Vše nejlepší!

01.07.2009 06:00 | Výročí

Dnešním dnem vstupuje do kategorie veteránek velmistryně ing. Eliška Richtrová (1. července 1959, Praha), jedna z nejvýraznějších osobností historie našeho šachu. V roce 1990 se dokázala probojovat do turnaje kandidátek MS žen, tedy m...

Dnešním dnem vstupuje do kategorie veteránek velmistryně ing. Eliška Richtrová (1. července 1959, Praha), jedna z nejvýraznějších osobností historie našeho šachu. V roce 1990 se dokázala probojovat do turnaje kandidátek MS žen, tedy mezi osmičku potenciálních vyzývatelek tehdejší mistryně světa Mají Čiburdanidze. Tento výkon je doposud rekordem v poválečné historii našeho ženského šachu.

WGM Eliška Richtrová na Olympiádě v Drážďanech

Eliška Richtrová získala první z 5 titulů mistryně ČSSR již v roce 1979, následujících 15 let byla jasnou jedničkou naší reprezentace a jednou z mála světových šachistech konkurujících tehdejší gruzínské šachové nadvládě. Nenarušila to ani dvojitá mateřská dovolená, po téměř pětileté přestávce se dokázala v roce 1987 vrátit do dřívější formy a dosáhnout svých největších úspěchů. Po olympiádě v Manile 1992 již reprezentovala minimálně, loni však na své čtvrté olympiádě v Drážďanech dokázala, že je specialistou na návraty a znovu byla oporou družstva, kterému byli věkem blíže spíše její dcera Kateřina a syn Tomáš.

Její dlouhá úspěšná šachová kariéra je pozoruhodná i tím, že nikdy nebyla šachovou profesionálkou, a rodina a zaměstnání byly vždy důležitější než šachy. Přesto však vykonala mnoho pro šachy i jako trenérka, redaktorka a organizátorka, především v Českých Budějovicích, kam po studiích z Prahy přesídlila.
Naše redakce se připojuje k narozeninovým gratulantům i s přáním ještě nějakého pěkného úspěchu za šachovnicí.

Odkazy

Eliška Richtrová na Wikipedii
Mistrovství žen ČR - historické tabulky
Partie na chessgames.com
Jubileum Elišky Richtrové na ŠSČR
2x 8076x Marek Vokáč
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
01.07.2009 17:08 | Autor neznámý

Připojuji se ke gratulaci a přidávám odkaz obdržený od našeho věrného čtenáře na blog Michala Matouška - matousek.blog.respekt.cz/c/39583/Eliska.html.

01.07.2009 13:50 | Autor neznámý

wow, super, ať žije Eliška, všechno nejlepší!!!