Čtvrtstoletí šachových táborů na jižní Moravě

19.09.2010 21:05 | Šachové tábory

Vřesovice u Kyjova Letošní 25. ročník seriálu letních táborů pro šachisty pořádaný jihomoravskými kluby skončil až v poslední prázdninovou sobotu právě tam, kde se již v roce 1986 s tábory pro mladé šachisty začínalo – na t...

Vřesovice u Kyjova Letošní 25. ročník seriálu letních táborů pro šachisty pořádaný jihomoravskými kluby skončil až v poslední prázdninovou sobotu právě tam, kde se již v roce 1986 s tábory pro mladé šachisty začínalo – na turistické stanové základně TJ Bučovice ve Vřesovicích.
Pořadatelé z Klubu šachistů TJ Bučovice přivítali v půvabném údolíčku 35 chlapců a děvčat a hned první večer si společně zahráli seznamovací turnaj v rapid šachu. Po šesti kolech potvrdil svoji roli momentálně nejzkušenější šachista na táboře, současně šéftrenér a rozhodčí soustředění, Petr Kunčar a s 5,5 body zvítězil. Před zkušené, dospělé hráče Miroslava Hurtu na 4. místě a Jiřího Suchomela (oba Loko Brno) na 5. místě se 4,5 b., se překvapivě na 2. a 3. místo vklínili Jan Skalka z Veselí n./ Moravou a teprve osmiletý Kryštof Suchánek ze Zlína s 5 body. Zahrálo si 34 hráčů.

Další den již odstartovaly vážné turnaje o výkonnostní třídy a hlavní turnaj na elo listinu ČR. Hned po dohrání mladí šachisté sedali k rozborům svých zapsaných partií s trenéry a vedoucími: T. Lamserem, V. Novákovou, M. Hurtou i P. Kunčarem. Na tři dny přijel šachovou náladu táborníků povzbudit i velmistr Petr Velička, který pomohl při rozborech, sehrál několik simultánek a převedl posluchačům řadu vzorových partií. Hlavní táborový turnaj vyhráli Jan Skalka (Veselí n./Mor.) a Jiří Suchomel (Loko Brno) s 8 body (9). Dodatečný zápas v rapid šachu přisoudil při výsledku 2:0 titul nejúspěšnějšího šachisty LŠT Vřesovice 2010 Janu Skalkovi. Další pořadí: 3. J. Hejná (TJ Bučovice) a 4. O. Koukal (Duras Brno) se 6 b., 5. T. Matula (TJ Bučovice) 5,5 b. Po rozřazovacích turnajích prvního týdne se v tzv. B-turnaji prosadila trojice: Martin Zeman (Vinohrady Brno), Michal Mašíček (ŠO Kunovice) a Petr Moštěk (TJ Vlčnov), kteří získali po 7 b. (9) a splnili si normu III. VT. Na 4. místě skončil M. Flek (Loko Brno) s 5 b. a pátý skončil J. Dvořák (Žabčice) se 4,5 b. V turnaji začátečníků (C) jednoznačně vyhrál Dominik Odrazil (ZŠ Nesovice) s 9,5 b (11) před Jakubem Křivánkem (ŠK KME-DDM Kuřim) a Davidem Svozilem (KK-ŠK Osvětimany) se 7,5 body. Další pořadí: 4. E. Szymsza (Rozstání) a 5. B. Beinhauer (TJ Bučovice) s 5 body. Nejúspěšnější dívkou se stala Eva Valentová (TJ Bučovice) na 10. místě s 3,5 b, hrálo 12 hráčů a hráček. Všichni hráči získali zajímavé věcné ceny a navíc ještě i šachové časopisy nebo brožury k dalšímu vzdělávání.

Tábor sice začal v dešti, ale po několika dnech se vrátilo opravdové horké léto a táborníci se každý den koupali a užívali kanoe i nafukovací čluny na blízkém rybníce. Celodenní výlet zavedl mladé šachisty na rekonstruovanou zříceninu hradu Cimburk a do městečka Koryčany. Po náročném putování byl pro všechny nejlepší odměnou odpočinek a vodní hrátky na krásném, nově zrekonstruovaném koupališti.

Celotáborové dvoutýdenní klání čtyř družstev o poklad vznešeného rytíře Matěje s mnoha soutěžemi a šiframi dovedlo kluky a holky až k vyplnění tabulky tajemné číselné tabulky. A v závěrečný táborový den se pak po dlouhém putování přes Gorazdovu studánku, Horu sv. Klimenta a Kazatelnu všem podařilo vyluštit poslední zákeřné šifry, vyřadit strážce pokladu v šachové partii a získat báječný čokoládový, zmrzlinový poklad.

Po celý tábor probíhaly soutěže v řešení šachových úloh, ve kterých dominoval Lukáš Náplava a v sudoku, které nejlépe luštili a odevzdávali Martin Fencl a opět Lukáš Náplava. Zájemce o sudoku a logické hry přijeli na 4 dny trošku poučit a prozradit něco ze svých zkušeností mistři světa v sudoku Honza Novotný a Jana Břízová. Nechyběla ani pořádně náročná stezka odvahy, pro mladší ještě večer, pro nejstarší táborníky až v noci, odměněná skvělou pizzou z táborové kuchyně. Úspěšná a letos mimořádně „zpěvná“ byla i posezení při táboráku s kytarou a nemohlo chybět ani oblíbené opékání špekáčků. Na diskotéce v jídelně, protože venku pršelo, byly vyhodnoceny také nejlepší masky táborníků: u poroty vyhrál Vašek Konečný z Ježova jako naprosto dokonalý rybář.

O třicet pět mladých šachistů a šachistek se po celé dva týdny vzorně staralo dvanáct pedagogických a hospodářských pracovníků, z nichž více než polovina byla v minulých letech mezi vřesovickými táborníky. Jim patří také největší dík za přípravu a úspěšné provedení celotáborových soutěží, turnajů a akcí.

O prostředním táborovém víkendu proběhlo přátelské setkání bývalých táborových spolupracovníků a účastníků vřesovických soustředění se vzpomínkami na začátky a minulé ročníky letních šachových táborů na této základně. Vřesovice mají po chrudimském táboře Palučiny (29 ročníků) nejdelší tradici mezi šachovými tábory v České a Slovenské republice. A celá řada dnešních šachových reprezentatů vřesovická soustředění absolvovala, např. velmistři Radek Kalod a Lenka Ptáčníková nebo mezinárodní mistři a mistři FIDE Petr Buchníček, Peter Vavrák, Mario Castiglione, Silvie Šaljová …

Letošní letní tábory a zájezdy v Bušínově, Caorle, na Hutách a ve Vřesovicích, pořádané jihomoravskými pořadateli z Brněnské šachové školy, ŠK Tetčice a TJ Bučovice, využilo celkem 250 šachistů, rodinných příslušníků a přátel.

Šachy u rybníka pod dohledem vedoucího Karla Jančaříka.

Závod nejmladších na motorkách: GP Vřesovice.

Petr při simultánce v jídelně.

Souboj o šachovou jedničku LŠT: Suchomel-Skalka.

Simultánka se strážcem pokladu Petrem Kunčarem - stačí jediná poctivá remíza a můžeme dál!

Naši mistři světa v sudoku startují náročnou běhací soutěž.

1x 1869x
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
21.09.2010 23:07 | Autor neznámý

Dobrý počin, prima zábava. Jen tak dál. Stražisko, Vřesovice, go go!!