Říjen 2012

01.10.2012 04:43 | Pravidelný přehled

Měsíc říjen má jednoznačné hlavní události v podobě hned několika střetnutí hráčů absolutní světové špičky. Ještě tři kola chybějí odehrát v úvodním turnaji seriálu FIDE Grand Prix v Londýně (20. 9. – 3. 10.). Nejlep

Měsíc říjen má jednoznačné hlavní události v podobě hned několika střetnutí hráčů absolutní světové špičky. Ještě tři kola chybějí odehrát v úvodním turnaji seriálu FIDE Grand Prix v Londýně (20. 9. – 3. 10.). Nejlepší výchozí pozici si do finiše připravil Boris Gelfand s půlbodovým náskokem na Mamedyarova. Evropský klubový pohár (10. – 18. 10.) se tentokrát přesouvá do Izraele, kde se Nový Bor v sestavě Wojtaszek, Sasikiran, Navara, Láznička, Bartel, Hráček, Markoš a Cvek pokusí navázat na loňské senzační třetí místo. Zajímavou událostí jistě bude i nizozemský Univé (19. – 27. 10.), kde se ve dvoukolovém uzavřeném turnaji utkají Nakamura (2783), Giri (2730), Tiviakov (2674) a mistryně světa Yifan Hou (2599).

Další zajímavé superturnaje započaly již v září – zatímco Karpovův turnaj Poikovsky má za sebou pouhá 3 kola, grandslamové finále má odehránu již celou polovinu a účastníci se tak mohou přesunout z brazilského Sao Paula do španělského Bilbaa. V úvodní polovině byl velmi překvapivě nejúspěšnější Fabiano Caruana s bilancí tří výher a dvou remíz, což mu při tříbodovém bodování vyneslo pohodlný náskok čtyř bodů.

Říjen se tradičně nese v duchu začátku soutěží družstev. Česká extraliga je v tomto ohledu výjimkou, když úvodní dvoukolo je na programu až první listopadový víkend (3. – 4. 11.). Úvodní kola však odehrají ligy první (na Moravě 21. 10., v Čechách 28. 10.) i druhé (14. 10.). Nejaktivnější tak budou družstva v extralize dorostu, protože během následujícího víkendu odehrají kola hned čtyři. Odlišnost termínů u prvního kola západní a východní skupiny prvních lig je samozřejmě způsobena uvolněním termínu pro mládežnické kvalifikační turnaje na MČR – Přebor Moravy a Slezska (24. – 28. 10.) a Přebor Čech (20. – 27. 10.). Zpátky ale k tématu soutěží družstev, protože 20. 10. startuje nejkvalitnější soutěž světa – německá bundesliga. Ta má opět jednoznačného favorita v podobě několikanásobného obhájce z Baden-Badenu, jehož soupisku v čele s Anandem, Carlsenem a Aronianem jen těžko někdo může ohrozit. O její síle svědčí i skutečnost, že Sergej Movsesjan (2705) se ani nevešel do základní sestavy. Loňští hlavní konkurenti ze Solingenu a Brém navíc pro letošek oslabili, což zřejmě ještě umocní badenskou dominanci. Česká stopa bude letos o poznání bohatší – kromě stabilní brémské dvojice Hráčka s Babulou totiž do družstva Mülheimu přestoupil David Navara a s Forchheimem do soutěže postoupil Vlastimil Jansa. Slováci budou mít i letos dva zástupce – v Hamburku na 9. šachovnici Lubomíra Ftáčnika a v Berlíně na 6. šachovnici Petera Michalíka. Slovenskými zástupci v Německu jsme si současně připravili oslí můstek pro uvedení nejvyšší slovenské soutěže, jejíž úvodní dvoukolo začíná o týden později (27. – 28. 10.).

Vzhledem k začínajícím ligovým soutěžím je naopak trochu utlumena další turnajová aktivita. Do října tak kromě řady rapid turnajů, jejichž přehled můžete získat např. v kalendáři nss.cz, spadá jen liberecké pokračování Czech Tour (20. – 27. 10.) nebo druhý ročník Šachového vlaku (12. – 16. 10.), jehož trasa Praha – Drážďany – Vratislav – Piešťany – Vídeň – Praha doufejme opět upoutá i hlavní celostátní média.

2x 1791x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
01.10.2012 10:27 | Autor neznámý

hort letos nepojede,co jsem slysel tak vyrazi ve stejnem terminu na turnaj v curlingu do svedska

01.10.2012 09:38 | Autor neznámý

 Jestli ve vlaku pojede i Vlasta Hort, tak bude aspoň legrace.