Výhra v Plzni

19.02.2006 08:00 | Turnaje

Sokol Plzeň I C – 1. Novoborský ŠK 2,5 : 5,5 V 8. kole 1. ligy nás čekal nejdelší letošní výjezd do Plzně na zápas proti C mužstvu zdejšího extraligového klubu. V naší sestavě se představili i 4. a 5. hráč z nedávno skonče...

Sokol Plzeň I C – 1. Novoborský ŠK 2,5 : 5,5

V 8. kole 1. ligy nás čekal nejdelší letošní výjezd do Plzně na zápas proti C mužstvu zdejšího extraligového klubu. V naší sestavě se představili i 4. a 5. hráč z nedávno skončeného přeboru republiky v Brně – mezinárodní mistři Robert Cvek a Pavel Šimáček - a také komentátor těchto mistrovských bojů – IM Lukáš Klíma.
r> A byl to právě Lukáš, který partii ukončil jako první. V poněkud ploché variantě španělské začal rychle postupovat pěšci královského křídla a soupeře tím pěkně zaskočil. Ten začal nejprve ztrácet čas a v následných zápletkách přišel o pěšce, s jehož uplatnění Lukáš příliš neotálel – 1:0. Další bod přidal na poslední šachovnici hrající Martin Vaculík. Na svého soupeře zvolil v jedné z hlavních variant scheweningenu méně často hraný plán a po soupeřově nesprávné reakci rychlým tahem f5 a útokem na černého krále hladce vyhrál. Až v 8. kole jsem si připsal svou 1. výhru v sezoně, však už taky bylo na čase, jinak bych za sebe příště musel nominovat náhradníka.
Na 3. šachovnici jsme byli svědky teoretického souboje mezi Jirkou Lechtýnským a domácím Folkem. Centrum bylo zablokované a ani hra po dámském křídle Lechtýnskému výhodu nepřinesla. Za daného stavu tak v rovnovážné pozici nebyl důvod odmítat remízu – 2,5:0,5. Nejbláznivější partii dnes určitě sehráli Tomáš Kulhánek s Folkovou. Tomášovi se zahájení příliš nepovedlo, přesto však ignoroval variantu vedoucí k vyrovnání. Folková se chopila iniciativy a Tomášovi nezbylo, než „kalit vodu“. Několikrát byl pár tahů od prohry, nakonec se však v pozici s věží a kvalitou méně začal šachováním přibližovat remíze. Soupeřka se v této situaci nedokázala dostatečně rychle rozhodnout a pád praporku přináší další výhru na naše konto – 3,5:0,5.
Robert Cvek, hrající opět černými, již v zahájení přivedl partii do poněkud nestandardní pozice. Vystačil si bez rošády, vyměnil dámy a pokusil se svou výhodu uplatňovat v koncovce. V té sice získal figuru za pár pěšců, ale na šachovnici zůstalo příliš málo materiálu, aby Robert tuto výhodu mohl uplatnit k výhře – 4:1. Pavlu Šimáčkovi se postavil (tuto větu doporučuji dočíst až do konce, aby nedošlo k omylu!) nejstarší z talentovaných bratrů Příborských. Pozice byla od počátku velmi zablokovaná a přestože se Pavel snažil soupeře vykolejit, tak se mu to nepovedlo. Partii skončila až po vyčerpání všech možností v koncovce nestejnopolných střelců – 4,5:1,5.
Martin Mužík je v letošní sezoně tak zvyklý na černé figury, že byl dnes bílými zprvu zaskočen. Pak ale sehrál dobře zahájení a stál lépe. Naladěn na útočné vlně se na soupeře vrhnul, ale svůj útok zahrál příliš optimisticky a byl donucen odevzdat kvalitu. To vše bylo spojeno s přechodem do koncovky, kde už partii bohužel nešlo zachránit – 4,5:2,5. Zápas ukončil Petr Kučera. Jeho soupeř, bývalý cyklista Bartoníček, zahrál zahájení nenáročně a Petr se chopil iniciativy. Odmítl remízu a stále stupňoval svou drobnou výhodu. V závěrečné pozici s nestejnopolnými střelci už Petr nic neriskoval – měl aktivního střelce i dámu a mohl zkoušet různé možnosti, jak zaskočit soupeřovi pasivní figury. Takovéto pozice jsou sice teoreticky remízové, ale s omezeným časem, který na partii je, prakticky vždy vítězí silnější strana. A tak tomu bylo i zde – 5,5.2,5.
Stále držíme neporanitelnost a na dálku jsme drželi palce Chrudimi, která dnes měla reálnou šanci sebrat body Holdii. Výsledky ostatních zápasů dodám během pozdních nočních hodin. Na příští zápas se můžete těšit opět za 14 dní, kdy doma přivítáme Synthesii Pardubice, která by měla přijet i s čerstvým mistrem ČR Viktorem Lázničkou. Dokáže ho někdo z novoborských porazit? Na to se můžete přijít na vlastní oči podívat do naší klubovny.
0x 1375x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat
 • Marmaduke Wyvill

  22.12.1815 25.06.1896

  Anglický politik a šachový mistr. V šachovém světě je především znám díky druhému místu na prvním mezinárodním šachovém turnaji roku 1851 v Londýně.

 • Vladimir Kramnik

  25.06.1975

  Ruský velmistr, bývalý mistr světa. V roce 2000 vybojoval titul mistra světa PCA a po 15 letech sesadil z trůnu legendárního Garriho Kasparova.

 • Jan Gustafsson

  25.06.1979

  Německý velmistr. V národním mistrovství skončil druhý v letech 2004 a 2005. Silný hráč v bleskovém šachu, ve kterém vyhrál v roce 2001 německé mistrovství.

 • Ado Kraemer

  23.03.1898 25.06.1972

  Přední představitel novoněmecké logické školy.