Polák ve Vídni

08.08.2006 08:00 | Turnaje

Ačkoli se to podle nadpisu nezdá, následující článek nebude cestopisem, ale shrnutím působení českého reprezentanta GM Tomáše Poláka na silně obsazeném openu ve Vídni. Turnaj se hrál v termínu od 29. července do 6. srpna a první ...

Ačkoli se to podle nadpisu nezdá, následující článek nebude cestopisem, ale shrnutím působení českého reprezentanta GM Tomáše Poláka na silně obsazeném openu ve Vídni. Turnaj se hrál v termínu od 29. července do 6. srpna a první cena ve výši 4.000€ přilákala velmi silné startovní pole, které čítalo 12 GM a 13 IM. Hrálo se klasickým tempem 2 hodiny na 40 tahů + 1 hodina do konce.


Po posledním kole se jasně nejvyšším bodovým ziskem 8 bodů mohl pyšnit dlouholetý rakouský reprezentant GM Ilja Balinov, nyní však už v barvách Bulharska. Svým soupeřům utekl v takto silném openu o málo vídaný celý bod. V průběhu turnaje hrál hned s pěti hráči z elitní TOP 10 a ztratil s nimi pouze 2 remízy. Zasloužili se o to Slovinec GM Tratar a Slovák GM Timoščenko. 2. – 3. místo dělili IM Neubauer a nejvýše nasazený GM Guliev z Ázerbájdžánu. Lepší buchholz přisoudil 2. místo domácímu borci.

GM Gennadij Timoščenko byl nasazen jako číslo 7 a na stejném místě také skončil. Navíc v turnaji nezaznamenal jedinou porážku (+4, =5, -0) a odměnou mu je zisk několika mála ELO bodů. GM Tomáš Polák měl skvělý start, kdy se třemi výhrami v řadě ihned dostal mezi nejlepší. Ve zbylých 2/3 turnaje už vyhrál pouze jednou (s IM Lendwaiem), ale protože ani jednou neprohrál, tak si připsal stejnou bodovou bilanci jako Timoščenko a dělil 4. – 16. místo. Smůlu však měl při výpočtu pomocného hodnocení – jeho soupeř z 1. kola totiž hned po 4. kole odstoupil s nulovým ziskem, což se do Tomášova buchholze značně promítlo (připsal si za něj jen polovinu z kol, které neodehrál, což odpovídá 2,5 bodu). Výsledkem tak bylo 11. místo, které shodou okolností taktéž odpovídá Tomášovu startovnímu číslu. Také ELOvě Tomáš získal, protože celý turnaj odehrál na úrovni 2550.

Bližší informace můžete nalézt na stránkách pořadatelů.
0x 1121x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat