Open Praha: vítězí lotyšský dvojblok

18.01.2008 08:00 | Turnaje

Průběžným lídrům se letos v Praze nedařilo – až do 6. kola vedl Štefan Mačák (2361), který po 2 následných prohrách musel v posledním kole výhrou zachraňovat už téměř jistou IM normu. Nakonec se mu to podařilo, ale v takto ro...

Průběžným lídrům se letos v Praze nedařilo – až do 6. kola vedl Štefan Mačák (2361), který po 2 následných prohrách musel v posledním kole výhrou zachraňovat už téměř jistou IM normu. Nakonec se mu to podařilo, ale v takto rozjetém turnaji měl ambice jistě trochu vyšší. Ve vedení ho po výhře ve vzájemné partii vystřídal GM Marek Vokáč (2435), ale i ten se na výsluní ohřál jen jedno kolo, protože zezadu už se tlačili největší favorité. V 8. kole Vokáče sestřelil nejvýše nasazený GM Viesturs Meije
rs (2507), který se po taktické remíze v posledním kole se svým krajanem GM Evgeny Sveshnikovem (2506) stal celkovým vítězem. Ani Sveshnikov ovšem nemusel smutnit – díky výsledkům ostatních partií totiž bral stříbro, protože výhrou se na 7 bodů dotáhl pouze Ind IM Chowdhury Saptarshi Roy (2418) a skončil tak celkově třetí.

GM Marek Vokáč

předsálí

Zisk 6,5 bodu znamenal 4.-11. místo a pro 3 hráče také odměnu v podobě IM normy – vedle již zmíněného Štefana Mačáka jimi byli Petr Zvára (2398, perfo 2467) a Oleg Spirin (2404, perfo 2497). Gratulujeme! Nejlepší pomocné hodnocení a 4. místo tím pádem obsadil GM Marek Vokáč, za ním se pak seřadili Zvára, Mačák, Spirin, GM Meduna, IM Plischki, IM Lehtinen a IM Vavrák.

Pěkným tahem skončila partie IM Sengupta – Soural ze 2. kola. Bílý zahrál 33.f6 a černý se okamžitě vzdal, protože pochod h-pěšce jde zastavit jen za těžké materiální ztráty. Např. 33...gxf6 34.h6 Sg5 35.Vg3 (kryje pole c3, čímž uvolňuje jezdce z d5) a následně buď h7, Je7 nebo obojí. Hezká ukázka dominantního jezdce v centru!

Z hráčů z našeho okolí si i přes nepovedený start nakonec nejlépe vedl Roman Boreš (2203, 5,5 bodu), který si dojem z turnaje vylepšil remízou černými s IM Marholevem (2401). Finiš naopak vůbec nevyšel děčínskému Sejkorovi (2229, 4,5 bodu), který v nejdůležitější fázi turnaje získal pouze 0,5/3. Stejný závěr měl i liberecký Marek Braun (2067, 4 body), který však v této fázi turnaje čelil soupeřům zatím nad hranici svých možností. Markovu cestu turnajem mapují stránky jeho domovského Deska Liberec.

Více informací můžete nalézt na stránkách pořadatelů, které Vás následně pro výsledky odkáží na Chess-results. Pokud by Vás zajímaly partie, tak se zatím musíte smířit pouze s děním do 4. kola, navíc jen z vybraných šachovnic.