Zápasy kandidátů, bodují Lékó, Bareev a Kamsky

29.05.2007 08:00 | Turnaje

Nejvýhodnější pozice měl po nedělní úvodní výhře černými Levon Aronian. Ve včerejší partii si tak mohl v klidu prohlédnout přípravu Magnuse Carlsena na očekávané 1. d4. Carlsen si připravil volga gambit, který Aronian zneutrali...

Nejvýhodnější pozice měl po nedělní úvodní výhře černými Levon Aronian. Ve včerejší partii si tak mohl v klidu prohlédnout přípravu Magnuse Carlsena na očekávané 1. d4. Carlsen si připravil volga gambit, který Aronian zneutralizoval a velmi rychle partii dovedl k remíze. I Alexander Grischuk, další nedělní vítěz, by se jistě rychlé remíze nebránil, ovšem Vladimir Malakhov musel bílými dohánět předchozí ztrátu.
Grischuk zvolil ježkovitou výstavbu, ve které se vynalézavě bránil obětí pěšce. Kompenzací mu byl silný bělopolný střelec, jehož eliminace znamenala opětovné nastolení materiální rovnováhy a pozdější remízovou pěšcovou koncovku.

Zápasy Rublevsky – Ponomariov, Shirov – Adams a Kasimdzhanov – Gelfand jsou zatím po 2 remízách nerozhodné. Včera se do nepříjemné pozice dostal Ruslan Ponomariov, ovšem v sicilské atypickou velkou rošádou se nakonec pohodlně zachránil. Mick Adams na podobně útočně založeného Alexeye Shirova nepoužil svůj oblíbený marschallův útok a hrála se tak jiná varianta španělské. I zde si však Adams neodpustil oběť pěšce, ale získaná kompenzace nebyla dostačující. Remizovat se tak Angličanovi povedlo až v koncovce díky nestejnopolným střelcům. Zkušený Boris Gelfand se oklepal po nedělní nedotáhnuté partii a včera v poklidu zremizoval Kasimdzhanova. Domácí příprava tedy zatím jasně hraje ve prospěch Izraelce, přesto je stav vyrovnaný.

Mnozí od Petera Léka oekávali výhru již v úvodní partii, ovšem maďarský velmistr se předvedl až včera. V nimcovičově indické se vzdal dvojice střelců, vyměnil dámy a poté Mikhaila Gureviche zcela jasně technicky přehrál. Největší ratingový rozdíl z jednotlivých dvojic se tak naplno projevil. Jestliže v předcházejících partiích Etienna Bacrota a Gaty Kamského rozhodovaly bílé figury, tak v Elistě je vše jinak. Včera Kamsky Bacrota přehrál černými, přesto by vzniklá koncovka k výhře nestačila. Kamskému však pomohl nezkušeností francouzský mladík, když nestihl zahrát jednoznačný 40. tah a prohrál tedy na čas. Nejjednoznačněji zatím probíhá série Bareev – Polgárová. Evgeny Bareev sice zatím vede pouze rozdílem jedné výhry, ovšem zejména průběh partií musí být pro Juditu alarmující. Zatímco v neděli se ještě bílými horko těžko zachránila, včera už proti precizně hrajícímu Bareevovi neměla šanci a od začátku tahala za kratší konec.

Výsledky 2. kola (tučně zvýraznění v sérii vedou):
Rublevsky – Ponomariov ½
Bacrot – Kamsky 0-1
Aronian – Carlsen ½
Bareev – Polgárová 1-0
Shirov – Adams ½
Malakhov – Grischuk ½
Gurevich – Lékó 0-1
Kasimdzhanov – Gelfand ½

On-line přenos začíná i zítra ve 13:00 středoevropského času. Těšíme se na Vaše postřehy.
0x 909x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat