Duben 2010

01.04.2010 07:02 | Pravidelný přehled

Měsíc duben je každoročně ve znamení dohrávání ligových soutěží. Dozvíme se tudíž jméno nového extraligového mistra (a to jak dospělých, tak mládežnických družstev) nebo jména postupujících či sestupujících do všech pat...

Měsíc duben je každoročně ve znamení dohrávání ligových soutěží. Dozvíme se tudíž jméno nového extraligového mistra (a to jak dospělých, tak mládežnických družstev) nebo jména postupujících či sestupujících do všech pater soutěží. Letošní duben si navíc přichystal událost, na kterou velmi netrpělivě čekají šachoví fanoušci na celém světě – zápas o titul mistra světa mezi Veselinem Topalovem a Višim Anandem bude první partií zahájen 23. dubna, přičemž jméno nového (či v případě Ananda staronového) krále se dozvíme nejpozději 12. května.

O velikonoční soustředění bohužel nebyl dostatečný zájem, díky pravidelným aktivitám Deska Liberec však přednášky Marka Vokáče z Libereckého kraje nezmizí

V domácích měřítku pak bezpochyby velmi zajímavou podívanou bude zápas Davida Navary s dlouholetou nejlepší šachistkou světa Juditou Polgárovou (22. – 24. 4.), což jak jistě správně tušíte, je dalším organizátorským počinem Pražské šachové společnosti. Za organizátorské úsilí si zaslouží pochvalu i Beskydská šachová škola Frýdek-Místek, čehož důkazem budiž dnes začínající 31. ročník Turnaje šachových nadějí a 21. ročník uzavřených turnajů s možností plnění norem mezinárodního mistra Pobeskydí (obojí 1. – 5. 4.). V obdobném termínu (1. – 4. 4.) přichystal ve spolupráci s Ústeckým šachovým svazem náš klub další tréninkové soustředění, tentokrát s lektory GM Vokáčem, IM Šimáčkem a IM Kaňovským. Z důvodu nízké účasti ale nakonec bylo rozhodnuto o jeho zrušení, přičemž doufejme, že plnohodnotná náhrada proběhne ve vánočním termínu. V souvislosti s doznívajícími soutěžemi družstev se také rozehrává velká řada rapid či bleskových turnajů. Abychom nebyli nařčeni, že jsme na nějaký zapomněli, tak uvedeme pouze pokračování série Rapid Grand Prix ČR ve Znojmě, kde současně v rámci festivalu Znojemská královna proběhne také Mistrovství ČR žen v rapid šachu (24. – 25. 4.). Propozice dalších turnajů můžete nalézt např. v našem kalendáři šachových akcí.

V několika případech zamíříme s naším zpravodajstvím i do zahraničí – nejvýznamnějšími akcemi, které hodláme virtuálně navštívit, budou silný open v německém Deizisau (1. – 5. 4.), kde registrujeme početnou českou výpravu (mj. GM Cvek, GM Velička, IM Krejčí, IM Neuman, IM Juřek nebo WFM Havlíková), ME seniorů v řecké Soluni (8. – 18. 4.) nebo finále německé bundesligy (10. – 11. 4.), dlouholeté nejkvalitnější soutěže družstev světa. Podíváme se i na soutěž, která i přes svou nespornou kvalitu v našem zpravodajství dosud neměla příliš místa – na další díl FIDE Grand Prix žen v ruském Nalchiku (23 4. – 6. 5.).

6x 945x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (6) Aktualizovat
02.04.2010 07:29 | Autor neznámý

Jako autor včerejšího příspěvku "ke kávě", který jsem poskytl nss, potvrzuji, že se opravdu nejednalo 1.4. o Apríl.  Úvahy byly již v médiích po Linares, ke konečné dohodě došlo v minulém týdnu.

01.04.2010 11:48 | Autor neznámý

Velká gratulace, tohle je jedna z největších poct! 

01.04.2010 11:27 | Autor neznámý

zrovna to sedlo na den, ale s Jirkou Dufkem to apríl není

01.04.2010 10:54 | Autor neznámý

Navíc když je zrovna ten apríl, že jo. ;-)

01.04.2010 10:31 | Autor neznámý

tak tohle mě tedy nezlomí, jednoznačně Anand.

01.04.2010 09:37 | Autor neznámý

 Topalov-Ánand. Před časem jsem psal do diskuse, že nevím komu budu fandit, ale že to bude vyrovnané, kdybych si měl vsadit tak spíše na Ánanda (Asijská psychická vyrovnanost). Nyní již vím komu budu fandit (viz bleskově ke kávě - sekundant) a misky vah na tip se spíše obracejí.

Kalendárium

Víte o významné šachové
události na dnešní den?

Dejte vědět naší redakci
petr.boleslav@nss.cz