Základní kurz šachových koncovek

03.05.2007 08:00 | Turnaje

Na českém knižním trhu se objevila nová šachová publikace Základní kurz šachových koncovek od mezinárodního mistra Richarda Biolka. Autor využívá svých dlouholetých zkušeností mezi svěřenci na různých úrovních chápá...

Na českém knižním trhu se objevila nová šachová publikace Základní kurz šachových koncovek od mezinárodního mistra Richarda Biolka. Autor využívá svých dlouholetých zkušeností mezi svěřenci na různých úrovních chápání šachu a na 144 stranách a 448 praktických příkladech provádí čtenáře od elementárních pouček a pravidel přes instruktivní koncovky špičkových velmistrů až k pozicím s komplikovaným obsahem, u kterých se mohou poučit i hráči mistrovské úrovně.


Úvodní slovo obstaral velmistr Marek Vokáč a vysvětluje v něm, proč koncovky dříve vůbec nemiloval a teprve časem si je oblíbil, a jak to všechno souviselo s jeho výkonnostním růstem.

Další obsah je rozdělen podle materiálního poměru a typu koncovky na 13 kapitol – pěšcové koncovky, přechod do pěšcové koncovky, základy strategie koncovky, jezdcové koncovky, střelcové koncovky, střelec proti jezdci, věžové koncovky, dámské koncovky, věž proti lehké figuře, věž proti dvěma lehkým figurám, dáma proti věži, dvojice střelců a mat v koncovce. Každá z těchto částí je pak ukončena sadou cvičných příkladů. Na závěr knihy autor dle svého metodického přístupu připojuje 78 pozic k samostatnému řešení a analýze.

Knížka samotná je vydaná v „čartákovském stylu“ ve formátu A5 a s textem ve dvou sloupcích a dá se pořídit za velmi sympatickou cenu 150 korun. Přitom je dostatečně odolná vůči očekávanému častému listování mladými talenty, kteří jen málokdy jsou ochotni číst knihu souvisle od začátku do konce.Bez pochyby se jedná o vhodný dárek pro kohokoli, kdo se chce šachem bavit a samostatně se vzdělávat. Na závěr nezbývá než popřát této učebnici, že si najde místo mezi šachovými nadšenci a zaplní prázdné místo v českých šachových knihovnách, na které se od dob pachmanových koncovek v praxi jen prášilo.
0x 1754x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat