Palučinská škola oslavila 40. letní tábor ve velkém stylu

27.08.2020 16:59 | Uživatelské zprávy

Navzdory počáteční nejistotě, zda se bude jubilejní ročník tábora Palučinské šachové školy vůbec konat, se nakonec podařil více než výborně. Zlatým hřebem byla návštěva čtyř velmistrů – Davida Navary, Martina Petra, Viktora Lázničky a Sergeje Movsesjana.

  Do idylického tábořiště Ráj u Letohradu se letos na čtrnáct dní sjelo 124 mladých šachistů a šachistek. Úvodní rapid, jehož vítězem se stal Matyáš Hosnedl, těsně následován Annou Lhotskou, rozdělil účastníky do osmi skupin. V sedmi nejlepších se pak po zbytek tábora hrály vážné turnaje započítávané do národního Ela; turnaje A, B a C se hrály se zápočtem i do Ela FIDE.

Po každé vážné partii čekal děti rozbor, ale u toho šachový program zdaleka nekončil. Využívajíce tábořiště uprostřed nádherné přírody, umisťovali pořadatelé každodenní diagramy na nahodilé stromy v přilehlém lese, a tak se účastníkům hodnotila nejen správnost řešení, ale i rychlost, s jakou zvládli diagramy najít. Pro volnější chvíle byly k dispozici zahradní šachy, jejichž nejmenší figury byly velikostí shodné s nejmladšími šachisty, kteří jimi po plátně pohybovali. Nezapomnělo se ani na loni ozkoušené šógi, japonskou obdobu šachů, kterou si děti mohly zahrát jak v její úplné, tak ve zjednodušené zvířatkové podobě. Každý druhý až třetí den pak byly do odpoledního programu řazeny přednášky, pro které jsou hráči s ohledem na jejich různé potřeby rozděleni do mnoha malých skupinek.

V průběhu tábora se kromě vážných turnajů odehrály ještě dva bleskové: Palučinský cup a Memoriál Petra Macha. Do obou se kromě dětí zapojili i někteří vedoucí, přinášejíce účastníkům zase trochu jiný zážitek ze hry. Moderní senzorické desky, na kterých se hrálo finále Palučinského cupu, dokonce umožnily živé promítání ve vedlejší budově, komentované velmistrem Lázničkou. V posledním zápase porazil Štěpán Hrbek vedoucího Michala Novotného 2:0, čímž si vysloužil kromě mnoha blahopřání i blyštivý pohár. Nebyl to ale jediný pohár, který si letos Štěpán odvážel, protože se čtyřmi a půl body vyhrál i nejdůležitější z vážných turnajů, turnaj A.

Na letošní tábor přijelo rekordních sedmnáct účastníků z listiny talentů Šachového svazu ČR. Jedenácti z nich svaz přispěl na účastnický poplatek třemi tisíci korun a zbylým šesti z něj tisíc korun slevila sama Palučinská šachová škola z.s. Předseda svazu Martin Petr se na tábor taktéž přijel podívat, a to během nedělních oslav čtyřicetin, do kterých sám přispěl možností zahrát si s ním bleskovku. Slavnostní odpoledne vyvrcholilo po setmění ohňostrojem, jemuž předcházelo promítání videa s plejádou blahopřání táboru, k nimž se připojili nejen bývalí vedoucí, ale třeba i Ladislav Špaček, krasobruslař Tomáš Verner či velmistryně Zsuzsanna Polgár.

Po oslavách čekala účastníky beseda s velmistry Navarou, Lázničkou a Movsesjanem, jejíž záznam lze najít v YouTube kanálu Palučinské šachové školy. Trojice nebojácně zodpovídala i ty nejzáludnější dotazy a navrch vedoucím ještě před besedou pomohla s rozebíráním partií ze sedmi vážných turnajů.

Vedle šachového programu se celými čtrnácti dny proplétala celotáborová hra na motivy kontaktu s mimozemskou civilizací. Fingovaný pád meteoritu a následně i UFA vzaly některé děti tak vážně, že se pokoušely domnělé úlomky prvního zmíněného poslat domů poštou. Celou hru nakonec vyhrál oddíl s názvem Intergalaktičtí lanýži a za patami se mu umístil Plán C.

Palučinská šachová škola pořádá kromě tábora také několik víkendových akcí v průběhu roku. Již v druhé polovině září se bude opět v Ráji konat soustředění, na které jsou zvány nejen děti, ale i jejich rodiče. Přihlašování bylo otevřeno před deseti dny a vše nasvědčuje tomu, že půjde o setkání podobně skvělé, jako byl kulatý ročník letního tábora.

0x 2366x Aranka
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat