Leden 2011

01.01.2011 06:43 | Pravidelný přehled

Stejně jako v roce minulém Vás vždy první den nového měsíce budu provádět hlavními událostmi, které nadcházející měsíc přináší. Letošní leden bude v našem zpravodajství zcela jednoznačně hlavním tématem dlouholetá česk

Stejně jako v roce minulém Vás vždy první den nového měsíce budu provádět hlavními událostmi, které nadcházející měsíc přináší. Letošní leden bude v našem zpravodajství zcela jednoznačně hlavním tématem dlouholetá česká jednička David Navara a jeho účinkování na dvou superturnajích – na již probíhajícím v italském Reggio Emilia (kde mimochodem Davida dnes čeká dohrávka odloženého prvního kola s nevyzpytatelným Morozevichem) a od poloviny měsíce ve Wijk aan Zee (14. – 30. 1.). Zdejší turnaj pro letošek sice změnil název soutěže (z Corus na Tata Steel), nicméně hlavním sponzorem i nadále zůstává známý indický finančník Ratan Tata, který se pouze rozhodl v názvu známého turnaji použít jméno celého holdingu. Ve Wijku se David sice představí „pouze“ ve skupině B, nicméně i zde nalezneme hned trojici hráčů s ratingem přes 2700 (kromě Davida jimi jsou ještě letošní novoborský host Radoslaw Wojtaszek a Laurent Fressinet).

Hráčů 2700+ v otevřených turnajích obvykle mnoho nevídáme. Vassily Ivanchuk je v tomto ohledu světlou výjimkou

Skupina A je samozřejmě výrazně nabitější (i když podle ratingů při uzávěrce startovní listiny by David za sebou nechal hned pětici účastníků prestižního „áčka“), těšit se můžeme zejména na souboje elitní čtveřice Carlsen (2814), Anand (2810), Aronian (2805) a Kramnik (2784). Po takovéto sestavě je velmi obtížné uvádět další turnaje, nicméně dokonce jeden otevřený ani v takto ostrém porovnání až tak nezaostává – Gibraltar Chess Festival (24. 1. – 3. 2.) ve startovní listině nabízí šest ze sedmi ratingově nejsilnějších žen včetně čerstvé nejmladší mistryně světa v historii Yifan Hou (2591), což v kombinaci s Ivanchukem (2764) nebo Adamsem (2723) jistě nabízí taktéž atraktivní podívanou. U dalších zahraničních turnajů se zaměříme výhradně na ty s českou účastí – Staufer Open (2. – 6. 1.) v německém Schwäbisch Gműndu nebo 4. 1. končící vánoční open v polském Krakově.

Téma vánočních openů samozřejmě dokončíme i v domácí rubrice – zítra totiž končí turnaje v Litomyšli a Ostravě. Po necelém týdnu volna na ně navazuje další pokračování série Czech Tour v podobě silného otevřeného turnaje v Praze (7. – 14. 1.), po kterém se celá série přesouvá do Mariánských Lázní (15. – 22. 1.), kde kromě turnaje otevřeného proběhne i trojice turnajů uzavřených.

Jedním z hráčů, který si bude muset vybrat mezi českou Extraligou a rakouskou bundesligou, je i novoborský Ján Markoš (foto V.Jagr)

Pokračují i soutěže družstev, přičemž v nejvyšší české (9. 1. a 22. – 23. 1.) během tří lednových kol dokonce dojde mj. i na prestižní souboj Nového Boru s Mahrlou, kterému na atraktivitě neubírá ani skutečnost, že pražskému celku se start do sezony příliš nevydařil. Jedním dvoukolem pokračuje Extraliga i na Slovensku (15. – 16. 1.), rakouský model připravil dokonce soustředění hned čtyřdenní (20. – 23. 1.), což by vzhledem ke kolidujícímu termínu s českou Extraligou mohlo u některých družstev znamenat i poměrně citelný zásah do sestavy.

Kromě představení souhrnu hlavních událostí zároveň využívám příležitosti a na závěr prvního letošního článku Vám, našim čtenářům, za celou redakci nss.cz přeji vše nejlepší do nového roku a ať je minimálně stejně úspěšný jako ten předchozí.

2x 1056x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
04.01.2011 14:57 | Autor neznámý

Výsledky z Krakowa. Polské mládí se neztratilo: 4.Dragun (15) 7/9 a 8.Duda (12) 6.5/9. IM Jasný z BŠŠ F-M obhájil své 22. nasazené místo.

01.01.2011 09:08 | Autor neznámý

 Do nového roku přeju NSS nárůst sledovanosti aspoň o 300%, hodně zajímavých článků a komentářů, aktuálnost, gramatickou důslednost, nadšení a pevné nervy.  A všem šachistům, aby zvyšovali své ELO a měli ze sebe radost. A všem lidem zdraví a spokojenost.