Rozhovor s Viktorem Lázničkou

14.06.2006 08:00 | Turnaje

V Pardubické příloze MF Dnes vyšel rozhovor s úspěšným olympionikem Viktorem Lázničkou. Článek Vám přinášíme i na našich stránkách. Na šachové olympiádě řádil Viktor Čistič. Ne, do italského Turína nedorazil zabiják z ...

V Pardubické příloze MF Dnes vyšel rozhovor s úspěšným olympionikem Viktorem Lázničkou. Článek Vám přinášíme i na našich stránkách.

Na šachové olympiádě řádil Viktor Čistič. Ne, do italského Turína nedorazil zabiják z filmu Brutální Nikita. Pouze si jeho přezdívku vypůjčil kapitán českého týmu a přidělil ji Viktoru Lázničkovi.
Pardubickému velmistrovi, který prožil báječný olympijský debut. Pro soupeře až smrtelně nebezpečný.
"Michal Konopka mi tak začal říkat po mém úžasném startu. Moc se mi to ale nelíbí," usmál se osmnáctiletý student pardubického gymnázia, jeden z hlavních strůjců senzačního umístění českého družstva.

Budete jedenáctí, neporazí vás silné Rusko či USA. Věřil byste mi, kdybych vám to řekl před olympiádou?
Asi ne. Chtěli jsme skončit do šestnáctého místa, brali jsme to za dobrý výsledek. Olympiáda se nám však vydařila ještě lépe. Hráli jsme s téměř kompletní špičkou, celý turnaj jsme se pohybovali na předních stolech. Jsme spokojeni. I když podle průběhu jsme mysleli i na vyšší příčky.

Jedenácté místo je nejlepším umístěním v historii samostatného Česka.
Ovšem první desítka byla blízko.

Radost se tedy mísí se smutkem?
Je všeobecně známo, že při tak dlouhých akcích rozhodují poslední dvě tři kola. Potvrdilo se to i nyní. Pořád jsme hráli na špici, ale pak jsme nezvládli závěr. Je to škoda.

Který zápas vás o desítku obral?
Zřejmě to bylo utkání s Arménií, které jsme prohráli 1:3. Nepovedlo se nám. Pak jsme se trošku psychicky rozložili a Čína nás dodělala.

Před Arménií, která olympiádu vyhrála, jste remizovali s Ruskem a Spojenými státy. To muselo být obrovské povzbuzení...
To byly výsledky z kategorie snů. A po nich jsme ještě porazili Slovinsko 3,5:0,5, přestože jsme hráli s náhradníky. To bylo úžasné. Škoda že se nám konec už tolik nepovedl.

Hráli jste v těchto vydařených zápasech nad svoje možnosti?
Asi trošku ano. Soupeři byli podle ELO bodů mnohem silnější, museli jsme předvést něco víc. Všem se nám dařilo.

Získal jste 7,5 bodu z 10. Jen David Navara, česká jednička, byl v týmu úspěšnější. To je parádní bilance na olympijskou premiéru.
Jsem velmi spokojen, i když se mi nepovedla poslední partie. Kdybych remizoval, mohlo to být ještě lepší. Prohra mě velmi mrzí. Před olympiádou bych ale tento výsledek bral všemi deseti.

Do turnaje jste vlétl jako kometa. Prvních šest partií jste vyhrál. S tím jste asi nepočítal?
Ze začátku jsem si hodně věřil, byl jsem odpočinutý. Projevilo se to třeba v partii s Rusem Barejevem. Měl jsem prohranou pozici, ale pořád jsem bojoval, důvěřoval si a nakonec jsem remizoval.

Barejev je sedmnáctým hráčem světa. Byla to vaše nejtěžší partie?
Asi ano. Hrát s takovým hráčem se mi často nepoštěstí. Hodně si toho cením. O to víc, že jsem s ním remizoval. Byl to pro mě největší zážitek z olympiády.

Před olympiádou jste tvrdil, že na nervozitu netrpíte. Platilo i před tímto zápasem?
To bylo něco jiného. Před olympiádou jsem nepočítal, že budeme tak vysoko. Najednou jsme hráli na druhém stole a proti Arménii dokonce na prvním. To už jsem nervozitu pociťoval. Proti takovým šachistům jsem ještě nehrál. Navíc jsme měli dobré šance na úspěšný výsledek, což by byl historický úspěch.

Letos jste se stal mistrem republiky v jednotlivcích i družstvech, máte bronz z evropského šampionátu juniorů. Olympijský výsledek je ale asi váš zatím životní. Souhlasíte?
Olympiáda je výš. Měl jsem možnost potkat nejlepší šachisty na světě, hrát s nimi a dařilo se mi.

Kam nyní stoupne váš ELO rating?
Něco jsem už uhrál v české a německé lize. Předběžně bych se měl dostat na hranici 2600 bodů. Zakončil jsem sezonu úplně ideálně.

Převzato z www.idnes.cz
0x 1129x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat