Ostravský koník 2006

28.05.2006 08:00 | Turnaje

Ve dnech 29.4 - 7.5.2006 jsem se v Ostravě zúčastnil uzavřeného velmistrovského turnaje konaného v rámci šachového festivalu Ostravský koník. S konečným výsledkem jsem byl velmi spokojen, zvláště proto, že se mi konečně podařilo ...

Ve dnech 29.4 - 7.5.2006 jsem se v Ostravě zúčastnil uzavřeného velmistrovského turnaje konaného v rámci šachového festivalu Ostravský koník. S konečným výsledkem jsem byl velmi spokojen, zvláště proto, že se mi konečně podařilo splnit třetí IM normu.
Dobrý výsledek se však nerodil snadno. Během posledních čtyř měsíců jsem šachy neviděl ani z rychlíku a navíc jsem neměl ani čas se na turnaj pořádně připravit.
Nejmarkantněji se to projevilo v první partii, kterou jsem sehrál velmi rychle, povrchně, zkrátka špatně.
Ve druhé partii na mě favorizovaný soupeř suverénně nastoupil se zřejmou snahou dát mi co nejdříve mat, a já měl pocit, že jej opravdu brzo dostanu. Nakonec se však situace otočila a byl to soupeřův král, který se dostal pod kola matového útoku. Ve třetím kole mě Víťa Rašík zcela přehrál, ale stačil jeden neopatrný tah (21...f5?, správně bylo c4) a mohl jsem hrát i na výhru (26.Jd7, místo zahraného Dc3 a černý by se v časové tísni jen obtížně bránil), ale po předcházejícím průběhu jsem víc než remízu nehledal. Ve čtvrtém kole byla pohodová remíza s Robertem Cvekem, kdy jsem překvapil v zahájení a Robert nezvolil nejlepší pokračování (v devátém tahu je Se2 určitě lepší než zahrané Sf6). V konečné pozici jsem podle Roberta stál i trochu lépe, ale s takovým hráčem mě remíza plně uspokojovala. V pátém kole jsem sehrál svoji nejdelší partii v turnaji s GM Jakubiecem. Ve střední hře jsem stál velmi dobře, dokonce jsem si myslel, že na výhru. Někde mezi 31-37 tahem jsem se však do pozice zamotal a nakonec jsem přešel do horší věžovky. Jakubiec, který celou partii mohl pouze čekat co podniknu, odmítl remízu a já jsem si po pár tazích přestal dávat naději na záchranu partie. Navíc jsem v té chvíli měl málo času a byl jsem velmi unavený. Přestal jsem počítat varianty a dělal jsem přirozené tahy citem. Nakonec se mi v závěrečné blicce podařilo soupeře přelstít a dokonce jsem i vyhrál. Koncovka v sobě skrývala více jedu než oba čekali.
Následující čtyři kola byla ve znamení rychlých a klidných remíz, což mi vyhovovalo, neboť jsem hodně nastydl, v důsledku čehož jsem málo spal a byl jsem velmi unavený. Překvapilo mě, že ani nesmírně erudovaný hráč jako GM Dydyshko proti mě v zahájení nezískal žádnou výhodu a sám v devatenáctém tahu nabídl remízu, kterou jsem rád přijal.
Neměl jsem s sebou počítač a tak mi nezbývalo, než hrát partie bez přípravy, v nepříliš dobrém fyzickém i psychickém stavu, neměl jsem ani natrénováno, ale vyšlo to. Caissa je prostě nevyzpytatelná...

komentovaná partie

oficiální stránky
0x 953x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat