ostrava, hrající soutěže družstev (teda extraligu a krajský přebor) pod hlavičkou Labortechu. Scházíváme se vždy v úterý, probrat nedělní zápasy anebo se připravit na nedělní zápasy. Tentokrát máme co slavit, béčko Labortechu v Krajském přeboru bez potíží, ve stylu wehrmachtu, respektive jejich tankových divizí postupující na Moskvu - a drtící vše na svých pásech, postoupilo do druhé ligy (jak je možné, že jsme loni z 2. ligy sestoupili - to je otázka spíše pro psychologa - ale právě tím je ten život, nejen šachový, tak zajímavý, nikdy není nic jistýho a papírové předpoklady, pokud se nenaplní skutky - jsou k ničemu).

Probíráme plány na příští rok - po třetím pivu a první rundě vyhráváme 2. ligu... po otočení už i 1. ligu napřesrok (!) - a Nový Bore - třeste se! (Smajlík!).

Nuže - soutěže družstev skončily - začíná doba turnajů! Otázka - je lepší hrát mužstva či individuální soutěže? Za družstva je člověk docela svázaný, někdy se až bojí něco pohnojit - dává remízy, kde by nemusel, musí hrát za nepříznivého stavu, kdy by vlastně ani nechtěl - ale zase cítí podporu druhých (pokud vás teda přímo „nezruší“, když prohrajete...).

V indivindi je člověk sám - i když ne tak úplně! Příklad je Ostravský koník! Do áčka se dlouho před uzávěrkou hlásí Pepa Michenka, přidává se Standa Fiřt, hrající tento turnaj pravidelně rok co rok, Aleš Krajina - a Viťa Rašík - to už mi podává zprávu Standa -„Juro, je nás pět, máš stovku slevu“! Super! (můžeme ji v Brku propít...).

Jako hrát turnaj, zadara je rovněž možné - porazit v simultánce Lukáše Klímu. Jako jo - ale, jak jsme se spolu s Lukášem bavili v Brně při finále extraligy - když proti němu nastoupí, jako loni kompletní tým XY v čele s extraligovým hráčem - já říkám, jako fakt jim není hanba? :(


Dobrá - v Brku jsme „postoupili“ do první ligy… To bude až za pár měsíců - nyní hlavní šachová událost, nejen ostravského šachu - Ostravský koník 2014! Moc času na přípravu není - je třeba začít makat! (slečno servírko - ještě jedno!)

Když se koukám na stránky, kde každý den přibývají noví a noví hráči, tak přímo cítím, jaký to bude superturnaj!

Hm, Jirko, v béčku to bude moc těžký - jako vyhrát ho! (S ničím jiným samozřejmě nepočítám - smajlík!) Momentálně se pohybuji kolem čtyřicátý „papírový“ příčky - no a co! Elo - jsou to jen čísla. Samozřejmě - v určitém pásmu. V tom je KONÍK super, že „KONĚ“ si hrajou na svém písečku v Áčku a hráč nad 2100 (prý?) nemůže hrát v Béčku! Jako s každým do 2100 se dá hrát, neříkám, že vyhrát, ale hrát. Výš je to jen trápení. Jednak pro hráče třebas s Elem 2400, který musí hrát, jak je většina turnajů v prvním kole nalosována s „plebsem“- a  který vlastně musí - a v konečném důsledku se modlí, zda mu tento „soupeř“ uhraje alespoň nějaký body do konečného pomocného hodnocení…- tak pro soupeře, který na to prostě nemá.

Rozdělit turnaj na skupiny - včetně seniorů (Standa Fiřt - už se těším, až budu mít 60 a vyhraji senióry!!) je skutečně skvělý nápad.

A vůbec - třebas doprovodný program, blicky, holanďani, beseda s Kaválkem. Skvělá organizace, skvělé prostředí - bufáč s prostorem pro komentování partií (nedostižný Lukáš!) a analýzy odehraných partií, kde vás nikdo nenutí pšš jako v Brně, venkovní ochoz pro náruživé kuřáky. Po partii kousek na pivko, pokud si ho nedáte v bufáči - případně pro zájemce na Stodolní (ta už ale není, jak bejvala...).

Samo - takovej turnaj není zase žádná sranda! (pokud se bere alespoň trochu vážně).

Devět dnů - je to moc nebo málo?

Je to strašně moc!

Jistě, díky načasování svátku 1. máje, jsou zde „pouze“ čtyři dny pro nás, kteří se musej živit „ve výrobě“. Ale i to není sranda!


Typický den - ráno vstávat v 4.30 a ject do fachy (dojíždím z Havířova - ale nejsem určitě sám, kdo někde někam dojíždí!). V šest nástup a do 15.30 „za strojem“ - modlící se, ať vás někdo nezavolá k průseru na stavbu...Pak rychlý přesun do hrací místnosti - pár minut za pozdní příchod - no a co… Průměrně do 20 hodiny hraješ pokud dřív nedostaneš mat..., pak pivko v bufáči na uklidnění. Když prohraješ tak ruma do toho! Cesta busem do Havířova - to už je skoro půlnoc! Samo - ještě pohled na šachovnici - ty vole, jak jsi to mohl zahrát?!

Spánek nepřichází - pořád jen figurky „v hlavě“. Pak konečně „zabereš“- ale sakra, zvoní budík! 4.30 - do výroby! A tak den za dnem. V půlce turnaje si říkáš:“Nejsi náhodou magor?! A příště už nikdy! Raději si dám nohy na stůl a rožnu TV a načnu lahváče!“

Skoro v mdlobách - konečně poslední kolo! Nepřeješ si nic jiného, než už nečumět na 64 políček! K čertu se šachy!

Vyhlášení vítězů - a ty stojíš, jako vždy, bez jakékoliv věcné výhry. Naopak - zase nižší Elo - a nižší sebevědomí! Se na to fakt vyse…

Pak se jde na pivo, kluci z oddílu, kámoši z jiných - každý po týdnu přetaženej, překouřenej po nespočtu zapálenejch cigár - a  psychicky „vyblitej“- ale jinak cítíš - tu pohodu! Zejtra nemusíš! Řeč běží, počet piv splavuje únavu - a vlastně - ten svět není tak hroznej!

A pak jdeš domů, už za tmy, svítí světla stovek oken na panelových sídlištích - a ty si říkáš - no a co, že jsem skončil – cátý… vždyť sakra, většinu těch lidiček za těmi okny bych v šachu porazil! A - to není vůbec málo!


A pak týden stojej figurky na tvým stole bez povšimnutí. Ale poté… sakra, kdy se hraje ta Orlová?

Nuže lidi, přijeďte do města „chacharů“ - a sestupujícího Baníku… Není to tady až tak špatný, ani tak divoký, jak někdy říkaj ve zprávách, jako „konec světa“ - ale nebudete se určitě nudit! S body ovšem moc nepočítejte, my šachisté z Ostravy a okolí nejsme Baník ve fotbale! (Smajlík!)Ostravský šachový fanoušek a příležitostný hráč
Jirka Hurta

4x 5093x
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
Rudolf Kriebel

Velmi hezky odkoukáno ze života. Prostředí se zázemím fakt jedinečné, milión onlajnů, milión velmistrů, trochu levý bufík (ale když my šachisté jsme tak šetrní...), jen pozoruji, že ten jelen se  už svou váhovou kategorií dostává pomalu na mušku myslivců a klíma klimič už taky není to, co býval, posledně více spal než komentoval. Jo, jo, roky jsou tady. Tak jsem zvědav, o kolik zase ponížím s mladými dravci z pod Lysé své  ego a elo......

+0 /-0 | 21.04.2014 10:23

JD

Pěkný článek.

Béčko je do Ela 2100 na 100%.

+0 /-0 | 19.04.2014 18:02

Marhula

Pokud je běžně-v tomto státě- kolem 500 tisíc lidí nezaměstnaných i těch co roky a desetiletí od roku 1990.-běžně

nemusí pracovat-nepracují-tak má dneska každý možnost-pracovat nebo nepracovat-příživa již neexistuje.

 

+0 /-0 | 19.04.2014 17:01

reuben
Veľmi pekne a vtipne napísané :-)
+0 /-0 | 19.04.2014 13:13