Pozvánka na 16.ročník šachového turnaje O pohár města Klatov – UNILEASING OPEN

22.04.2008 08:00 | O pohár města Klatov

Šachová historie Klatov podle legendy začíná již v raném středověku, neboť tato legenda praví, že když město navštívil kníže Oldřich, sehrál se zdejším purkmistrem tři partie a poté, co všechny prohrál, věnoval Klatovům zna...

Šachová historie Klatov podle legendy začíná již v raném středověku, neboť tato legenda praví, že když město navštívil kníže Oldřich, sehrál se zdejším purkmistrem tři partie a poté, co všechny prohrál, věnoval Klatovům znak, kterému vévodila šachovnice. Jedná se tím zároveň i o vůbec první zmínku o šachu v Čechách. Šachovnice nakonec figurovala ve znaku města až do roku 1960.
Také se asi najde málo měst, které se mohou mezi svými kulturními památkami pochlubit jak Černou tak Bílou věží, a kde z vojenských oddílů byli jak jezdci, tak střelci a také pěšáci. Je to jistě město, ve kterém bydlí mnoho krásných dam a v telefonním seznamu najdete asi dvanáct Králů.

Samotný oddíl byl založen ve dvacátých letech minulého století a za prvorepublikových dob jeho činnost spočívala především v přátelských zápasech s podobnými spolky v okolí a také v simultánkách, kdy mohly Klatovy přivítat i takové jméno jako Bogoljubov. Pravidelné soutěže začal oddíl hrát až po jejich vzniku v padesátých letech a většinu doby hrál na úrovni krajských přeborů. Před deseti lety poprvé postoupil do druhé ligy, kterou nyní klatovské áčko stále hraje, i když se mu krátce podařilo hrát dokonce ligu první a naopak před dvěma lety na jednu sezónu spadlo do krajských soutěží.

Za zmínku ovšem stojí výsledky klatovské mládeže. Zhruba před třiceti lety vyhráli zdejší šachisté krajský přebor družstev žáků i dorostenců a v korespondenční 1. lize žáků a dorostenců v osmdesátých letech vždy bojovali o medailové umístění. Hrálo se zde také mnoho soutěží pro mládež např. Mléčná galaxie či turnaj smíšených družstev a další. Po krátké odmlce se opět začalo s pravidelnou organizací mládeže zhruba před deseti lety, v době, kdy bylo téměř nepředstavitelné, že někdo v rámci Plzeňského kraje v práci s mládeží překoná tým Union Plzeň. Začalo se v krajských soutěžích, ovšem v roce 2005 následoval postup do extraligy, kde původní cíl udržet se v soutěži skončil postupem do finále a následující sezónu se dokonce družstvu podařilo senzačně získat titul přeborníka mládežnické extraligy, když v posledním kole děti v krásném zápase porazily již několik let suverénní Frýdek-Místek. Letos se Klatovy mohou pochlubit dokonce hned čtyřmi tituly přeborníka republiky v mládežnických kategoriích jednotlivců.

V roce 1993 se navíc začal hrát pravidelný letní Open turnaj, který se postupně rozrostl tak, že se některé roky stává po pardubickém festivalu druhým největším turnajem v republice a je také asi jedním z mála turnajů, který po svém pátém ročníku přežil ztrátu klíčového sponzora. Doposud největší účast zaznamenal sedmý ročník s počtem 256 hráčů, nyní se počet účastníků pohybuje lehce pod dvěma stovkami šachistů. Nejčastějším vítězem, čtyřnásobným, byl IM Petr Neuman následovaný IM Josefem Juřkem, ale mezi vítězi můžeme najít i GM Jiřího Lechtýnského a turnaje se jeden rok zúčastnil i GM Ján Plachetka.


turnajové prostředí klatovské sokolovny

V letošním roce se turnaj koná pod záštitou starosty města Klatov Mgr.Rudolfa Salvetra a pořadatelé předem děkují hlavnímu sponzorovi Unileasing a.s., dále společnosti Rodenstock ČR s.r.o. a Bred Consulting s.r.o., hlavnímu mediálnímu sponzorovi Lidové noviny a mediálním šachovým partnerům 1.Novoborskému šachovému klubu, ŠachInfu a Čs. šachu. Pro účastníky turnaje je opět připraven bohatý doprovodný turnaj, kromě tradičního turnaje v bleskovém šachu, malé kopané a vepřových hodů je nově připraven turnaj v superblickách a dále turnaj ve stolním tenise. Společně s nejlepšími v obou turnajích budou opět vyhlášeni a oceněni nejlepší hráči v mládežnických kategoriích, ženy a senioři a též se v rámci turnaje stejně jako minulý rok uskuteční soutěž oddílových družstev. Těšíme se již na Vaši účast!

9x 2566x
Fotogalerie
Komentáře (9) Aktualizovat
22.04.2008 17:29 | Autor neznámý

Epitaf by rozhodně měl být stručnější.

22.04.2008 16:01 | Autor neznámý

Pawel: Celkem nic k tomu prispevku. Jen to, ze nejsem zavistivy. Turnaju mame vyrazne vice, nez jeden klatovsky. Tod vse. ;-)

22.04.2008 15:46 | Autor neznámý

Tak se zase přátelé, předchozí přispěvovatelé, trochu mírněte.... Zkuste udělat podobný turnaj sami a pokud jste ho pořádali, jistě jste byli rádi, že vám šachový časopis s výsledky sponzory otiskl (tam však není diskuze závistivých). Jde to dojednat i s regionálním tiskem, který je třeba mediálním partnerem či s rozhlasovými stanicemi. Pak otisknou či řeknou sponzory. Omezeně, je třeba jednat, ale děje se to i v šachu. V jiných, divácky atraktivnějších, sportech běžné. Špatné snad, že se jim chceme krůček po krůčku blížit ? Pozn.: Nejsem ani z klubu ani z kraje kde sídlí klatovský klub či novoborský, ani nejsem v pořadatelském týmu turnaje.

22.04.2008 14:19 | Autor neznámý

NSS je mediálním partnerem tohoto turnaje.

22.04.2008 13:30 | Autor neznámý

To je teda úlet... Souhlasím se všemi předchozími příspěvky.

22.04.2008 12:59 | Autor neznámý

V seriózních médiích bývá zvykem odlišovat publicistiku a placenou reklamu. Někdo v "článku" by mělo být napsáno, že se jedná o inzerát. Nebo budete takhle zveřejňovat sponzory každého turnaje? To celé léto nebudete psát o ničem jiném.

22.04.2008 11:12 | Autor neznámý

Hezká reklama, jen mi tam chybí jméno loňského vítěze, případně i fotka s pohárem... :-) :-) :-)

22.04.2008 11:04 | Autor neznámý

Autor pozvánky musel projít důkladným kursem, jak pozvánky co nejvíce zmršit.

22.04.2008 10:50 | Autor neznámý

Moc pěkná reklama... ale Klatovy jsou fajn... jen škoda, že tolik turnajů se souběžně tlačí do toho cyrilometodského týdne