Stále 100%ní!

05.03.2006 08:00 | Turnaje

1. Novoborský ŠK – Synthesia Pardubice 6:2 Dnes k nám zavítali hráči Pardubic a utkání slibovalo zajímavou podívanou zejména na 1. šachovnici, kde jsme s napětím očekávali souboj čerstvého mistra republiky Viktora Lázničky proti...

1. Novoborský ŠK – Synthesia Pardubice 6:2

Dnes k nám zavítali hráči Pardubic a utkání slibovalo zajímavou podívanou zejména na 1. šachovnici, kde jsme s napětím očekávali souboj čerstvého mistra republiky Viktora Lázničky proti české stálici v podobě Zbyňka Hráčka. Viktor nakonec nedorazil a jen díky tomu se první porážce se svým novým titulem vyhnul:-)
Ale teď již k samotnému zápasu. L
ukáš Klíma je na své šachovnici nejlepším hráčem v lize – dokázal to i v tomto kole, kdy svého soupeře hladce přehrál. V zahájení oslabil soupeřovu pěšcovou strukturu, získal dvojici střelců a poté již v poklidu mohl začít sbírat pěšce. Z jejich pochodu do dámy se už ale radovat nemohl, soupeř se totiž vzdal – 1:0. Vyrovnání na sebe bohužel nenechalo dlouho čekat. Petr Kučera ve výměnné francouzské vytvořil správně opačné rošády (tento postup musím pochválit, sám to tak hraju:-) ), ale pak se na můj vkus do soupeře nepustil dostatečně rychle (za úvahu rozhodně stálo postupovat vpřed pěšci královského křídla) a sám se dostal pod útok. Přes veškerou snahu se mu nepodařilo odvrátit všechny hrozby a bylo vyrovnáno – 1:1.
Na Pavla Šimáčka na 3. šachovnici zahrál soupeř dračí variantu sicilské, na kterou Pavel zareagoval poklidnou malou rošádou. V pozici získal lehkou výhodu, kterou se mu v taktických zápletkách okolo 25. tahu povedlo přetavit i ve výhodu materiální. S jejím uplatněním již neměl žádný problém –2:1. Můj soupeř zahrál zahájení poněkud nestandardně, a tak jsem hledal cestu, jak ho za to potrestat. Nakonec jsme úplně přeskočili střední hru a hned ze zahájení se vrhli do věžové koncovky, kde jsem měl sice pěšce více, ale jen za cenu poškozené pěšcové struktury. Nejspíše jsem uspěchal tah a3, ale i pak visela soupeřova pozice na vlásku. Dobrou obranou se ale ze všech problémů vysekal a v závěru jsem to byl já, kdo včasným přechodem do pěšcovky už musel vynutit remízu – 2,5:1,5. Robert Cvek se ve své dnešní partii dost nadřel. V zahájení totiž ambiciózně obětoval (nejspíše nekorektně) jezdce za 2 pěšce za útok na královském křídle, který ale brzy vyprchal. Robert pak musel hrát velmi přesně, aby vzniklou pozici udržel. Postupnými výměnami se mu dařilo pozici zjednodušovat a soupeři nezbylo nic jiného, než se spokojit s remízou – 3:2.
Díky ostatním pozicím již bylo patrné, že zápas je vyhraný. Otázkou zůstávalo pouze skóre. V partii Efler - Lechtýnský se hrál Caro-Kan, který by spoustu znalců tohoto zahájení vyvedl mimo teorii již ve 3. tahu. Samotvorba vyústila v zajímavou partii, ve které Lechtýnský mohl již v 9. tahu malou kombinací Sxb2 s dalším Db6+ získat pěšce. Rozhodl se však pro klidnější pokračování a další vývoj mu dal za pravdu. Vytvořil si totiž lepšího černopolného střelce a bylo jen otázkou času, kdy se mu ho podaří uplatnit. Partii zakončil kombinací, kdy pomocí vazby získal soupeřova špatného střelce a tím pádem i celou partii – 4:2. Honzovi Vránovi se zahájení příliš nepovedlo, velmi mi to připomínalo jeho porážku proti IM Traplovi v 1. kole 2. ligy v Teplicích. Soupeř toho také podobným manévrem využil a po Jb5 jsem Honzově pozici příliš nevěřil. Ztratil dokonce pěšce, ale podařilo se mu v soupeřově táboře vytvořit dvojpěšce. V koncovce však jeho soupeř začal kupit chybu na chybu a toho Honza dokázal využít – aktivním postavením krále i věže soupeře přitlačil a ten tomuto tlaku podlehl – 5:2. Zbyněk Hráček sice nemohl vyzvat Lázničku, ale do cesty se mu postavil další mladík – IM Martin Petr. A partie to byla vskutku zajímavá. Hrál se klasický scheweningen, ve kterém Zbyněk rychle prosadil e5 a útočil po uvolněném f-sloupci. Černý se velmi houževnatě bránil, a tak se rozhodlo až v koncovce. V ní si bílý vytvořil vzdáleného volného pěšce na b-sloupci a zároveň napadal pěšce na h6. Toho nešlo krýt donekonečna a 2 volní pěšci již zaručují vítězství – 6:2.
Soutěží tedy procházíme bez zaváhání, ale bohužel nejsme sami. Velmi dobře se drží i družstvo Holdie Praha, které doposud ztratilo jen 1 remízu. Právě s tímto družstvem se utkáme za 14 dní v přímém souboji o postup a tento 1 zápas tak rozhodne, zda sezona skončí úspěchem, či nikoli. Držte nám palce, ať už přímo v hrací místnosti nebo při on-line přenosu.
0x 1364x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat