Paměť ve službách her

05.10.2012 12:45 | Poker a šachy

Tento článek pro Vás připravila redakce výukového pokerového portálu Poker-Arena.cz | online poker zdarma. Autorem článku je Štěpán Žilka, mladý profesionální šachista. Často čtu o tom, jak šachům a pokeru vládne umění vymysl...

Tento článek pro Vás připravila redakce výukového pokerového portálu Poker-Arena.cz | online poker zdarma. Autorem článku je Štěpán Žilka, mladý profesionální šachista.
Často čtu o tom, jak šachům a pokeru vládne umění vymyslet něco neočekávaného, mazaného, překvapivého, že o úspěchu často rozhoduje jen dobrý odhad soupeřů atp. Nicméně jedna věc je přeci jen dosti opomíjená a v šachových kruzích mám někdy pocit, že je jí až pohrdáno. Jedná se o práci s pamětí, o její trénink, o umění ji správně použít. Paměť bych ještě navíc (dívám se na to z pohledu hráče, nikoliv doktora nebo biologa) rozdělil na dvě části. Na paměť krátkodobou a na tu trvalejšího charakteru.

Paměť krátkodobá

Její využití je v šachu celkem jasné. Propočítáváme dlouhé varianty, děláme si před partií přípravu dlouhých variant a chceme si je do zápasu zapamatovat. Jediné, co potřebujeme, je, aby informace v hlavě vydržely v rámci několika minut až několika hodin. Zde jsem jako svůj oblíbený trénink hrával nejradši partie naslepo, také jsem často počítal z hlavy složité matematické příklady nebo jsem se jen snažil zapamatovat si poznávací značky všech aut v ulici. Uplatnění krátkodobější paměti ale najdeme nejen v šachu, ale i v pokeru. K tomu, abychom mohli své soupeře dobře "přečíst", nestačí nám většinou jedna ani dvě jejich akce, ale potřebujeme spíše delší pozorování jejich chování. A není jiné možnosti než si zapamatovat co nejvíce jejich her, jejichž analýzu pak při vlastním rozhodování můžete použít k lepšímu zahrání.

Paměť dlouhodobá

Zatímco v prvním případě většina z vás asi bude souhlasit, že se jedná čistě o lidské umění a nemáte s použitím něčeho takového pro šachový úspěch problém, ve druhém už mnozí z vás budou váhat trochu víc. Diskuze jsou plné názorů: "Co je to za umění naučit se třiceti tahovou variantu?". Přesto však právě tato činnost, kvůli velké nepopularitě šachové teorie u soupeřů, je zlatým dolem pro ty, kteří se nad tato dogmata povznesou a "chyby" v povahových vlastnostech soupeřů chladnokrevně "exploitují" (oblíbený pokerový termín).

Špatná pověst teorie zahájení je přesně ten důvod, proč je práce na ní tak užitečná. Věnovat stovky hodin přípravě maximálně úderného repertoáru proti lidem, kteří chtějí tvořit a hrát "vlastní hlavou" je způsob, jak (ne moc populárním) způsobem v turnajích snadno sbírat body. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že až neuvěřitelně moc i elově velmi silných hráčů na úrovni 2400 se nechá sestřelit hned na startu, protože zkrátka nepracují na svém repertoáru zahájení a už vůbec si nepamatují dlouhé a hlavně rozvětvené varianty. Abychom nezapomněli ani na poker, situace zde je úplně stejná. Lidé jsou i zde ochotni povídat si v pokerové studijní skupině o různých strategiích, rádi se kouknou na nějaké to výukové video nebo na analýzu odehrané hry/turnaje, projedou hru v analytickém software, ale že byste někoho přesvědčili k tomu, aby se naučili nazpaměť pár set čísel skutečně úderných pro hru (srovnal bych právě s teorií zahájení v šachu), to ani tady jednoduše nehrozí.

To samé, co dělám v šachu, jsem se naučil dělat i v online pokeru. Svou přípravu zde cílím na ty největší chyby v tzv. "population tendencies" - výraz opět známý spíše ze světa velkých potů, barevných žetonů a lákavých reklam. A k tomu, ať se to komu líbí nebo ne, více než je známo, patří značné množství tabulkových informací, které člověk neustále nosí v hlavě a musí být připraven je kdykoliv použít. Je totiž těžké hledat výhodu tam, kde jsou soupeři schopní a ochotní používat nejpokročilejší metody přípravy. Ale někdy je až směšně snadné získat velkou převahu tam, kde "population tendencies" velí strčit hlavu do písku…

Pokud se vám článek líbil, můžete si přečíst Štěpánův blog, který pravidelně uveřejňuje na stránkách Poker-Arena.cz každý týden.

98x 2304x
Fotogalerie
Komentáře (98) Aktualizovat
12.10.2012 16:29 | Autor neznámý

ata135: Ano, doktor patri k najzabavnejsim diskutujucim. Nepredpokladam vsak, ze si vo svojej profesii nechava radit od amaterov - dokonca v to dufam!! Nerozumiem, preco Vas vytacaju nazory prave tohto amaterskeho sachistu, vsak predsa ma pravo si pisat co ho napadne, rovnako ako Vy.

12.10.2012 16:07 | Autor neznámý

Tam bude diskuze ještě výživnější, jak tady, hned ten první názor ...

Jiří Hlaváček, Havířov

Neděle, 7.října 2012, 22:02:12 | Souhlasím | Nesouhlasím | +2

Šachy jsou daleko lepší,jenže mnoho na to nemá.Tak hrají poker

 

12.10.2012 16:03 | Autor neznámý

http://www.novinky.cz/kariera/280643-poker-pomaha-zdokonalit-dusevni-schopnosti-pro-profesni-zivot.html

 

10.10.2012 19:30 | Autor neznámý

tmw: Můj názor je, že se to neoplatí ani hráčům 2500, doktor mě tu za to nesnáší a demokraticky si odhlasoval, že se nesmím nikdy podívat na Olympiádu, ale jako kacíř uznávám, že to valný smysl nemá. Pokud tě to nebaví nebo tak něco, tak ta motivace se nejspíš limitně blíží k nule, podobně jako u mě.

K tomu PS, tam nesouhlasím, podstatnou většinu peněz za sezónu si nahraji na ligách. Když se na turnaj netěším po nešachové stránce, tak na něj jednoduše nejedu. Jen finančně pro mě nejsou turnaje vůbec atraktivní. OK, letos jsem potrefoval, co se dalo, tak to vypadá, že se jejich hraním dá živit, ale kdybych si to myslel, tak tu dnes nepíšu pokerové články...

10.10.2012 16:17 | Autor neznámý

ata135: Skvele sa na diskusiach k Vasim clankom zabavam - je jedno, co je v clanku napisane....

Mam vsak aj jednu prakticku otazku :ak vsak ako amater mam ELO 2400 a hram len pre zabavu (resp. uhradenie priamych nakladov), naco by som mal venovat mnozstvo energie na zvysenie svojej vykonnosti, ked mi studium neprinasa ziadnu zabavu a najma ma obera o cas, ktory mozem venovat zarabaniu penazi? 

PS: Mate stastie, ze sa amateri na open turnajoch skladaju na ceny pre profesionalov. V golfe taketo nieco neexistuje...

10.10.2012 14:43 | Autor neznámý

Hendrix- Těch ,,AA,, po světě moc neběhá. A mýlíš se , all in nejsi před turnajem, nýbrž po každém kole. Tvá handa a % na výhru se mění podle úrovně soupeře, stylu, barvy kamenů, kvalitou přípravy atd. Pokud po kvalitní přípravě porazím dejme tomu IM, které do rána popíjelo lahodný mok, těžko po partii prohlásíš, že silnější handa měla bad beat. A to jednoduše proto, protože před záčatkem partie se rozdíl smazal a byl to prach obyčejný flip, tudíž šance 50 na 50%.

10.10.2012 12:37 | Autor neznámý

To ata135, giocozo (atd.): Ta analogie mezi poslední partií a řekněme točkou JJ x AK (či jakékoli jiné kombinace) mi připadá neadekvátní. Pomíjím fakt, že se člověk může zlepšovat a udělat ze sebe AA. Když už bych měl vycházet z tohoto srovnání, tak šachista jde all-in před začátkem turnaje -  vyhodnocovat poslední partii zvlášť je jako dívat se na pravděpodobnost na riveru. Množství náhody a tím i variance je podle mě mírněno i tím, že každý tah  (každá spočítaná varianta atd.) je samostatnou točkou. Kormě toho Náchod je dost extrém co se týče finančního rezestupu mezi cenami. Jinou věcí je, že má hráč s elem 2500 na většině turnajů expected value, někde kolem 5 tisíc :).

10.10.2012 10:44 | Autor neznámý

re:Bond Jaký allin?Vždyť tam se častokrát ani nedostaneš.Ono když, člověk vyhraje za večer více , než za celou šachovou kariéru...

10.10.2012 09:26 | Autor neznámý

Bond:  Když se díváš, jak hraje fotbal Barcelona, zajímá Tě, kolik Messi fotbalem vydělá, anebo co na hřiští on a jeho parta vymyslí? Pokrem si nepotřebuju vydělat na novou šachovou knížku. Na pokru mě zajímá myšlenková konstrukce, že u jednoho stolu sedí x lidí, mají jasně definovaný cíl a záleží na komplexu jejich vlastností a schopností, jestli se jim dlouhodobě podaří tento cíl plnit. Ten proces jejich snažení mi přijde stejně zajímavý, jako pěkná šachová studie.

A vůči lidem, kteří tento proces studují a mají v něm dlouhodobé výsledky, mi přijde velmi nefér, aby v diskusích stále dokola zaznívalo, že je to "hra na náhodu". Dlouhodobě to hra na náhodu není.

Mimochodem, vysoký faktor náhody v (jednotlivých) hrách pokeru v mých očích nijak nesnižuje umění pokerových hráčů, naopak - pan Náhoda je takový bonusový nebezpečný soupeř, kterého úspěšní hráči musejí (dlouhodobě) překonat.

10.10.2012 00:18 | Autor neznámý

Jenomže o tom poker je. Ne o tom, kolik hand vyhraješ, ale kdo vyhraje all-in. Takže pokud máš k dispozici nekonečný bank, můžeš rýžovat, jinak je to vždycky na riziko

10.10.2012 00:04 | Autor neznámý

JD: Díky. Myslel jsem si, že to tak bude, jen jsem čekal ještě větší počet potřebných her.

Bond: Víš, mě poker nezajímá z hlediska nějakého vyhrávání peněz. Zajímá mě to z hlediska fungování té hry, do jaké míry závisí výsledek na tom, jak jsem dobrej, a do jaké míry na náhodě. Případně nakolik je možné náhodu eliminovat.

09.10.2012 23:47 | Autor neznámý

No hlavní problém je, že čím větší máš bank, o tím více peněz můžeš přijít. Já ty systémy turnajů neznám, ale určitě kterýkoliv profík se může ocitnout v mínusu. Takže na nějakou absolutní eliminaci náhody bych nesázel.

09.10.2012 23:41 | Autor neznámý

re:silenmart   Ano vliv náhody je zanedbatelný.Záleží na typu hry sng,mtt,hu,turba,hyperturba.Ten počet her je opravdu velký, určitě více než 1000.

re:giocozo Docela by mě zajímalo jakým systémem se hrají takové turnaje bridge,taroky.Jaké tam je startovné,jaké ceny.

09.10.2012 23:28 | Autor neznámý

pawel: V situaci, kterou popisujete, máte určitě pravdu. V jiných situacích, které mohou být reprezentativnějším vzorkem, to může být jinak.

gmvoko: Srovnávat šachy s pokerem anebo třeba s kuličkami může být užitečné, když z toho vzejde nějaká zajímavá myšlenka. Možná ne zajímavá pro Vás, ale pro někoho ano. Proto Štěpánovy články čtu a těším se na další.
Chtěl bych se zeptat někoho z diskutujících, kdo pokeru rozumí víc než já - je možné říct, že s dostatečným počtem sehraných her je úloha náhody v pokeru zanedbatelná? Jestli ano, jak velký by musel být ten "dostatečný počet her"?

09.10.2012 19:40 | Autor neznámý

to Rodney McKay: Souhlas ohledně švýcaru a nasazení. Jinak ty chybějící partie mě taky štvou, tohle pořadatelé bohužel nezvládli.  

09.10.2012 19:34 | Autor neznámý

to giocozo: Na téma poker versus šachy souhlasím s Vámi, pane kolego.  

09.10.2012 19:30 | Autor neznámý

to ata: Jo, chápu, že je potřeba se nějak živit. Ten turnaj v Náchodě jsem uváděl jen jako příklad toho lepšího cenového fondu u nás. I když by se ta částka dala jistě rozdělit jinak, je to však jenom věcí pořadatelů a sponzora, jak s ní naloží. A že se na takovém turnaji sejde o něco více konkurence, než obvykle? Jistě, z hlediska finančního to je nepříjemné, jenže z hlediska sportovní úrovně je to jenom dobře. Alespoň si myslím.    

09.10.2012 19:21 | Autor neznámý

 gm Voko:  

09.10.2012 18:30 | Autor neznámý

JD-Ještě technická, na bridge potřebuješ partnera, kdežto v šachách i v pokeru si to můžeš pos...sám.

09.10.2012 18:22 | Autor neznámý

JD-Bridge ano, ale taroky ne. Naopak taroky, pokud by se hrály o stejné částky, jako se hraje poker, byl by to velký gambl. Pokud vím, tak turnaje v tarokách se hrají tím způsobem, že každé kolo hraji určitý čas s jinými hráči a poté se mně sčítají body za jednotlivá pořadí u stolu v každém kole. Pokud mně celé kolo nechodí karty a neustále se jenom bráním, jsem poslední u stolu a většinou už ztratím šanci na celkové slušné umístění. Nedivím se, že mladé lidi baví více poker, kde i se špatným listem, pokud budu mít štěstí a nebo to zahraji tak, že si soupeř bude myslet, že mám karty velice silné, vyhraji. Co je také na tom zábavného, když víte, že pokud máte karty nehratelné, nemůžete je v tarokách zahodit a staráte se jen o to, aby jste neprohráli hodně ?

09.10.2012 17:57 | Autor neznámý

re:gmvoko Bridge nebo Taroky mají mnohem složitější pravidla oproti Pokeru.Proto,je hraje méně lidí a pamět je tam určitě důležitější než u pokeru.Určitě by šlo srovnávat bridge i šachy. To samé třeba go a šachy.

09.10.2012 17:41 | Autor neznámý

ata135-Jseš už docela slušný pokerový ,,magor,,. Na všechno se nemůžeš dívat pokerovou optikou, ale budiž. I v pokeru platí, že šance na úspěch je tím větší, čím reálněji zhodnotíš svoje šance na výhru a to se ti rozhodně před partií s Dydyshkem nepovedlo. Možná si poté zvolil chybnou strategii. Lol. Jak uvádíš, 87s má proti AKo preflop šanci 41.71% a to jsi rozhodně neměl, pokud přihlédnu k tomu, že zkušený velmistr měl bílé figury. Spíš bych tě přirovnal k A 10s proti JJ, kdy opět ani jeden J není tvé barvy. Tam ti to vychází na 32.25% preflop. To znamená, že jsi se měl zaměřit na reálný cíl a tím byla remíza. Jak vidíš, s variancí by bojoval spíše tvůj soupeř, nežli ty.

09.10.2012 16:25 | Autor neznámý

giocozo: no to je jako kdybys točce 87s do AKo řekl, že 87s se nemá čemu divit, že prohrálo, a že to nebyla smůla. Já černýma proti 2550 mám nemalou šanci bodovat a dostat z té partie 0 bodů je prostě sick a nevidím rozdíl v tomhle a v nevytočeným heads-upu ve velkým MTT. Možná vy všichni ho tu vidíte, ale já ho prostě nevidím... In the long run mi tu patří třeba 0.4 bodu a 0 je prostě negativní variance, nic víc.

gmvoko: K šachové části poznámky, já to nemyslím tak, že vyhraju pokaždý v miniatuře. Ale když má soupeř na výběr jít do ostrých variant, kde mám pekelně víc znalostí a můžu ho tam zaříznout už v přípravě, nebo může jít do pochybné/pasivní pozice, považuju to za velké vítězství. Možná proto, že když vylezu ze zahájení, tak pořád ještě trochu vím, jak se těma figurkama skáče. Ano, je to důvod, proč má člověk 2500, protože oproti 2400 je lepší v zahájení, ve střední hře, v koncovce, žádná novinka. Ale dobrý repertoár proti 2400 hráčům považuju za hodně důležitý, protože úplně rovnou nebo dokonce horší pozici jen na nějaký triky člověk se silným IM tak snadno nevyhraje...

k pokerové: Píšu pro Poker Arénu mnoho článků a zlomek z nich jsou tady ty reklamní pro NSS. Bridge nebo třeba MTG jsou určitě zajímavé hry, ale o jejich prezentaci zde se bude muset postarat někdo jinej K té náhodě a štěstí, asi bych se skutečnými zájemci řešil složitější témata přímo na fórech PA, protože tady většinou nejde o argumentování, ale spíš o sdílení si vlastních světonázorů. Většina všeználků tady má totiž ještě základní mezery ve znalosti samotných pravidel

09.10.2012 16:03 | Autor neznámý

Naschvál jsem se podíval na ten Náchod a bylo to v roce 2010takže ne 4 roky.  Los byl taky správně. Nevím jaké čáry by měl swiss manager dělat, aby nalosoval někoho slabšího a ještě s bílými. :-) Barvy se mu prostřídaly.

Prostě Štěpán Žilka chytl nejsilnějšího hráče z šestibodových, takhle se švýcar losuje, na tomhle nebylo nic překvapujícího. Na výhře Dydyshka také ne.  Na partii jsem se chtěl podívat, ale nejsou tam. :-(

09.10.2012 16:01 | Autor neznámý

ata135- Ano v jedné partii jsi při prohře bral 5 tisíc, při remíze by jsi bral 35 a při výhře dokonce 50 tisíc. No a ? Ale partie trvala dejme tomu 4 hodiny, tomu jistě předcházela nějaká příprava a už vůbec nemluvím o zkušenostech a rozdílu v nahraných a pochopených pozic oproti svému soupeři. V pokerovém turnaji o daleko vyšší částce rozhoduje jedna jediná karta na poslední ulici.

09.10.2012 15:49 | Autor neznámý

Nic proti pokeru, dokonce si ho rád zahraji, ale rozhodně není spravedlivější a rozhodně tam je větší procento náhody, než je tomu v šachách.Ano štěstí tam dělá rovných 30 %. Mluvím o hře jako takové a né o startovném, nasazování, zkrátka technických, či organizačních záležitostech, které zde chybně uvádějí JD či ata 135. Na pokerovém turnaji totiž rovněž mohu vylosovat stůl, který bude hodně těžký a naopak stůl velmi hratelný. To přeci nemění nic na tom, že pokud budu hrát i na lehkém stole svoji nejlepší hru, stále mohu vapadnout s turnaje např. z důvodu, který zmiňuje gmvoko v bodě 3. svého příspěvku. Ale těžko se mně stane v šachách, že soupeř vůbec neporozumí pozici, zvolí naprosto zcestný plán a navíc udělá hrubku a nakonec, ikdyž já zahraji vše přesně, mě porazí. V pokeru se tohle stává často. V příkladu, který uvádí ata135 totiž žádné štěstí nezafungovalo a velký favorit, ještě navíc v ,,pozici,, ( bílé figury), ho jednoduše vyklepl a potvrdil tak papírové předpoklady. ata 135 měl partii ve vlastních rukách. Možná, kdyby hrál tenkrát svoji A-game, partii by neprohrál.

09.10.2012 15:40 | Autor neznámý

ata:: Díky Stěpáne za odpověď - to s tím korespondenčním šachem mi přijde jako neotřelý pohled na věc.

magnus: ty jsi mě úplně rosekal hláškou :"a jeste jaky by chteli hraci podminky???kdyz jeste nic nepredvedli?jsou financni ceny pro viteze na co platit nekomu kdyz jeste nic na turnaji nepredved?". To je dokonalá hláška a nic jí neubírá její nesmyslnost a totální naivita, ba naopak :-)) Trochu jako s Ivánku, kamaráde :-D To si snad půjčím jako status na fcb :-D Fakt jsi mě pobavil, díky moc! :-D

09.10.2012 15:19 | Autor neznámý

Tedy vážení, tohle blábolení mě už začíná zlobit.

1. odborně - nesdílím Štěpánův názor, že stovky hodin přípravy úderných zahájení proti těm, kteří chtějí hrát vlastní hlavou, umožňuje rychle sestřelit třeba i hráče 2400 - právě proto, že hrají vlastní hlavou, tak to nedovolí. Tedy pokud sám nemáte třeba 2500, ale pak to zahájení asi nebude tak moc potřeba.

2. srovnávat šachy a poker mi přijde trochu jako bulvár, ale když vás to baví, tak si aspoň nenadávejte. Když Štěpán píše, že mu docházejí témata, tak mi to zní docela slibně.

3. jakou máte definici náhody a proč do toho pletete pravděpodobnost a statistiku? A jak definujete termín hazard? Šachy jsou otevřená hra - máte jasnou pozici, a co s ní uděláte je jen a jen otázkou vašich schopností. V pokeru nemáte ve hře všechny karty a přinejmenším 2 soupeřovy nevidíte vůbec - pohybujete se v oboru nejistoty a činíte rozhodnutí, která mohou postihnout jen část problému. Můžete hrát statisticky skvěle, a soupeři dojde na riveru jakási nesmyslná postupka, která má pravděpodobnost sotva 1%. Pokud se to stane, budete možná muset svou statisticky skvělou hru předvádět až na nějakém dalším turnaji, v tomhle už žádné další rozdání nebude.

4. Já to obrátím - pokud chcete hrát šachy o peníze, musíte je dlouho studovat a hodně umět. V pokeru můžete jít pokoušet náhodu poměrně rychle, i když asi bude také užitečné se poker nejdříve dost slušně naučit. To posuzovat nebudu, poker hraju zřídka a o peníze vlastně nikdy. To už dám přednost raději ruletě.

5. S kartami v ruce jsem strávil v mládí hodně času, a mohu potvrdit, že pamět u nich hraje důležitou roli. V nemíchaném licitovaném mariáši má cenu zlata. V tarokách nesmíte třeba zapomenout, které karty byly zahrány v předešlých kolech, jinak jste za klauna.

6. A proč si tu raději nepíšeme o královně karetních her? Bridge je absolutní špička, hodnocení soutěžního Bridge porovnáváním výsledků dvojic, které měly v turnaji stejné karty, eliminuje náhodu i typu švýcarský systém téměř absolutně. Pamatovat si musíte nejen dosavadní sehrávku, ale také dražbu, licitační systém a složitá sehrávková markování. A pravděpodobnost rozložení karet ve všech čtyřech listech je váš denní chleba. Chcete-li bystřit intelekt, je pro vás Bridge ideální karetní hrou. A pokud chcete jen rychle vyhrát hodně peněz, tak zkuste třeba hromádky, tam intelekt nepotřebujete.

 

09.10.2012 14:43 | Autor neznámý

re:ata k tomu turnaji jak navrhuješ např.startovné 8t.Tak by stačilo 50 hráču na vybraní cenového fondu 400t co už dělá první cenu přes 100t čiže větší než je v Pardubicích.

A takový turnaj už je zajímavý i pro hráče elo 2700.Se docela divím, že nějaký organizátor nezkusí něco takového zagarantovat (extraliga je určite dražší).Osobně si myslím ,že na takový turnaj by přijelo hodně silných velmistrů 2600-2700.Kteří by rádi zaplatili vklad do takového turnaje.(a pravděpodobně by přijelo i více hráčů než 50=ještě větší cenový fond)Si vzpomeňte o jaký cenový fond se hrálo na ME rapid,blicka(první cena myslím 2tEur).A jak silné hráčské pole tam bylo.Toto je určitě cesta jak silné hráče dostat do Česka,což by bylo zajímavé i pro diváky/sponzory.

re: s tou náhodou v šachu,určitě jsou pozice ,které nedopočítáte,třeba nějakou pěšcovku,takže co teď  zvolite vpodstatě náhodný tah Kc3 nebo Kb3 50/50 jedno je výhra druhé remíza.Dobrý hráč se pravděpodobněji trefí,stejně jako v pokru.

09.10.2012 14:38 | Autor neznámý

No dejme tomu rámec: Kdybych hrál proti soupeři, proti kterému mám 20% šance na vítězství (viz ELO v šachu a nějaký ekvivalent v pokeru), Tak bych rychleji konvergoval k očekávanému výsledku v šachu nebo v heads-upu na řekněme 50 big-blindů?

09.10.2012 13:49 | Autor neznámý

To mi povídejte......

Bude-li hrát šachy Silemart s třeba 10. hráčem světa v šachu na 6 vítězných vážných partií, tak vsadím na 6:0 pro favorita (když pominu kolabs při partii či úmyslné nechání bodu třeba tím, že bude třeba z části zainteresován) a to i částku, která by mne velmi bolela, kdybych prohrál; Asi by ani kurs vypsán raději nebyl. Bude-li hrát Silemart s 10. hráčem světa pokru na 6 vítězných sérií jeden na jednoho (každá série s žetóny aby trvala jako partie 1,5-4,5 hodiny), tak bych tedy na 6:0 nevsadil vysokou částku. 

 Počítám, že Silemart (kdyžtak si nahradte jiné jméno) je lepší v šachu než pokru, což by mělo ještě možnost bodování v šachu zvyšovat. A ono ne.

 Tak je náhoda větší v tom šachu snad? 

09.10.2012 13:18 | Autor neznámý

silenmatr: trochu podobnou myšlenku jsem tu už kdysi vyslovil. Tu náhodu v šachové partii jsem sice definoval trochu abstraktněj, ale závěr byl ten samý. Malý vzorek šachových partií dává velké slovo varianci - takže to je zas a jenom obyčejný gamble Nemusíme chodit daleko, Open Náchod asi před čtyřmi lety, byl jsem první po osmém kole, prohra brala 5, remíza 35 a výhra 50. Já černými proti hráči 2550 cca, určitě by se podle systému ela dalo spočítat, jaká byla moje "tournament equity" před tímto kolem. Já zdechnul a 5 litrů doma, to byl úžasnej pocit. Zejména když to vypadalo, že bych spíš měl poslední kolo mít bílými někoho 2450... Hořká vzpomínka a jasný důkaz velkého vlivu štěstí v těchto turnajích.

09.10.2012 12:51 | Autor neznámý

 Dovolím si malou odbočku k věci. Ke srovnání míry náhody v šachu a v pokeru. Uvedená čísla berte prosím s rezervou, je to jen rychlý nástřel. Má to jen demonstrovat myšlenku.

Faktor náhody v šachové partii: V šachové partii mohou vznikat pozice, ve kterých pro soupeře na dané výkonnostní úrovni určuje výsledek partie nikoliv rozdíl jejich šachové síly (kdo z nich je lepší), ale např. potřebný horizont propočtu pro řešení jejich situace. Velmi zjednodušený příklad: když dám pozici (Bílý: Kf3, a5, b5, c5. Černý: Kf5, a7, b7, c7. BNT) na šachovnici dvěma skoro začátečníkům, kteří neznají průlom, černý snadno vyhraje. Na úrovni, kdy už průlom znají, ale neumějí dotáhnout řešení do konce, vyhraje bílý. Na úrovni, kdy jsou schopni dopočítat se ještě o kousek dál, tak výsledek bude černý vyhraje. Na úrovni schopné odhalit problém do důsledku bude výsledek ještě o kousek jiný:-) Podobné situace v různých variacích vznikají v šachu naprosto pravidelně, jen ne v tak okaté podobě. Považuji je za důkaz faktoru náhody v praktické šachové partii. Tento faktor náhody se pravděpodobně snižuje s rostoucí silou soupeřů.
Faktor náhody v šachovém turnaji: Může hrát roli i v uzavřeném turnaji (např. s některými soupeři by pro nás bylo výhodnější hrát bílými nebo černými, někteří soupeři mají slabší začátek nebo naopak konec turnaje, s některými soupeři je nepříjemné hrát hned po sobě, některého soupeře můžeme potkat ve formě, jiného naopak ve špatném rozpoložení), ale největší význam má náhoda ve švýcaru, například los v posledním kole může ovlivnit mnohé. Podrobněji asi netřeba rozvádět.
Faktor náhody v pokeru: Když si zahrajeme 100 turnajů pro 5 hráčů řekněme Martin Stazsko, Štěpán Žilka, já, pan doktor Janda a náš magnuscarlsen, výsledek může být např. 40 výher Martin Stazsko, 30 výher Štěpán Žilka, 15 výher já a zbývajících 15 nějakou záhadnou klikou pan doktor a magnus. Pak si můžeme zahrát 100 dalších turnajů a výsledek bude velmi podobný (pokud ovšem pan doktor nezmění postoj a nezačne poker intenzivně studovat:-D). Kdybychom čistě hypoteticky odehráli nekonečné množství turnajů, naprosto zaručeně by byl Martin Stazsko "nekonečně bohatý" a pan doktor i magnus "nekonečně zkrachovalí".
Význam faktoru náhody se statisticky snižuje s množstvím her (platí pro náhodu v šachové partii, v šachovém turnaji i v pokeru). Průměrný šachista odehraje řekněme 5 turnajů, tj. kolem 50ti partií za rok, průměrný hráč online pokeru odehraje mnohonásobně více her za jediný měsíc, snad i za jediný týden. Na základě toho si dovolím vyslovit "kacířskou" myšlenku, že dlouhodobě může hrát náhoda dokonce větší roli v šachu než v pokeru.

09.10.2012 10:10 | Autor neznámý

 Když se podíváte na článek poker.nova.cz/clanek/novinky/drama-v-usa-policie-strelbou-rozehnala-hrace-pokeru-html. , tak zjistíte, že domácí poker je zločin i v americké " demokracii " , takže se naše represivní výkonná moc řídí heslem  USA - náš vzor ...

09.10.2012 09:51 | Autor neznámý

pawel: Ona to je matematická chyba, která se dá řešit rozdělením na podmnožiny ... Tím by se dosáhlo samostatných pytlů v rámci dalšího pytle ... www.matweb.cz/mnozinove-operace

09.10.2012 09:32 | Autor neznámý

Ale ono je to stejně jedno. S tou naší vládou stejně skončíme všichni tak jako tak v pytli

09.10.2012 09:18 | Autor neznámý

Zdeněk Janda:

Horník z hnědouhelný pánve: V tvém textu jsou rozpory, ale ostatně nejsi sám kdo si odporuje. Připomenu, co říkal Masaryk: Vy jeden, každý musíme snést mínění druhého. Demokracie znamená diskusi.

Takže klidně si tady budu psát pod každým článkem o pokru stejný argumenty a tři tečky z toho můžou šílet. :-)  Nedělám to proto, abych přesvědčil zaryté fanoušky, ale právě, abych spíše odradil potenciální oběti. 

 

 

09.10.2012 08:35 | Autor neznámý

Z této dikcelze dovodit, že stolní (živé) karetní hry mohou být provozovány pouze v kasinech. Je tomu z důvodu, že tyto turnaje se zpravidla vyznačují vysokými finanční vklady i výhrami a vedle
dovednosti v sobě nesou i jistý prvek náhody.

Citace ze stanoviska MF

http://www.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/mfcr/Metodika_Stanovisko_MF_Karetni_sazkove_hry_zakon_202-1990_01012012.pdf

09.10.2012 07:44 | Autor neznámý

tak je jasny ze na pokerovych webech si neco vymysli aby to potencionalni hrace neodradilo prece existuje znamy heslo:kdyz ptacka lapaji,pekne mu zpivaji...

09.10.2012 07:32 | Autor neznámý

JiH: To se zas modrý kokoti jednou ukázali. Pravidelnej turnaj se startovným pár stovek a jich tam přijelo třicet a ještě mezi nima byli i ty svině zakuklený. Když si o tom incidentu přečteš na pokerových webech, tak ti dojde pár věcí navíc, který v článku u mediafaxu nejsou

09.10.2012 07:27 | Autor neznámý

me je jedno pavle do jakyho pytle me hodite doufam ze dostanu taky nuz abych mohl utect.v sachu neni prvek nahody,ale v pokeru je to o nahode v sachach se neda vymlouvat souper mel stesti,ale ve hre jako poker je to tvrdej hazard,vsude kde sou karty a penize to nic jineho ani byt nemuze,nikdy sem se neucil poker hrat a nikdy nebudu .kdyz driv u nas v hospode kluci hrali poker a obirali se navzajem a pak se tam hadali,bylo mi z toho spatne,kdyby si radsi dakli pivo meli by to mnohem lepsi.

09.10.2012 07:16 | Autor neznámý

To jsem si zavařil, dát do jednoho pytle takové tři veliké osobnosti. Již mne napomenul Bond, teď doktor. Každý z nich zbývající dvě (jako osobnosti) asi neuznává, že jsem to nevěděl blbec dříve. Bond chce, abych ho vysypal z pytle. Zbyde tam doktor a Magnus, podobně, jako když dostanu z pytle doktora nebo Magnuse. Když vysypu Bonda a doktora, tak zase jdou spolu.

  Celou noc jsem kvůli včerejšímu příspěvku doktora a předešlého Bonda nespal. Ale vyřešil jsem to. Vysypu z pytle doktora, a Bonde, Tobě podám nůž; Ne, netřeste se, děti,  Bonde minimalizovat ztráty, znáš to. Podám Ti ho za účelem, aby jsi unikl drouhou stranou pytle než doktor..   

08.10.2012 23:39 | Autor neznámý

To pan Janda a jiní odpůrci:

Vaše mentorování mi připomíná dobu socialismu. Tam nám taky vždycky říkali, co máme číst a na co se máme koukat a hlavně co je pro nás nejlepší! Kam to vedlo jsme viděli. Zvykněte si, prosím, na to, že žijeme ve svobodné společnosti a každý si může psát co chce! Je nabíledni, že to dvojnásob platí na webu financovaném ze soukromých zdrojů. Je směšné tady mentorovat, jak je NSS špatný, když když si večer zapnete TV, tak v hlavním vysílacím čase můžete vidět spotrovce Nadala, jak online hraje poker a ostatní jsou z toho auf! Proč tedy nenapíšete na radu pro rozhlasové a televizní vysílání ať s tím něco dělá, protože to narušuje mravní výchovu našich dětí a otců od rodiny, kteří takto mohou snáze propadnout hazardu? Když boj tak důsledný, ne?

08.10.2012 23:22 | Autor neznámý

Pane doktore Jando, ano máte pravdu, poker je momentálně v kurzu.Ten obrovský boom odstartovala výhra Chrise Moneymakera ( už to jméno je zavádějící  ) v turnaji WSOP main event v roce 2003. Respektive přesněji řečeno ten cirkus, který z jeho výhry udělala média. On se totiž kvalifikoval jako naprostý amatér za pár dolarů online, aby nakonec vyhrál miliony...Klasický americký sen.

A nemáte pravdu v tom, že je poker hazard. Je to dovednostní hra ( úmyslně netvrdím, že je to sport, ačkoli ho vysílají sportovní TV kanály ). Je možné, že se hraním pokeru může někdo totálně zničit, ale podle mě to není vina té hry, ale toho jednotlivce.

A ještě ke spojení šachy-poker. Možná by se zdejší odpůrci pokeru divili, ale procento šachistů, kteří hrají poker je podle mě docela vysoké. Má to svou logiku - jsou to prostě hraví lidé...

A ještě jadna věc. Snaha spasit svět je určitě chvályhodná, ale zcela určitě naprosto marná...

08.10.2012 23:00 | Autor neznámý

re pawel - i já bych prosil neházet mě společně do pytle s Bondem apod. Na pokerovské  psychiky, jako je ata 135 , mám vyhraněný názor (jako na akoholiky , silné kuřáky apod)  , ať si fanouškové tohoto hazardu o tom myslíte co chcete. Jste mi u pr...le .

Žádný doktor, Bonde, (alespoň v mém okolí ) nefandí tomuto hazardnímu fenoménu,který těmito články shání další "pičuse" , co se chytí. O nic jiného nejde. Ocituji opět odborný článek :

"To, že i mezi fanoušky pokeru mohou být potenciální Nešporovi (primář psychiatrického ústavu v Bohnicích )  pacienti, nepřímo připustil i Kruška. „Poker je fenomén a svědčí o tom i diskuse mladých na internetu. To jsou šílenci. Když to ale sleduji, tak si říkám, aby jim to nepřerostlo přes hlavu. Jsou to nadšenci a pokerem žijí. Mně jako zástupci starší generaci už přijde, že je to trochu přes čáru,“ přiznává."

Tak,ať teď se pokerovci , z toho  "poser.e" .

08.10.2012 22:29 | Autor neznámý

Moje náklady na takovej turnaj v Náchodě jsou 8 000 korun a cenový fond turnaje je 175 000 korun (75 hráčů). Když si na PokerStars zahraju turnaj za 8 000 korun o 75 hráčích, cenový fond turnaje bude kolem 550 000. Pokud tento rozdíl nepokryjí různé sponzorské podmínky, tak očima profesionála, který si hraním těchto her potřebuje hlavně vydělat, zaplatit elektřinu, jídlo a bydlení, není účast v turnaji s třetinovým cenovým fondem a s desetinásobnou dobou odehrání moc zajímavá Turnaje jsou nastaveny tak, aby se málo platilo do cenových fondů pro minimalizaci nákladů rekreačních hráčů. Z toho ale taky vyplývá, že profíci nemají z čeho brát. Říkejte tomu vydělávání, když na turnaj přijede 11 velmistrů a desátá cena jsou 2000 korun Kdyby se do šachových turnajů platilo systémem jako v pokeru, tedy 8000 poplatek by znamenal kolem 80000 jdoucí od každého do cenového fondu, byl bych první, kdo by se na turnaje hlásil

08.10.2012 22:20 | Autor neznámý

Leden 2013: A všechno co si z článků "poker a šachy" šachisté vzali, bylo, že přestali titulovaným hráčům v šachu nabízet podmínky, místo toho žádat vklady Ať prý jsou rovné podmínky, jako v pokru. To je velký úspěch propagátorů relativní nové hry, když "opíší" konzervativní příznivci jedné z nejstarších her.  Reakci na tento úspěch (malý krůček) autora článků přineseme příště. 

Magnusi,  již správně. Omluva a děkuji, že jste vzal s nadhledem, místo, aby jste nadával, napíšete, že chyb děláte sám více. To se jen tak nevidí, hloupé řeči některých k Vašemu charakteru nejsou chytré.  K dotazu k chybě v mém nicku. Pokud je jméno, tak se ptá pan Bednář pana Bednára, "nechybí Vám háček". Je-li nickem, tak se Vás může někdo zeptat, nechybí Vám mezera"? 

08.10.2012 21:40 | Autor neznámý

ja sem hloupej clovek kolikrat sem to tady priznal,a tribodovy system v sachu by mel byt na kazdem turnaji,sachy nici brzke remizy a v tribodovym systemu dohodnute plichty v 10 tahu by hodne vymizeli,ja remizy nesnasim protoze nic neresi bud hrace porazim nebo prohraju(s vyjimkou rozdilu hracu zhruba vic nez 300 elo bodu)a jeste jaky by chteli hraci podminky???kdyz jeste nic nepredvedli?jsou financni ceny pro viteze na co platit nekomu kdyz jeste nic na turnaji nepredved?pane zilko asi bude lepsi kdyz budete hrat pouze poker.

08.10.2012 20:55 | Autor neznámý

to ata135: Díky za odpověď.Poker nehraju, ale pokud vím, taky v něm nejsou žádné podmínky.  

08.10.2012 20:35 | Autor neznámý

"Žádné podmínky", to zní dobře

08.10.2012 20:16 | Autor neznámý

capjar: jiné karetní hry hraju jen velmi výjimečně, není to zrovna ten pravý relax od šachů a pokeru. Náchod je zajímavej turnaj, ale rozhodl jsem se ho letos nehrát. Trojbodový systém, žádné podmínky a předem známá účast dvou hráčů kolem 2500 jsou asi hlavní důvody, proč.

08.10.2012 19:35 | Autor neznámý

 ata135: Děkuji za radu. Škoda, že ti ten psycholog moc nepomohl. Možná tě tak leda naučil být sobcem :-)

A je evidentní, že si vůbec nic nepochopil, když zmiňuješ věk 18. :-) Pak kdo nepoužívá mozek? Pokud dítě bude žít v prostředí alkoholiků, tak bude inklinovat k alkoholu daleko více než dítě žijící mimo toto prostředí v pozdějším věku. Pokud dítě bude pobývat v prostředí, kde se propaguje hazard, tak samozřejmě bude inklinovat k hazardu. Tohle není o hranici 18let, takže evidentně nezapojuješ mozek.

...: Proč bych měl používat nové argumenty? na tohle názor nezměním. Můžeme akorát více rozebrat problém propagace hazardu.

08.10.2012 19:02 | Autor neznámý

Jenom pár dotazů na autora článku: Kromě pokeru hrajete ještě i jiné karetní hry? Pokud ano, které a proč? A na téma poker a šachy - jestli jsem dobře pochopil, zřejmě si vyděláte více peněz v pokeru než v šachu a tedy poker berete jako slušný zdroj obživy. To je ok, je to vaše volba. Na druhou stranu, jsou šachové turnaje, např. Náchod, kde jsou slušné finanční ceny. V loni jste na něm hrál, letos ale ne. Není to škoda?  

08.10.2012 18:17 | Autor neznámý

JP. Nemám pocit, že většina čtenářů je proti článkům o pokeru na nss. Naopak, je zde několik reakcí hodnotích článek kladně. Naopak notoričtí stěžovatelé jsou stále stejní, používají stále stejné argumenty plynoucí  z neznalosti věci, dovolím si tvrdit, že poker nikdy nehráli, ale svůj názor minimálně zde prezentují květnatě.  + je zde několik velmi hloupých lidí typu magnus. A pak tu je těchto lidí král, který je schopen napsat cituji "Jen mi , proboha , nikdo zde nedoporučujte, aby Žilka nás reprezentoval v šachu . Snad máte smysl pro realitu , ne "  Tento člověk tedy hodnotí přínos pro šachovou reprezentaci tím, že autor propaguje, či hraje poker, případně obhajuje své texty.. Šachová výkonnost ho nezajímá. To mluví za vše.

08.10.2012 17:47 | Autor neznámý

karnete ato, Vaše starost o můj (náš) mozek je až dojemná, díky za optání, celkem dobrý. Minimálně k tomu mi poslouží, abych se nenechal zblbnout vaší propagandou. Ještě jste zapomněl podotknout, že když nás poker nebaví, nemáme to číst. To už tu dlouho nebylo. Zdravý názor.

08.10.2012 17:27 | Autor neznámý

Rodney McKay, JP: Hazard je povolenej až od 18 let a herny si to bohužel pečlivě kontrolujou. Radši bych těm malejm smradům prodával drogy přímo před školou, ale je to riziko, tak je musím aspoň takhle opatrně nahlodat hazardem a nechat je do té propasti spadnout, aniž bych je při tom musel popostrčit Váš boj za zdravou planetu je příkladný Jen by to chtělo občas místo srdce zapojit i mozek, jestli to umíte.

08.10.2012 17:05 | Autor neznámý

Rodney, jasně, myšlenkové pochody příznivců pokeru (JD) ohledně dětí jsou nepochopitelné, stejně jako příspěvky samotného autora článku na NŠS. Z ohlasů je myslím jasné, že většina šachistů, kteří navštěvují tento server, je proti článkům o pokeru. Ano, nemusíme to číst, ale můžeme se k tomu vyjádřit, může nás to provokovat k nesouhlasné reakci. Úplně ignorovat a přehlížet diskuse o pokeru na NŠS, čemuž nás neustále nabádají někteří zde přítomní anonymous, snad ani není možné. Nesouhlasné reakce šachistů na články o pokeru se opakují dokola znovu a znovu, každý měsíc (kladné ohlasy jsou v menšině), není už načase se nad tím zamyslet?

08.10.2012 14:14 | Autor neznámý

Rubinus: Takže podle výzkumů pokud děti sledovali více  agresivní filmy, tak pak v dospělosti byli více agresivní. Takže ano, když jim všude možně vnucujeme hazard, tak je daleko větší pravděpodobnost, že budou k němu nachylní. Ono totiž jde manipulovat bez větších problémů s dospělým inteligentním člověk a s dítětem úplně snadno...

kam ještě můžeme klesnout? když zavíráme oči před tímto...

JD: Nepřeháním sám to tady říkal, jak se těší, že na facebooku placený poker a až bude obírat hráče. :-)

08.10.2012 13:20 | Autor neznámý

MUDr. Cyril Höschl, DrSc.: Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel v této zemi má podprůměrný intelekt…

Dalo by se očekávat, že na šachovém serveru to nebude platit tak doslova, ale některé reakce ( stále dokola se opakující ) jakoby to bohužel potvrzovaly.

Jako obvykle se pod článkem o pokeru rozpoutala "plodná" diskuze.

Až mi to připadá, že se na to někteří těší ! A hele, Žilka zase napsal něco o pokeru, jdeme mu nakopat pozadí..

08.10.2012 12:58 | Autor neznámý

JD-Ach tak, ale ty máš na mysli organizaci a né hru jako takovou. Možná se slabým hráčům zdá poker opravdu spravedlivější. V šachu nemají totiž šanci. Jak už prohlásil ata135, ani on si tohle nedovolil napsat.

08.10.2012 12:34 | Autor neznámý

JD: Napsat, že poker je spravedlivější než šachy, tak mě místní analytická smetánka ukamenuje za živa Ale když udělám nějakou kličku, tak by se na to téma něco dalo napsat, díky za námět

08.10.2012 12:01 | Autor neznámý

Magnus ... : K hazardu se nechá přitáhnout jen ten, kdo v podstatě sám hazardovat chce. Takže když nebude hrát poker, protože si včas nepřečetl nějaký článek, nejspíš ty prachy nasype třeba do automatu - žádný rozdíl, dobře mu tak. A přitom pomocí čehokoliv se můžeš nečekaně zlepšit i v něčem jiném. A to uvažování pokerového hráče uplatníš i jinde ... Ale když odpočím, svého času byly z Ameriky dovezeny brambory, ale prostý lid je odmítal jíst. Nakonec na něj páni vyzráli vydáním zákazu - že se jedná jen o pochoutku pro šlechtu a nevolníci mají přísně zakázáno je na poli sbírat ... Možná by ten zákaz pokeru mohl mít docela nečekané následky, ostatně podobně, jako nedávná prohibice, kdy si i člověk, tvrdý alkohol nepijící, najednou řekl, že by si panáčka dal ...

08.10.2012 11:52 | Autor neznámý

Všichni platí stejné startovné,nejsou zvýhodňování výše postavení hráči v žebříčku švýc.systémem.

08.10.2012 11:01 | Autor neznámý

JD- Poker je spravedlivější ? A to jako v čem ? V tom, že i úplný trouba může vyhrát turnaj, pokud má mega štěstí ? Proto je poker tak masová hra, že špatní hráči nepřijdou na to, že jsou špatní. V šachách je to transparentní.

08.10.2012 10:49 | Autor neznámý

a proc by to sem jinak zilka daval? ze sve dobroty urcite ne!!!je jasny ze duvod uverejneni na nss je aby nalakal nove lidi k hazardu a tim padem zase vydelal

08.10.2012 10:04 | Autor neznámý

Proč by děti neměly číst články o pokru??Hlavně bankroll management bych dětem vtloukal do hlavy od chvíle , kdy se naučí počítat. Pan Žilka se určitě nesnaží nikoho okrást.To už trochu přeháníte.

re ata: by mě zajímalo, jestli nechystáš článek srovnání šachy - poker z hlediska systému jak  funguje.Jak tvrdím, že poker je spravedlivější než šachy.

08.10.2012 06:08 | Autor neznámý

JD: Proč je čtu? Abych se vždycky po ráno pobavil, co nám sem dal za vyblítek. 

pavel25: Právě demokracie je o diskuzi a tady už zazněly důvody, proč by tady neměly být takové články - kvůli dětem, kteří tento server navštěvují. Bohužel, ale Žilka je bere pouze jako potenciální cíl lidí, které by mohl okrást.

 

 

 

 

 

07.10.2012 20:34 | Autor neznámý

wonderboy, lékař: Lidé, kteří neovládají statistiku, by si při čtení vašich příspěvků mohli myslet, že je celej tenhle národ úplně vygumovanej

Homunuklus: Šachy by se měly učit od konce, aby člověk věděl, do čeho má směřovat. Toto si většina silných hráčů uvědomuje, a proto je jejich nejslabší stránkou právě teorie zahájení - ještě se k ní nedostali

Daniel Drahorád: Těžká otázka a zase se mnou bude jen málo lidí souhlasit, ale můj recept je milion bleskovek s knihovnou zahájení (jen fáze zahájení), houdini 1.5a pro strategické chápání pozic a korespondenční databáze pro přehled o živých a mrtvých variantách + eliminace horizont efektu ve složitých pozicích a v main lines. Na databáze lidských partií se vůbec nedívám (kromě zjištění repertoáru soupeře), pro mě je to největší odpad a omyl šachistů. Jedna korespondenční partie dvou top hráčů v dané variantě řekne víc než tisíc velmistrovských partií

07.10.2012 15:10 | Autor neznámý

Re: Pavel 25

Vcelku s Vámi souhlasím, Články o pokeru jistě nejsou tak špatné či dokonce pobuřující, abychom museli volat po nějakém zákazu. Ovšem, dobrým kompromisem by mohlo býti třeba to, že by se zařazovaly podobně jako články: Bleskově  ke kávě.

07.10.2012 15:06 | Autor neznámý

Ok, budu věřit Štěpánovi, když říká, že sestřelit hráče kolem 2400 hned na startu je často možné. Jen bych se zeptal jak konkrétně se to dělá? Jak se buduje úderný repertoár v zahájení? Vycházíš z úspěšnosti bílých/černých v konkrétní variantě (v bázi)? Nebo si filtruješ v chessbase komentované partie silných hráčů pro konkrétní variantu nebo sleduješ novinky v časopisech/serverech nebo odebíráš a pečlivě sleduješ twicy? Jak si ty buduješ reportoár, respektive jak se připravuješ na konkrétního zahájení soupeře? Díky za odpověď.

07.10.2012 14:48 | Autor neznámý

to Krolop: kdyby byly příspěvky ve stylu "není to dobrý článek", "v článku je řada chyb" apod., nic bych nenamítal. Pokud ho však někdo komentuje slovy "co to tady dělá" aj., pak výhrady mám.

Váš příměr o "demokracii" zde není na místě. Anti-demokratické je právě to, že by tento typ článků někteří nejraději zakázali, přitom si ale článek své příznivce najít může. Demokracie je o umožnění plurality názorů.

07.10.2012 12:26 | Autor neznámý

Já si myslím, že tento článek není moc dobrý, ovšem je to jen můj subjektivní  dojem. Ale evidentně dobří jsou zdejší demokraté: ,, Kdo nechce ho číst nemusí. ....proč vůbec ten článek čtete, natož komentujete? Komu se Vaše články nelíbí, číst je nemusí." Přesně ve stylu ODS a TOP 09: ,, My jsme samozřejmě dobří, ba nejlepší ! A vy ostatní šmoulové nám třeba polibte prdel. Anebo v lepším případě táhněte na jiný web, na jinou stránku !"

07.10.2012 10:12 | Autor neznámý

Jo, dobrej článek. Kdo nechce ho číst nemusí.

07.10.2012 08:10 | Autor neznámý

pavel dela hodne chyb uz v nadpisu pavel s dvojitym w je hrubice(ale jestli pavel je z moravy tak se nedivim tam uz je to jako v polsku)magnusi s tvrdym je taky brubka nejvyssiho kalibru,ale oproti me je to slaboucke ja delam chyb mnohem vice!!

07.10.2012 00:14 | Autor neznámý

 Díky za zajímavý článek Budu se těšit na další.

06.10.2012 23:20 | Autor neznámý

ad pawel: mimo téma - blbá otázka, připouštím - smím se zeptat, proč píšete oslovení "Magnusy" s ypsilonem, to není překlep, není to poprvé.

06.10.2012 21:43 | Autor neznámý

Pamět je určitě důležitější v šachu než v pokru.

Zdravím všechny nepřátele pokru a zajímalo by mě, proč vůbec ten článek čtete, natož komentujete?To vám přináší nějaké uspokojení nebo co?

06.10.2012 21:11 | Autor neznámý

To jsem to tedy zvóóral, uznávám. A mohu se alespoň omluvit, poníženě, zda by se dalo přihlédnout, že napsal jsem neurčitě doktor?

06.10.2012 20:54 | Autor neznámý

Laskavě mě nedávej do jednoho pytle s Magnusem a Jandou!

Okamžitě mě z toho pytle vysypej!

06.10.2012 20:38 | Autor neznámý

Bonde, Magnusy, doktore:

Co je tajemného? Poker-Arena platí Štěpána za propagaci pro nalákání dalších hráčů. Platí mu odměnu a náklady. Náklady jsou též inzerce, odměna je za články. Poker-arena platí jak Štěpána, tak náklady na inzerci na nss. Štěpán má nejistý zisk z hraní pokru i šachu, tady má stálý, možná malý, ale má. Co z toho má arena? Čím více hráčů, tím větší proviz, tím více může ukazovat kolik kdo vyhrál a tím lákat další hráče a tím větší proviz. Že i prohrávají, o tom již se nebude zmiňovat, rozhoduje obrat a procenta z něj. Vždyť je to jak 1+1.

06.10.2012 20:16 | Autor neznámý

No trochu Štěpánovi nerozumím. Buď se tím pokerem slušně uživí, jak píše a pak nemá důvod sem psát periodické propagační články, o kterých sám tvrdí, že je píše už jen do počtu a hlubší význam to pro něho nemá, nebo nám celou dobu kecal a živí se právě psaním těchto článků, což by ho zcela znemožnilo. Takže jak to je?

06.10.2012 13:48 | Autor neznámý

Štěpáne, nenechte se odradit příspěvky v diskuzích a pište dál. Komu se Vaše články nelíbí, číst je nemusí.

06.10.2012 12:14 | Autor neznámý

Přiznám se, že mi tu pokerový články nijak zvlášť nevadí; to spíš expresívní křiklouni v diskusi. Co by mě ale zajímalo, je spor následujících koncepcí. Jestli tomu rozumím, Štěpán Žilka radí soustředit se na zahájení a soupeře zválcovat z domácí přípravy, kdežto jiní (často třeba Robert Cvek) radí zvládnout pouze strategii dané výstavby a přesné pořadí tahů považují za věc druhotnou.

Je jasné, že šachy jako systém s konečným množstvím variant se vposledku dají na ty varianty zredukovat; stejně tak je však jasné, že člověk s omezeným mozkem v omezeném čase všechny varianty nezvládne (navíc teorie není a hned tak nebude hotová, žádné "všechny varianty" vlastně nejsou :-) ), takže je praktické v tréninku spíš nabrat  herní sílu do dalších části partií s tím, že když skončí teorie, tak se neutopím v bažině. Řekl bych, že na úrovni kolem 2000 je jednoznačné, že přehánět to s teorií je zbytečné, ne-li zhoubné. Platí snad úměra, že čím lepší hráč, tím víc význam teorie zahájení stoupá? Nemyslím absolutně, ale relativně vůči znalostem strategie apod. Nezdá se mi to, intuitivně se tu stavím na stranu protižilkovskou, argumenty ale nemám. Co na to dobří hráči?

06.10.2012 12:02 | Autor neznámý

 To s tím zahájením je pravda, ale je to logické - pokud se tím hráč neživí a hraje pro zábavu, nechce to redukovat na porovnávání toho, kdo se víc našrotil, někdy i za cenu horšího zahájení. Tady je to trochu odlišné od pokeru, kde jde vždy o peníze a člověk, který nevyužije všech dostupných možností, prostě jenom prodělá.

06.10.2012 06:02 | Autor neznámý

zilkovi neplati zilka plati novoborskymu serveru za to ze ty blaboly muze na nss.cz vubec umistit

05.10.2012 23:12 | Autor neznámý

re Krolop- ať si tu Žilka  obcuje o pokeru co chce,zvláště,když mu za ty bláboly je ochoten někdo platit. Hloupej,kdo dává ,hloupější,  kdo nebere.Jen mi , proboha , nikdo  zde nedoporučujte, aby Žilka nás reprezentoval v šachu . Snad máte smysl pro realitu , ne ....(?!)  

05.10.2012 22:21 | Autor neznámý

ja se nikdy za nejakyho odbornika nepovazuju sachy neumim poker nesnasim.jen tady vypoustim blaboly-vim to,ale vsichni nemuzou byt chytry,na svete musi byt blbci jinak by se ty chytry mezi sebou pozabijeli

05.10.2012 21:41 | Autor neznámý

Přátelé, už zde padlo až příliš mnoho kritických slov /často i velmi ostrých viz dnes - sisoj  a bohužel i já - před časem/ na téma poker na šachovém webu. Řeči se vedou, voda teče a řeči se vedou.... Myslím, že je na čase nejen pochopit, že poker na NŠS prostě bude, ale je třeba se s timto faktem i smířit. Ostatně, všechno špatné je zároveň k něčemu i dobré !  Já vidím to dobré v prosté skutečnosti, že pan Žilka není žádný nedouk a už vůbec ne hlupák ! Hraje pěkné a nadmíru zajímavé šachy, což je pro mě směrodatné. Tož, ať si tu píše s požehnáním NŠS o kartách co chce. Nikdo z nás není přece dokonalý. Mně osobně zůstane bližší pan Žilka jako karbaník než magnuscarlsen, coby šachový odborník. Tož tak.

 

05.10.2012 20:23 | Autor neznámý

Běžte už do prdele s tím pokerem!!!

05.10.2012 20:00 | Autor neznámý

Magnusi. Nechceš si tady veřejně s panem Žilkou "pokecat" o pokeru, cituji "kdyz tomu nerozumi"? Už takhle seš tady za ocáska, v pokeru je mezi vámi zhruba stejný rozdíl, jako v královské hře. Nad tvými argumenty by se jistě nejeden čtenář pousmál stejně tak, jako nad tvými, vždy zcela mimo mísu příspěvky u ostatních témat.

05.10.2012 19:42 | Autor neznámý

magnuscarlsen: za šachový články mě nikdo neplatí, velebnosti

Pawel: jo to je trochu problém, témata dochází, člověk by i chtěl, když už to tu má bejt, ať to za něco stojí, ale nápady nejsou, pod článkama navíc většinou negativní ohlasy, to se člověk nestrhá, to mi věř...

05.10.2012 17:44 | Autor neznámý

Prosím webmastera zrušit můj nick, login atd.

Děkuji

P.S. Aspoň se někomu do budoucna uvolní docelá hezký nick.

05.10.2012 16:39 | Autor neznámý

No jo, měli bychom tyhle reklamní články chápat (jako nutné zlo). Něco server financovat musí, že? Jinak je jasné, proč se p. Žilka zajímá o poker - peníze, dá se to pochopit. Ale poker taky nemusím. Hezký víkend.

05.10.2012 14:26 | Autor neznámý

Já si článek přečetl celý. Ale nepochopil jsem, co nám chtěl autor o šachu nebo pokru říci, kromě obecně známých věcí o paměti (a i k tomu bych měl výhrady). Asi smlouva velí.... A pak se připomenout s blogem, arénou. Když nic zajímavého tady, tak aby si řekli čtenáři, možná bude tam. Ale darovanému koni.... (přeci zn. PI).

05.10.2012 13:20 | Autor neznámý

Za to ty Carlsene rozumíš všemu. Možná bys měl také kandidovat na prezidenta, v té sebrance kandidátů bys určitě nezapadl.

05.10.2012 13:08 | Autor neznámý

kristova noho  po delsi dobe si precitam clanky na nss a narazim tady na ten protivnej az odpornej poker,jdu blejt velebnosti.a zase dokola prirovnavani kralovske hry k tvrdemu hazardu.ani sem to nemusel cist precetl sem si prvni 4 radky a opet tam stalo mlady profesionalni sachista zilka.proc zilka nepise radsi clanky o sachu a cpe se do pokeru kdyz tomu nerozumi.ostuda blamaz!!!