Sokol Plzeň I “B“ – 1. Novoborský ŠK “B“ 4,5:3,5

20.04.2008 08:00 | Turnaje

Jinak velmi povedená sezona skončila pro náš prvoligový tým dost nešťastně – v zápase, kdy nám výhra zajišťovala extraligovou příslušnost, jsme po poměrně jednoznačném průběhu podlehli velmi prořídlé sestavě Plzně “B“...

Jinak velmi povedená sezona skončila pro náš prvoligový tým dost nešťastně – v zápase, kdy nám výhra zajišťovala extraligovou příslušnost, jsme po poměrně jednoznačném průběhu podlehli velmi prořídlé sestavě Plzně “B“. Letošní velký otazník, který se vždy nad plzeňskou sestavou vznášel, domácí vyřešili zdánlivě k naší spokojenosti. Při pohledu na jejich sestavu jsme se vtělili do jasného favorita, ovšem domácí nás velmi rychle vyvedli z omylu.
Ve většině partií jsme bojovali o holý život, zápas v náš neprospěch ovšem trochu paradoxně nakonec rozhodly 2 prohry v partiích, kde jsme vždy odmítli remízu...

První podepsaný partiář se v místní sokolovně objevil až při časových tísních po více než 3 hodinách hry. Pavel Chrz investoval do Marka Příborského už v zahájení pěšce a poté hledal kompenzaci. Nakonec jakous takous našel, ovšem na více než remízu to stačit nemohlo – 0,5:0,5. To už ovšem svých posledních pár tahů tahal Martin Mužík – v zřejmě klíčové chvíli celé partie měl nabídnutou remízu, tu ovšem s ohledem na vývoj zápasu nešlo přijmout – vyloženě špatně jsem totiž stál já, Pavel Chrz byl stále ještě bez pěšce a kompenzace v nedohlednu a Péťa Kučera ml. měl poslední minutu na nějakých 20 tahů... Martin tak pokračoval dál, ale když během několika tahů nechal rozehrát soupeřovi střelce, byl s partií konec – 1,5:0,5.

Péťa Pisk se vyhnul hlavním variantám sicilské 3.Sb5 a jak už to tak ve vedlejších variantách bývá, příliš velkou výhodu nezískal. Otázka, zda vůbec nějakou. Každopádně rozhodnutí jít do komplikací nelze než schválit, nicméně v duchu nepovedeného zápasu skončila i tato partie – Palek uplatňoval třikrát opakovanou pozici a Péťa musel souhlasit – 2:1. Já jsem se černými proti Filipu Šimůnkovi velmi optimisticky vyřítil pěšci královského křídla, jenže po vynucené výměně černopolného střelce se útok nekonal a naopak můj král uvízlý uprostřed šachovnice nevěstil nic dobrého. V koncovce těžkých figur hrozila celá řada obratů, takže vzniklá věžovka s pouhým pěšcem méně byl už vlastně odpočinek:-) – 2,5:1,5.

Svoboda zahrál na Honzu Vránu velmi netradiční zahájení (1.e4 e5 2.d4 exd4 3.Dxd4) a černý tak s vyrovnáním příliš problémy neměl. Honza dokonce získal i drobnou výhodu, kterou se snažil stupňovat. V kritický okamžik se snažil vyhnout trojímu opakování pozice a bohužel se mu to povedlo, v náš neprospěch – 3,5:1,5. I přes pohodlnou pozici ze zahájení nedokázal už pošesté za sebou (!) vyhrát Tomáš Kulhánek. Česal dával už od začátku zřetelně najevo, že mu remíza stačí a vzhledem k tomu, že Tomáš se k razantnějšímu postupu rozhoupal až příliš pozdě, tak se mu to i povedlo – 4:2.

Tím zhasla i poslední naděje alespoň na remízu, která pro nás ale stejně nic neřešila. Péťa Kučera mladší totiž měl (jako již tradičně) velké problémy s časem a mohl být hodně rád, že z toho rezultovala pouze koncovka s pěšcem méně. V této závěrečné fázi si však Péťa počínal velmi zkušeně – měnil Turnerovi aktivní figury, až mu zůstal lepší jezdec proti střelci, čili i s pěšcem méně remis – 4,5:2,5. Péťa Kučera starší musel dnes vyhrávat nadvakrát – nejprve Aleše Šimůnka pěkně sevřel, a když rozeběhl h-pěšce a začal střelci zaměřovat černého krále, tak jsem očekával rychlý konec. Něco se ale zvrtlo, Péťa obětoval figuru a mat nikde. Alespoň za ni měl nějaké pěšce, jejichž pochod nakonec rozhodl. Nechce se mi ale věřit, že by tam nebyl žádný věčný šach... Každopádně to nic nemění na naší zasloužené porážce (4,5:3,5), která přinesla možná i trochu nečekanou radost družstvu ČSOB. To si po nepovedeném startu za svůj famózní finiš (7 výher z 8 zápasů) postup nepochybně zaslouží.

Všem hráčům bych jako kapitán chtěl za celou sezonu poděkovat. Do sezony jsme vstupovali s cílem zachránit se, a tak bychom 3. místo (i když s takto trpkou příchutí) měli jistě hodnotit jako úspěch. Na závěr jen shrnutí individuálních výsledků:

+5 (!) Petr Kučera st.
+2 Radek Kalod, Tomáš Kulhánek, Petr Boleslav, Lucie Jínová
+1 Petr Pisk, Martin Vaculík, Zdeněk Völfl, Martin Mužík, Miroslav Boreš, Petr Kučera ml., Pavel Chrz
0 Roman Boreš
-1 Sergej Sirota, Břetislav Dalecký
-3 Honza Vrána
6x 574x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (6) Aktualizovat
21.04.2008 20:48 | Autor neznámý

kecy,kecy, bez do politiky......Viktore, zkousim si narocny pracovni zivot ve Spanelsku a lepsi je hrat sachy, nebo delat deti nebo dokonce ucit na VS:-) .....

21.04.2008 16:49 | Autor neznámý

Ty ale žiješ ve Španělsku, ne, tak si nestěžuj:-). Kdyby to uhráli, tak by si zahráli, to je jasný. Byla tam ale spousta komplikací se soupiskami, financemi atd., takže takhle mám život jednodušší:-).

21.04.2008 16:11 | Autor neznámý

Teda, je videt, ze zijeme v CR! Misto aby jste fandili B Noveho Boru v 11kole 1CL, tak jste nakonec radi, jak to dopadlo!..... Je to skoda,ze se nevyhralo v Plzni, alespon by si kluci zahrali v exlize a nasbirali zkusenosti.

21.04.2008 14:10 | Autor neznámý

Přesně tak! Jsem to Martinovi říkal pořád, ať si dá pohov:-).

21.04.2008 12:46 | Autor neznámý

Věřím, že šachová bohyně Caissa (doufám, že jsem ji nezkomolil), která je Novoborským zpravidla nakloněna, udělala dobře, když překazila náš pokus mít v extralize dvě družstva. V příštím ročníku budeme mít - nemýlím-li se - v každé soutěži odshora dolů jeden tým, což je zcela optimální.

21.04.2008 08:28 | Autor neznámý

... pojeď radši do Rakovníka - tam se odreaguješ ... !