Jak jsme vypálili rybník mistru bundesligy

30.09.2009 13:41 | OSG Baden-Baden vs Karlovarský šachklub Tietz 5:8

O tomto víkendu proběhl v Baden-Baden zajímavý šachový zápas. V rámci partnerských vztahů byl dojednán na sobotu odpoledne zápas mezi městy Karlovy Vary a Baden-Baden, reprezentovaných jejich nejlepšími kluby – Karlovarským šachklu...

O tomto víkendu proběhl v Baden-Baden zajímavý šachový zápas. V rámci partnerských vztahů byl dojednán na sobotu odpoledne zápas mezi městy Karlovy Vary a Baden-Baden, reprezentovaných jejich nejlepšími kluby – Karlovarským šachklubem Tietz a vítězem německé bundesligy OSG Baden-Baden. Nešlo jen o šachový zápas, ale o vzájemné poznání se občanů obou měst, vždyť se jednalo o první podobné měření šachových sil mezi oběma městy v historii, přestože si jsou obě města svojí minulostí, nejenom tou šachovou, velmi blízká. A pro mnohé naše účastníky zápasu to byla první návštěva v Baden-Baden.

Naše výprava karlovarských šachistů, složená výhradně z členů KŠ Tietz, jejich manželek či partnerek, odjela na zápas díky podpoře formou neinvestiční dotace od Města Karlovy Vary. Celkem nás jelo 17 v pěti autech. Vzdálenosti obou měst je po dálnici 512 km, což se nezdálo být strašlivé až do chvíle, když jsme narazili na první Stau (kolonu). Nakonec jsme do cíle dorazili až po sedmi hodinách, když jsme se ještě obratně vyhnuli zácpě do Stuttgartu, kam nás tvrdošíjně posílala navigace. I přes únavu z cesty se někteří účastníci vydali na večerní procházku městem. Nakonec se většina vrátila na hotelové pokoje, kde probíhala intenzivní příprava u lahve vína skoro až do časných ranních hodin.

Ráno, vlastně už dopoledne, jsme posnídali a vydali jsme se na prohlídku města s průvodkyní paní Verspohl. Po dvou hodinách chůze jsme zjistili, že jsme se během prohlídky nevzdálili od hotelu víc než na 200m a obešli jsme jej dokola. Náš „Hotel am Friedrichsbad“ totiž leží v samotném centru přímo naproti světoznámému lázeňskému domu Friedrichsbad. Vlastního ho Čech pan Pustina, tedy ten hotel, má v něm českou restauraci a chodí k němu Češi na jídlo. Takže si připadáte jako doma. Vůbec Baden-Baden je v jistém slova smyslu křižovatkou národů. Stejně jako v Karlových Varech i zde je početná skupina Rusů, z nichž ovšem zde mnozí žijí skoro celý svůj život. Takže je nikdo nepovažuje za přivandrovalce a požívají úcty starousedlíků. Při prohlídce jsme zjistili, že Baden-Baden je městem se samými „nej“. Všechno, na co naše průvodkyně ukázala, bylo nej. Pochopili jsme, že Lázeňsko-lázeňští, jak kolega vtipně přeložil pojmenování místních obyvatel, jsou velmi vynalézaví v tvorbě těch „nej“. Stačí se trochu zamyslit a „nej“ je na světě.

Na 14 hodinu byl naplánován zápas. Lázeňsko-lázeňští na nás nastoupili v amatérské sestavě, žádné profesionální posily nebyly k utkání povolány. Síla obou mužstev se tak vyrovnala. Hrálo se v pěkném prostředí místního Šachového centra, kéž bysme něco takového jednou měli ve Varech. Ve 14:30 přišel i starosta, nebo spíše vrchní starosta. Stejně jako Karlovy Vary nemají starostu, ale primátora, má Baden-Baden hned tři starosty – normálního starostu, prvního starostu a vrchního starostu. Vrchní starosta se v originále řekne Oberbürgermeister. Samozřejmě jsme měli připravenou spoustu darů a rozdali jsme je všem. Oberbürgermeister nám, tedy našemu předsedovi Martinovi Hajšmanovi, věnoval svojí fotku s Obamou. Kdo si ještě pamatuje návštěvu Obamy v Praze, tak ví, že do Prahy přiletěl právě z Baden-Baden, kde byla velká pařba u příležitosti oslav 60 let NATO. Stálo to prý 50 melounů EUR a místní si na vlastní kůži prožili tři dny komunismu. Po tuto dobu totiž obsadilo město asi 10.000 policistů, nikdo nesměl z domu bez doprovodu policisty, ani otvírat okno. Když nám to vyprávěli, tak se strašně divili, odkud můžeme podobné ústrky a omezování osobní svobody znát. Chtěli nás tím omráčit, ale všichni nad 35 let víme své.

Samotný zápas měl celkem jednoznačný průběh, přestože jsme jako první zaváhali my prohrou na poslední desce, následovala ale rychlá šňůra našich bodů přerušená třemi remízami. Když se mi můj soupeř vzdal, tak už jsme vedli vysoko 6,5:2,5 a kontrolovali výhru v zápase, neboť na dalších dvou šachovnicích jsme měli minimálně půlku. Nakonec jsme z nich vytěžili 1,5 bodu a skóre zůstalo na výsledku 8:5 pro nás. Za Karlovy Vary bodovali výhrou Krejčík, Tichý, Hlaváček, Hüttner, Musil a L.Hajšman, remizovali Čontoš, Nový, Bicek a Halla.

Po lehké večeři se konal slavnostní šachový večer, spočívající v tom, že se na nás naše manželky a přítelkyně dívají, jak hrajeme blicák. Smyslem blicáku mělo být vítězství ředitele šachového centra Christiana Bosserta jako náplast na ránu v podobě prohraného zápasu. My však vyznáváme jiné léčebné postupy bez náplastí, například akupukturu. Blicák vyhrál Tichý, Bossert byl až druhý a naše star Soukup, tentokrát poněkud bez lesku, třetí. Náš předseda potom poděkoval domácím za přátelské přijetí a pozval šachisty Baden-Badenu na odvetu do Karlových Varů.

V neděli jsme ještě dopoledne navštívili společně místní moderní lázeňský komplex Caracalla Therme, kde jsme se dvě hodiny vyřádili a po obědě odjeli do našich Varů.

Fotografie

Jedna z místních pozoruhodností. Takové lampy mají jenom v Baden-Baden.

Před návštěvou Obamy byly zapečetěny všechny kanály, aby se zjistilo, kde se skrývá podzemní teroristická organizace

Míra Musil vypráví a názorně předvádí naší průvodkyni legendu o založení Karlových Varů – Jelení skok.

Šachové centrum Baden-Baden je součástí komplexu budov muzea

Na šachový zápas měst Baden-Baden a Karlovy Vary se přišel podívat i vrchní starosta města Wolfgang Gerstner (v saku), zleva stojí představitelé obou šachových táborů – ředitel šachového centra Christian Bossert a předseda Karlovarského šachklubu Tietz Martin Hajšman.

Naše star Jirka Soukup hledá ztracenou formu v alkoholu, nevšiml si, že pivo je nealkoholické a zjistil to až po čtyřech kouskách.

Od jisté doby mi říkají Laszlo Rolex Omega. Komu myslíte, že po zahájení zápasu nejdou hodiny? Mě.

Laszlo Rolex Omega podruhé. Na 11 šachovnici nejde našemu hráči časová bonifikace.

Pohled napříč hrací místností. Okna jsou v přízemí a ústí přímo na ulici. Kolemjdoucí se zastavují a nahlížejí zvědavě dovnitř, co že to šachisti zase kujou.

Večerní klub září do ulice a zve k návštěvě.

3x 694x Laszlo
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
02.10.2009 00:11 | Autor neznámý

Náhodou jsem objevil další fotky z tohoto mače: http://danielnovy.rajce.idnes.cz

01.10.2009 08:45 | Autor neznámý

 Že Star - Soukup byl nakonec bez lesku není divu. Odborníci vědí, že v oblasti není good beer. Měl si radši přivézt bavorské.

30.09.2009 21:54 | Autor neznámý

Zřejmě dobrej oddíl, my dostali od lázeňských dvakrát napráskáno. Jinak supr akce, zkoušel jsem mimo sezónu družstev dohodnout podobný mač s místními rivaly, ale ještě se to nikdy nezdařilo....