Šachy v Lysé nad Labem devadesátileté!

15.07.2011 11:43 | Výročí

Nechce se nám to věřit, ale je to již 90 let, kdy se 13. listopadu 1921 v 9,00 hod v restauraci pana Václava Krále v Lysé nad Labem sešli příznivci šachové hry královské, aby za přítomnosti mistra šachu Ladislava Prokeše zvolili své...

Nechce se nám to věřit, ale je to již 90 let, kdy se 13. listopadu 1921 v 9,00 hod v restauraci pana Václava Krále v Lysé nad Labem sešli příznivci šachové hry královské, aby za přítomnosti mistra šachu Ladislava Prokeše zvolili své stanovy, vedení klubu a plán další činnosti. I když se klubu nedařilo kontinuálně udržovat odpovídající úroveň, v posledních 35 letech má činnost klubu stále vzestupnou úroveň. Přičinila se o to výborná parta, úsilí členů a klíčoví členové, kteří do oddílu přišli.

V roce 1970 aktivizoval upadající činnost Ing. Jan Prchal, v roce 1978 rozšířil významně práci s mládeží nový předseda Saeckl Petr, kterému byl v počátcích velmi nápomocen pedagog Oldřich Suchoradský z Mlýnce. Kvalitativně pozvedl úroveň hry v oddíle příchod Mgr. Munka Petra v roce 1990 a trenérská činnost Ivana Hausnera v letech 1997-8. Mezi význačné osobnosti oddílu patřil Hadač Vratislav, který v simultánce v Praze 1924, porazil bývalého mistra světa Emanuela Laskera. Dále vyhrál v roce 1934 župní přebor v Semilech před světovou hráčkou Věrou Menčíkovou.

Dalším velikánem oddílu byl František Hrouda, který se věnoval aktivně šachu 66 let, odehrál 42 oddílových přeborů a významně šachově ovlivnil desítky mladých šachistů. Dlouhá léta patřil mezi nejlepší hráče Ing. Jirk Jindřich, první hráč, který získal 1. VT a skvělý korespondenční šachista. Svého syna Aleše přivedl v roce 1999 k titulu Mistr ČR juniorů v korespondenční hře.

K největším úspěchům mládežnické éry patří titul Mistr Čech do 8 let v Náchodě 1996 Jendy Krumpholce, výborné výsledky našich žáků a dorostenců např. Musil Martin, Hejda Antonín, Šlapák Josef, Šťastný Radek, Ludvík Radek, Mazánek David, Voborník Bořivoj, Nováček Luboš, Musilová Blanka, Najmonová Radka, Košnář Martin, Kolář Pavel, Lažánek Jan, Remiš Vlastimil, Kožený Pavel, Sedláčková Tereza, Švondr Michal, Durčák Patrik, Netuka Jiří, Kastner Jan, Krumpholc Jan a další. Úspěchem byl i postup do 1. české ligy žákovského družstva 2000, tříletá účast v 1. lize mladšího dorostu 2001 – 03, postup do extraligy ml. dorostu v sezóně 2003/04 a následně tříletá účast v žákovské extralize. Mezi úspěchy patří i výborná reprezentace oddílu bratry Postupovými (Martin a Pavel) v letech 2000-06 v celé řadě akcí jednotlivců a družstev. Celkem prošlo oddílem od roku 1978 na 300 dětí.

Významnou organizační pomoc při akcích mládeže dlouhodobě poskytovali Musil Stanislav, Košnář Rudolf, Hlaváček Jaroslav a Ing. Valtr Josef.

Mezi úspěchy družstev dospělých patří postup A družstva do 2. ligy v roce 1996, účast v 1. české lize v sezónách 2001 až 2003, 2005/06, 2008/10, postup do české extraligy v roce 2010 a postup B družstva do 1. české ligy v sezóně 2010/11 a úspěšné vystoupení A družstva v extralize 2010/11, kde Yemelin Vasilii porazil nejlepšího českého hráče Davida Navaru a vyhrál velmi těžkou 1. šachovnici.

Toto vše by nebylo možné bez finanční podpory, bez sponzorů. Proto touto cestou děkujeme všem, kteří nám pomáhají, především však městu Lysá nad Labem, které přispělo jednak finančně, ale i možnosti pořádat bezplatně dvě kola extraligy v zasedací síni městského úřadu. Rovněž děkujeme Výstavišti Lysá nad Labem, které nám vychází velmi vstříc a firmě JOLY Lysá nad Labem, která nás také finančně podporuje.

Pozvánka: Šachový klub v Lysé nad Labem oslaví 90 let od svého založení 20. srpna na Výstavišti Lysá nad Labem. Součástí akce bude simultánní utkání nejlepšího šachisty ČR GM Navary Davida se členy našeho klubu a pozvanými hosty a VIP simultánka GM Vlastimila Jansy s význačnými osobnosti. Začátek akce je v 13,00 hodin. K dispozici bude i sborník o činnosti za 90 let.

Máme velký zájem setkat se, při této příležitosti, i s dřívějšími členy lyské šachové rodiny, bývalými žáky a dovědět se něco o jejich životě. Pokud budou tyto řádky číst oni, nebo osoby jim blízké, předejte prosím kontakt na tyto osoby na adresu: Saeckl Petr mob. 723 071 701 (např. SMS) nebo na mailovou adresu petr.saeckl@worldonline.cz nebo přijďte přímo na výstaviště.

Saeckl Petr
předseda ŠK JOLY Lysá nad Labem

0x 7447x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat