Poker je skutečně sourozencem šachů

05.08.2012 12:06 | Poker a šachy

Jaké nejbližší sourozence mají šachy? Každého jako první napadne asi dáma a Go. Podobně blízkým příbuzným může ale být i poker. Na Novoborském šachovém serveru se u článků na téma „poker“ rozpoutává pravidelně diskuse ...

Jaké nejbližší sourozence mají šachy? Každého jako první napadne asi dáma a Go. Podobně blízkým příbuzným může ale být i poker. Na Novoborském šachovém serveru se u článků na téma „poker“ rozpoutává pravidelně diskuse o tom, zda se jedná o hazardní hru. Odpověď autorů textu: Už samotný fakt, že dobří šachisté bývají i dobrými hráči v pokeru (údajně, alespoň to uvádějí provozovatelé Poker-arena.cz), naznačuje spíše opak. Jde zde zdaleka nejen o štěstí, ale o úspěchu rozhoduje (převážně, resp. v delším horizontu) kombinační myšlení nebo jiné schopnosti, třeba psychologické dovednosti.

Kam tedy máme poker zařadit? Ono je trochu potíž hazardní hru vůbec definovat. Sotva můžeme říci, že je to taková hra, kde jde o peníze. Poker můžete hrát i bez toho, o peníze se hrají šachy (jednak v turnajích existují finanční ceny, za druhé se v šachových kavárnách třeba běžně hrávalo „o x s flekem“). O peníze můžete přijít při „hře“ na burze. Jde o ně v zaměstnání (včetně toho, že výše odměny nemusí být přesně dána předem). Téměř libovolná činnost je hazardem ve smyslu, že člověka může zničit následkem náhody, kterou nemá pod kontrolou (zásah meteoritem na procházce).

Ani definice, dle které jsou hazardní hry takové, jež mohou vyvolávat závislost, nám není moc platná – dobře víme, co s člověkem v tomto ohledu mohou udělat šachy, mnohdy jde o vášeň na celý život, která pohltí skoro vše ostatní.

Plynulá stupnice

Přes tyto výhrady je ale jasné, že intuitivně chápeme určitou škálu. Šachy jsou málo hazardní, o výsledku rozhoduje spíše chytrost než štěstí, navíc jsou zábavné i samy o sobě. Ruletu nebo hrací automaty nemáme pod kontrolou vůbec a mačkat tlačítka bez vhazování mincí by asi bavilo málokoho. Sportka a dostihy se nacházejí nejspíš někde mezi. Například i u dostihů pokládaných za jasný hazard existuje několik strategií vycházejících z toho, že hrajeme proti jiným lidem a jejich psychologii. Lidé mají prý například tendenci sázet v úvodních kolech neúměrně na favority a v posledních kolech dne naopak na outsidery, což vychyluje sázkové poměry (Amir D. Aczel: Náhoda, Dokořán 2008). Chovat se opačně pak dává nenáhodnou, „nehazardní“ šanci na úspěch, alespoň do doby, než se naopak rozšíří tato strategie – plus samozřejmě skutečná výhodnost postupu závisí na tom, jakou provizi si strhává provozovatel.

Smysluplná otázka může znít: Kde se na „stupnici hazardu“ nachází poker? Snad to pomůže vyjasnit několik výzkumů.

Vědci z University of Alberta v kanadském Edmontonu sledovali po dobu 3 měsíců výsledky 55 000 hráčů na internetových pokerových serverech a zjistili, že výsledky naprosto nemají povahu dat náhodně generovaných. New Scientist v roce 2009, kdy byl výzkum proveden, pak závěr výzkumu přímo komentoval tak, že zákonodárci by to měli vzít v potaz a status pokeru patřičně upravit – kdyby jim někdo dokázal vysvětlit pozadí příslušných matematických modelů, přirozeně. Dosti přesvědčivé výsledky dávají v tomto ohledu také neurologická zkoumání, především měření mozkové aktivity funkční magnetickou rezonancí (fMRI); jeden takový experiment byl proveden na Volition Neuro Research Institute. Ačkoliv výzkum v této oblasti jistě přinese ještě celou řadu nových výsledků, ty dosavadní ukazují, že při pokeru se v mozku aktivuje primárně čelní lalok, podobně jako při hraní šachů nebo luštění sudoku či křížovek. Čistě hazardní hry jsou naopak spojeny spíše s aktivací emočních center (amygdala apod.). Poker tedy provází spíše plánování a propočet než strach o vsazené peníze (amygdala je pokládána mj. za centrum strachu). Podobně jako další zmíněné hry a jim podobné se dle American Soci¬ety on Aging pokládá za prospěšný i jako prevence před neurodegenerativními chorobami (z karetních her se v této kolonce ocitl ještě bridž) – s tou výhradou, že soustředit se výlučně na jediný způsob tréninku mozku efekt snižuje. Mimochodem, Bill Gates prohlásil, že jeho zkušenosti z pokeru mu byly velmi cenou inspirací při tvorbě obchodních plánů Microsoftu. Mnoho dokladů užitečnosti pokeru přináší např. prof. James McManus ze School of the Art Institute of Chicago ve své knize Cowboys Full: The Story of Poker. Dlužno tedy dodat, že McManus není neurolog, ale profesor literatury a ve své knize dle recenze na The Chronicle of Higher Education doporučuje poker např. právníkům (pro pochopení, jak může případ vidět protistrana) a vydává ho málem za esenci americké kultury (např. vztah mnoha prezidentů USA k této hře) či dokonce přímo západní civilizace.

Všeprostupující sebeklam

Není cílem tohoto textu pět na poker oslavné ódy, jistě se jím někdo dokáže přivést i na buben. Také nějaký opačný argument pro zařazení pokeru mezi hazardní hry by se nejspíš našel. Lidé, kteří pravidelně sázejí např. sportku, dostihy apod. bývají přesvědčeni, že mají oproti ostatním hráčům nadprůměrný odhad a v dlouhodobém horizontu tedy trochu vyhrávají, v nejhorším „jsou na svém“. To samozřejmě může těžko platit – protože v procesu se strhává „režie“ provozovatele (plus různé daně apod.), nejde ani o hru s nulovým součtem, a většina tedy prodělává.

Kyle Siler z Cornell University zjistil, že také u pokeru je většina hráčů přesvědčena, že vydělává. Teoreticky to může být i pravda (většina trochu vydělá a menšina hodně prodělá; kdyby to platilo, asi by to ale lidi ke hře zrovna nenalákalo), spíše to ale opět nasvědčuje existenci gamblerského sebeklamu. Ovšem nic moc o hazardním charakteru pokeru to de facto nedokazuje: nevíme, zda by to tak nedopadlo i u šachů („vyhrávám o trochu častěji“) a většina lidí je stejně tak přesvědčena, že jsou nadprůměrně atraktivní, inteligentní i nadprůměrně dobří řidiči...

84x 2495x
Fotogalerie
Komentáře (84) Aktualizovat
12.08.2012 13:18 | Autor neznámý

To snad breugheli jen pro ty, kteří si myslí, že na to mají, protože mají šachový titul,  a nemají na profi kariéru. No a my řadoví hráči v klubech si opravdu nemyslím, že bychom na tom mohli vydělávat a hráli to pro peníze.

Ale mistři světa? Nó tak, přeci, dnes? Před dobou Fischera šlo o amatérský sport i pro špičku. Někteří  také říkali K+K, že by denně měli děkovat Bobbymu, jak svým kontraverzním přístupem pro mistry světa peníze vymohl, na čemž právě poté K+K vydělal.
 Za peníze při zápase o mistra světa pro vítěze i poraženého by se nestyděli (možná záviděli) i mistři světa ve věhlasnějších sportech. 
  Takže o žebrácích na Václaváku to opravdu dnes nebude, tos netrefil

No a pokud někdo z mistrů světa dá veškeré své jmení sektě nebo "své" straně, tak se může stát, že o vše přijde, to ano. To přišli i bohatí lidé z jiných oborů. Nebo začne hrát pokr.

12.08.2012 11:20 | Autor neznámý

 Zkuste se podívat na problém z druhé strany. Nejsou šachy také náhodou gambling? Kolik velmistrů zemřelo v naprosté chudobě či dokonce hladem? Který z mistrů světa byl bohatý? Nevidíte v klubech kolem sebe případy těžké závislosti? Nejsem příznivcem pokeru, ale sám se někdy ptám, zda jsou šachy aspoň nějak smysluplné, zda bych dokázal obhájit jejich existenci. Nedokázal a nevěřím tomu, že někdo vůbec ano. Šachy jsou dnes už jen zábavou podivínů, to je nejrozšířenější názor. Jedinou útěchou zůstává ten fakt, že názory na to, co je ještě normální a co odlišné, podivné jsou velmi, velmi různorodé. A že psychiatři dokážou u každého něco nenormálního nalézt.

 

 

11.08.2012 12:55 | Autor neznámý

zase se omlouvam nebyl sem pri smyslech...

11.08.2012 00:10 | Autor neznámý

To je exot domácí ... Který se ale chlubí cizím peřím.

10.08.2012 23:12 | Autor neznámý

( tvrddém hazardu ) ? 99 procent ? drželi huby ? tohle nechápu, pochopte to už konečně...Tímto se magnuscarlsen stává borcem na konec.

10.08.2012 22:54 | Autor neznámý

Gratuluju Jano, si velmi kvalitni Diskuter.

Nechces vydat svoje posty knizne?

10.08.2012 22:20 | Autor neznámý

tohle nechapu,99 procent nadava na clanky o pokeru(tvrddem hazardu)a vy tady diskutujete.kdyby jste drzeli huby tak uz sem o zomhle hazardu psat nebudou.zadna diskuze zadnej poker !!!pochopte to uz konecne

10.08.2012 19:40 | Autor neznámý

jano90: Zase si ty statistiky necucej z prstu. V ani jedné z těch jmenovaných "disciplín" Češi nevedou.

10.08.2012 19:35 | Autor neznámý

Krolop: Odveta ? Mě stačí, jak se potrefená husa ozvala. Na ty různé přivandrovalé ředitele Zeměkoule mám fakt alergii. A s těmi názory typu "ten odpad co sa tam valil z europy za lahkym zbohatnutim nemal IQ" by měl určitě větší úspěch při migraci směrem na východ. U Kima by třeba mohl i občas do stranické prodejny ...

10.08.2012 18:31 | Autor neznámý

re: jano  takže jsi urazil všechny Čechy.Dle mého jasný ban.

10.08.2012 17:57 | Autor neznámý

Jano, ty si teda borec ! Ovšem, jinak si to opět těžce přepískl. Raději nedomýšlím jaká bude odveta !! Před časem jsi tu byl obhajován, když se podobným způsobem do tebe navezl jakýsi český trouba. Váš tehdejší vzájemný dialog byl dle mého názoru na stejné úrovni. Přesto si zde u "místních socek" /dle tvého vyjádření/ našel maximální podporu. A to i u správce tohoto serveru. Tvůj oponent byl následně vykázán. Už tehdy jsem zde uvedl, že jeho vyjadřování i tvé je zhruba na stejné úrovni, tudíž nechápu tu jednostrannost. Pravda nechápal jsem jen já, neboť Češi jsou k hostům úžasně chápaví !

10.08.2012 17:14 | Autor neznámý

giocozo, hase a dalsie gemblerske socky. rovnako ako som nemusel skusat povedzme heroin alebo pervitin aby som vedel o tom ze je to svinstvo, rovnako nemusim skusat ani hazard. Ano, je to jediny spravny pohlad na vec. somare sa ucia na vlastnych chybach, a mudri ludia na cudzich.

K poznamke ku exotom z inych krajin - pozrite sa najprv na tu svoju. vediete svetove statistiky v pocte automatov na obyvatela, uzivaniu drog, a spotrebe alkoholu. Svetova spicka by som povedal. Tak este robte reklamu dalsej hazardnej hre na servery ktory navstevuje aj mladez. Gratulujem. Idioti.

10.08.2012 15:14 | Autor neznámý

Ano, neplodná je, ale jen díky tobě, protože si myslíš, že jedině tvůj názor je jediný možný. Tvoje argumenty jsou chabé, navíc se týkají úplně něčeho jiného( článek nebyl o automatech, ani drogách), tvé zkušenosti s pokerem jsou téměř nulové, navíc si pleteš pojmy s dojmy. Člověku, který má tendenci se neustále vyjadřovat k věci, které nerozumí, říkáme my v Česku, žvanil.

Navíc nikdo zde nepěje chorobné ody na poker, jen se zde většině zdá, že jenoduchá a blbá hra to rozhodně není, to je vše a těžko jim to vyvrátí člověk s minimálními zkušenostmi, který ujíždí na diskuzích, aby si honil možná jen ego, kdo ví a naj večer mu připadá, když zažije orgasmus s ,,bábenkou,,.

10.08.2012 15:12 | Autor neznámý

jano90: O sázce s kamarádem už jsi psal, jak si švindloval s programem, takže o tom nemá smysl se bavit. Možná bys ty své vývody měl posílat do jiného fóra, psychologického. Oni by ti už nějakou tu diagnózu také stanovili. Ty tvé příspěvky mi připomínají úsloví: "Vždy se najde nějaký eskymák, který pro obyvatele Konga sepíše směrnice, co mají dělat v době tropických veder", co takhle, kdybys šel radit do brusele? Vlastních exotů tu máme dost, z jiných zemí je dovážet opravdu nepotřebujeme ...

10.08.2012 15:10 | Autor neznámý

re:jano90 v podstatě sis sám odpověděl .Jestli v lečebně je určité % lidí z populace(jak říkáš právnici,podnikatelé,doktoři),kteří tam jsou na léčení se závislosti na alkoholu,drogách i gamblingu.Tak stejné % lidí se najde i v pokru.Takže nevím co na tom vidíš nenormálního.

Stejné % bys našel i mezi jinou skupinou lidí.Např. fotbalisti,popeláři,sekretářky apod.

10.08.2012 13:39 | Autor neznámý

 za naver tejto neplodnej diskusie:

 
Rada pre vsetkych co uvazuju o hrani pokru. Populaciu mozme rozdelit na dve casti. Jedna ma silne geneticke predispozicie stat sa patologickymi hracmi, fetakmi, alebo alkoholikmi, druha nema. Tipnem si asi spravne ze nikto z vas na takom vysetreni nebol, a ci je nase zdravotnictvo vobec take moderne ze by take vysetrenie dokazalo spravit. Ak ste presvedceni ze chcete skusit hrat poker, tak je to vlastne taka zivotna stavka. Ak je pravda co tvrdi jeden pokerportal na svojej stranke, ze vraj "len" 5% hracov online pokru je patologickymi hracmi, tak pri tejto zivotnej stavke mate pravdepodobnost ze si najdete fajn neskodnu zabavku je 95%, a to ze si totalne znicite zivot 5%. Kazdy dvadsiaty z vas sa prepadne medzi totalnu spodinu chorobnych hracov, ktori nielen znicia zivot sebe, ale aj svojej rodine. Takze pozor. Prehra v tejto zivotnej hre moze byt velmi kruta. Keby existovala taka realityshow, kde by nahodne zo sto ucastnikov vybrali 95 ktori by vyhrali par tisic eur, dajme tomu aj par milionov, a piatich ostatnych by obesili, zucastnili by ste sa?
Nie, inteligencia ani vzdelanie vas nemusi ochranit. Chodte sa pozriet do liecebni, kolko pravnikov, doktorov, byvalych uspesnych podnikatelov tam najdete. Je to dane fyziologicky. Vedomosti z matematiky, fyziky, alebo schopnost riesit logicke ulohy neovplyvni chemicke reakcie v mozgu.
 
Majte sa, vela rozumu vam prajem do dalsieho zivota, a nepocuvajte prosim vas tie chorobne ody na poker od chorobnych hracov.

10.08.2012 13:03 | Autor neznámý

 radsej arogantny osel, ako poveceroch miesto orgazmov s babenkou zazivat orgazmy pri hrani pokru.

Nemam smulu ze si nezahrajeme, ale stastie ze viem zmysluplne travit svoj zivot.

10.08.2012 12:09 | Autor neznámý

 Jano90: Ty jsi prostě arogantní osel (ano hraju poker, tak si to můžu dovolit, když jsem pro Tebe hlupák :) )

Ale máš smůlu, asi si nezahrajem, protože hraju jen FR, tak bys musel sehnat ještě 8 lidí :)

10.08.2012 10:38 | Autor neznámý

 ach boze, kolko nastvanych zavislakov. pre rozumneho cloveka varovanie kam gamblovanie speje. odporucam dat si aspon na rok pauzu v liecebnom ustave, a potom abstinovat, abstinovat, a abstinovat.

10.08.2012 00:43 | Autor neznámý

 Tezko  rict, proc lidi kecaji do neceho o cem nemaji ani paru.

 

Re Z. Janda: mozno som naozaj uplne blby, ale nechapem, aky je rozdiel v tom, ci si niekdo zaraba na zivobytie hranim pokeru, hranim sachu, skakanim do vody, behanim, strielanim do umelych holubov, hranim futbalu a pod.

Toto je uplna pravda. 

 

 

08.08.2012 16:24:49 | Wir

 

Jen mala poznamka, vubec nechapu ty, kterym vadi, ze se clanek o pokru obcas objevi na sachovem serveru. Prece si prectu uz v nadpisu, ze jde o poker, a clanek dal nectu a hlavne ani NEKOMENTUJI. Neco jineho by bylo, kdyby clanek mel nadpis treba "Novinky v zahajeni" a pak pojednaval o tom, zda poker je ci neni hazard - to by pak takova kritika byla miste, ale takto je cilem spis vyvolavat spory za kazdou cenu.

Timto by se meli ridit uplne vsichni!!!!

 

 

08.08.2012 17:21:47 | jano90

 

 k mojmu vyjadreniu ku pokru - ze je to stupidna hra. som mal stavku s kamaratom, .......

 

NAvrhuju zapas na 500 turnaju, pripadne 5000 hand cashgamu, a garantuju ti, ze te znicim.

 

na to aby som vedel zhodnotit hlupu hazardnu hru pri ktorej sa nic nerobi iba vylozi par kariet na stol ju snad nemusim hravat. je to jednoznacne hazardna hra lebo sa hra o peniaze, sposobuje rovnako zavislost ako hranie automatov, alebo tipovanie sportovych vysledkov takze sa jedna o gambling. hlupa hra pre hlupakov. 

 

Toto me dycky dokaze vytocit uplne nejvic.

ANO automaty sou gambling, sou nastaveny tak, aby NIKDO dlouhodobe nevyhral, na tom se shodneme!!! Ale tipovani na vysledky neni gambling, existuje tzv valuebetting a kdyz mas lepsi znalosti nez bookmaker tak dlouhodobe vydelavas.

A poker pokud mas dostatecny skill tak v dlouhodobem meritku vydelavas.

Takze priste az budes prirovnavat poker k automatum, tak bez pred zrcadlo a profackuj se. 

diky a predem se omlouvam za preklepy

KK

 

 

 

 

 

 

10.08.2012 00:37 | Autor neznámý

 Tezko  rict, proc lidi kecaji do neceho o cem nemaji ani paru.

 

Re Z. Janda: mozno som naozaj uplne blby, ale nechapem, aky je rozdiel v tom, ci si niekdo zaraba na zivobytie hranim pokeru, hranim sachu, skakanim do vody, behanim, strielanim do umelych holubov, hranim futbalu a pod.

Toto je uplna pravda. 

 

08.08.2012 16:24:49 | Wir

 

Jen mala poznamka, vubec nechapu ty, kterym vadi, ze se clanek o pokru obcas objevi na sachovem serveru. Prece si prectu uz v nadpisu, ze jde o poker, a clanek dal nectu a hlavne ani NEKOMENTUJI. Neco jineho by bylo, kdyby clanek mel nadpis treba "Novinky v zahajeni" a pak pojednaval o tom, zda poker je ci neni hazard - to by pak takova kritika byla miste, ale takto je cilem spis vyvolavat spory za kazdou cenu.

Timto by se meli ridit uplne vsichni!!!!

 

08.08.2012 17:21:47 | jano90

 

 k mojmu vyjadreniu ku pokru - ze je to stupidna hra. som mal stavku s kamaratom, .......

 

NAvrhuju zapas na 500 turnaju, pripadne 5000 hand cashgamu, a garantuju ti, ze te znicim.

 

na to aby som vedel zhodnotit hlupu hazardnu hru pri ktorej sa nic nerobi iba vylozi par kariet na stol ju snad nemusim hravat. je to jednoznacne hazardna hra lebo sa hra o peniaze, sposobuje rovnako zavislost ako hranie automatov, alebo tipovanie sportovych vysledkov takze sa jedna o gambling. hlupa hra pre hlupakov. 

 

Toto me dycky dokaze vytocit uplne nejvic.

ANO automaty sou gambling, sou nastaveny tak, aby NIKDO dlouhodobe nevyhral, na tom se shodneme!!! Ale tipovani na vysledky neni gambling, existuje tzv valuebetting a kdyz mas lepsi znalosti nez bookmaker tak dlouhodobe vydelavas.

A poker pokud mas dostatecny skill tak v dlouhodobem meritku vydelavas.

Takze priste az budes prirovnavat poker k automatum, tak bez pred zrcadlo a profackuj se. 

diky a predem se omlouvam za preklepy

KK

 

 

 

 

09.08.2012 20:20 | Autor neznámý

Jano90: podle vlastních slov jsi vystudoval matematiku a zabýval jsi se statistikou. A po hodinovém ! hraní pokeru děláš závěry ... Kolik jste sehráli hand, 50 ? 60 ? Měl bys vrátit diplom :)

 

09.08.2012 18:52 | Autor neznámý

O drogách víme jaké mají složení, co způsobují a známe i odstrašující příklady, ale zjednodušenému popisu pokeru vysokoškoláka jana90, jako o hloupé, hazardní hře, kde se nic jiného nedělá, než, že se vyloží pár karet na stůl, se musím pousmát. Ano, šachovému laikovi se také zdají šachy nudné, protože se tam nic jiného nedělá, než, že se potahuje figurkama. Od vzdělaného člověka bych čekal nějaké rozumné argumenty a né jen dokolečka opakování o hazardu, gamblu, hloupé hře atd.

09.08.2012 18:42 | Autor neznámý

Zdeněk Janda, jano90:  http://www.youtube.com/watch?v=BNsrK6P9QvI

09.08.2012 18:25 | Autor neznámý

V předchozím příspěvku mi vypadlo slovo "objektivně" sorry.    /objektivně hodnotit/

re:Jano90 Taky mi není jasné kam zařadit 35 milionů lidí ,kteří hraji na facebooku zynga poker o virtuální peníze.Jsou to gamgleři,hlupáci?

 

09.08.2012 18:15 | Autor neznámý

Tak hodnotit kvalitu filmu který jsem neviděl je sjkutečně absurdní. Můžu z nepřímých indicií usuzovat že ten film je blbost a nejít na něho ale těžko se můžu hádat s někým kdo ho viděl o tom, jestli je dobrý nebo ne.

Čili já si drogu nikdy nedám, nemám to zapotřebí, ale nebudu se s feťákem hádat jestli je dobrá nebo ne.

09.08.2012 18:05 | Autor neznámý

 ale inac bohova argumentacia - ze nemozem hodnotit poker ked ho nehravam. to ako fetaci obhajuju marihuanu a ine drogy pred ostatnymi ze vsak ich neskusili tak ich nemozu hodnotit. uplne presne rovnaky typ argumentacie fetosov a gamblerov. 

09.08.2012 18:02 | Autor neznámý

 sachy a poker niesu podobne hry. hra kamen papier noznice a poker su podobne hry.

na to aby som vedel zhodnotit hlupu hazardnu hru pri ktorej sa nic nerobi iba vylozi par kariet na stol ju snad nemusim hravat. je to jednoznacne hazardna hra lebo sa hra o peniaze, sposobuje rovnako zavislost ako hranie automatov, alebo tipovanie sportovych vysledkov takze sa jedna o gambling. hlupa hra pre hlupakov. 

09.08.2012 17:09 | Autor neznámý

re:jano90 "ten odpad co sa tam valil z europy za lahkym zbohatnutim nemal IQ" co to je za názor.   Že jste nikdy neviděl některé skvěle filmy ,to je vaše chyba.

re:jano,Janda,krolop a další .Těžko můžete hodnotit článek ,když jste poker nikdy nehráli.Taky těžko můžete hodnot jestli je poker hazard,gambling.Informace o tomto máte jen převzané od někoho ,kdo s největší pravěpodobností poker taky nehrál  a nic o tom neví.

Já to hodnotit můžu.Šachy a poker jsou hodně podobné hry.A struktura pokrového turnaje je o mnoho spravedlivější než šachy. Poker není hazard ani gambling,ale souhlasím,že většina hráčů peníze prohrává a někteří mohou i zruinovat.

 

09.08.2012 17:06 | Autor neznámý

jano90: A koho zajímá nějaká závislost? To si prostě jen příroda hledá cestu, jak zlikvidovat slabé jedince ... Na jedné straně je svoboda a na straně druhé státní paternalismus, kdy si kdejaký blb myslí, že ví lépe, co jiným prospívá ...

09.08.2012 17:06 | Autor neznámý

Tak se mně zdá, že tu někdo trpí syndromem vlastní geniality. Poker sice není exaktní věda, ale co vím tak to je ,,gambl,, jen z nějakých 30 %, zbytek je převážně dovednost. O pokeru, nemyslím zde jen variantu No Limit Holdem, ale i Omaha, Razz a další, bylo napsáno a ještě určitě bude, mnoho knih, existují výuková videa, pokerové periodika, hráči rozebírají svoji hru na diskuzních forech atd. Poker v součastnosti hrají i ženy a rozhodně nejsou považovány za gamblerky. Poker je společenská hra a zahrát si ji může za dostupnou částku, rovnající se cca návštěvě kina s večeří téměř každý. Poker není jen o blufování, je také o trpělivosti, správném načasování, čtení soupeře, zkušenostech, schopnosti spočítat si, jestli je dorovnání profitabilní atd.,atd. Není náhoda, že právě šachisté dosahují v téhle hře dobrých výsledků.

Pokud existují v šachách tři fáze partie, zahájení, střední hra a koncovka a na to se nabalují další podskupiny, jako prvky stálé a přechodné převahy, technika, taktika, propočet a spousta dalších, tak v pokeru je to obdobné. Je zde hra na flopu, po flopu, na turnu, na riveru, je zde hra přízpůsobená různým fázím turnaje, počtu hráčů u stolu, velikosti stacku, charakteru stolu a dalším a dalším kritériím.

Dnes může být člověk závislí na čemkoliv a svést to na poker je slaboduché. Připadá mně to jako hon na čarodejnice. Nemyslím si, že by poker byl zase něco extra, ale přijde mě určitě chytřejší, než třeba jiné počítačové hry nad jejichž případnou reklamou by se zde určitě nikdo neohradil.

09.08.2012 15:15 | Autor neznámý

 Capek - pravda je. nevidel som superstar, cs hlada talent, farmu, raj, plaz, panelak, kdo huli ten umi, gaisenovcov, mojsejovcov, prci prci prcicky, a inych kopu stupidnych serialov, filmov, reality show, a predsa si dovolim tvrdit ze su to totalne kraviny.

poker nehram pretoze je to primitivna hra. nemusim ho hravat aby som to vedel. skoncil som matematicky odbor na vs, statistike som sa dost venoval. mozem si dovolit tvrdit ze poker je primitivny gambling. tie vagne kecy o tom aka je to fajn hra, lebo existuje moznost blufovat, a usi mat clovek pri tom pevne nervy - to mozte porovnavat so sachom potom aj hranie skrupiniek, alebo kamen papier noznice.

okrem toho, asi ste este nepoculi o patologickych hracov. ze zavislost na hrani sa lieci omnoho tazsie ako zavislost na heroine. clanky propagujuce gambling su na sachovom serveri vyslovene nechutne.

09.08.2012 15:05 | Autor neznámý

Re giocozo:

09.08.2012 13:38 | Autor neznámý

Myslet neznamená vědět a tak jen doufám, že jano 90 zde vyjádřil jen svůj názor a nepovažuje svoje mínění za svatou pravdu. Můj názor je zase ten, že člověk s minimální mi zkušenostmi a znalostmi pokerové hry, jímž dotyčný evidentně je a sám se k tomu i přiznal, může jen stěží vyplodit fundovaný příspěvek k dané problematice. Co se týče dalších karetních her, tak například licitovaný mariáš mně nepřijde vůbec ,,sprostý,,.

Samozřejmě je otázka, jestli články o pokeru patří, byť jen v zanedbatelné míře, na šachové servery. Asi takhle, pokud bude jednotlivce, či šachový oddíl sponzorovat firma, která nemá se šachama nic společného a bude zato chtít 5 minutový proslov před každým zápasem, aby představila sebe a své produkty, také to myslím nebude nikomu vadit. Těch sponzorů zase v současné době moc není a pokud existuje nějaký způsob, jak přes poker do šachů ,, nalít,, nějaké peníze, tak já říkám sem s ním.

 

09.08.2012 12:25 | Autor neznámý

Příspěvky jano90 mi silně připomínají některé reakce na csfd.cz typu : "Film jsem neviděl, ale je to totální kravina !"

Stejně tak jano90 : "Poker nehraju, ale je to debilní a primitivní hra !"

09.08.2012 10:47 | Autor neznámý

svindloval som ale so svojim programom, ktory som vymyslel ja, takze som vyhral opravnene 

myslim ze pre ludi je uzitocnejsie ako odhadovat sance v nejakej primitivnej kartovej hre radsej sudovat matematiku, a statistiku.

je o tom popisane dost clankov ako patologicky gambleri veria ze maju pre danu hru nejake zvlastne schopnosti a znalosti. 

pokial sa chce niekto odreagovat pri kartach, odporucam bridz, a pre tych sprostejsich marias. poker je cisto hazardna hra ktora sa hravala v amerike pretoze ten odpad co sa tam valil z europy za lahkym zbohatnutim nemal IQ na nejaku zlozitejsiu hru.

 

09.08.2012 05:37 | Autor neznámý

Pavel Háse :

08.08.2012 18:34 | Autor neznámý

Poker je prostě hra, která učí blafovat a zachovat pevné nervy. A to se hodí do šachu i do života.

08.08.2012 18:12 | Autor neznámý

Pan Háse má docela pravdu, ale pravdu má i pan doktor Janda. Je docela zvláštní, že když je něco o ničem, tak se o tom tak pěkně píše !  Vždyť i ten slavný poker je tak trošku o ničem, tedy pokud jej chceme srovnávat s šachem !

08.08.2012 17:53 | Autor neznámý

jano90: A co je na tom za poučení, když vy jste švindloval v pokeru s nějakým programem, zatímco on v šachách Rybku, nebo alespoň mobil nepoužil - a pokud jste hrál na slepo, také by mohl? V tomhle pojetí jsou i šachy naprosto stupidní hra ...Poker je náhodou také dobrá hra, protože učí odhadovat šance - možná ten váš známý umí poker daleko hůře, než si sám myslí ... Pro život je možná užitečnější, než celé šachy. Vůbec nechápu zde ty vášně, jednou za měsíc či dva se zde objeví článek o pokeru, procentuálně tak maximálně 2% zdejších článků - a příspěvků u nich je skoro vždy nejvíc, ale o "ničem". Jestli je to placená reklama, tak to snad nemusí nikoho trápit ...

08.08.2012 17:21 | Autor neznámý

 k mojmu vyjadreniu ku pokru - ze je to stupidna hra. som mal stavku s kamaratom, nadsenym hracom pokru - dali sme si dvojboj. partiu sachu, a poker. o rovnaku stavku - v kazdej hre 100 eur. sach som hral naslepo, nakolko bol amater, to som si bol isty ze vyhram a tak sa aj stalo. poker sme hrali online, aby som nepodvadzal s miesanim kariet, co som sa naucil na strednej pri castych partiach sedmy osmovej. pustil som si program ktory mi daval rady podla pravdepodobnosti ci mam zlozit alebo pokracovat. poker som hral prvykrat v zivote. stacilo ze mi isli nahodou o trosicku lepsie karty a nemal som problem ho obrat behom hodiny o dalsich sto eur. ziadne "znalosti" o ktorych su gambleri tak skalopevne presvedceni mu nepomohli. vyhru som mu dalsi den vratil, ako poucenie to stacilo.

08.08.2012 17:03 | Autor neznámý

 no tak predsa ucime svoje decka sach, lebo je to vcelku uslachtila hra, ukazeme im server nss.cz kde sa mozu docitat vela zaujimaveho, a drb ho tam - clanok kde sa stavia stupidne gamblerstvo na uroven sachov.

08.08.2012 16:57 | Autor neznámý

krolop - clanku o sachovem deni je tu spoustu a nikdo je nekomentuje. Clanek o pokru je tu proste navic - nikdo te nenuti jej cist a hlavne je zahodno, pokud jsi clanek ani necetl a pokr nemusis, tak jej taky NEKOMENTOVAT!

08.08.2012 16:48 | Autor neznámý

Re: Wir -  A já zase nechápu, když vstoupím na velmi známý  a četně navštěvovaný šachový server. Asi s naivní touhou být mezi šachisty a dočíst se něco zajímavého o  šachovém dění. A hle ! Je tu opět ten divně podbízivý poker ! Poker jistě není hloupá  /a už vůbec ne stupidní / hra jak píše Jano 90. Jenže já ho prostě nechci ! A vůbec ho nechci tam kde očekávám šachové pobavení a odreagování. Nevím, lze to pochopit ?

 

08.08.2012 16:24 | Autor neznámý

Jen mala poznamka, vubec nechapu ty, kterym vadi, ze se clanek o pokru obcas objevi na sachovem serveru. Prece si prectu uz v nadpisu, ze jde o poker, a clanek dal nectu a hlavne ani NEKOMENTUJI. Neco jineho by bylo, kdyby clanek mel nadpis treba "Novinky v zahajeni" a pak pojednaval o tom, zda poker je ci neni hazard - to by pak takova kritika byla miste, ale takto je cilem spis vyvolavat spory za kazdou cenu.

08.08.2012 15:36 | Autor neznámý

podobne ako su mi ukradnuti fetaci ktori fetuju dakde skryti vo svojich brlohoch, ale vadia mi ked pisu stupidne clanky a prispevky do diskusii o marihuanach a inych fetoch, mi ani gambleri nevadia ked gambluju, a nikoho tym neobtazuju, je to iba ich osobna tragedia, ich dan za hlupost, ale vadi mi ked pisu propagacne clanky o gamblovani.

poker je strasne stupidna hra, porovnavat so sachom nema vobec zmysel.

jedine v pripade bleskoveho sachu cez internet, za urcitych okolnosti sa moze vytvorit zavislost na hrani rovnako ako existuje zavislost na inych pocitacovych hrach.

co sa tyka profesionalneho sportu, je to cele nezmysel. aby sa dospely clovek cely zivot venoval presuvaniu figurok po sachovnici, nahananiu kusu gumy po lade, nezmyselnemu behaniu po stadione sa mi zda ako mrhanie ludskym talentom. sport by mal byt relaxom pri vykonavani zmysluplnej cinnosti, a nie zivotnym poslanim.

08.08.2012 14:20 | Autor neznámý

Re Inconnu:  Suhlasim s Vami. Avsak poker naozaj nemusi byt hazard, jeden z vybornych hracov vlastni lodiarsku spolocnost a poker berie naozaj ako relax, pri ktorom dokonca cosi aj zarobi a keby aj prerobil, tak ho to vzdy vyjde lacnejsie, ako jeho manzelka... Teraz som si vlastne uvedomil, ze manzelstvo je asi omnoho vacsi financny hazard ako cokolvek ine - pricom sance na vyhru radsej ani nie su zverejnene! 

 

 

08.08.2012 12:58 | Autor neznámý

Pane Jando, to co říkáte, je nepochybně pravda a pěkně jste vystihl jádro problému. Ale zapomínáte, že lidé potřebují nějakou drogu a naději. Že je hazard pro většinu naděje lichá, je logické, ale který sázkař (např.) nechá sázení jen proto, že mu vyčíslíte šanci na výhru?

08.08.2012 12:49 | Autor neznámý

re tmw - hezká a společensky přínosná jsou např. i povolání rentiér nebo celebrita. To už je snad přímo poslání...

08.08.2012 11:31 | Autor neznámý

Re Z. Janda: mozno som naozaj uplne blby, ale nechapem, aky je rozdiel v tom, ci si niekdo zaraba na zivobytie hranim pokeru, hranim sachu, skakanim do vody, behanim, strielanim do umelych holubov, hranim futbalu a pod. Vobec mi to nevadi a dokonca pri  urazoch profesionalnych sportovcov lutujem, rovnako ako lutujem tych, ktori su zavisli na hocicom (a zase mi je jedno, ci je to alkohol, automaty aleho hranie kariet).

A stale som presvedceny, ze je lepsie byt mlady, bohaty a zdravy ako stary, chudobny a chory. Ak ked uz nie som ani mlady, ani zdravy a nikdy som nebol ani bohaty... 

 

08.08.2012 10:43 | Autor neznámý

Re JD - tak ještě jednou, natvrdlým nounejmákům (jak říkal můj otec : Je to jak u blbejch)  - vůbec jsem nemínil diskutovat. Názor jsem neřekl na OBSAH článku (ten mě nezajímá a nezajímal )  , ale na ÚČEL . To jsem napsal. Co je na tom k nepochopení ?

Ptal jsem se kdysi Štěpána (a podobných fanoušků  pokeru)  , když se chlubil, že "vydělal" víc peněz pokerem , než šachem,  zda-li je jeho životní krédo: "Práce je poslední zoufalá možnost, jak přijít k penězům" . Odpovědi jsem se nedočkal.

re Drahil - čekal jsem (a čekám ) podobný článek  , jak všichni můžeme "zbohatnout" na burse. S tím pornoserverem dobrý nápad ..

Na odlehčení off topic  : minulý týden jsem měl debatu s jedním starším pacientem, rozhovor byl přibližně tento:

nn - doktore, nepůjdete brzo do důchodu, že?  Co by s námi bylo?

já - no,nechystám se do něj jít,  zatím se cítím poměrně dobře. A mladí nástupci jsou v nedohlednu . Ale třeba se nějakým zázrakem nějaký objeví..

nn - a ti mladí , budou umět vás nahradit? Budou něco umět ?

já - ano , poker 

nn - doktore , Vy si děláte srandu..

já - vůbec ne  ... 

 

 

 

07.08.2012 16:56 | Autor neznámý

Nevím co máte proti pornu. Vždyť kvůli tomu byl snad internet vymyšlený, ne?

07.08.2012 16:53 | Autor neznámý

Drahil: Zajímavý nápad, zkuste napsat návrh na nějaký pornoserver. Když to projde, my se tu občas podíváme a NŠS bude mít víc peněz, takže by občas nějakou partii zde mohl okomentovat třeba Garry ...

07.08.2012 16:28 | Autor neznámý

re:Drahil docela zcestný názor,protože šachy hrají i děti a na šachové stránky chodí i děti,tak tam těžko může být pornografie.

re:Vuorin souhlasím ,těžko s panem Jandou diskutovat.

07.08.2012 14:45 | Autor neznámý

Re: HH napsal:"Poker mi nevadí, patrně je pro tento server z nějakého důvodu výhodné o něm zde psát a my to máme zadarmo, tož respektujme rozhodnutí editora ". Takže máme vlastně kliku, že na novoborským nás krmí pokerem a ne třeba pornografií, protože si shodou okolností platí inzerci pokerové servry a ne třeba ty pornografické... :-))

07.08.2012 13:48 | Autor neznámý

Je sice hezké, že Jandův příspěvek je v základu pravdivý (v obecném formátu), těžko ho ale brát vážně, když z každé věty lze poznat, že Janda netuší o čem mluví:-)).

07.08.2012 12:48 | Autor neznámý

Re vaja – to je ono, když lékař klientovi něco poradí , doporučí , obvyklou  reakcí je z 90% smích. To je můj každodenní chleba. Za několik nebo mnoho let mi těch 90% nemyslících smíšků řekne, že lékař či lékaři měli pravdu. To je již zpravidla  pozdě. Ve svém příspěvku jsem  citoval (ten článek byl nepoměrně delší , jen jsem citoval úvod) lékařské kapacity. Kdo nechce chápat , ať nepřemýšlí.

Souhlasím s Bondem (už to psal kdysi , pamatuji si to ) – zde můj osobní názor,který nikomu nevnucuji - cílem pyramidových her, pokeru a pod. je nalákat co nejvíce koko.ů (redakce promine,ale vhodnější výraz mě nenapadá) , aby na nich  vydělali ti „nahoře“ . Já v tom žádný rozdíl nevidím.
Nabídnul jsem pohled na věc i z jiné stránky, lékařské . Berte, neberte , kašlete na to .  Jen mi, fanoušci pokeru, nesrovnávejte tento hazard s naší královskou hrou , kde štěstí a náhoda hrají malou roli. Jinak se tímto tématem nehodlám zabývat (tento článek,ale i předchozí články  , jsem opravdu nečetl,nezajímají mě,jen mě svým nadpisem otravují , když hledám šachové novinky ) , momentálně  Olympiáda v TV nabízí zajímavější témata.

06.08.2012 23:13 | Autor neznámý

 Jando, ten svuj pripevek myslis vazne?

„U nás sice jednoznačně převažují hrací automaty, ale i na nich je poker nainstalován.

Po teto casti sem se zacal hlasite smat, co je komu do nejake pseudohre na automatu?

06.08.2012 20:57 | Autor neznámý

Ale faktem je, že při boji o ELO body aspoň nezkrachujete (tedy pokud to neděláte stejným způsobem jako Hofírek starší )

06.08.2012 20:05 | Autor neznámý

Bond má samozřejmě s těmi šachovými turnaji pravdu.

A jak si notoval před obědem s Honzou H, také pravda, největší hazard v šachu je o elo. Vždyť se podívejte, jak v Pardubicích se při hlavním turnaji léta potuloval Mamedjarov, Movsesjan a další. S penězi by se nějak s pořadateli dohodli, ale nemohli hazardovat kvůli svému elu. Takový výbuch by znamenal třeba -60 a 2 roky návratu zpět (šílené, že). Ze stejného důvodu neuvidíme v hlavním turnaji Davida a Viktora a při tomto počítání (na rozdíl od tenisu, kde Nadal prohraje s naším hráčem, stým na žebříčku, a neublíží mu to ..moc/vůbec).

Bohužel, bude-li bleskové a rapid elo v oblibě a budou-li mít nejlepší hráči zájem si co největší elo udržet, zvýšit (postupy a pozvánky na TOP turnaje), přestaneme je vídat na jednodenních pouťákách (obdobně se budou obávat jeho ztráty jako klasického ela). Výpočet se měl renovovat (již dříve to zaznělo) a zrodem rapid a blic ela měla FIDE šanci, bohužel je příliš konzervativní. Možná se tomuto teď smějete, ale během roku, dvou opravdu nejlepší hráči, ke škodě všech. Prostě nebudou chtít hazardovat.

06.08.2012 19:19 | Autor neznámý

Bonde tvé názory na šachové turnaje a ceny mě vždy pobaví.Nebylo by tedy lepší hrát uplně bez cen,jen by jsi poslal určitou částku na konto lepšího hráče?

06.08.2012 18:10 | Autor neznámý

@JD: Když budeš hrát poker o zápalky, tak to hazard není, protože nic neriskuješ. Když budeš hrát blicky o peníze, tak to hazard je, protože oba soupeři předpokládají, že můžou vyhrát. Pokud budeš hrát šachový turnaj kde jsou nějaké vklady a ceny, tak to v podstatě hazard není, protože většina hráčů počítá s tím, že se jim vklad nikdy nevrátí a ti nejlepší zase najisto počítají s cenou. Čili ani jeden z nich nehazarduje. A prachy do toho dávají proto, aby jim silnější hráši udělili lekce. U pokerového turnaje je zase nějaká úzká skupina profíků, kteří najisto počítají se ziskem, úzká skupina movitých začátečníků, kteří si to zaplatí jen aby si mohli zahrát proti těm profíkům a pak převážná většina hráčů, kteří víceméně oprávněně doufají ve výhru. To jsou právě ti hazardéři

06.08.2012 18:00 | Autor neznámý

No, nevím jak kdo, ale já nepotřebuji poker na to abych mělo rád či  hrál šachy.

06.08.2012 17:53 | Autor neznámý

re:Janda,Krolop Je to reklama,nemusíte článek číst přeci.Pokud ,ale tento článek vám zaplatí článek o šachu,např. ze šachové historie ,tak by jste měli být rádi né?

Poker nemusíte hrát o peníze,můžete si zahrát jen tak nějaký freeroll zadarmo.A závislost to jako by jste tvrdili o hráčích mariaše,bridže ,že jsou závislí.Uvažujte trochu co tu napíšte. Dalo by se řící i o šachistech ,že jsou závislí ,když hrají 24 v kuse blicky?

re:pan Bražina myslim,že historie takové případy zná.Jak jsem psal ,když budu hrát blicky se Štepánem o 100,- s flem tak je to hazard?A když budu hrát s tebou poker o zápalky ,tak je to co,hazard?

re:ata v pokru přeci máš dostatek informací,ke správné hře.A hodně dobří hráči ti jsou schopni ti řici přesně jaké máš karty.

06.08.2012 16:25 | Autor neznámý

Pane Háse, přiznám se, že jsem četl Babičku od Boženy Němcové mockrát. Nikoliv však proto, že by se mně tento klenot české literatury tak líbil. Ba, právě naopak. Měl jsem jisté problémy tuto knížku jednou provždy dočíst ! Ne, nelíbí se mně. Stejně tak se mně nelíbí Máchův Máj. Není to však chyba Máchy, ale moje. Nerozumím mu. Přesto, si Boženy Němcové velice vážím už jen pro ty krásné pohádky a ten její přetěžký český osud. Vždyť právě ona je jedním z dokonalých symbolů i prototypů opravdového českého člověka. Na jedné straně vynikající intelektuál a na druhé straně chudák, téměř žebrák, který má bohatý jen ten svůj pohřeb ! Ano, teprve až po její smrti se ji "soukmenovci" - "čecháčkové" dokázali složit a vybrat peníze nikoliv na její důstojný život, ale jen okazalý funus !

A protože jsem jen primitiv, tak říkám: ,, Běžte s tím pokerem třeba do prdele, ale na nejlepší šachový server určitě nepatří !"

06.08.2012 15:53 | Autor neznámý

re JD - ze mě vztek vůbec nemluví . Jen nechápu,proč zde, na serveru,který má abici se stát nejpopulárnějším ŠACHOVÝM serverem, je zde dán prostor takové zhůvěřilosti, jako je poker . Ty mají mít prostor jinde , souhlas s Drahilem,ta reklama nahoře stačí. Iritují mě učené kecy o tomto hazardu (vůbec srovnání s šachem nesnese) , kterého já řadím na úroveň pyramidových her , hracích automatů nebo "hraní" na burse. Je to pouze o náhodě,štěst , kdy se mnohdy přestírá , že "něco" mám , a ve sktutečnosti mám "kulový" . Neznám doktora , který má pochopení k závislosti třeba na nikotinu , potažmo závislosti na hazardu- potažmo pokeru. Je to stejná závislost, jako u nikotinu , to si nenalhávejte .

Závislíkům na pokru ještě jednou nabízím článek , a i když vím,že je to zbytečné , přesto doufám,aby se na těmi slovy zamysleli :

Stoupající obliba pokeru, v němž jde mnohdy o nemalé peníze, má ale i své zápory. Především jde o závislost, která může skončit až ústavní léčbou. Své o tom může říci expert přes závislosti na hazardních hrách, primář bohnické psychiatrické léčebny v Praze Karel Nešpor.
„U nás sice jednoznačně převažují hrací automaty, ale i na nich je poker nainstalován. A poker beru za hazardní hru. U takových her je nejstrašnějším okamžikem každého patologického hráče okamžik, kdy začne vyhrávat, což je cesta do pekel. Tam může mít pocit určité výlučnosti a geniality, ale pak to nabere obrátky a malér je na světě,“ upozornil Nešpor.
Nějaké větší vlny pokerových „závisláků“ si však zatím nevšiml. „Je třeba si ale uvědomit, že než se vytvoří patologické hráčství a než se ten člověk zadluží, tak to chvíli trvá. Pokud tedy nyní v naší populaci taková epidemie běží, tak musíme počkat, než lidé dospějí k závěru, že jim ty dluhy přerostly přes hlavu a budou se chtít léčit,“ uvedl Nešpor.
To, že i mezi fanoušky pokeru mohou být potenciální Nešporovi pacienti, nepřímo připustil i Kruška. „Poker je fenomén a svědčí o tom i diskuse mladých na internetu. To jsou šílenci. Když to ale sleduji, tak si říkám, aby jim to nepřerostlo přes hlavu. Jsou to nadšenci a pokerem žijí. Mně jako zástupci starší generaci už přijde, že je to trochu přes čáru,“ přiznává.

06.08.2012 14:26 | Autor neznámý

 mi vadi... nevim jestli se kvuli prohranym hram v sachach lidi byli schopni zabit, nebo se naprosto zruinovali, znicili sebe a sve rodiny. poker je proste hazard at si kdo chce rika co chce...

06.08.2012 14:22 | Autor neznámý

Bledá Tvář: Myslím, že po letech to hrozné tajemství už mohu přiznat: "Nikdy jsem nečetl Babičku!" A to navzdory velkému tlaku všech těch otravných češtinářů a češtinářek, kteří místo toho, aby mladé pořádně naučili sloh a pravopis, otravují žáky a studenty povinnou četbou všelijakých ... Úryvky samozřejmě znám, včetně toho, co říkala paní Kněžna o babičce ... Snad proto, že jsem Babičku nečetl, mi nijak zvlášť nevadí ani (občasné!) články o pokeru na šachovém serveru. Stejně jsme všichni závisláci.

06.08.2012 13:44 | Autor neznámý

Už babička mi říkala, že karty jsou "Čertovy obrázky".. Možná, že to říkala i babička Boženy Němcové, a to byla ... Jak říkala paní Kněžna.

Plně se stavím za názor pana MUDr. Jandy a dalších rozumných respondentů. Nad těmi opačnými jen mávnu rukou a jejich příspěvky nečtu ... .

06.08.2012 13:38 | Autor neznámý

ata135: Pardon, ale něco jiného je vámi popisovaná náhodnost z pohledu sázkaře (výsledek není determinován) a náhodnost jako nedílná součást hry. Poker, ale i bridž, mariáš, kanasta atd. jsou postaveny na tom, že rozdání karet je náhodné a pokaždé jiné - bez náhody by hra ztratila smysl. Člověče nezlob se i monopoly zase nemají smysl, pokud není házení kostkami náhodné. Pokerové náhodnosti by v šachu odpovídalo, kdyby oba hráči na začátku dostali náhodně nějaké figurky (přitom by mohl jeden dostat o dvě dámy víc než druhý) a ani by nebylo vidět, kde přesně která stojí.

Je pravda, že i v šachu může partii rozhodnout náhodná chyba soupeře, ale dobrý šachista - stejně jako dobrý fotbalový tým - nehraje na náhodu a neučiní ji součástí své strategie.

mykro: Ano, z takto přísného pohledu nejsou ani šachy hrou s úplnou informací, ale přiznejme si, že v množství informace je mezi šachy a pokerem obrovský rozdíl. Nehledě k tomu, že na nejvyšší úrovni už se dá mluvit i o tom, že soupeři navzájem znají své strategie.

Bližším příbuzným k šachu jsou piškvorky a bližším příbuzným k pokeru je macháček

06.08.2012 13:32 | Autor neznámý

Pokud bychom znali celý strom variant, tak by se nejednalo o hru ale o logický rébus. Hra s úplnou informací to je, protože známe pozici soupeře a tudíž můžeme teoreticky vše propočítat (samozřejmě pokud bychom byli schopni to propočítat i prakticky, tak už by to nebyla hra). V pokeru nevím, co má soupeř v ruce a tudíž nemohu určit přesný výsledek i kdybych měl k dispozici nekonečný výpočetní výkon.

06.08.2012 12:55 | Autor neznámý

 Nezdá sa mi, že by z formálneho hľadiska bol šach z pohľadu hráča "hrou s úplnou informáciou":

A game is one of complete information if all factors of the game are common knowledge. Specifically, each player is aware of all other players, the timing of the game, and the set of strategies and payoffs for each player.

zdroj: http://www.gametheory.net/dictionary/CompleteInformation.html

Na to, aby hrou s úplnou informáciou bol, potrebujeme podľa predchádzajúcej definície poznať celý rozhodovací strom, čo teda ešte chvíľku potrvá, že  

06.08.2012 12:28 | Autor neznámý

Honza Hučín: Šachy jsou sice hra s úplnou informací, avšak výsledek partie je náhodný a předem nepředvídatelný. Pouze podle ratingu soupeřů (a stylu jejich hry) se dá určit, kdo je favorit a jak velký, nicméně vždy bude platit to, že maximum, co můžeme před partií říct je to, že silnější hráč třeba dlouhodobě udělá 65% bodů, můžeme i říct distribuci výher, remíz a proher, nicméně to je vše. To samé můžeme udělat u pokeru, jenže umění naklánějící distribuci výsledků na stranu lepšího hráče, není šachový um a elo, ale jiné dovednosti jako psychologie a znalost pravděpodobností a samozřejmě také dlouhodobé ROI. Mockrát jsem nad tou náhodností v šachu a v pokeru přemýšlel a nemůžu si pomoct, na nic lepšího jsem nepřišel, než že i ty šachy jsou jen řízená náhoda... K tomu co má kdo v ruce, to se v dlouhodobým horizontu taky vyrovná, stejně jako barvy v šachu. Rozdíly mezi šachem a pokerem určitě jsou, většina lidí je ale hledá tam, kde nejsou...

06.08.2012 11:53 | Autor neznámý

@ H.H. Geniální ta úvaha o ELU, že mě to nenapadlo

Ode dneška tedy zařazuju šachy na seznam hazardních her.

06.08.2012 11:26 | Autor neznámý

Ještě jsem trochu přemýšlel o příbuznosti pokeru a šachů. Podle teorie her je ale každá z nich jiného typu - šachy jsou hra s úplnou informací (typicky deskové hry) a poker hrou s neúplnou informací (což platí typicky pro karetní hry).

Další významný rozdíl je v rovnocennosti šancí: šachy jsou hrou se stejnou výchozí pozicí pro oba hráče - výhoda prvního tahu se dá zcela eliminovat např. současnou hrou na dvou šachovnicích s opačnými barvami; v pokeru je síla listu různých hráčů různá a rozdíly se dají eliminovat jen částečně.

A konečně šachy jsou hrou zcela bez vlivu náhody, kdežto v pokeru je prvek náhody významný.

Poker mi nevadí, patrně je pro tento server z nějakého důvodu výhodné o něm zde psát a my to máme zadarmo, tož respektujme rozhodnutí editora Nicméně jsem chtěl uvést některá tvrzení na pravou míru. A pokud bych si mohl vybrat nešachovou hru, o které bych se chěl něco dozvědět, pak by to bylo go nebo bridž

06.08.2012 10:53 | Autor neznámý

Taky se připojuji k názoru Zdeňka Jandy, že "články" o pokeru na největší šachový server zkrátka nepatří. Bohatě stačí reklamní banner na začátku stránky. Potencionální hráči pokeru si jistě umí vyhledat stránky typu pokerman.cz , pokerstrategy.cz atd. sami a tam také články, podobné tomuto patří.

06.08.2012 01:21 | Autor neznámý

Pavle, my bychom tě potřebovali spíš na ty šachy!

Jinak šachy se o peníze hrají už dávno, akorát jako měna vystupují ELO body.

05.08.2012 20:07 | Autor neznámý

šachy jsem schopen trochu!,trošičku, hrát, většinou na úrovni kolem 2000elo, někdy méně někdy více,tedy nic moc! ,pokud se hráči berou do 1999 amatéři ,2000  a více lepší,myslím rapidy+bleskovky+praktický šach!,./ pokr je jistě zajímavá hra,nevím jestli bych se to dokázal ve tředním věku naučit?,obdivuji hráče co to dokáží jsou to pašáci,dvakrát jsem asi před rokem navštívil v praze /psychologa/+/iluzionistu/+kouzelníka z las vegas, Libora činku praha palmovka,ale pořád lépe nehraji,jedna návštěva přišla zhruba na 800,doporučil mi shlédnout film oko bere+tah jezdcem + knihu garri kasparov jak život napodobuje šachy,přečíst!, vše jsem udělal,filmy stáhnul na ulož to,knihu pořád nezmáknu,pořád  se k tomu nedostávám!,posledně jsem hrál fejfarův memoriál v novém boru blesk na 15 kol,sen 9 skutečnost 7 nasazen 34 umístění 34,ostuda výkon pod 2000. Chci poděkovat za překrásný turnaj,jen těch turnajů více!,možná jsem psolední roky více bojoval s epilepsií+rakovinou,ale na to se člověk vymlovat nemá ne? děkuji vaclav vladyka varnsdorf vv.

05.08.2012 19:42 | Autor neznámý

@ EmilV

To je dobré, tak podľa definície "American Chance Casinos" je šach "lotéria alebo iná podobná hra" 

05.08.2012 18:57 | Autor neznámý

V tomto dokumentu
http://www.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/mfcr/PODKLADY-kulaty-stul-2-definice-hazardu.pdf
se různé právní subjekty pokoušejí definovat hazardní hru.
Je zajímavé, jak každý sleduje své zájmy a cíle.
Speciálně stanovisko APoK (Asociace Pokerových klubů) se zcela jiší od ostatních.

05.08.2012 17:06 | Autor neznámý

Re: pane Janda ,proč ten vztek?Článek číst přeci nemusíte.Když ,ale skrz poker jdou peníze do šachů ,tak vám to nevadí, že?

Z mého pohledu šachy i poker jsou hodně podobné hry.

Když si půjdu zahrát blicky s Žilkou o stovku s flekem, tak to bude hazard.

 

05.08.2012 16:33 | Autor neznámý

Hmmm

Tak tato reklama na poker je ale opravdu hodně odfláklá...

Jestlipak dvojctihodný pan autor někdy něco četl o money managementu ? Bez toho se totiž poker nebo kurzové sázky prakticky nedají provozovat. Místo toho ovšem argumentuje gamblerskými sebeklamy...

PS :Vědci z University of Alberta v kanadském Edmontonu sledovali po dobu 3 měsíců výsledky 55 000 hráčů na internetových pokerových serverech a zjistili, že výsledky naprosto nemají povahu dat náhodně generovaných. New Scientist v roce 2009, kdy byl výzkum proveden, pak závěr výzkumu přímo komentoval tak, že zákonodárci by to měli vzít v potaz a status pokeru patřičně upravit.                    Předpokládám, že tuto analýzu si zadaly pokerové herny

05.08.2012 14:53 | Autor neznámý

Akorát nechápu, proč furt směšujete pojmy hazard a náhoda.

05.08.2012 12:38 | Autor neznámý

No, příznivce krásné hry,  zvané šach (mezi které se počítám)  by možná potěšilo,kdybyste s touto pokerovou hazardní zvráceností přestali zde otravovat ... To nemáte svoje stránky této zhůvěřilosti určené ?