Poslední krok k medailovému rozuzlení

30.07.2016 14:36 | Czech open 2016

Letošní ročník Czech Openu je v cílové rovince. Na hráče čeká poslední kolo všech rozehraných turnajů, na jehož konci budeme znát veškeré vítěze festivalu.

Předposlední kolo turnaje Pardubice Open přineslo souboj dvou nejvýše nasazených hráčů celého turnaje – velmistrů Movsesjana a Gangulyho. „Ganguly překvapil Movsesjana zahájením, kdy zvolil sicilskou obranu, kterou nehraje tak často. Naneštěstí pro něj tuto variantu Movsesjan hraje s černými figurami také, tudíž se dokázal vžít do role svého protivníka a celou partii nakonec s přehledem ovládl a ukončil ji už po pouhých 22 tazích,“ říká festivalový expert Petr Pisk. Movsesjan se tak osamostatnil v čele velmistrovského turnaje a drží půlbodový náskok před čtveřicí pronásledovatelů. O vítězství ho mohou připravit už pouze Ind Gopal, Rus Zakhartsov, Ukrajinec Vetoshko a Izraelec Nabaty, který bude jeho soupeřem v posledním kole. Movsesjanovi, který Czech Open vyhrál naposledy v roce 1995, stačí k udržení vedení v závěrečné partii remíza.

O šanci na obhajobu loňského vítězství přišel v osmém kole Viktor Láznička, který remizoval po korektním průběhu s talentovaným Rusem Yuffou. „Viktor zde předvádí dobré výkony, ale k tomu, abyste tento turnaj vyhráli, musíte podávat výkony nadstandardní,“ hodnotí jeho letošní působení Petr Pisk. Osmé kolo příliš nevyšlo ani ostatním Čechům. Vojtěch Plát rychle podlehl Nabatymu, Vlastimil Babula nevyužil dobrého losu a výtečných šancích v partii s talentovaným Vetoshkem a rovněž prohrál. „Jiří Štoček pak po velmi zajímavém průběhu nedotáhl do vítězného konce partii se sedmnáctiletým Indem Visakhem. Ten však předvedl výborný výkon a partie nakonec skončila zaslouženou remízou,“ dodává Pisk. Velmistr Jan Krejčí pak prohrál s desetiletým Indem Praggnanandhou. Naopak opět se zadařilo Martinovi Červenému, který dokázal s černými figurami bez problémů remizovat s velmistrem Borukhovským, čímž si již kolo před koncem zajistil velmistrovskou normu, což je fantastický úspěch.

Poslední kolo tak nabídne dramatické rozuzlení velmistrovského turnaje. Na programu jsou kromě partie Movsesjan – Nabaty další atraktivní souboje. Martin Červený vyzve bývalého vítěze Czech Openu Kononěnka, Jiří Štoček se utká s americkým mladíkem Gurevichem, prozatím druhý Gopal sehraje partii se čtvrtým Zakhartsovem a třetí Vetoshko nastoupí proti favorizovanému Ukrajinci Kravtsivovi.

Průběžné výsledky šachových turnajů a další informace naleznete na festivalových stránkách .Jakub Burian
tiskový mluvčí Czech Open 2016

1x 3579x
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
plzenak

Gratulace Sergeji Movsesjanovi k výhře, Viktoru Lázničkovi ke 2. místu, Jiřímu Štočkovi k také velmi pěknému 7. místu a Martinu Červenému ke splnění GM normy (jestli vidím dobře, všechny podmínky splnil - perfo 2604 při průměrném ELu soupeřů 2479, 5 GM, 6 federací). yesyesyes

+0 /-0 | 30.07.2016 22:18