Úspěšné rozloučení se sezonou

01.04.2007 08:00 | Turnaje

1. Novoborský ŠK „B“ – Sokol Plzeň I „B“ 4,5:3,5 Před dnešním posledním kolem 1. ligy byly karty rozdány jasně – Plzeň by se při výhře zachránila bez ohledu na výsledek Polabin, nám by případná výhra přiřkla minim

1. Novoborský ŠK „B“ – Sokol Plzeň I „B“ 4,5:3,5
Před dnešním posledním kolem 1. ligy byly karty rozdány jasně – Plzeň by se při výhře zachránila bez ohledu na výsledek Polabin, nám by případná výhra přiřkla minimálně prvoligový bronz. Na druhou stranu Plzeň až tak o bytí či nebytí nehrála – jejímu C-družstvu se totiž povedlo postoupit z 2. l
igy – A, takže samotný zápas neprobíhal v nikterak nervózní atmosféře.

Po přibližně hodině hry svou partii zakončil Péťa Pisk. Černými se mu s Pavlem Novákem podařilo získat velmi sympatickou pozici, ale z respektu ze soupeřovi letošní extraligové bilance bílými (5/5) dal raději partii za remis – 0,5:0,5. I na 4. šachovnici se nám podařilo udržet černé figury – Péťa Kučera dával již zvolenou variantou francouzské obrany Folkovi najevo, co bude v této partii jeho cílem. Poklidnou hrou nakonec ke kýžené dělbě bodů dospěl – 1:1.

Tomáš Kulhánek partii již tradičně vyvedl mimo teorii a poté se pokoušel hrát velmi útočně. Při opačných rošádách však byl rychlejší Ivo Příborský, který k Tomášovu králi dokázal protlačit hned 3 těžké figury (z nichž 2 byly dámy!), což pro bílého krále znamenalo smrt – 1:2. Vyrovnat se podařilo mně – ze zahájení se mi podařilo získat perspektivní pozici, která se hraje velmi příjemně. Palek naopak naplno pociťoval nevýhody svého stísněného postavení, když se mu nedostávalo žádných aktivních plánů. Nezbývalo mu tak než hrát velmi opatrně, protože jakákoli nepřesnost se v těchto pozicích krutě nevyplácí. Chyba z Palkovy strany nakonec skutečně přišla a mně se i přes probíhající časovou tíseň povedlo výhodu vcelku rychle zrealizovat – 2:2.

U partie Lucky Jínové jsem dlouho trnul při pohledu na spotřebovaný čas. Zatímco Svoboda hrál svůj stonewall prakticky rapid tempem, tak Lucka trávila dlouhé minuty téměř nad každým tahem. Logicky tedy následovala časová tíseň, ve které se ale Lucka orientovala velmi dobře a několika taktickými obraty naprosto změnila ráz hry. Výsledkem byla věžová koncovka s pěšcem víc, kterou se Lucka po pár tazích rozhodla již dále nezkoušet – 2,5:2,5. „Do třetice všeho dobrého“, řekl si možná Pavel Chrz a po 2 prohrách se opět vrhl na svého soupeře. Dnes však nikoli útočnou hrou, jak jsme u Pavla zvyklí, ale pěkně pozičním, trpělivým stupňováním výhody. Přestože mu Pavel Šott nakladl do cesty i vtipnou léčku v podobě obětování pěšce a7, tak se Pavel nenechal odradit od svého plánu a nadále se snažil využít výhody lepšího střelce. A když se za převod do lepší koncovky nebál vrátit dříve získaného pěšce, bylo o osudu této pěkně vedené partie jasno – 3,5:2,5.

Partie Honzy Vrány pro mě byla dnes velmi nepřehledná – sám jsem sice hrál hned vedle, ovšem této partii jsem přestal rozumět již velmi záhy. Honza totiž byl Markem Příborským donucen obětovat dámu za věž a střelce, jak vzniklou pozici hodnotit je však otázka. Sám bych ji nejdříve hrál spíše za Marka, ovšem jeho figury měly stále menší možnosti se prosadit. Záchranou pro mé snahy pozici hodnotit byl Honzův dotaz, jestli může nabídnout remízu – 4:3. V tu chvíli už bylo jasné, že vyhrajeme, protože Martin Mužík dokázal v časové tísni ošidit Česala a zdálo se jen otázkou času, kdy Martin s figurou více vyhraje. Česal však nacházel velmi zajímavé komplikace a uplatnění převahy se stávalo stále těžší, ke konci partie už nemožné. Naštěstí nám v tu chvíli stačila i remíza k pojištění zápasového vítězství – 4,5:3,5. Dnešní zápas měl ale i jednu stinnou stránku – krátce po zahájení nám spadl online přenos, za což se všem divákům alespoň touto cestou omlouváme.

Tohoto výsledku využívá družstvo Polabin, které se po výhře 5:3 nad Vršovicemi zachraňuje. Ani Plzeň však vzhledem k výše uvedenému úspěchu plzeňského c-týmu nemusí truchlit. A co tento výsledek znamená pro nás? Vzhledem k tomu, že Hradec Králové dokázal porazit družstvo ČSOB suverénním způsobem 6,5:1,5, tak nám naše vítězství přináší 3. místo, čili umístění, které značně převyšuje naše předsezonní předpoklady. Za předvedenou hru během celé sezony všem hráčům děkuji a doufám, že se se všemi setkáme na závěrečné oslavě a zhodnocení sezony, které je plánovano přibližně na polovinu května.
0x 826x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat