Jan Malásek

15.10.2009 16:28 | úmrtí

Včera odpoledne 14. října 2009 mi volal pan Josef Petřík, náš dlouholetý známý a dobrý odborářský šachista, který chodíval každé úterý k panu Maláskovi na šachovou partičku, že mu právě sdělila Maláskova dcera, že její t...

Včera odpoledne 14. října 2009 mi volal pan Josef Petřík, náš dlouholetý známý a dobrý odborářský šachista, který chodíval každé úterý k panu Maláskovi na šachovou partičku, že mu právě sdělila Maláskova dcera, že její tatínek dopoledne zemřel. Dostal ve svých 102 letech zápal plic a navíc trpěl rakovinou močového měchýře. Ale šachy hrával dobře do poslední chvíle, Petříka občas porážel a jen byl v poslední době trochu unavený. Ovšem měl hlavu čistou a plnou nápadů, politiku sledoval a dokonce při nedávné slavné návštěvě z Říma psal a poslal (německy) dopis papeži Benediktu XVI. Jak vidíte, byl pan Malásek, milovník šachu, kulečníku a saxofonu do poslední chvíle bujný a bavil se stejně, jako když před třemi lety psal do Stockholmu a navrhoval vašeho pokorného služebníka, který toto píše, za kandidáta na Nobelovu cenu za literaturu. Dokonce sfalšoval dobrozdání dvou garantů – přítele Petříka a mistra FIDE Blatného. Věřím, že to myslel zcela upřímně. Pan Josef Petřík mne požádal, abych o nejstarším brněnském šachistovi napsal pár slov, což tímto neuměle činím. Opírám se o dříve již zpracované a narychlo „upravené“ heslo z mého „Slovníku brněnských šachistů“.

Malásek Jan, Mgr., nar 21.5.1907 v Ostravě -Přívozu, kde prožil své mládí. Zemřel 14. 10. 2009 v Brně. V dospělém věku byl úředníkem v plynárně a později účetním na různých místech. Oženil se aměl dvě dcery Danielu Přibylovou a Vlastu Strakovou, u které bydlel po smrti své manželky, která zemřela r. 2002 v 90 letech. Donedávna nejstarší žijící brněnský šachista měl od mládí zálibu v hudbě a sportu. Absolvoval Státní hudební a dramatickou konservatoř v Brně, kterou zakončil v roce 1932 spolu se známým hercem Karlem Hıgrem. Dále vystudoval Janáčkovu akademii musických umění – obor saxofon a klarinet. Později hrával zájmově v orchestru ZK železničářů, který vedl po mnoho let dirigent František Sonek, kde hrával na violu a saxofon. Již ve dvanácti letech se živě zajímal a aktivně provozoval kulečník a šachy. Je zakládajícím členem kulečníkového klubu v Brně, který nejprve sídlil v hotelu Slovan, později se přemístil na ulici Dvořákovu a dnes je provozován hlavně na Botanické ulici v místnostech Husova sboru. Nejvíce mu však přirostly k srdci šachy. Závodně hrával za šachový klub Duras v Králově Poli, potom v Klubu českých šachistů v Besedním domě v Brně, dále v Moravské Slavii. Účastnil se simultánky s někdejším mistrem světa Aljechinem, dále se Salo Flohrem a velmistrem Korčným a mnoha dalšími známými šachisty. Hrával i v pokročilém věku odborářské šachové soutěže v Ingstavu Brno (kde např. porazil Kalendovského, který hrál současně i druhou partii s km Fialou, kterou ovšem vyhrál), v roce 2004 inicioval simultánku velmistra Navary v Brně.

Pan Malásek hraje na oslavě svých 100. narozenin v brněnském hotelu Boby centrum vítěznou partii s tehdejším starostou Brna-střed panem Michalem Bortelem. Článek převzat ze Zpravodaje MČ Brno střed.

Panu Maláskovi blahopřál k stému výročí i velmistr Pavel Blatný

1x 2311x Jan Kalendovský
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
17.10.2009 01:00 | Autor neznámý

čest jeho památce