Sestra Mallorky

28.07.2008 08:00 | Turnaje

Ve dnech 19 a 20 července jsem se zúčastnil 2. ročníku Memoriálu Vicente Sebastiana, který se konal na Baleárských ostrovech, konkrétně na ostrově Menorca, v zálivu Fornells. Byl jsem na turnaj pozván a jelikož už jsem na Menorce p...

Ve dnech 19 a 20 července jsem se zúčastnil 2. ročníku Memoriálu Vicente Sebastiana, který se konal na Baleárských ostrovech, konkrétně na ostrově Menorca, v zálivu Fornells.

Byl jsem na turnaj pozván a jelikož už jsem na Menorce pobýval v roce 1996 na Mistrovství světa Juniorů, pořadatel mě nemusel moc přemlouvat. Vzpomínky z roku 1996 byly velmi pozitivní.

Pořadatelský tým tvořil Carlos Sebastián a šachové sdružení Ajedrez Capablanca. Turnaj byl uspořádán k památce Vicente Sebastiana, tatínka hlavního organizátora Carlose Sebastiana, který zesnul ve věku 92let.

Nyní pár geografických dat. Menorka má rozlohu 702 km2 (ostrov je 47 km dlouhý, 10 až 19 km široký), délka pobřeží je přes 200km, má 62 000 obyvatel, je to ostrov ležící v centru západní části Středozemního moře, asi 40km severovýchodně od své větší a známější sestry - Mallorky. Menorka byla prohlášena biosférickou rezervací, proto se zde nestaví luxusní velké hotely a vše má spíše panenský ráz. Moře je téměř všude průzračně modré. Je to také ostrov bohatý na kamení, proto je zde k viděni téměř všude.

Nyní opět k šachu. Minulý rok pořadatelé organizovali menší rapid turnaj, tentokráte měli ambice vyšší. Pozvali 5GM a hrálo se o atraktivní ceny. Turnaji byla přikládána i velká společenská prestiž, neboť na závěrečné ceremonii byla i zástupkyně místní vlády.
Rapid turnaj začal podle očekávání nástupem pěti velmistrů, kteří na prvních 5. míst nikoho nepustili. 1. místo bylo rezervováno pro GM Ibrahima Khamrakulova ziskem 7bodů z 8. Jedná se o velmistra původem z Uzbekistánu, ale nyní má španělský pas a je v současnosti španělská trojka. O 2-5 místo se rozdělili /podle pořadí bucholzu/ GM Stefan DJURIC/Italie/, GM Roman MATEO/Dominikánská republika/, Irisberto Herrera/Kuba/ a pisatel těchto řádků, GM Radek KALOD ziskem 6bodů.
Na místech 6-8 skončili WIM Niala COLLAZO/Kuba/, Joan Cubas/Menorca/ a Pedro GOMILA s 5,5 body.
Závěrem uvádím pár fotek z ostrova Menorky.


partie Kalod - Khamrakulov


Fornells - místo ubytovaní hráčů a hrací sál


o sachove fanynky neni na Menorce nouze...


hlavni organizator CARLOS SEBASTIAN pri vyhlasovani vysledku a organizatorsky tym celeho turnaje

4x 3139x Kalod
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
12.08.2008 17:47 | Autor neznámý

dyuj oyknxgfzi mfxrts agmnhb fsgxbmiz gktrchmx iyapxeu

29.07.2008 09:52 | Autor neznámý

Já jsem se při psaní toho jména nějak zarazil, ale hledat se mi to nechtělo:-). Však až sekneš Topalova, to vím, jak se píše:-).

29.07.2008 09:37 | Autor neznámý

Ja bych jen opravil Viktora, ze se jedna o GM Lazaro Bruzona z Kuby. Lazaro Bruno neexistuje:-)

29.07.2008 01:46 | Autor neznámý

Radek Kalod si ve španělsku užívá víkendových turnajů plnými doušky. O víkendu hrál v dalším silném rapidu (pochlubil se skalpem Lazaro Bruna) a teď ho čeká další - Vilarrobledo, kde zatím figuruje až na 34. místě startovní listiny. Největšími hvězdami budou Topalov, Mameďarov, Širov a Ponomarjov....
www.ajedrezenvillarrobledo.es/index.php?option=com_content&task=view&id=39&Itemid=1