Kniha zázraků

03.04.2010 07:03 | Nové knihy

Zlín/ Co by se stalo, kdyby se lidem znovu zjevil Ježíš Kristus? Mahdi? Buddha? Jak by na existenci novodobých proroků reagoval současný svět? Věřící? Církevní hodnostáři? Média? Na pultech knihkupectví se v těchto dnech objevil no...

Zlín/ Co by se stalo, kdyby se lidem znovu zjevil Ježíš Kristus? Mahdi? Buddha? Jak by na existenci novodobých proroků reagoval současný svět? Věřící? Církevní hodnostáři? Média? Na pultech knihkupectví se v těchto dnech objevil nový špionážní román Kniha zázraků , ve kterém hlavní hrdina: televizní reportér Dominik Baso stopuje muže, kráčejícího po hladině Vltavy. Úspěšný novinář se stává díky atraktivním reportážím mediální celebritou, postupně se ale začíná potýkat s řadou logických nesrovnalostí… Knihu zázraků napsal zlínský spisovatel Martin Lavay, vydalo ji vydavatelství Akcent.
Nový román podle prvních reakcí čtenářů připomíná strhujícím tempem a tajuplnou atmosférou bestsellery Dana Browna Šifru mistra Leonarda nebo Ztracený symbol. Podle Martina Lavaye je ale Kniha zázraků v mnoha ohledech odlišná. „Ano, ústřední téma je odvážné: lidem se znovu zjevuje mesiáš! Příběh je ale poskládán originálním způsobem. Je to klasický román, ale i souhrn žurnalistických zajímavostí, perliček a kuriozit z nejrůznějších oblastí. Popisuje mimo jiné Nesmrtelnou londýnskou šachovou partii mezi Adolfem Anderssenem a Lionelem Kieseritzkym,“ prozradil autor.

Ukázka 1:

Ježíš Kristus se protáhl mezi pomalu jedoucími automobily, prošel přibližně deset metrů po chodníku, minul sloup veřejného osvětlení a sestoupil po schůdcích k řece Vltavě. Na chvíli se zastavil. Rozhlédl se kolem sebe. Nikdo mu doposud nevěnoval nejmenší pozornost. Ježíš si nasadil kapuci, zhluboka se nadechl a vstoupil na vodní plochu…

„Po hladině Vltavy se prochází nějaký divný chlapík. Lidi na něj koukají z Karlova mostu jako blázni. Kráčí po vlnách jako po pevné zemi. Vypadá jako Ježíš Kristus!“ Znovu a znovu kroutím hlavou nad zprávou, kterou nám před chvílí zavolal informátor. Stříbrný Land Rover Freelander mezinárodní televizní stanice QTV se řítí pražskými ulicemi. Posádka? Reportér Dominik Baso a kameraman a řidič František Houska. Stále zrychlujeme. Franta ignoruje snad úplně všechny dopravní předpisy. Řadí třetí, čtvrtý a dokonce i pátý převodový stupeň. „Křižovatka! Semafor! Chceš nás zabít? Mysli na lidi!“ krotím ho. „To byla oranžová,“ bručí František. Poslušně zvolňuje na sto deset kilometrů za hodinu. Nějaký šílenec si chodí uprostřed Prahy po vodě! To jsou věci! Ale jako tip je tahle zpráva prvotřídní. Dnes už jsme do ústředí poslali reportáž o korupční aféře ministra financí. Ježíš Kristus ve Vltavě po ní bude skvělou kuriozitkou v závěru hlavních zpráv…

Ukázka 2:

1. e4 e5, 2. f4 exf4, 3. Sc4 Dh4+, 4. Kf1 b5... V roce 1851 sehráli v Londýně Adolf Anderssen a Lionel Kieseritzky takzvanou „Nesmrtelnou šachovou partii“. Odborníci ji dodnes označují za klenot šachové historie. Bitvu bitev. Nejromantičtější souboj šachistů všech dob. Adolf Anderssen nabídl během partie soupeři postupně své nejsilnější bílé figury. Střelce, obě věže a dokonce i dámu. Černý Lionel Kieseritzky výzvu přijal a slavil jedno dílčí vítězství za druhým. Anderssen ho ale zahnal i s minimem zbylých bílých bojovníků do kouta. A v šokujícím závěrečném finiši zvítězil.

Hraji podobné šachy. A také mne zavádí zisk vysoce hodnocených bílých figur do značně podivných míst na šachovnici. Začínám být nedůvěřivý. Kdo dá nakonec komu v téhle hře šach? A kdo mat? Blíží se výhra? Nebo debakl?

Ukázka 3:

Máme za sebou už čtyřicet metrů šikmé chodby. Konečně vidíme její konec. Svit, hudba i vůně vycházejí opět z obdélníkového otvoru. Za dveřmi do nebe září jasné světlo. Chodba je jím už celá prozářená. Kráčíme dál. Míříme mu v ústrety. Ještě deset metrů, ještě pět, ještě krok a… Áááách! Genialmente! Kosmický orchestr se jakoby rozeznívá naplno. Nikdy předtím, nikdy od svého narození jsem ještě nezažil nic takového. Vstupujeme do místnosti, haly, dvorany, která nemá stěny a nemá strop. Do obrovského chrámu plného světla. Do zářícího prostoru bez konce. Lumen de lumine! Vznášíme se v oblacích. Vcházíme do nebe.Knihu zázraků vydalo vydavatelství Akcent.
Koupit si ji můžete ve svém knihkupectví nebo objednat na adrese:
Akcent, Drahomír Rybníček
Bedřicha Václavka 20
674 01 Třebíč
nebo telefonicky na čísle 568 844 553,
popřípadě faxem na čísle 568 842 815,
či e-mailem na adrese akcent@vydavatelstviakcent.cz

4x 2184x
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
04.04.2010 19:09 | Autor neznámý

noELO: tutu věcnou kritiku musíme přijmou. I když jde přeci jenom o podřadnější turnaje, doplnili jsme.

04.04.2010 13:48 | Autor neznámý

Reklama - a proč vlastně ne? Ale je fakt, že  šachový fanoušek by možná uvítal raději, alespoň "bleskově", třeba odkazy na probíhající turnaje v San Sebastianu, Albacete nebo přinejmenším v Philadelphii.

04.04.2010 12:27 | Autor neznámý

Někdo si tady nejspíš spletl server..

04.04.2010 02:52 | Autor neznámý

Co to je???????????????