Prague International Chess Festival 3.kolo

24.06.2023 07:30 | Turnaje

Zatímco MASTERS moc zajímavým momentů nepřináší, tak CHALLANGERS je úplně jiná káva. Tam se borci melou neuvěřitelně. Hlavně včerejší kolo bylo tedy něco.

Našim borcům se daří velmi dobře. Sice prohrál Vašek Finěk, ale skvěle zahrál Honza Vykouk. Nejdříve se ale podíváme na mistry.

MASTERS


Jakoby se "mistři hledali", protože zatím moc atraktivní partie nevidíme. Bojovné šachy borci předvádí, ale bez potřebné jiskry. Jediný kdo prohrál, byl Boris Gelfand, ale vybral si dost podezřelou variantu s Rayem Robsonem. Obětoval ještě v zahájení kvalitu, kterou ale Ray uplatnil.

Souboj českých špiček jsme mohli vidět ve 3. kole. David Navara měl bílé figury s Vanem Nguyenem. David zvolil ve druhém tahu b3!? Vznikla zajímavá pozice, kde měl černý izolovaného pěšce. Van hrál solidně a Davida k ničemu nepustil a partie skončila zaslouženě remízou.

CHALLANGERSZde se toho dělo "až moc". Bohužel prohrál Vašek Finěk s Mateuszem Bartelem. Mateusz byl dobře připraven a odtahal dost tahů "a tempo". Možná by stálo za úvahu rozšířit zahájení. V partii nastaly dva kritické momenty. Jeden byl, když Vašek dovolil obětovat na f2, což byla silná praktická oběť dvou jezdců za věž z pohledu Mateusze. Bílý se dostal do lidsky ne příjemné pozice. Druhý moment nastal po 19...Jxf2, kdy to Vašek bohužel sebral na f2 chybně jezdcem a dostal se pod brutální palbu na dámském křídle. To už rozdýchat nešlo.

Cennou remízu udělal Richard Stalmach s Benjaminem Gledurou. Richard měl malou, ale příjemnou výhodu po zahájení. Pak se ale pozice přiostřila. Nakonec vznikla věžovka, kde měl náš reprezentant pěšce více, ale na výhru to nebylo. Navíc Benjamin sehrál obranou část partie na jedničku. 

Borec třetího kola je určitě Honza Vykouk, který dokázal porazil velmistra s elem 2645, Erwina L'Amiho a navíc černými! Partie přešla do struktury Benoni, kterou sehrál Honza velmi dobře. Dokázal zahrát ...c4, postavit jezdce na c5 a zdvojit věže na "e" sloupci. Bylo jasné, že bílý bude hledat protihru v útoku na černého krále. Vznikla velmi ostrá pozice, kde se náš reprezentant orientoval lépe než proslulý velmistr. Třešnička na dortu byl krásný závěrečný zvedák  40...Je3! po kterém se Erwin vzdal. Jinak pro holandského velmistra zdrcující začátek turnaje, když má jen 0,5 ze 3 partií.

Prohrál bohužel Jerguš Pecháč, který chtěl asi "příliš moc" porazit svého soupeře. Jerguš měl dobrou pozici po zahájení, ale pak to hrál extrémně násilně a po zásluze prohrál. Nutno ale napsat, že jeho soupeř vzorově využil jeho chyb.

5x 3379x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Jirikovka@post.cz

Velký úspěch Honzy Vykouka budoucího GM! Porazit hráče s elem 2645 a ještě k tomu s černými to už je něco!

+0 /-1 | 25.06.2023 07:52

lykan
Včera ale zbytečně prohrál. Finěk dostal včera taky nakládačku.
+0 /-0 | 25.06.2023 08:08

Petr Koutný

Hmm, škoda.

+0 /-0 | 25.06.2023 08:18