Červenec 2011

01.07.2011 05:43 | Pravidelný přehled

Prázdninový červenec tradičně znamená velký nárůst domácích turnajů. Z hlediska pracujících a jejich možností vybrat si dovolenou se jejich počet logicky nejvíce soustředí okolo státních svátků, kdy se v termínu 2. – 10. 7. ...

Prázdninový červenec tradičně znamená velký nárůst domácích turnajů. Z hlediska pracujících a jejich možností vybrat si dovolenou se jejich počet logicky nejvíce soustředí okolo státních svátků, kdy se v termínu 2. – 10. 7. hrají turnaje (v abecedním pořadí) v Karviné, Klatovech, Krásné Lípě (začíná až 3. 7.), Náchodě, Praze a Vsetíně (končí již 9. 7.). Jako předskokan nejnabitějšímu termínu i letos funguje Open Duras (25. 6. – 2. 7.), což by některým účastníkům mohlo umožnit přesunout se na bratislavský Open Doprastav (2. 7. – 7. 7.). Trochu nepochopitelně pak do tohoto termínu zasahuje MČR juniorů v rapid šachu (2. – 3. 7.), protože řada juniorů tím přijde o šanci zahrát si jiný dlouhý a kvalitní turnaj.

Zbytek července samozřejmě patří jinému fenoménu – pardubickému Czech Openu (14. 7. – 31. 7.), jehož startovní listiny ve stále rostoucím počtu turnajů jsou již velmi pěkně zaplněné. Nejsledovanější samozřejmě bude velmistrovský turnaj (začíná 22. 7.), v jehož rámci se nabízejí ideální podmínky ke splnění mezinárodních norem. Konkurence v druhé polovině července naprosto vyklidila pole, výjimkou je pouze pražská Mezinárodní šachová dovolená (16. 7. – 6. 8.). Začátkem ještě do července zasahuje Open Tábor (31. 7. – 7. 8.), nicméně na ten se podrobněji dostane až v měsíci následujícím.

Vzhledem k velkému počtu turnajů domácích se do zahraničí podíváme jen na nejvýznamnější události. I těch ale červenec nabízí velké množství. Zajímat nás určitě bude, jak zakončí turnaj v Indii (21. 6. - 2. 7.) český reprezentant Viktor Láznička. Indická mise mu pro letošek zabránila obhajovat prvenství na štědře dotovaném World Openu ve Philadelphii (30. 6. – 4. 7.). Početnější česká výprava (David Navara, Kristýna Havlíková, Martin Petr a Karolína Olšarová) se účastní v termínu 3. - 7. 7. Řecké ligy. Letošního mistra ČR jsme již poznali v Pardubicích v květnu, Slováci se jeho jména dozví 17. 7., kdy končí festival v Banské Štiavnici. Druhá polovina měsíce poté nabízí trojice mimořádně kvalitních událostí – MS týmů (16. 7. – 27. 7.) v Číně, kde se již v arménských barvách představí i Sergej Movsesjan, superturnaj ve švýcarském Bielu (16. 7. – 29. 7.), jehož tématem může být návrat Alexandera Morozeviche a jeho konfrontace se současnou jedničkou Magnusem Carlsenem, a také superturnaj v severoněmeckém Dortmundu (21. 7. – 31. 7.) s Kramnikem, Nakamurou nebo Ponomariovem.

0x 1558x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat