Pardubice on-line: 6. kolo

26.07.2006 08:00 | Turnaje

Turnaj v Pardubicích nabízí svým divákům on-line přenosy z prvních 6 šachovnic. V tomto článku jsme se rozhodli umožnit čtenářům o právě probíhajících partiích diskutovat. V 6. kole se utkají tyto dvojice: IM Zakhartsov (2548...

Turnaj v Pardubicích nabízí svým divákům on-line přenosy z prvních 6 šachovnic. V tomto článku jsme se rozhodli umožnit čtenářům o právě probíhajících partiích diskutovat. V 6. kole se utkají tyto dvojice:

IM Zakhartsov (2548, *1968) – IM Gajewski (2504, *1985)
Partie těchto dvou hráčů se se stejnými barvami hrála v Pardubicích i loni a měla velmi zajímavý průběh: bílý obětoval pěšce za to, že černý nemohl udělat rošádu.
Jeho útok ale postupně vyšuměl a byl to právě Gajewski, který se pokoušel výhru. Zakhartsov se ve věžovce ubránil a partie skončila remízou. Co se od té doby změnilo? Zejména Gajewského ELO, které za rok stouplo o více než 100 bodů. Navíc na jeho straně určitě stojí i sebevědomí, které po 5 výhrách v řadě má. Tipuji proto opět remízu, což znamená, že po tomto kole už v turnaji nebude žádný 100% úspěšný hráč.

GM Kovalev (2526, *1961) – GM Navara (2719, *1985)
Přestože oba hráči hrají i v české extralize, tak v zatím jejich jediné vzájemné partii se potkali na turnaji v polském Krakově v roce 2004. I zde měl bílé Kovalev a Davida, který byl již tehdy papírově silnějším hráčem, dokázal porazit. Hrála se sicilská, konkrétně scheweningen, Kovalev zvolil malou rošádu a celou partii rozhodl nástupem pěšců královského křídla. Davida však lze porazit, ale ne pravidelně porážet, pro dnešní partii tak tipuji remízu.

GM Najer (2677, *1977) – GM Tomashevsky (2594, *1987)
Opačnými barvami se tito dva ruští velmistři utkali v semifinále ruského šampionátu, partie skončila nerozhodně a do finálových bojů se kvalifikoval pouze Tomashevsky. Najer tak má ideální možnost se svému soupeři tím nejlepším možným způsobem pomstít a vzhledem k tomu, že má bílé figury, se o to bude v dlouhé partii pokoušet. Už ve výše zmíněné partie nebyl Najer daleko od výhry (navíc černými). Dnes se mu odpor soupeře zlomit podaří a vyhraje. Můj tip: vyhraje Najer.

GM Novikov (2513, *1985) – GM Wojtaszek (2622, *1987)
V mé databázi se žádná vzájemná partie nevyskytuje, přestože oba mladí velmistři odehráli na juniorských šampionátech řadu partií. V průběhu turnaje ztratil Novikov bod jen kvůli černým figurám, nutno však dodat, že bílými nepotkal ještě žádného opravdu silného hráče. Potkává ho právě teď v podobě Wojtaszka, který je v současnosti 92. hráčem světa a bude nad jeho síly. Můj tip: vyhraje Wojtaszek.

GM Borovikov (2582, *1973) – IM Hausrath (2511, *1976)
Tradiční účastník pardubického festivalu, GM Borovikov, má turnaj velmi dobře rozehraný a svou bilanci si jistě nebude chtít pokazit, zvlášť když proti němu stojí vcelku přijatelný soupeř, který ELO přes 2500 získal díky dobrému výkonu v letošním ročníku bundesligy. Předtím takto vysoko nikdy nebyl. Věřit tak budu osvědčenému jménu a tipuji výhru Borovikova.

GM Babula (2571, *1973) – IM Cvek (2509, *1979)
Podle očekávání mají z celé šestice nejvíce vzájemných partií (celkem 5) s bilancí 1 – 4 – 0 pro Babulu. Vlasta dokázal zvítězit jen v pro Roberta nevydařené extraligové sezoně, kdy hrál za sestoupivší Slavoj Ostrava. Zbylé 4 partie skončily remízami, včetně partie nejčerstvější, která se odehrála v loňském roce na mistrovství republiky v Karlových Varech. (Pozn. Partie je samozřejmě zanalyzovaná v publikaci Lukáše Klímy a Roberta Cveka “Lázeňské rošády”) Vlastův 1. tah je jasný – 1. d4. Robert může zareagovat nimcovičkou nebo dámskou indickou, nechme se překvapit. Každopádně ještě přidám svůj tip, kterým je remíza.

Partie můžete vždy od 15:00 sledovat na stránkách pořadatelů.
0x 1003x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat