Zápasy kandidátů, Rublevsky vyrovnal

11.06.2007 08:00 | Turnaje

Po dni volna se Elistě opět hrálo a že jsou hráči dostatečně odpočinutí, nám naznačil průběh všech partií. Žádná neskončila před 50. tahem, takže se bylo na co dívat. V průměru partie trvala 64 tahů, což ze včerejšího dne...

Po dni volna se Elistě opět hrálo a že jsou hráči dostatečně odpočinutí, nám naznačil průběh všech partií. Žádná neskončila před 50. tahem, takže se bylo na co dívat. V průměru partie trvala 64 tahů, což ze včerejšího dne činím jeden z nejnáročnějších z celého dosavadního průběhu. Jedinou rezultativní partii si na své konto připsal Sergei Rublevsky, čímž srovnal stav zápasu s Alexandrem Grischukem na 2:2.
Začněme ale postupně.

Alexei Shirov – Levon Aronian ½
V časově i tahově nejdelší partii dne se hrála poslední dobou často se vyskytující varianta španělské. Aronianovým 18… c4 vznikly velmi zajímavé taktické zápletky, z nichž s pěšcem více vyšel Shirov. Čistý pěšec to ovšem nebyl, protože Aronian spoléhal na svého lepšího jezdce proti vlastními pěšci omezenému černopolnému střelci bílého. Dalším klíčovým okamžikem byl 44. tah, kdy Aronian nedobírá pěšce, což by znamenalo přechod do věžovky s pěšcem méně, ale rozhoduje se znepříjemňovat Shirovovi život svými aktivními figurami. Až do 72. tahu tak má 2 pěšce méně, ovšem Shirov v těžké pozici stále výrazněji pociťuje problémy s časem, což se nakonec také stalo klíčovým faktorem zbytku partie. Velmi vynalézavě hrající Aronian totiž nejenže dokázal zabránit postupu pěšcové laviny soupeře, ale vtipným taktickým obratem 75… f4+ dokonce rozpochodoval pěšce vlastního. Shirov za něj byl nucen odevzdat figuru a partie tak skončila remízou.
Aronian vede 2,5:1,5

Boris Gelfand – Gata Kamsky ½
Stejně jako v předchozí partii se hrála slovanská, ve které bílý (i když tentokrát o 3 tahy později) opět zahrál nepříjemné a4. Kamsky v zápase prohrává a byl tudíž nucen hrát i černými aktivně. To se naplno projevilo při 23. tahu, kdy se rozhodl obětovat kvalitu. Na druhou stranu také nutno podotknout, že v dané pozici už mnoho dalších lákavých pokračování nebylo. Ani tato oběť nakonec k výhře nevedla – pokusy o útok na královském křídle Gelfand vyřešil zablokováním pozice a Kamského dvojice střelců tak nenašla potřebné uplatnění.
Gelfand vede 2,5:1,5

Sergei Rublevsky – Alexander Grischuk 1:0
Stejně jako ve 2. partii se hrála skotská hra, ovšem tentokrát byl Rublevsky připraven o poznání lépe. Od minulé partie se odchýlil již v 5. tahu, kdy místo Se3 zahrál Jxc6. Až do 14. tahu se pokračovalo přesně podle partie Rublevsky – Tkachiev z letošního Poikovského memoriálu a přestože Rublevsky tuto partii po velmi zajímavém průběhu rychle vyhrál (po 14. Sg5 Sxb2+ 15. Kb1 Se6 16. Sxf6 Sxf6 17. Ve1 Vb8+ atd.), tak v této partie zvolil pokračování jiné. Díky tomu se na šachovnici v jednu chvíli objevily až 3 dvojpěšci, do závěrečné fáze ale nevydržel žádný z nich. Tato partie svými 66 tahy patřila mezi nejdelší dnešního dne (překonali ji jen déle hrající Shirov s Aronianem), o jejím výsledku však bylo jasno již o řadu tahů dříve – věžová koncovka byla za Rublevského lehce vyhraná, Grischuk si přesto neodpustil několik zbytečných tahů a malou léčku na závěr. Ta však nemůže ohrozit snad ani hráče okresního formátu.
Vyrovnáno 2:2

Evgeny Bareev – Peter Lékó ½
Maďarský velmistr využívá výhody velmi příznivého losu a mílovými kroky se posouvá k vysněnému postupu. Po včerejší remíze mu k tomu stačí již jen jediná půlka a bylo by velkým překvapením, kdyby ji nezískal již dnes. Včera měl bílé Bareev a naskýtala se mu tak zřejmě poslední možnost zvrátit nepříznivý vývoj. Ze zahájení (nimcovičova indická) získal pěšcovým nástupem na dámském křídle zajímavě vyhlížející pozici, Lékovi se ale podařilo pěšcový řetězec bílého zabrzdit a Bareevovi tak nezbývalo než za jeho opětovné rozpochodování odevzdat pěšce. Tím se vytvořil volný pěšec na a6, ovšem jeho prosazení bylo spíše zbožným přáním než realitou. Lékó našel jednoduchý plán výměny věže, která prosazení podporovala. Bareev se tomu musel neustále vyhýbat, což v konečném důsledku znamenalo dělbu bodů.
Lékó vede 3:1

On-line přenos, ve kterém můžete sledovat, jak naposledy v partiích hraných klasickým tempem využijí bílé figury Aronian, Kamsky, Grischuk a Lékó, začíná opět ve 13:00.
0x 656x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat