Mitropa, 8. kolo, útok na medaile!

16.05.2007 08:00 | Turnaje

Vedoucí týmy v 8. kole zaváhali, když shodně prohráli 3:1. Pro nás je jistě potěšující, že o prohru Itálie se postaral právě český tým. Nejrychleji zvítězil Martin Petr, který v pozici plné taktických obratů přepočítal IM B...

Vedoucí týmy v 8. kole zaváhali, když shodně prohráli 3:1. Pro nás je jistě potěšující, že o prohru Itálie se postaral právě český tým. Nejrychleji zvítězil Martin Petr, který v pozici plné taktických obratů přepočítal IM Brunella (2454) a mohl slavit pěknou výhru. Ve zbylých partiích byli čeští hráči pod tlakem, ale postupem času se začínalo vše otáčet v jejich prospěch.
Druhý bod připsal Ivo Příborský – soupeř sehrál zahájení nenáročně, přesto získal výhodu v podobě vzdálených volných pěšců a Ivošovi zatoulané dámy. Soupeř však partii neuchopil za správný konec a již před 40. tahem bylo jasné, že Ivo tuto partii neprohraje. Co víc, vzhledem ke stupňujícímu se tlaku na královském křídle ji dokonce během několika dalších tahů vyhrál. Vše mu usnadnila soupeřova hrubá chyba v časové tísni, kterou si ale už jen ušetřil trápení. Honza Bernášek nesehrál zahájení dobře a dostal se pod tlak. Ten vyřešil přechodem do střelcové koncovky s pěšcem méně. Vzhledem ke špatné pěšcové struktuře soupeře měl značné šance, ale hrát za slabší stranu bych to rozhodně nechtěl. Nicméně řada výměn pozici zjednodušila a v této pozici již patrně za černého cestu k výhře najít nelze. GM Godena (2558) se pokoušel, ale víc než pat zde nenašel. Marek Vokáč měl v nestandardní variantě francouzské velké problémy se svým králem, kterého musel ponechat v centru. Nebezpečný byl zejména tlak na slabého pěšce na e6. Marek se v těžké pozici správně rozhodl pěšce obětovat a zaktivizovat tím své figury. Ty byly stále aktivnější a aktivnější… Až soupeř nevěděl, kam dřív skočit. Byl donucen odevzdat pěšce a role se náhle naprosto otočily – byl to Marek, kdo se snažil partii vyhrát. To už ale na šachovnici bylo málo materiálu a partie tak skončila remízou. Vysoká výhra znamená posun na 4. místo a vzhledem k tomu, že zítřejší los s posledními Švýcary je mimořádně příznivý, lze uvažovat i o atakování 3. místa Němců (ztráta 1 bodu).

Domácí Maďaři se postupně rozehrávají, bohužel pro ně je již pozdě. Jejich zlepšenou formu tentokrát odnesla vedoucí Francie, která prohrála 3:1. Díky výše zmíněnému výpadku Itálie však s jednobodovým náskokem drží první místo i nadále. Jetliže jsem na konci minulého odstavce hovořil o příznivém losu v podobě Švýcarů, tak je možná škoda, že je Češi nepotkali v první půlce turnaje – to byli daleko odevzdanější. Nyní se jim v některých zápasech daří – včera například porazili 2,5:1,5 Chorvatsko, doufejme tedy, že Švýčaři budou mít další černý den. Důležité to bude zejména pro Honzu Bernáška, který v případě výhry uhraje GM-normu. Německo mohlo díky zaváhání favoritů jít dokonce do vedení, to by ovšem muselo Rakušany porazit 4:0. Nakonec byli Němci rádi i za 2,5:1,5 a tím pádem jsou stále 3. V posledním zápase dvou nestřídajících týmů porazilo Slovinsko Slováky 3:1. Důležitý je ale hlavně individuální výsledek Erika Pintéra, který si remízou pojistil IM-normu. Gratulujeme!

Výsledky 8. kola
Slovinsko – Slovensko 3:1
Francie – Maďarsko 1:3
Německo – Rakousko 2,5:1,5
Chorvatsko – Švýcarsko 1,5:2,5
Česko – Itálie 3:1

V soutěži žen se opět přesypalo pořadí na medailových postech. Slovinky totiž porazily po Maďarsku I i Maďarsko II 1,5:0,5 a jsou jen o púl bodu druhé. K tomu jim značně pomohlo Slovensko, které dokázalo zremizovat Maďarsko I a je tím pádem třetí. Velmi krutý je závěr turnaje pro Maďarsko II – tým, který byl po celý průběh na 2. místě, rázem spadl těsně za stupně vítězů. Další týmy mají za touto čtveřicí značný odstup, přesto i zde zaznamenává ČR příjemný úspěch – Lucka Hodová si remízou s WIM Horváth (2277) zajistila kolo před koncem normu WIM. Gratulujeme! A protože remizovala i Kristýna Novosadová, nemohl zápas Česko – Maďarsko III skončit jinak než remízou.

Výsledky 8. kola
Rakousko – Chorvatsko 1,5:0,5
Česko – Maďarsko III 1:1
Slovinsko – Maďarsko II 1,5:0,5
Slovensko – Maďarsko I 1:1
Německo – Maďarsko IV 1:1

Poslední kolo začíná již v 9:00, naše ovšem v onlinu s velkou pravděpodobností neuvidíme. Nejspíš ale budeme moci zafandit Slovákům, které los svede dohromady s vedoucími Francouzi.
0x 798x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat